Tavaly novemberben százéves korában halt meg Henry Kissinger, az amerikai diplomácia ellentmondásos alakja, Richard Nixon és Gerald Ford külügyminisztere. Halálakor már készen volt utolsó könyve, az Artificial Intelligence, Hope, and the Human Spirit (Mesterséges intelligencia, remény és az emberi lélek), amelyet Eric Schmidttel és Craig Mundie-vel közösen írt. Kiadója, a Little Brown bejelentette, hogy a posztumusz kötet idén ősszel érkezik.
Stratégia a mesterséges intelligenciához
A könyv segít eligazodni az MI korszakában, és felkészít arra, hogyan hozhatunk okos döntéseket a jövőnk szempontjából. Hatékony stratégiát vázol fel a mesterséges intelligencia korában való eligazodáshoz és
hasznos tanácsokat ad, hogyan hozhatunk jó döntéseket a folyamatosan megújuló technológiák korában.
Kissinger társszerzői techvállalatoknál dolgoztak, így mélyreható ismeretekkel rendelkeznek e téren. Schmidt 2001 és 2011 között a Google vezérigazgatója volt, Mundie pedig az Alliant Computer Systems társalapítója, majd a Microsoft kutatási és stratégiai igazgatójaként dolgozott. Az ő szakértelmük és tapasztalatuk biztosítja a könyv megalapozott, releváns és jövőbe tekintő alapjait.
A kötet nem csupán az MI világába kalauzolja az olvasót, hanem gyakorlati útmutatást is ad arra, hogyan készüljünk fel az előttünk álló döntésekre, és hogyan ragadjuk meg a mesterséges intelligencia által kínált lehetőségeket –
anélkül, hogy áldozatul esnénk a technológiai forradalom sötétebb oldalainak.
A kiadó szerint a könyv célja felkészítsen minket a holnap kihívásaira, és képessé tegyen minket arra, hogy a mesterséges intelligencia által kínált lehetőségeket a legjobban használjuk ki.
Nem először írt a témáról
Kissinger számos diplomáciai és politikai tárgyú kötet szerzője, melyek közül magyarul is jó néhányat kiadtak (például a Diplomácia, a Világrend, a Kínáról, az Az állam vezetéséről, vagy a Korszakváltás az amerikai külpolitikában? és a Fehér házi éveim. című köteteket). Kissinger 1973-ban a vietnámi háború befejezéséért tett erőfeszítései miatt Nobel-békedíjat kapott.
Az utóbbi években rendkívül erősen foglalkoztatták az MI kérdései és dilemmái. Már a 2021-ben megjelent The Age of AI című kötetében is kifejtette a mesterséges intelligenciával kapcsolatos gondolatait, melynek Schmidt mellett Daniel Huttenlocher volt a társszerzője.
Forrás: Kirkus Reviews