A kép ilssztráció. Fotó: Unsplash - konyvesmagazin.hu
ki

5 módszer + 1 könyv, melyekkel komolyan bocsánatot kérhetsz

Ugyanis az őszinte bocsánatkéréshez, amitől a másik fél jobban érzi magát, nem elég egy-két szó.

Hibáztál és ezzel bosszúságot okoztál, sőt talán meg is bántottál valakit? Az egyszerű „sajnálom”-on túl mást is tehetsz azért, hogy helyreállítsd a kettőtök közti bizalmat. A megfelelő bocsánatkéréssel javíthatsz egy kapcsolaton, enyhíthetsz a másik sérelmein, sőt akár még a munkádat is megmentheted.

Öt lépés, ami többet ér, mint gondolnád

1. Ismerd el, hogy hibáztál

Létfontosságú, hogy vállald a felelősséget azért, amit tettél. Egy a bocsánatkérések pszichológiai felépítését vizsgáló tanulmány is igazolta, hogy egy hatásos mea culpához el kell ismerned a hibát.

Ez annál inkább segíthet újjáépíteni a bizalmat, minél nagyobb horderejű volt a vétked.

Ha például eltörtél egy tárgyat, ami fontos volt a másiknak, akkor ne csak annyit mondj, „Sajnálom, hogy eltört”. Fogalmazz így: „Nagyon sajnálom, hogy eltörtem. Nem figyeltem eléggé, és megértem, hogy különös jelentősége volt számodra”.

2. Fejezz ki őszinte megbánást

Képzeljük el azt a helyzetet, hogy nem tartasz be egy határidőt a munkádban, ami extra stresszt okoz a csapatodnak. Ez egyértelműen a te hibád, ezért nagyon fontos, hogy kifejezd, őszintéd megbántad a dolgot. Ezáltal ugyanis

kimutatod, hogy megértetted, milyen hatással volt ez a többiekre.

A kutatások azt mutatják, hogy az őszinte bocsánatkérés a bocsánatkérőnek és az azt kapónak is előnyös lehet, és mindkét fél jobban érzi magát utána a helyzettel kapcsolatban.

3. Ajánld fel, hogy jóváteszed

Neked is érdeked, hogy a lehető leggyorsabban kompenzáld a vétséget, bármi is legyen az. Ha például véletlenül leöntöd egy kollégád frissen kinyomtatott jelentését, mondd azt: „Nagyon sajnálom, hogy leöntöttem a papírjaid. Hadd segítsek újranyomtatni és feltakarítani a koszt.”

Nyilván nem minden hiba javítható ki egykönnyen, de tegyél meg mindent annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb elsimítsd a problémát.

Ha felajánlod, hogy kijavítod a kárt, amit okoztál, az azt mutatja, hogy komolyan gondolod, hogy helyrehozod a dolgot.

Az ilyen bocsánatkérések őszintébbnek és hatékonyabbnak tűnnek a másik számára.

4. Figyelj a kontextusra és a kulturális normákra

Az a kontextus, amelyben bocsánatot kérsz, és a kultúra vagy régió normái jelentős szerepet játszanak abban, hogy hogyan fogadják a bocsánatkérést.

A különböző társadalmakban a hatékony bocsánatkérés eltérő lehet.

Ha multikulturális cégnél dolgozol és megsértesz egy külföldi kollégát, vedd figyelembe az illető származását a bocsánatkéréskor. Ismerd el, ha kulturálisan érzékeny dolgot mondtál: „Sajnálom, hogy nem helyénvaló módon fogalmaztam. Tisztelem a kultúrád, és nem akartalak megbántani.”

5. Cselekedj

A tettek hangosabban beszélnek a szavaknál, és megerősíthetik a bocsánatkérésed. Több tanulmány szerint

a bocsánatkérés nagyobb hatást ér el, ha olyan sokatmondó tettek követik, melyek a változtatás iránti elkötelezettséged mutatják.

Például vegyünk egy olyan esetet, hogy egy túlságosan hangos házibulival vagy kerti partival feldühítetted a szomszédokat. Miután bocsánatot kértél tőlük, máskor figyelj oda a hangerőre, vagy a következő összejövetel előtt kérdezd meg tőlük, mi az a szint, ami még nem zavarja őket.

Az alábbi könyvben pedig részletes instrukciókat kaphatsz az igazán személyre szabott bocsánatkéréshez:

Jennifer Thomas, Gary Chapman: A bocsánatkérés 5 nyelve – A kapcsolatok helyreállításának lépései

Jennifer Thomas, Gary Chapman
A bocsánatkérés 5 nyelve
Ford. Kolláth Edina, Harmat, 2024, 223 oldal
-

Mindannyian különböző szeretetnyelveket beszélünk, és a bocsánatkérést is különböző szavakkal és gesztusokkal fejezzük ki. Gary Chapman, Az öt szeretetnyelv című, világszerte ismert bestseller szerzője és Jennifer Thomas pszichológus szakmai tapasztalataikat összegezve határozták meg a bocsánatkérés formáit és tartalmát leíró öt bocsánatkérő nyelvet.

Nézetük szerint, ha megvan a szándékunk a bocsánatkérésre, akkor a módját úgy kell megválasztanunk, hogy az a megbántott fél számára érthető és elfogadható „nyelven” szólaljon meg. A szerzők körüljárják a megbocsátást érintő lélektani motivációkat, illetve gátakat, és részletesen bemutatják a hatékony bocsánatkérés módjait.

Ez a megközelítés utat nyit a sebek gyógyulása és az egészséges kapcsolatok hosszútávú fenntartása felé. A könyv végén található teszt segítségével pedig beazonosíthatjuk saját elsődleges bocsánatkérő nyelvünket.

(Psychology Today)

Fotó: Tengyart / Unsplash