A sajtó szerint Richard Powers új könyve a gyönyörű stílust, a mély karakterábrázolást, a technológiai és környezeti témákat úgy ötvözi, ahogyan csak ő tudja. A szeptember 24-én megjelenő Playground egy csoportnyi ember történetét meséli el, akiket egy francia polinéz szigeten hoznak össze annak a tervnek a részeként, hogy lebegő, autonóm városokat alapítsanak a nyílt tengeren. A kiadó szerint a világ legnagyobb óceánján játszódó, félelmetes történet
az utolsó érintetlen helyet tárja fel, amit még nem gyarmatosítottunk.
Richard Powers regényei magyarul
Az amerikai Powers 1985-ben debütált íróként, akkor felhagyott számítógép-programozói állásával, és azóta az egyik legismertebb ökoirodalmi szerző, kinek művei a modern tudomány és technológia hatásait kutatják.
Magyarul is olvasható a 2019-ben Pulitzer-díjjal jutalmazott Égig érő történet, melyről kritikánkban ezt írtuk: „ (...) az első oldalakon egy szinte spirituálisnak tűnő szöveg tárul elénk egy, a hátát egy fának vető nőről; majd minden átmenet nélkül ugrunk át egy másik ember történetébe, az olvasó pedig csak pislog, és nem érti, mi történik vele. Richard Powers regénye ugyanis nem a klasszikus formákat követi, több főszereplőt mozgat, kiknek élettörténetei szinte koncentrikus körökben épülnek egymásra, külön-külön utat bejárva, míg végül egymás mellé nem fújja leveleiket a szél, és sorsuk indák módjára össze nem kapaszkodik.”
2023-ban jelent meg Rémület című regénye (itt bele is olvashatsz), melyben nem szakadt el a környezetvédelem témájától, ám fókusza sokkal szűkebb, mint az évszázadokat felölelő Égig érő történeté; egy gyászoló, egymásra utalt apa és fiú viszonya áll a középpontban, a bolygó pusztulását pedig a természettel szinte szimbiózisban élő, hiperszenzitív kisfiú érzékelésén keresztül mutatja be az író.
„Powers regénye egyöntetű óda a természethez és a képzeletvilághoz, valamint a környezetvédelmi aktivizmushoz, ám a tudomány melletti kiállás mentén sokszor erős kritikát is megfogalmaz. A narrátor-kutató létének alapkérdése, hogy van-e értelme a Földön kívüli élet modellezésének a világegyetemben, mikor az emberiség a saját bolygójáért sem tesz semmit” - írtuk a könyvről.
Powers új regénye írásakor sem szakadt el a környezetvédelem témájától, itt egy gyászoló, egymásra utalt apa és fiú viszonya áll a középpontban, a bolygó pusztulását pedig a természettel szinte szimbiózisban élő, hiperszenzitív kisfiú érzékelésén keresztül mutatja be az író.
(Kirkus)