
Milyen szülő a bántalmazó férfi? Könyv anyáknak, hogy segíthessenek a gyerekeiknek és maguknak
Lundy Bancroft a családon belüli és a párkapcsolati erőszak szakértője, számos önsegítő kötet szerzője. Gyakorlati tanácsokkal teli könyve kitér arra is, hogyan tárgyaljon a bántalmazott anya a gyermekvédelemmel, és hogyan igazodjon el a bíróságon. Olvass bele!

Az AI már élhetőbb várost tervez, mint az emberek
Kínai tudósok olyan AI-rendszert fejlesztettek ki, ami hatékonyabban képes megoldani a várostervezési problémákat, mint az ember, írja a Science Alert. A cél az élhetőbb, 15 perces városok építése, hogy a jövőben ne zsúfolt betondzsungelekben lakjunk. Könyvek hírek mellé.

Igaz történet a falkavezérről, amit a kedvessége is hozzásegített a diadalhoz
McIntyre lebilincselő életrajzi sorozatot írt Yellowstone legnagyobb farkasvezéreiről. Olvass bele!

Vlad Dracul véres könnyeket sírhatott egy új kutatás szerint
A Bram Stoker Drakuláját is inspiráló, legendás havasalföldi fejedelem, Vlad Dracul leveleinek vegyi elemzése szerint valószínű, hogy vérkönnyeket sírhatott, ami egy ritka, de létező betegség tünete. Könyvek hírek mellé.

Rejtélyek a magasban: az állatvilág jóléte a trópusi lombkoronák egészségétől is függ
Ha igaz a mondás, hogy jobban ismerjük a Hold felszínét, mint az óceánok mélyét, akkor még inkább igaz, hogy alig-alig tudunk valamit a mérsékelt övi és trópusi erdők lombkoronájáról. Olvass bele A nyolcadik kontinensbe!

A kiszáradt gyepek versenyét hirdették meg Kanadában
A víztakarékosság jegyében Kanada nyugati részén, Vancouver környékén több település is versenyt írt ki, melyre a lakosok kiszáradt, elsárgult pázsitjaikkal nevezhetnek be, írja a CBC nyomán az MTI. Könyvek hírek mellé.

A háború után valóságos katakombakultusz alakult ki Párizsban
Különös, összetett műfajú könyvében Robert Macfarlane föld alatti világokba kalauzol el bennünket: bronzkori temetkezési kamrákba, grönlandi gleccserek mélyére, a Párizs alatti katakombák labirintusába, a szlovéniai karsztvidék víznyelőibe. Olvass bele!

Az MI írhatta a könyveket, amiket hamisan töltöttek fel egy szerző neve alá az Amazonra
Jane Friedman állítása szerint meg kellett küzdenie az Amazonnal azért, hogy a cég eltávolítson a kínálatából öt, hamisan neki tulajdonított könyvet - amiket ráadásul vélhetően mesterséges intelligencia írt. Az öt könyv fent volt az Amazonhoz tartozó Goodreadsen is.

Felnőtt emlős alapból nem ivott tejet - aztán megjelentek az ősi állattenyésztők Európában
Johannes Krause és Thomas Trappe élvezetes stílusban megírt, gazdagon illusztrált könyve az Európa történetével kapcsolatos legfrissebb archeogenetikai ismereteket foglalja össze. Olvass bele!

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes
Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik – Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Túlfogyasztás napja: romlott a magyar fiatalok környezettudatossága
Az idén augusztus 2-ára esik a túlfogyasztás napja: a Global Footprint Network adatai szerint az emberiség fogyasztása szerdán lépi át azt a szintet, amit a Föld egy év alatt képes újratermelni, illetve elnyelni. Ehhez kapcsolódva ismertették egy friss felmérés eredményeit. Könyvek hírek mellé.

A világokat összekötő szálakat Ida a cselédszoba küszöbén pillantja meg
A Kígyók országa több generáción át, bűbájos nőkön keresztül mesél arról, milyen ára van a történelmi és lelki traumáknak, amelyeket a világ mögötti világra zárnak az emberek. Olvass bele!

Lenyűgöző drónvideón nézheted meg a szibériai “alvilág kapuját”
A talaj itt a hatvanas években kezdett süllyedni, miután a környező erdőket kivágták, a permafroszt pedig olvadni kezdett. Könyvek hírek mellé.

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval
Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

Jamie Lee Curtis navahó horrorképregénnyel harcol a természetért
A cselekmény erősen épít majd a navahó/diné mitológiára.

Kitört egy vulkán Izlandon, egészen közelről is nézheted a lávafolyamot
Kitört hétfőn egy izlandi vulkán Reykjavík közelében, írta az MTI. Könyvek hírek mellé.

A Vénuszt ősi óceánok borították, de hová tűnt róla a víz?
A Föld bolygótestvéreinek mindegyike vad és tüzes folyamatokban keletkezett, de az élet még a két szomszédunkon sem tudta megvetni a lábát. Minél alaposabban megismerjük égi szomszédainkat, annál hihetetlenebb saját létezésünk, és annál értékesebbnek látjuk saját kék bolygónkat. Olvass bele a könyvbe!

A hívei testében élő isten csak egy dolgot vesz el az ajándékaiért cserébe
Kleinheincz Csilla, az Ólomerdő-trilógia szerzőjének régóta várt új regénye nagyszabású fantasy, amelyben az ember csak egy a természet élőlényei között, a merev gondolkodásmód visszafordíthatatlan károkat okoz, az együttélésért pedig korábban elképzelhetetlen árat kell fizetni. Olvass bele!

A Rémület látomásos űrutazás a környezetvédő kis herceggel
Powers új regénye írásakor sem szakadt el a környezetvédelem témájától, itt egy gyászoló, egymásra utalt apa és fiú viszonya áll a középpontban, a bolygó pusztulását pedig a természettel szinte szimbiózisban élő, hiperszenzitív kisfiú érzékelésén keresztül mutatja be az író.

A sör adóiról szól a világ legöregebb könyve, természetesen Egyiptomból
Ez a felfedezés konkrétan újraírja, amit eddig a könyv történetéről tudtunk.

A bél gyulladását is serkentik a mikroműanyagok
Ahhoz képest, hogy évtizedek óta szennyezzük vele a világot, a műanyagok környezeti hatásainak egy jelentős szeletét csak az elmúlt évtizedben kezdték el igazán vizsgálni a tudósok. A mikroműanyagokat kapcsolatba hozták már az endokrin rendszerrel, most pedig új bizonyítékokat találtak. Könyvek hírek mellé.
Brit nyertese van az újonnan alapított ismeretterjesztő díjnak
Eddigi ismeretterjesztő munkásságáért díjazták a brit Robert Macfarlane-t, ráadásul ő az újonnan alapított - amúgy pedig kanadai kötődésű - Weston International Award első nyertese.

A vidék szovjetizálása az egész magyar társadalmat megbetegítette
Miért vették célba a kommunisták a parasztságot? Hogyan vált a téesz termelési zsákutcává és a tudatos vidéksorvasztás eszközévé? Mi történt a földdel? Mit jelentett a háztáji, hogyan járult hozzá az önkizsigereléshez? És mik mindennek a mai napig ható fizikai és mentális következményei?

Kultúránk egy része az út porából született – miért jó gyalogolni?
A francia professzor A gyaloglás filozófiája című olvasmányos könyvében a gyaloglás kultúrtörténetét és filozófiáját göngyölíti fel, és esszék sorában mutat rá arra, mi mindent nyerhetünk azzal, ha gyalogolni kezdünk. Okos, érzékeny, sokszor őrült gyaloglók példáin keresztül pedig azt is megmutatja, hogy a kultúránk nagy része az út porából született.

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat
Kleinheincz Csilla a hazai spekulatív irodalom egyik kiemelkedő alakja, a Gabo Kiadó szerkesztője, fordító. Új regényében visszanyúlt a tanulmányaihoz, és ember és föld kapcsolatán keresztül beszél napjaink égető kérdéseiről. Podcast.

Thomas Erikson: Aki engem fáraszt, lehet, hogy másnak szimpatikus
Thomas Erikson viselkedéskutató új, Energiavámpírokkal körülvéve című könyvében arra ad magyarázatot, hogy miért érezzük bizonyos emberek társaságát fárasztónak. Interjúnkban arról beszélgettünk vele, hogy mit tehetünk, ha energiavámpír van a családban, hogyan hatnak a társadalomra, és örökölhetőek-e a rossz mintázatok.

A vízhiány és egy különleges arab öntözőrendszer ihlette regény nyert rangos díjat
A modern arab irodalomban viszonylag új téma a víz, valamint a víz hatása a természeti környezetre.

Litkai Gergely: Mennyire vagyunk felelőtlenek a nukleáris anyagokkal? / A katasztrófa küszöbén
Hogyan történhetett meg, hogy a rádiumlányok halála után még évtizedekig használtak sugárzó anyagot karórákon; hogyan került több tonna sugárszennyezett hal az élelmiszerláncba; és mit kezd a calabriai maffia Európa sugárzó hulladékával?

Megtalálhatták a gyilkos galóca mérgének ellenszerét
A gyilkos galóca (Amanita phalloides) számlájára írható a gombamérgezések miatti halálesetek kilencven százaléka világszerte, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Jane Goodall: A családomban női ágon öröklődik a bátorság
Jane Goodall etológus és környezetvédő, és a hét elején az ELTE Lágymányosi Campusán mutatta be A remény könyve című kötetét. Szó esett spiritualitásról, klímakatasztrófáról, és a természettudós arra is kitért, hogy miért köszöni meg a pincérek és a reptéri takarítók munkáját.

A Budapestre látogató Jane Goodall üzent a magyaroknak
„Azt szokták mondani, hogy az emberek és a többi állat között a fő különbség az értelem robbanásszerű fejlődése. Ám úgy tűnik, amilyen okosak vagyunk, amilyen csodálatos eredményeket értünk el, úgy veszítettük el a bölcsességünket” - mondta Jane Goodall a bemutató előtti sajtóeseményen.

Szent-Györgyit a nyilasok nem tudták elfogni, ezért minden fórumon hazudtak róla
Szent-Györgyi Albert nevének hallatán mindenkinek a C-vitamin és a szegedi paprika jut az eszébe. A világhírű tudós közéleti tevékenységének bemutatásával a történelmi valóságnak egy olyan szeletét ismerheti meg az olvasó, amelyről eddig sehol nem olvashatott. Olvass bele!

Őskori nő DNS-ét vonták ki egy húszezer éves csontékszerből
A németországi Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet kutatói által vezetett kutatócsoport egy új módszerrel nyerte ki az oroszországi Gyenyiszova-barlangban a medálban talált DNS-t, majd a genetikai anyagot elemezték is, hogy többet tudjanak meg a feltételezett személyről, akié a medál lehetett. Könyvek hírek mellé.

Az Amazonasban le akarják állítani az erdőirtást, hat új rezervátumot kapnak az őslakosok
Újabb hat, őslakosok lakta rezervátum létesítéséről írt alá rendeleteket pénteken Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök. 2016 óta először létesítenek ilyen különleges védett területeket. Könyvek hírek mellé.

Veres Attila írt nekünk egy novellát, ami most megjelenik egy amerikai magazinban is
A McSweeney’s negyedéves irodalmi magazinban Veres Attila novellája olyan szerzők társaságában olvasható majd, mint a Mariana Enríquez vagy Stephen Graham Jones.

Peter Wohlleben: Sok fa jelentősen csökkenthetné a magyar városok hőmérsékletét is
Április 22. a Föld napja - ennek apropóján elküldtük kérdéseinket Peter Wohlleben német erdésznek és írónak, aki legújabb könyvében arról tanít, hogyan segíthetnek megküzdeni a fák a klímaváltozással, és miért kellene az erdőket békén hagynunk.

A gyaloglás filozófiája szerint a séta a tiszta élet egyik formája
Frédéric Gros francia filozófiaprofesszor, emellett elkötelezett túrázó, aki a gyaloglás, sétálás, kóborlás, kószálás, túrázás mibenlétét tárja fel. Irodalom- és filozófiatörténeti alakok életrajzát és írásait idézi meg a gyaloglás fonalára fűzve. Olvass bele!

Ritka Tyrannosaurus rex-csontváz lett egy magángyűjtőé Zürichben
A csontváz kedden kelt el a zürichi Koller aukciósház árverésén 5,5 millió svájci frankért (kétmilliárd forint), írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Még egy szegecses öv is válhat halálossá, annyira hanyagul kezeljük a radioaktív hulladékot
A nukleáris katasztrófák kapcsán rögtön eszünkbe jutnak a csernobili és a fukusimai reaktorokban bekövetkezett végzetes balesetek, de a könyvben tárgyalt esetek túlnyomó része sokak számára teljesen ismeretlen. Olvass bele a kötetbe!

A Biblia helyett tudományos könyvre esküdött fel a NASA űrközpont első női igazgatója
Lystrup a választását azzal indokolta, hogy sok más csillagászhoz és űrkutatóhoz hasonlóan, gyerekként ő is Sagan Kozmosz című műsorát nézte a tévében.

Shakespeare-től a poszthumanizmusig: így mesélünk a klímakatasztrófa árnyékában
Egyre több klímafikciós mű jelenik meg, ember és természet problémás viszonyának ábrázolása viszont nem újdonság. Az Amerika gyarmatosításától a Dűnében felfedezhető bolygóökológiai szemléleten át a poszthumán létformák felbukkanásáig vezető folyamatról Dr. habil Limpár Ildikót kérdeztük.

A Budapest Hotelre egy óceániai szigeten talált rá a norvég világutazó
Gunnar Garfors norvég világutazó felkutatta a világ húsz legkevésbé látogatott országát, és tapasztalatait az Ahol csak a madár jár című könyvben írta meg. Kérdeztük fenntartható turizmusról, őserdőkről, rabszolgaságról és meglepő, csendes-óceáni felfedezésről is. Interjú.

Minden eddiginél nagyobb mélységben filmeztek le halat tudósok
Több mint nyolcezer méterrel az óceán felszíne alatt sikerült egy ausztrál és japán tudósokból álló csoportnak lefilmeznie csigahalakat Japán délkeleti partjainál, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Magyar mesterséges intelligencia segíthet a depresszió szűrésében
Beszédelemzésen alapuló, a depresszió felismerését segítő szoftvert fejlesztenek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Semmelweis Egyetem szakemberei, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Kilenc állatfaj segíthet a globális felmelegedés korlátozásában
Az erdők, óceánok és nedves élőhelyek mind kiváló "karbonkutak", amelyek segítenek korlátozni az éghajlatváltozást. Egy tanulmány szerint kilenc állatfaj szintén kulcsfontosságú szerepet játszhat abban, hogy betartható legyen a célul kitűzött legfeljebb 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Elhunyt Clause Lorius francia kutató, a klímaváltozás egyik első felfedezője
Életének 92. évében elhunyt Claude Lorius francia klímakutató, glaciológus, aki az elsők közt mutatott rá a szén-dioxid-kibocsátás éghajlatra gyakorolt hatására. Könyvek hírek mellé.

Jane Goodall Budapesten is bemutatja A remény könyvét
Évtizedekkel ezelőtt, az afrikai vadon pusztulását látva kezdte meg utazásait, hogy felhívja a figyelmet a bolygónkat érintő problémákra.

Megölt újságíróról és őslakosszakértőről neveztek el két élesztőgombafajt
Dom Phillips brit újságíróról és Bruno Pereira brazil őslakosszakértőről kapta a nevét az a két újonnan megismert faj, amit gyógyászati szempontból is ígéretesnek tartanak a kutatók - írja a Guardian nyomán az MTI. Könyvek (és podcast) hírek mellé.

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom
A Last of Us nyomán könyvek segítségével beszélgettünk Sepsi Lászlóval gombákról, irodalomról, pszichedéliáról, hálózatokról, poszthumán metaforákról és gyerekekről. Podcast.

A szelíd kis faliméhek lettek idén az Év Beporzói
A faliméhek magányosan élnek, szelídek és színesen szőrösek. Könyvek hírek mellé.

Évtizedekre elfeledték a koponyadarabokat, mire egy paleontológus rájött, milyen szenzációsak
A fiatal amerikai paleontológus, Steve Brusatte, szakterületének kiemelkedő egyénisége ebben a könyvében izgalmasan és olvasmányosan meséli el a dinoszauruszok meglepő és új megvilágításba helyezett történetét. Olvass bele!

Jövőre ismét embert küld a Holdra a NASA
Emberrel a fedélzetén indul útnak az amerikai Hold-program, az Artemis második repülése a tervek szerint 2024-ben várható. Könyvek hírek mellé.

Új irodalmi és környezetvédelmi online folyóirat indult a Balatonnál
A lapban esszék, tárcák, novellák és beszámolók olvashatók kulturális, környezetvédelmi, művészeti és építészeti témában.

Eltévedt az Amazonas dzsungelében egy bolíviai férfi, egy hónap múlva találtak rá
Rovarokon és férgeken élt túl az amazonasi dzsungelben egy bolíviai férfi, miután eltévedt egy vadásztúrán. Könyvek hírek mellé.

A cinkék szívesen fészkelnek a postaládádban is – így előzheted meg!
Billenőajtóval fedett postaláda felszerelésével, valamint a környékre kihelyezett mesterséges odúkkal megelőzhető a széncinegék postaládákba való fészkelése, amely Magyarországon gyakorinak számít, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

A húsevés évezredes hagyományát ugyanúgy átírhatjuk, mint a nők szavazati jogait?
A hamburgered ára bepillantást enged a nagyüzemi húsipar működésébe, Péntek Csaba pedig interjúnkban beszélt a növényi alapú étkezést övező sztereotípiákról, az élelmiszerellátás etikus racionalizásáról, a hús előállításának etikai kérdéseiről és a felelős fogyasztóról is.

Az emberi agy a legnagyszerűbb technológia, ami a Földön valaha létrejött
Az élő agy bemutatja az Eagleman saját laboratóriumában évtizedek óta folyó kutatások felfedezéseit a szinesztéziától az álmodáson keresztül a testünkön viselhető neurotechnológiai eszközökig. Olvass bele!

13 zöld könyv, amiből tanulhatsz a bioszféráról és magadról is 2023-ban
Olyan könyveket válogattunk, amik segítségével tudatosabban tekinthetünk a környezetünkre, a bioszférára, amik segítenek betekinteni egy-egy szakterület fejlődésébe - de abban is a társaink, ha a mentális-lelki jólétet tartjuk szem előtt.

5 könyv, ha a Last of Us mellett gombás agymenést olvasnál
A zombik jól házasodnak a gombákkal, de mi nemcsak biohorrort ajánlunk, hanem pszichedelikus alapművet és egy gombakutató sztár ismertetterjesztő könyvét is.

A gyógyszergyárak sem vették komolyan a vuhani vírust, aztán berobbant a verseny a vakcináért
Brendan Borrell oknyomozó újságíró látványos képet nyújt arról, miképpen küzdöttek a vírussal - és egymással - a vakcinaversenyben részt vevő gyógyszergyárak. Olvass bele!

A magunkra kapott pólónk gyakran többet látott a világból, mint mi
A neves német ökothriller-szerző, Frank Schätzing megmutatja a lehetőségeket, amelyek révén elkerülhetjük a klímakatasztrófát. Olvass bele!

Elhunyt Schmidt Egon, aki egész életét a madaraknak és a róluk szóló könyveknek szentelte
91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte.

Légből kapott elképzelés a garantált alapjövedelem? Az EU-nak már van terve rá
A szegénység és a társadalmi kirekesztés csökkentése érdekében az Európai Unió Tanácsa ajánlást fogadott el a megfelelő minimumjövedelem tagállami bevezetésére. Légből kapott elképzelés-e a garantált alapjövedelem? Mi köze van a szegénység felszámolásának a környezetvédelemhez és a nőkhöz? Könyvek hírek mellé.

Ennyire csapadékos januárunk 1915-ben volt utoljára
Az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint országosan utoljára 1915-ben volt annyira csapadékos a január, mint az idei, Budapesten pedig csak 1886-ban esett több csapadék a mostaninál az év első hónapjában. Esős könyveket ajánlunk a hír mellé.

Sárba ragadtak a rendőrök, akiket a falurombolás és a bánya ellen tüntetők miatt vezényeltek ki (videó)
A Lützerath melletti szénbánya újranyitása, a falu- és könyezetrombolás elleni tüntetések és összecsapások során esett meg az a bizarr részlet, amire a Telex hívta fel a figyelmet. Könyvek hírek mellé.

Az anyák magyar megmentője szobrot kapott a londoni Queen Mary Egyetemen
Keserves volt a küzdelem, amelyet a gyermekágyi láz okát és ellenszerét felismerő Semmelweis Ignác folytatott kora orvostársadalmával az általa kidolgozott higiéniai módszerek elfogadtatásáért. A londoni Queen Mary Egyetem orvosi kara az első brit egyetemi orvostudományi intézet, ahol a tragikus sorsú magyar orvosnak szobrot állítottak.
A barkóscinege rabolta el a szavazók szívét, de már megvan 2023 kétéltűje, lepkéje és vadvirága is
A szavazásokkal, illetve a választásokkal a szervezők arra próbálják felhívni a figyelmet, hogy a klímaváltozás, a vegyszerhasználat és más emberi döntések veszélyeztetik az őshonos fajokat. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

Tulajdonképpen az élesztők háziasítottak bennünket, és ez csak a kezdet, ha a gombák szemszögéből nézzük a világot
Merlin Sheldrake izgalmas, új nézőpontot kínál: a gombák szemszögéből mutatja be a világot. Olvashatunk élesztőgombákról, pszichedelikus szerekről, a föld alatt kilométereken át húzódó "erdőhálókról", melyek összekapcsolják a növényeket, sőt rovarokat manipuláló gombákról is. Olvass bele!

A Felhőkakukkvárban ősi szövegek élnek tovább az emberi civilizációt mentő generációs űrhajón
A Felhőkakukkvár egy több idősíkon játszódó, bonyolult építmény az emberi kultúra és civilizáció pusztulásáról és túléléséről Bizánctól az űrkorszakig. Egy óda a könyvtárosokhoz, akik évszázadról évszázadra átörökítik a szövegekbe zárt tudást.

Meggyilkolt természetvédőről neveztek el egy 2022-ben felfedezett fafajt
A Királyi Botanikus Kert szakemberei minden évben közzéteszik, szerintük melyek a legérdekesebbek az akkor felfedezett növény- és gombafajok közül. A National Geographic ezt a tíz fajt mutatta be 2022-ből. Könyvek hírek mellé.

Nincs idő arra várni, hogy a tölgyfa megnőjön, mert az nem most hoz profitot
Zelei Anna Az elveszett erdő című kötetében közérthetően magyarázza el a hazai erdők helyzetét. Mit tehet a hétköznapi városlakó az erdőért, miért írja felül a gazdaság a természet törvényeit, és hogyan férkőzik be észrevétlenül a politika az erdő nyugalmába? Interjú.

A Vadon egy elveszett ember története, aki túrázás közben talál vissza önmagához
A Vadonban Cheryl Strayed a saját tapasztalatait írta meg heroikus vándorútjáról, amelybe azért vágott bele, hogy a végére olyan emberré váljon, akire az anyja büszke lenne.

Veres Attila: Itt és most és majd és mindörökké
A Bookline és a Könyves Magazin közös Zöld rovatában fél évig Moskát Anita és Veres Attila felváltva, havonta egy novellával jelentkezik.

Litkai Gergely: Miért kell elképzelnünk a jövőt?
A válasz rendkívül egyszerű, ha elképzeljük a jövőt, öntudatlanul az elképzelt jövő irányába is kezdjük formálni. A Bookline Zöld ezen podcastja némileg rendhagyó abból a szempontból is, hogy egy magánkiadásról beszélgetünk benne magával a szerzővel, másrészt ritka, hogy valaki a klímaváltozást valamennyi dimenziójában megpróbálja megérteni és javaslatokat tenni arra, vajon hogyan is küzdhetünk meg vele.

Homokká zúzott üvegből építenek gátat Louisiana partszakaszán
A vállalkozó szellemű fiatalok létrehozták a Glass Half Full szervezetet, hogy a kidobott üvegekből homokot állítsanak elő és gátat építsenek Louisiana partjai mentén. Könyvek hírek mellé.

A stressz egy alagút, és akkor tudod lezárni, ha valaki vár a végén
Az érzelmi kiégésről szóló könyvükhöz kapcsolódó TED-videóban tovább boncolgatják a témát, és az is kiderül, mi is az a stresszciklus, mi a különbség a stressz és a stresszor között, és hogyan kezelhető a stressz a leghatásosabban. Spoiler: nem az öngondoskodással.

A Föld nagymamája és az utolsó vadlovak a sarlatánok korában – A Zöld rovat ajánlata karácsonyra
Az elmúlt fél év során olyan könyvvel találkoztunk, amit jó szívvel ajánlunk karácsonyi ajándékként is. Ezekből gyűjtöttünk össze néhányat.

Öt nap, több ezer halott - 70 éve lepte el Londont a gyilkos szmog
1952. december 5-én telepedett Londonra az a hatalmas szmog - környezetszennyezés miatt kialakult füstköd -, ami több ezer ember halálát és százezernyi megbetegedést okozott. A tragédia nyomán levegőtisztasági törvények sora született, és állami támogatással korszerűsítették a fűtést. Könyvek hírek mellé.

ENSZ Klímakonferencia: Ne csak a fejlődő országok, mindannyian fizessük meg az éghajlatváltozás árát
Az ENSZ idei klímakonferenciájának legfontosabb döntése az volt, hogy a fejlődő országoknak fizetni fognak a globális felmelegedés okozta veszteségekért és károkért.

A jövő embere ma már megszerkeszthető - csak az a kérdés, meddig mehet el
Eddig úgy gondoltuk, hogy biológiai meghatározottságunk miatt az életünkkel – legfőképpen annak kezdetével és végével kapcsolatban – tehetetlenek vagyunk. Mindannyian hozott csomaggal születünk, megöregszünk és meghalunk. De biztos, hogy ennek így kell lennie?

A jövő városa az a hely, ahol minden 15 percre van tőled
Egyre több nagyváros áll át a “15 perces város” koncepcióra, ami sokak szerint a legértelmesebb és legzöldebb megoldás a károsanyag-kibocsátásokat tekintve és egyáltalán: az élhetőbb városok kialakításának útján. Összeszedtük, miért ez az egyik legélhetőbb megoldás és természetesen ajánlunk néhány könyvet hozzá.

Litkai Gergely: Hogyan kerüljünk ki egy fekete lyukat?
Bill Gates Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát? című könyve hasonló ahhoz az űrhajóhoz, ami rendkívül sok technikai újítással képes elérni azt, hogy csak azután zuhanjon egy fekete lyukba, hogy kikerülte.

A klímaváltozás miatt egyre korábban költenek a madarak
A klímaváltozás miatt évtizedenként átlagosan két-három nappal korábban költenek a madarak - derül ki az Ökológiai Kutatóközpont és a Milánói Egyetem közös kutatásából, amelyben az ökológusok csaknem 700 madárfaj költési adatait elemezték. Könyvek hírek mellé.

Az önfeledt szexualitás pszichológiája szerint nincs olyan, ami nem normális
Ha a (női) szexualitásról van szó, nincs olyan, ami ne lenne normális, ha számunkra biztonságosak a körülmények - állítja Emily Nagoski New York Times besteller-szerző, az Úgy ahogy vagy és az Érzelmi kiégés című könyvek írója.

Maja Lunde szerint az utolsó vadlovakra akkor is érdemes vigyázni, amikor felforr a világ
Maja Lunde emberről és természetről szóló nagy ívű regényeivel az egész világot meghódította. A méhek története és a Kékség című nemzetközi sikerek után most a tetralógia harmadik könyvével tér vissza, hogy megrázó képet fessen az egyén, a társadalom és az ökoszisztéma sérülékenységéről. Olvass bele!

Bill Gates se mentené meg a Földet: a jövő egy techbilliárdos szemével / Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát?
Bill Gates megírta könyvét, amiben saját kérdésére keresi a választ: Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát? Fabók Márton energiaszakértővel beszélget Litkai Gergely.

Dinoszauruszokhoz ragasztották magukat az Utolsó Nemzedék klímaaktivistái
Vajon ezek az akciók az első lépések az ökoterrorizmus felé? Könyvek hírek mellé.
![Orvos-Tóth Noémi: Amíg örökölt sorsunkkal nem nézünk szembe, szabad akaratunk sem lesz [PODCAST]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/2/29849/fe_580_320_221016_margo_4_nap_078_c_felvegi_andrea_mupa.jpg)
Orvos-Tóth Noémi: Amíg örökölt sorsunkkal nem nézünk szembe, szabad akaratunk sem lesz [PODCAST]
A 2022 őszi Margó fesztiválon saját történeteink megkerülhetetlenségéről, szorongásainkról és örökölt sorsunk meghaladásának lehetőségeiről is beszélgettünk Orvos-Tóth Noémivel Szabad akarat című könyve apropóján. Ha lemaradtál az eseményről, most meghallgathatod.

Greta Thunberg új könyvében Margaret Atwood is felszólal a környezetvédelem mellett
Greta Thunberg The Climate Book című könyvében újradefiniálja a remény fogalmát, mert szerinte reménykedni csak úgy lehet, ha cselekszünk. A kötetben több, mint száz szakértővel hívja fel a figyelmet arra, hogyan függ össze a környezetvédelem a bolygó krízishelyzeteivel, illetve Margaret Atwood és Naomi Klein is felszólal.

Így vigyázzunk az alvó sünökre az őszi kerti munkák során
Téli álomra a sünök szeretnek az összegereblyézett levélhalmok alá húzódni. Ezért nagyon fontos, hogy a kupacok eltakarításakor vegyük ezt a lehetőséget figyelembe, ne vasvillával álljunk neki a levelek eltakarításának és legfőképpen: soha ne gyújtsuk fel az összegyűjtött levél- vagy rőzsehalmokat. Összegyűjtöttünk néhány emblematikus sünis történetet, akiknek hősei eszünkbe juthatnak gereblyézés közben.

Eluralkodik a sztorifóbia, pedig a meggyőzés hatékony eszköze is egy jó történet
Györffy Kinga vezetőknek és magánembereknek is hasznos kötete lépésről lépésre magyarázza el a történetmesélés titkait egy olyan világban, ahol hiába van történetdömping, túlközlés, a személyes történeteknek mégis megmarad egy kikezdhetetlen titkuk: nincs belőlük másodpéldány. Olvass bele!

Veres Attila: Ettől kicsit könnyebb lesz
A Bookline és a Könyves Magazin közös Zöld rovatában fél évig Moskát Anita és Veres Attila felváltva, havonta egy novellával jelentkezik.

Több millió embert öl meg és gyerekeket betegít a fosszilisenergia-függőségünk, mégis ragaszkodunk hozzá
A világ függősége a fosszilis energiáktól nemcsak szélsőséges időjárást idéz elő, hanem kimutathatóan hozzájárul többmillió ember halálához is - hívták fel a figyelmet orvosok egy új tanulmányban, amely a Lancetben jelent meg szerdán. Könyvet és podcastot is ajánlunk a hírek mellé.

Kováts Eszter: Genderügyben gyakorlatilag a fogalmak átírása zajlik
A gender kifejezés jelentése is gyors és radikális változásokon megy át. Kováts Eszter szerint a társadalom megérdemelné, hogy érdemi vitát lehessen lebonyolítani róla az ellenségkép-gyártás és a tabuk helyett. Ehhez a párbeszédhez szeretne Genderőrületek Németországban és Magyarországon című, nemrég megjelent könyvével hozzájárulni. Interjúnk.

A Normális vagy éles kritika mérgező világunkról: megbetegít minket és mégis elfogadjuk így
A világhírű orvos Dániel fiával együtt tárja fel, mi tesz minket igazából beteggé, felfedi az egyén és a közösség hanyatló állapota közötti összefüggéseket, és együttérzéssel vezeti olvasóit az egészség és gyógyulás labirintusában. Olvass bele!

Ez a génmutáció 700 éve segített túlélni a pestist, ma autoimmun betegségeket okozhat
A mai napig befolyásolja az emberi egészséget az 1300-as évben Európában pusztító pestisjárvány után elterjedt génmutáció - derült ki a korabeli áldozatok maradványainak DNS-vizsgálatából, írja az MTI. Az immunrendszerről ajánlunk könyvet a hír mellé.

Ha magunkat pusztítjuk, a Földünkre sem tudunk vigyázni – klímaválság, szorongás és statisztikák a Margó Zöld programján
Idén először kapott a Bookline Zöld rovata szerepet a Margó fesztiválon, ahol többek között Litkai Gergellyel, Csalár Bencével és Orvos-Tóth Noémivel gondolkodhattunk közösen arról, hogy mi mindent szúrhatunk el és csinálhatunk még mindig jól – klímaválság ide, infláció és terhes örökségek oda – ezen a bolygón.