Egy vádalkunak köszönhetően Julian Assange, a WikiLeaks hírhedt alapítója kedd reggel elhagyta a londoni börtönt, ahol több mint öt évet töltött vizsgálati fogságban.
A megállapodás szerint Assange a csendes-óceáni Észak-Mariana-szigetekre repül, ahol elismeri bűnösségét egy vádpontban, cserébe pedig az Egyesült Államok lemond a kiadatásáról.
Mi az a WikiLeaks?
A WikiLeakset 2006-ban alapították. A portál titkosított dokumentumok kiszivárogtatásával szerzett nevet, amelyekben fény derült többek között a filmipar, az amerikai nemzetbiztonság és az Egyesült Államok háborúinak titkaira is.
2010-ben itt jelent meg egy amerikai katonai repülőgépről készült videó, amin látható volt, hogy
a hadsereg civileket ölt meg Bagdadban.
Emellett több százezer dokumentum is felkerült az oldalra, amelyeket a hadsereg hírszerzésénél dolgozó Chelsea Manning szivárogtatott ki.
A háborúkról szóló dokumentumokból kiderült, hogy Afganisztánban az amerikai hadsereg civilek ezreit ölte meg nyilvánosan be nem jelentett esetekben,
az iraki háború pedig 66 ezer civil életét követelte,
ami meghaladta a hivatalos adatokat.
Az Egyesült Államok álláspontja szerint Assange a megjelent dokumentumokkal veszélybe sodort embereket. A WikiLeaks alapítója ezzel szemben kitart amellett, hogy újságírói kötelességét végezte, és így a szólásszabadság értelmében nem ítélhető el.
A vádalku részletei
Az alku keretében Assange az Egyesült Államokhoz tartozó Észak-Mariana-szigeteken bűnösnek vallja magát a nemzetvédelmi politikával kapcsolatos minősített információk illegális megszerzésében és terjesztésében.
A vallomásra azért itt kerül sor, mert
Assange nem hajlandó visszatérni a kontinentális USA területére.
Assange mély bizalmatlansággal van az ország iránt, és egy ponton azzal vádolta az amerikai hatóságokat, hogy titokban ki akarják végezni.
A vádpont egy a 18 közül, amit Donald Trump elnöksége alatt emeltek Assange ellen. A legtöbb vád alapjául az 1917-es Kémkedési Törvény szolgált, amely kriminalizálja a „nemzetvédelmi politikával kapcsolatos” dokumentumokkal való visszaélést. Assange támogatói szerint a törvény elavult, túlságosan tágan értelmezhető és
alkalmazása egy újságíróval kapcsolatban veszélyes precedenst állítana.
A bűnösség elismerése 62 hónapnyi börtönbüntetéssel jár, azonban a vádalku értelmében a hatóságok elfogadják a brit fogságban töltött időt (összesen 1901 napot), így Assange egy további napot sem fog börtönben tölteni. Ehelyett minden jel szerint visszatér szülőföldjére, Ausztráliába.
Ha többet szeretnél megtudni az ügyről, ezt a három könyvet ajánljuk.
Luke Harding, David Leigh: WikiLeaks-akták
Internetes Messiás vagy kiberterrorista? Információs szabadságharcos vagy szexbűnök elkövetője? Ki az az ember, aki a történelem eddigi legnagyobb kiszivárogtatása mögött áll? Julian Assange egyike a legkülönösebb figuráknak, akikből valaha világszerte ismert híresség lett. „Találmánya”, a WikiLeaks felbőszítette az Egyesült Államokat, a brit királyi családot, és forradalmat csinált Észak-Afrikában. A vita a WikiLeaks és Assange szerepéről odáig fajult, hogy amerikai politikusok a meggyilkolására szólítottak fel.
David Leigh és Luke Harding, a Guardian díjnyertes újságírói központi szerepet játszottak abban, hogy a WikiLeaks és öt, a világ legismertebb orgánumai közé számító lap közösen publikált válogatást a leleplező oldal által megszerzett több mint 250 ezer amerikai diplomáciai iratból, valamint a sok százezer afgán és iraki titkosított hadinaplóból. A könyv alapján 2013-ban készült film A WikiLeaks-botrány címmel, Benedict Cumberbatch főszereplésével.
Daniel Domscheit-Berg: WikiLeaks – A leleplezés
A WikiLeaks leleplezései az egész világ sorsát megváltoztatták. Ők hozták először nyilvánosságra a civileket meggyilkoló amerikai katonák hírét, a tragédiába torkolló duisburgi Love Parade háttérdokumentumait, vagy épp a magyarországi, 2006-os tévéostrommal kapcsolatos diplomáciai levelezést.
Julian Assange 2006-ban kezdte el a weboldal fejlesztését. 2007-ben csatlakozott hozzá Daniel Domscheit-Berg, aki két és fél éven át volt Assange legközelebbi munkatársa. Ám ekkor bekövet kezett egy nem várt fordulat: Daniel Domscheit-Berg kiszállt, és úgy döntött, leleplezi a világ legveszélyesebb weboldalának titkait. A könyvbe itt tudsz beleolvasni.
Julian Assange: A letiltott önéletrajz
A Wikileaks ausztrál származású alapítója 2010-ben kötött szerződést egy brit kiadóval önéletrajzának megírására. Több hónapig vették fel visszaemlékezéseit gyermekkorától a Wikileaks megalapításán át „a világ legfélelmetesebb embere”címig.
A szerkesztett kézirat átolvasása után azonban Assange visszalépett a mű kiadásától. Ekkorra azonban már átvette, sőt, perköltségeire el is költötte a könyvért járó tetemes jogdíjelőleget. A kiadó így végül úgy döntött, hogy 2011 végén megjelenteti a könyvet, mely 17 országban keltett óriási érdeklődést.
Nyitókép: Wikimedia
(BBC)