
Thomas Erikson: Aki engem fáraszt, lehet, hogy másnak szimpatikus
Thomas Erikson viselkedéskutató új, Energiavámpírokkal körülvéve című könyvében arra ad magyarázatot, hogy miért érezzük bizonyos emberek társaságát fárasztónak. Interjúnkban arról beszélgettünk vele, hogy mit tehetünk, ha energiavámpír van a családban, hogyan hatnak a társadalomra, és örökölhetőek-e a rossz mintázatok.

A 19. századi dán festők a sörfőzés maradékát használhatták vásznaik alapozására
A kutatók eredetileg állatmaradványokból származó ragasztót kerestek, és meglepte őket, amit találtak.

A vízhiány és egy különleges arab öntözőrendszer ihlette regény nyert rangos díjat
A modern arab irodalomban viszonylag új téma a víz, valamint a víz hatása a természeti környezetre.

Litkai Gergely: Mennyire vagyunk felelőtlenek a nukleáris anyagokkal? / A katasztrófa küszöbén
Hogyan történhetett meg, hogy a rádiumlányok halála után még évtizedekig használtak sugárzó anyagot karórákon; hogyan került több tonna sugárszennyezett hal az élelmiszerláncba; és mit kezd a calabriai maffia Európa sugárzó hulladékával?

Idén környezetvédelmi témában hirdetik meg az Álljon meg egy novellára! pályázatot
Olyan alkotásokat várnak egyoldalas terjedelemben, amelyek megoldásokat fogalmaznak meg környezetünk jobbá tételére, vagy éppen a Föld megmentésére.

Megtalálhatták a gyilkos galóca mérgének ellenszerét
A gyilkos galóca (Amanita phalloides) számlájára írható a gombamérgezések miatti halálesetek kilencven százaléka világszerte, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Jane Goodall: A családomban női ágon öröklődik a bátorság
Jane Goodall etológus és környezetvédő, és a hét elején az ELTE Lágymányosi Campusán mutatta be A remény könyve című kötetét. Szó esett spiritualitásról, klímakatasztrófáról, és a természettudós arra is kitért, hogy miért köszöni meg a pincérek és a reptéri takarítók munkáját.

Magyar kutatók bizonyították: a modern kutyafajták agya nagyobb, mint ősi társaiké
z agyméret növekedése nem köthető a fajták szerepéhez, sem életmenet-jellemzőkhöz, ezért feltehetően a városiasodó, komplexebb társas környezet hatása. Könyvek hírek mellé.

A Budapestre látogató Jane Goodall üzent a magyaroknak
„Azt szokták mondani, hogy az emberek és a többi állat között a fő különbség az értelem robbanásszerű fejlődése. Ám úgy tűnik, amilyen okosak vagyunk, amilyen csodálatos eredményeket értünk el, úgy veszítettük el a bölcsességünket” - mondta Jane Goodall a bemutató előtti sajtóeseményen.

Szent-Györgyit a nyilasok nem tudták elfogni, ezért minden fórumon hazudtak róla
Szent-Györgyi Albert nevének hallatán mindenkinek a C-vitamin és a szegedi paprika jut az eszébe. A világhírű tudós közéleti tevékenységének bemutatásával a történelmi valóságnak egy olyan szeletét ismerheti meg az olvasó, amelyről eddig sehol nem olvashatott. Olvass bele!

Őskori nő DNS-ét vonták ki egy húszezer éves csontékszerből
A németországi Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet kutatói által vezetett kutatócsoport egy új módszerrel nyerte ki az oroszországi Gyenyiszova-barlangban a medálban talált DNS-t, majd a genetikai anyagot elemezték is, hogy többet tudjanak meg a feltételezett személyről, akié a medál lehetett. Könyvek hírek mellé.
Kisebb hűtővel és szépséghibás zöldségek vásárlásával is csökkenthetjük a pazarlást
A kötet a kreativitásról, személyiségünk fejlesztéséről és a környezetvédelemről is szól: megannyi pozitív lehetőséget kínál, hogy tudatosabban és elégedettebben éljünk. Olvass bele!

Veres Attila írt nekünk egy novellát, ami most megjelenik egy amerikai magazinban is
A McSweeney’s negyedéves irodalmi magazinban Veres Attila novellája olyan szerzők társaságában olvasható majd, mint a Mariana Enríquez vagy Stephen Graham Jones.

Peter Wohlleben: Sok fa jelentősen csökkenthetné a magyar városok hőmérsékletét is
Április 22. a Föld napja - ennek apropóján elküldtük kérdéseinket Peter Wohlleben német erdésznek és írónak, aki legújabb könyvében arról tanít, hogyan segíthetnek megküzdeni a fák a klímaváltozással, és miért kellene az erdőket békén hagynunk.

A gyaloglás filozófiája szerint a séta a tiszta élet egyik formája
Frédéric Gros francia filozófiaprofesszor, emellett elkötelezett túrázó, aki a gyaloglás, sétálás, kóborlás, kószálás, túrázás mibenlétét tárja fel. Irodalom- és filozófiatörténeti alakok életrajzát és írásait idézi meg a gyaloglás fonalára fűzve. Olvass bele!

Ritka Tyrannosaurus rex-csontváz lett egy magángyűjtőé Zürichben
A csontváz kedden kelt el a zürichi Koller aukciósház árverésén 5,5 millió svájci frankért (kétmilliárd forint), írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Még egy szegecses öv is válhat halálossá, annyira hanyagul kezeljük a radioaktív hulladékot
A nukleáris katasztrófák kapcsán rögtön eszünkbe jutnak a csernobili és a fukusimai reaktorokban bekövetkezett végzetes balesetek, de a könyvben tárgyalt esetek túlnyomó része sokak számára teljesen ismeretlen. Olvass bele a kötetbe!

500 napot töltött egy föld alatti barlangban egy spanyol nő
A tudományos kísérlet keretében azt vizsgálják, milyen mentális és fizikai hatása van az emberre a teljes elzártságnak. Könyvek hírek mellé.

A Biblia helyett tudományos könyvre esküdött fel a NASA űrközpont első női igazgatója
Lystrup a választását azzal indokolta, hogy sok más csillagászhoz és űrkutatóhoz hasonlóan, gyerekként ő is Sagan Kozmosz című műsorát nézte a tévében.

Shakespeare-től a poszthumanizmusig: így mesélünk a klímakatasztrófa árnyékában
Egyre több klímafikciós mű jelenik meg, ember és természet problémás viszonyának ábrázolása viszont nem újdonság. Az Amerika gyarmatosításától a Dűnében felfedezhető bolygóökológiai szemléleten át a poszthumán létformák felbukkanásáig vezető folyamatról Dr. habil Limpár Ildikót kérdeztük.

A Budapest Hotelre egy óceániai szigeten talált rá a norvég világutazó
Gunnar Garfors norvég világutazó felkutatta a világ húsz legkevésbé látogatott országát, és tapasztalatait az Ahol csak a madár jár című könyvben írta meg. Kérdeztük fenntartható turizmusról, őserdőkről, rabszolgaságról és meglepő, csendes-óceáni felfedezésről is. Interjú.

Peter Wohlleben elmagyarázza, hogyan erősödik meg az erdő, ha békén hagyjuk
A fák nemcsak alkalmazkodni képesek a környezetükhöz, de a magvaikban lévő örökítőanyag módosulásai révén "nevelni" is tudják az utódaikat. Olvass bele Peter Wohlleben új könyvébe!

Magyar mesterséges intelligencia segíthet a depresszió szűrésében
Beszédelemzésen alapuló, a depresszió felismerését segítő szoftvert fejlesztenek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Semmelweis Egyetem szakemberei, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Kilenc állatfaj segíthet a globális felmelegedés korlátozásában
Az erdők, óceánok és nedves élőhelyek mind kiváló "karbonkutak", amelyek segítenek korlátozni az éghajlatváltozást. Egy tanulmány szerint kilenc állatfaj szintén kulcsfontosságú szerepet játszhat abban, hogy betartható legyen a célul kitűzött legfeljebb 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

Lenyűgözte a tengerészeket a kenu, amit Óceánia két kis szigeténél láttak
Guinea, Mauritánia, Líbia, Türkmenisztán, Afganisztán, Kiribati, Nauru, Sao Tomé és Principe vagy Dél-Jemen - helyek, ahová az egyszeri turista nem jut el, a szerző mégis bejárta őket. Olvass bele!

Megölt újságíróról és őslakos szakértőről neveztek el két élesztőgombafajt
Dom Phillips brit újságíróról és Bruno Pereira brazil őslakos szakértőről kapta a nevét az a két újonnan megismert faj, amit gyógyászati szempontból is ígéretesnek tartanak a kutatók - írja a Guardian nyomán az MTI. Könyvek (és podcast) hírek mellé.

Évtizedekre elfeledték a koponyadarabokat, mire egy paleontológus rájött, milyen szenzációsak
A fiatal amerikai paleontológus, Steve Brusatte, szakterületének kiemelkedő egyénisége ebben a könyvében izgalmasan és olvasmányosan meséli el a dinoszauruszok meglepő és új megvilágításba helyezett történetét. Olvass bele!

A szenvedélyes szeretet apa és fia között nem segít elmondani az igazat a bolygónkról
Hogyan mondjuk el a gyerekeinknek az igazat erről a gyönyörű, de veszélyeztetett bolygóról? Olvass bele a Pulitzer-díjas Égig érő történet szerzőjének új könyvébe!

A cinkék szívesen fészkelnek a postaládádban is – így előzheted meg!
Billenőajtóval fedett postaláda felszerelésével, valamint a környékre kihelyezett mesterséges odúkkal megelőzhető a széncinegék postaládákba való fészkelése, amely Magyarországon gyakorinak számít, írja az MTI. Könyvek hírek mellé.

A húsevés évezredes hagyományát ugyanúgy átírhatjuk, mint a nők szavazati jogait?
A hamburgered ára bepillantást enged a nagyüzemi húsipar működésébe, Péntek Csaba pedig interjúnkban beszélt a növényi alapú étkezést övező sztereotípiákról, az élelmiszerellátás etikus racionalizásáról, a hús előállításának etikai kérdéseiről és a felelős fogyasztóról is.

13 zöld könyv, amiből tanulhatsz a bioszféráról és magadról is 2023-ban
Olyan könyveket válogattunk, amik segítségével tudatosabban tekinthetünk a környezetünkre, a bioszférára, amik segítenek betekinteni egy-egy szakterület fejlődésébe - de abban is a társaink, ha a mentális-lelki jólétet tartjuk szem előtt.

A fecskék több mint fele tűnt el Magyarországról húsz év alatt
A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van.

Gillian Anderson mindent tudni akar a szexuális fantáziáidról
A világ minden tájáról származó nők fantáziáit várja, hogy ötven évvel az eredeti kötet után megmutassa, mire gondolnak a nők, ha a szexre gondolnak.

Hetven nap alatt kelt át az Antarktiszon egy brit katonanő
Az extrém sportoló ezzel nemcsak a leghosszabb női, kísérő nélküli sarki expedíció világrekordját, hanem az összesített rekordot is megdöntötte. Könyvek hírek mellé.

Elhunyt Schmidt Egon, aki egész életét a madaraknak és a róluk szóló könyveknek szentelte
91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte.

Légből kapott elképzelés a garantált alapjövedelem? Az EU-nak már van terve rá
A szegénység és a társadalmi kirekesztés csökkentése érdekében az Európai Unió Tanácsa ajánlást fogadott el a megfelelő minimumjövedelem tagállami bevezetésére. Légből kapott elképzelés-e a garantált alapjövedelem? Mi köze van a szegénység felszámolásának a környezetvédelemhez és a nőkhöz? Könyvek hírek mellé.

A Durrell család érkezése Korfura emlékezetesre sikerült: nagy csapat kutya ugatta őket kórusban
A Családom és egyéb állatfajták fantasztikus humorral és a természet iránti ellenállhatatlan rajongással mutatja be a világ egyik leghíresebb zoológus-írójának varázslatos gyermekkorát. Olvass bele!

Ennyire csapadékos januárunk 1915-ben volt utoljára
Az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint országosan utoljára 1915-ben volt annyira csapadékos a január, mint az idei, Budapesten pedig csak 1886-ban esett több csapadék a mostaninál az év első hónapjában. Esős könyveket ajánlunk a hír mellé.

A tudomány fejlődésében kulcsfontosságú, hogy hajlandók legyünk elképzelni az elképzelhetetlent
John Gribbin tudományos szakíró zseniálisan mutatja be, hogyan fejtették meg a tudomány azon titkait, amelyeken az életről alkotott képünk nyugszik. Olvass bele!

Sárba ragadtak a rendőrök, akiket a falurombolás és a bánya ellen tüntetők miatt vezényeltek ki (videó)
A Lützerath melletti szénbánya újranyitása, a falu- és könyezetrombolás elleni tüntetések és összecsapások során esett meg az a bizarr részlet, amire a Telex hívta fel a figyelmet. Könyvek hírek mellé.

A mesterséges intelligencia egy nap az elektromossággal felérő változást idéz majd elő
Olvass bele Martin Ford jövőkutató könyvébe!

Az anyák magyar megmentője szobrot kapott a londoni Queen Mary Egyetemen
Keserves volt a küzdelem, amelyet a gyermekágyi láz okát és ellenszerét felismerő Semmelweis Ignác folytatott kora orvostársadalmával az általa kidolgozott higiéniai módszerek elfogadtatásáért. A londoni Queen Mary Egyetem orvosi kara az első brit egyetemi orvostudományi intézet, ahol a tragikus sorsú magyar orvosnak szobrot állítottak.
A barkóscinege rabolta el a szavazók szívét, de már megvan 2023 kétéltűje, lepkéje és vadvirága is
A szavazásokkal, illetve a választásokkal a szervezők arra próbálják felhívni a figyelmet, hogy a klímaváltozás, a vegyszerhasználat és más emberi döntések veszélyeztetik az őshonos fajokat. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

Tulajdonképpen az élesztők háziasítottak bennünket, és ez csak a kezdet, ha a gombák szemszögéből nézzük a világot
Merlin Sheldrake izgalmas, új nézőpontot kínál: a gombák szemszögéből mutatja be a világot. Olvashatunk élesztőgombákról, pszichedelikus szerekről, a föld alatt kilométereken át húzódó "erdőhálókról", melyek összekapcsolják a növényeket, sőt rovarokat manipuláló gombákról is. Olvass bele!

A Felhőkakukkvárban ősi szövegek élnek tovább az emberi civilizációt mentő generációs űrhajón
A Felhőkakukkvár egy több idősíkon játszódó, bonyolult építmény az emberi kultúra és civilizáció pusztulásáról és túléléséről Bizánctól az űrkorszakig. Egy óda a könyvtárosokhoz, akik évszázadról évszázadra átörökítik a szövegekbe zárt tudást.

Nincs idő arra várni, hogy a tölgyfa megnőjön, mert az nem most hoz profitot
Zelei Anna Az elveszett erdő című kötetében közérthetően magyarázza el a hazai erdők helyzetét. Mit tehet a hétköznapi városlakó az erdőért, miért írja felül a gazdaság a természet törvényeit, és hogyan férkőzik be észrevétlenül a politika az erdő nyugalmába? Interjú.

Veres Attila: Itt és most és majd és mindörökké
A Bookline és a Könyves Magazin közös Zöld rovatában fél évig Moskát Anita és Veres Attila felváltva, havonta egy novellával jelentkezik.

Litkai Gergely: Miért kell elképzelnünk a jövőt?
A válasz rendkívül egyszerű, ha elképzeljük a jövőt, öntudatlanul az elképzelt jövő irányába is kezdjük formálni. A Bookline Zöld ezen podcastja némileg rendhagyó abból a szempontból is, hogy egy magánkiadásról beszélgetünk benne magával a szerzővel, másrészt ritka, hogy valaki a klímaváltozást valamennyi dimenziójában megpróbálja megérteni és javaslatokat tenni arra, vajon hogyan is küzdhetünk meg vele.

Amikor a kukák világgá mennek és az erdő, ahová nem léphet be a szomorúság - 5 zöld gyerekkönyv karácsonyra
Hogyan ajándékozhatjuk meg a gyerekeket „zöld” szemlélettel? Legkönnyebben könyveken keresztül - ehhez adunk néhány ötletet.

Homokká zúzott üvegből építenek gátat Louisiana partszakaszán
A vállalkozó szellemű fiatalok létrehozták a Glass Half Full szervezetet, hogy a kidobott üvegekből homokot állítsanak elő és gátat építsenek Louisiana partjai mentén. Könyvek hírek mellé.

A stressz egy alagút, és akkor tudod lezárni, ha valaki vár a végén
Az érzelmi kiégésről szóló könyvükhöz kapcsolódó TED-videóban tovább boncolgatják a témát, és az is kiderül, mi is az a stresszciklus, mi a különbség a stressz és a stresszor között, és hogyan kezelhető a stressz a leghatásosabban. Spoiler: nem az öngondoskodással.

Felkérték Darwint egy önéletrajzi cikkre, ő meg elmagyarázta benne az evolúciós elméletét
Előkerült Darwin egy ritka kézirata, ami több szempontból is különleges.

David Attenborough és Vilmos herceg megalapította a “Zöld Nobelt”, ezek a projektek kapták idén
Bemutatjuk, idén kik kapták a támogatást a sikeres projektjeik folytatásához.

Öt nap, több ezer halott - 70 éve lepte el Londont a gyilkos szmog
1952. december 5-én telepedett Londonra az a hatalmas szmog - környezetszennyezés miatt kialakult füstköd -, ami több ezer ember halálát és százezernyi megbetegedést okozott. A tragédia nyomán levegőtisztasági törvények sora született, és állami támogatással korszerűsítették a fűtést. Könyvek hírek mellé.

A jövő embere ma már megszerkeszthető - csak az a kérdés, meddig mehet el
Eddig úgy gondoltuk, hogy biológiai meghatározottságunk miatt az életünkkel – legfőképpen annak kezdetével és végével kapcsolatban – tehetetlenek vagyunk. Mindannyian hozott csomaggal születünk, megöregszünk és meghalunk. De biztos, hogy ennek így kell lennie?

A jövő városa az a hely, ahol minden 15 percre van tőled
Egyre több nagyváros áll át a “15 perces város” koncepcióra, ami sokak szerint a legértelmesebb és legzöldebb megoldás a károsanyag-kibocsátásokat tekintve és egyáltalán: az élhetőbb városok kialakításának útján. Összeszedtük, miért ez az egyik legélhetőbb megoldás és természetesen ajánlunk néhány könyvet hozzá.

A klímaváltozás miatt egyre korábban költenek a madarak
A klímaváltozás miatt évtizedenként átlagosan két-három nappal korábban költenek a madarak - derül ki az Ökológiai Kutatóközpont és a Milánói Egyetem közös kutatásából, amelyben az ökológusok csaknem 700 madárfaj költési adatait elemezték. Könyvek hírek mellé.

Az önfeledt szexualitás pszichológiája szerint nincs olyan, ami nem normális
Ha a (női) szexualitásról van szó, nincs olyan, ami ne lenne normális, ha számunkra biztonságosak a körülmények - állítja Emily Nagoski New York Times besteller-szerző, az Úgy ahogy vagy és az Érzelmi kiégés című könyvek írója.

Maja Lunde szerint az utolsó vadlovakra akkor is érdemes vigyázni, amikor felforr a világ
Maja Lunde emberről és természetről szóló nagy ívű regényeivel az egész világot meghódította. A méhek története és a Kékség című nemzetközi sikerek után most a tetralógia harmadik könyvével tér vissza, hogy megrázó képet fessen az egyén, a társadalom és az ökoszisztéma sérülékenységéről. Olvass bele!

A Föld népessége elérte a 8 milliárdot, hamarosan rádobunk egy újabb milliárdot
Az ENSZ szerint ez "fontos mérföldkő az emberi fejlődésben", és az éppen most zajló COP27 konferencia idején emlékeztet "a bolygónkról való gondoskodás iránti közös felelősségünkre". Könyvek hírek mellé.

Moskát Anita: Talált tárgyak jegyzéke, 2047. szeptember
A Bookline és a Könyves Magazin együttműködésében indítottuk el Zöld rovatunkat, ennek keretében Moskát Anita és Veres Attila havonta egy-egy novellát jelentet meg nálunk.

Dinoszauruszokhoz ragasztották magukat az Utolsó Nemzedék klímaaktivistái
Vajon ezek az akciók az első lépések az ökoterrorizmus felé? Könyvek hírek mellé.
![Orvos-Tóth Noémi: Amíg örökölt sorsunkkal nem nézünk szembe, szabad akaratunk sem lesz [PODCAST]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/2/29849/fe_580_320_221016_margo_4_nap_078_c_felvegi_andrea_mupa.jpg)
Orvos-Tóth Noémi: Amíg örökölt sorsunkkal nem nézünk szembe, szabad akaratunk sem lesz [PODCAST]
A 2022 őszi Margó fesztiválon saját történeteink megkerülhetetlenségéről, szorongásainkról és örökölt sorsunk meghaladásának lehetőségeiről is beszélgettünk Orvos-Tóth Noémivel Szabad akarat című könyve apropóján. Ha lemaradtál az eseményről, most meghallgathatod.

Greta Thunberg új könyvében Margaret Atwood is felszólal a környezetvédelem mellett
Greta Thunberg The Climate Book című könyvében újradefiniálja a remény fogalmát, mert szerinte reménykedni csak úgy lehet, ha cselekszünk. A kötetben több, mint száz szakértővel hívja fel a figyelmet arra, hogyan függ össze a környezetvédelem a bolygó krízishelyzeteivel, illetve Margaret Atwood és Naomi Klein is felszólal.

Így vigyázzunk az alvó sünökre az őszi kerti munkák során
Téli álomra a sünök szeretnek az összegereblyézett levélhalmok alá húzódni. Ezért nagyon fontos, hogy a kupacok eltakarításakor vegyük ezt a lehetőséget figyelembe, ne vasvillával álljunk neki a levelek eltakarításának és legfőképpen: soha ne gyújtsuk fel az összegyűjtött levél- vagy rőzsehalmokat. Összegyűjtöttünk néhány emblematikus sünis történetet, akiknek hősei eszünkbe juthatnak gereblyézés közben.

Eluralkodik a sztorifóbia, pedig a meggyőzés hatékony eszköze is egy jó történet
Györffy Kinga vezetőknek és magánembereknek is hasznos kötete lépésről lépésre magyarázza el a történetmesélés titkait egy olyan világban, ahol hiába van történetdömping, túlközlés, a személyes történeteknek mégis megmarad egy kikezdhetetlen titkuk: nincs belőlük másodpéldány. Olvass bele!

A bolygónk megmentésére tett kísérleteink eddig alighanem eredménytelenek voltak
Bolygónk pusztulásának mértéke nem változott: a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a WWF friss jelentése szerint a gerinces fajok populációi 1970 és 2018 között 69%-kal zsugorodtak.

Veres Attila: Ettől kicsit könnyebb lesz
A Bookline és a Könyves Magazin közös Zöld rovatában fél évig Moskát Anita és Veres Attila felváltva, havonta egy novellával jelentkezik.

Több millió embert öl meg és gyerekeket betegít a fosszilisenergia-függőségünk, mégis ragaszkodunk hozzá
A világ függősége a fosszilis energiáktól nemcsak szélsőséges időjárást idéz elő, hanem kimutathatóan hozzájárul többmillió ember halálához is - hívták fel a figyelmet orvosok egy új tanulmányban, amely a Lancetben jelent meg szerdán. Könyvet és podcastot is ajánlunk a hírek mellé.

A rovarok a legsikeresebb állatcsoport a Földön, ez a norvég rovarkutató pedig igazi rajongással ír róluk
Anne Sverdrup-Thygeson rovarkutató szórakoztató stílusban megírt könyvében magával ragadó lelkesedéssel sorolja az elképesztő tényeket és történeteket a rovarok világából. Olvass bele!

Kováts Eszter: Genderügyben gyakorlatilag a fogalmak átírása zajlik
A gender kifejezés jelentése is gyors és radikális változásokon megy át. Kováts Eszter szerint a társadalom megérdemelné, hogy érdemi vitát lehessen lebonyolítani róla az ellenségkép-gyártás és a tabuk helyett. Ehhez a párbeszédhez szeretne Genderőrületek Németországban és Magyarországon című, nemrég megjelent könyvével hozzájárulni. Interjúnk.

Peter Boghossian: Filozófusként az a dolgom, hogy provokáljam az embereket
A konstruált péniszről szóló tanulmányával elhíresült filozófus a Brain Baron beszélt woke-ról, progresszív baloldaliságról, és arról is, hogyan érdemes gondolkodni és vitázni.

A Normális vagy éles kritika mérgező világunkról: megbetegít minket és mégis elfogadjuk így
A világhírű orvos Dániel fiával együtt tárja fel, mi tesz minket igazából beteggé, felfedi az egyén és a közösség hanyatló állapota közötti összefüggéseket, és együttérzéssel vezeti olvasóit az egészség és gyógyulás labirintusában. Olvass bele!

Ez a génmutáció 700 éve segített túlélni a pestist, ma autoimmun betegségeket okozhat
A mai napig befolyásolja az emberi egészséget az 1300-as évben Európában pusztító pestisjárvány után elterjedt génmutáció - derült ki a korabeli áldozatok maradványainak DNS-vizsgálatából, írja az MTI. Az immunrendszerről ajánlunk könyvet a hír mellé.

Maja Lunde: El kell sajátítanunk a túlélő képességeket, de remélhetőleg nem kell használnunk őket
A Margóra érkező Maja Lunde norvég íróval beszélgettünk klímaválságról és reményről, forgatókönyvírói tapasztalatokról, túlélőszkillekről és más fajokról. Interjú.

Ha magunkat pusztítjuk, a Földünkre sem tudunk vigyázni – klímaválság, szorongás és statisztikák a Margó Zöld programján
Idén először kapott a Bookline Zöld rovata szerepet a Margó fesztiválon, ahol többek között Litkai Gergellyel, Csalár Bencével és Orvos-Tóth Noémivel gondolkodhattunk közösen arról, hogy mi mindent szúrhatunk el és csinálhatunk még mindig jól – klímaválság ide, infláció és terhes örökségek oda – ezen a bolygón.

Korábbi győztes lett az alaszkai barnamedvék idei versenyének nyertese
A 747 elnevezésű óriási barnamedve lett az idei alaszkai medveverseny győztese, mert a megfigyelt példányok közül ő szedte magára a legtöbb súlyt.

Az erdőfürdő nem spanyolviasz: mindenkinek fel kellene fedezni
Összegyűjtöttünk néhány könyvet, amiből megtudhatod, mi az erdőfürdőzés, mi nem az és, hogy miért kellene sokkal több időt a szabadban tölteni.

Litkai Gergely: Felelős minimalizmus
"Aki már mélázott az Ali Express felett egy olyan biszbaszt helyezve a kosarába, aminek egyetlen célja 10 másodpercnyi boldogság, illetve egy kínai szénerőmű csúcsra járatása, már a célcsoport része." A Zöld podcast legújabb részét alább meghallgathatod, a házigazda Litkai gondolatait a témáról elolvashatod cikkében.

Csernobil felpörgette a levelibékák evolúcióját: feketék lettek
Így is hat az ember a többi élőlényre: az 1986-os csernobili atomerőmű-baleset befolyásolta a levelibékák szelekcióját. Könyvek hírek mellé az állatok világnapján.

Réz Anna: Nagyon beleuntam abba az infantilis bűntudat-parádéba, amivé az anyaság vált
Mardos - A bűntudatról kilenc fejezetben címmel jelent meg Réz Anna első kötete. Ennek apropóján beszélgettünk a szerzővel arról, hogyan lehet a vallás és a pszichológia mezsgyéjén kívül értelmezni a szégyen és a bűntudat kérdését, miért van elege az anyai bűntudatkeltésből, a klímaszorongásból vagy az állandó önreflexiós kényszerből.

Az embert tartjuk nagy művésznek, aztán egyszer csak egy gép kapja a festészeti díjat?
Ez a jövő már közelebb van, mint gondoljuk. Marcus du Sautoy matematikus A kreativitás kódja - Hogyan tanul a mesterséges intelligencia írni, festeni, gondolkodni című könyvében azt vizsgáltja, hogyan tanítható a gép arra, hogy önállóan kreatívvá váljon.

Minél öregebb vagy, annál gyengébb lesz a képzelőerőd - de Bux Barnabás óta tudjuk, hogy Fantázia megmenthető
Vannak, akik genetikailag vannak híján a képzelőerőnek, de a fantázia nélkül élés kockázatát jelentősen növeli az öregedés. Mikor máskor hívhatnánk segítségül Bux Barnabást és Atráskót, ha nem ilyen esetben és miért az álmodozók mentik meg a világot? Könyvek hírek mellé.

Természetjárás értő olvasással – így tanítanak a tanösvények
Magyarországon több mint ötszáz tanösvény közül választhatsz, ezek közül 130 Budapest környékén található. Mi most a mesékhez, szerzőkhöz, könyvekhez kapcsolódók közül válogattunk.

Majdnem megkétszereződött a leégett fák mennyisége a világon húsz év alatt
Világszerte majdnem megkétszereződött a legégett fák mennyisége az elmúlt húsz év alatt – ennek nem meglepő módon a magasabb hőmérsékletet és nagyobb szárazságot előidéző éghajlatváltozás az egyik fő oka. Könyvek hírek mellé.

Hogyan olvadunk el 2050-ig? / A JÖVŐ MINISZTÉRIUMA
Az első adásban a házigazda, Litkai Gergely beszélget Szabó M. István újságíróval Kim Stanley Robinson regényéről, A Jövő Minisztériumáról.

A természet mindig beszél hozzánk, Peter Wohlleben segít megfejteni
A természetben tett felfedezőutak a kertkapunk előtt kezdődnek. Ezernyi kisebb-nagyobb izgalmas és lenyűgöző jelenség játszódik le itt - feltéve, hogy észrevesszük őket. A természet jelbeszéde pontosan ebben segít: hogy meglássuk azokat a jeleket, amelyeket a szél, a felhők, a növények és az állatok adnak le. Olvass bele Peter Wohlleben könyvébe!

A lelkem veletek van! - Jane Goodall videóüzenetben állt ki a magyar erdők mellett
A felvételen arról is beszél, milyen fontos szerepük van az erdőknek a klímaváltozás elleni küzdelemben, illetve a hőmérséklet és a csapadék szabályozásában.

David Attenborough: Szép lassan egyre inkább elfordultam a húsevéstől
„Földünkön az élővilággal osztozunk, mely az elképzelhető legcsodálatosabb, évmilliárdok alatt kialakult létfenntartó rendszer. Bolygónk stabilitása azonban megingott, miközben a biológiai sokféleség vészesen lecsökkent – a kettő ugyanis szorosan összefügg. Helyre kell állítanunk a biodiverzitást, amit oly kíméletlenül pusztítottunk. Ez az egyetlen kiút a magunk által előidézett válságból. Vissza kell vadítanunk a világot. ” Olvass bele!

Jane Goodall a remény könyvében fejti ki, szerinte miért megmenthető a bolygónk
Jane Goodall az egyik legismertebb természetvédő és etológus, aki a Föld nevű bolygó bölcs nagymamájaként kedvesen, de határozottan figyelmeztet minket: zárul az időablak, amíg még lehet valamit tenni a környezet és vele együtt az emberiség pusztulása ellen. Goodall történeteivel reményt ad és cselekvésre sarkall, erről szól A remény könyve című beszélgető kötet, melyet Douglas Abramsszel jegyeznek.

A fák folyamatosan tanulnak, de egy kéthetes hőhullám szorult helyzetbe hozza őket
Peter Wohlleben, a neves német erdész a fák titkos életébe enged betekintést, és meglepő dolgokat tár fel. Mert az erdőben ámulatba ejtő dolgok történnek: a fák beszélgetnek egymással. Nemcsak utódaikról gondoskodnak odaadóan, de idős és beteg szomszédaikat is ápolják. A fák éreznek és emlékeznek. Hihetetlen? Pedig igaz! Olvass bele!

Ezt az 5 könyvet ajánljuk az oroszlánok világnapján
Az oroszlán nemcsak az állatok királya, de a művészetben és az irodalomban is hosszú időre visszamenőleg kiemelt szerepe van, már a kőkori barlangrajzokon és a Bibliában is szerepelt. Most 5 olyan könyvet mutatunk, amikben az oroszlánoké a főszerep.

Kovács Róbert: A klímaváltozás problémáit meg fogjuk tudni oldani
A Klímaváltozás – Pánik és tagadás között érvekkel, érthetően magyarázza el mindazt, amit ma az éghajlati kérdésekben tudni érdemes. A meteorológus-éghajlatkutató végzettségű szerzővel beszélgettünk a járvány és a háború hatásáról, rögzült tévhitekről, az emberek világvége-imádatáról és arról is, miért van értelme bringával járni.

Kim Stanley Robinson: A járványtól megtanultuk, hogyan kell gyorsan reagálni vészhelyzetben
Új könyve apropóján Kim Stanley Robinson volt a vendége az amerikai sztárújságíró, Ezra Klein podcastjének a New York Timesnál. másfél órás beszélgetés során rendkívül gazdagon és mélyen körüljárták nemcsak ember és természet viszonyát, hanem a klímaváltozás kapcsán politikai, technológiai, adózási oldalról is megvizsgálták, mi a teendőnk.
Az elsivatagosodott Alföldön betyárra és rendőrre is lecsap egy ősi veszedelem
Az Ingókövek és az Elveszett Gondvána után új regényében a cli-fit vegyíti a krimivel és az easternnel a szolnoki születésű jogász és író Lőrinczy Judit. Az utolsó tanú a közeljövő Magyarországára vezet, amikorra a klímakatasztrófa könyörtelenül átalakította az életfeltételeket, és elszabadított egy ősi fenyegető erőt is.

A kiszáradt Vekeri-tóról készült képek egy climate fiction könyv borítójára illenének
Az MTI egyik fotósa, Czeglédi Zsolt július elején készített képeket a Debrecen mellett található Vekeri-tóról, amely a csapadékhiány következtében kiszáradt.

5 perzselő könyv hőhullámokról, forróságról és szárazságról
Ismét tombol a hőhullám, az előrejelzések szerint az extrém hőség Magyarországon még legalább a jövő hét közepéig eltarthat. Most öt olyan könyvet mutatunk, amely fontos figyelmeztetés lehet arra nézve, hogy a saját érdekünkben ideje tenni valamit a klímaváltozás megfékezésére.