3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül
sa

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Bár a covid-lezárások idején tömegesen kényszerültek otthoni munkavégzésre az irodai dolgozók, valójában már a megelőző években egyre lazábbá váltak a munkaadók a home office-szal kapcsolatban. És ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

A napokban eszembe jutott a hőségben, hogy annyira azért nem bánom, hogy már home office-ban és nem egy irodában vagyok, mert a maxra tekert légkondi miatt folyton torokproblémákkal küzdöttem nyáron. Persze azt is meg kellett tanulni, hogy dolgozzon az ember koncentráltan úgy, hogy közben folyton dumálnak körülötte. És jó lett volna néha felállni és elvégezni pár tornagyakorlatot. 

Abszolút lehet persze az iroda mellett is érvelni: a közös ötletelés, a műhelymunka igazán ott tud megvalósulni, jót tesz, hogy kollégákként látjuk egymást és kiépül valamiféle közösségtudat. Az ideális megoldás a hibrid megoldás lehet, otthoni és benti munkanapokkal vegyesen.

A Psychology Today három olyan hátulütőjét gyűjtötte össze a home office-nak, ami pszichés és fizikai kihívást okoz – az utolsóval igazából meg is lepett. És mivel ez a Könyves Magazin, a cikk végén könyveket is találsz, melyek segíthetnek, ha hasonló problémákkal küzdesz.

1. Elmosódnak a munka és a magánélet határai

Ez különösen akkor okozhat gondot, ha nincs egyértelműen meghatározva a munkaidő, csak legyen elvégezve a feladat. Míg számos esetben nagyon hasznos annak a rugalmassága, hogy bármikor le lehet ülni dolgozni, ez a visszájára is fordulhat: amikor úgy érezzük, hogy 

a munka szabályosan felzabálta az életünket.

Egy 2022-es tanulmány az otthonról végzett munka hosszú távú hatásait vizsgálta a világjárvány különböző fázisaiban, és három fő területet azonosított, ami nehézséget okozott.

  • Az idő és a hely: A munkaidő és a személyes idő, valamint a munkaterület és az életterek elkülönítése.
  • Családi élet és házimunka: A szakmai kötelezettségek és az otthoni feladatok – beleértve a családi életet is – átfedése.
  • Érzelmi, szociális és spirituális munka: Az érzelmi, társadalmi és spirituális munka egy térbe zsúfolása fokozott stresszhez vezet. Képzeld el, hogy már éppen készen állsz egy videohívásra, miközben a kisgyereked ebédért kiabál, a teendőid listája pedig nyomasztóan növekszik. Így néz ki egy rossz otthonról dolgozós nap

Különösen a nők számoltak be a szakmai munka és az otthoni feladatok, például a gyerekgondozás és a házimunka nagyobb mértékű egymásra torlódásáról.

Magány és izolálódás

Mióta viszont nem kell a karantén miatt otthon ülni, a távmunka kifejezetten magányos tapasztalat lehet, mivel hiányoznak az irodai környezetben megszokott társas kapcsolatok. Az irodában van lehetőség kötetlen beszélgetésekre, közös ventilálásra, csapatépítő tevékenységekre, amik elengedhetetlenek a közösség és az összetartozás érzésének kialakításához. Az egyedül élő vagy introvertált emberek számára a távmunka elszigeteltsége hosszú távon különösen nagy kihívásokat jelenthet.

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak
4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

Tovább olvasok

A cikkben idézett egyik tanulmány szerint azok a munkavállalók, akik a home office-ban nagyfokú magányosságot éltek meg, 

magasabb szintű érzelmi kimerültségről, rosszabb munka-magánélet egyensúlyról, csökkenő produktivitáról, depresszióról és álmatlanságról számoltak be.

Alvászavarok

A távmunka rugalmassága, illetve a kialakuló depresszió és érzelmi stressz is megzavarhatja az alvási szokásokat.

A munkavállalók a határidők betartása vagy a váratlan feladatok megoldása érdekében

késő éjszakáig dolgozhatnak, amitől felborul az alvásuk rendje.

A rossz alvás, mint azt ma már jól tudjuk, súlyos következményekkel járhat a fizikai és mentális egészségre – károsodnak a kognitív funkciók, legyengül az immunrendszer, valamint fokozódik az olyan krónikus betegségek kockázata, mint a cukorbetegség és a magas vérnyomás.

Fontosabb, hogy jól aludj, mint hogy mennyit, ha a 30-40-es éveidben jársz
Fontosabb, hogy jól aludj, mint hogy mennyit, ha a 30-40-es éveidben jársz

A Kaliforniai Egyetem tudósai azt akarták megtudni, hogy kimutatható-e összefüggés az alvás minősége és a kognitív képességek későbbi hanyatlása között. Az alvásról és a memóriáról ajánlunk könyveket a hír mellé.

Tovább olvasok

Tehát bár a home office rugalmassága és a vele járó autonómia vonzó, elengedhetetlen, hogy felismerjük és kezeljük a vele járó kihívásokat is. Ehhez érdemes kézbe venni az alábbi könyveket:

Rebecca Seal: Hogyan dolgozzunk otthonról (és maradjunk mégis normálisak)?

Rebecca Seal
Hogyan dolgozzunk otthonról (és maradjunk mégis normálisak)?
Ford. Weisz Böbe, HVG Könyvek, 2021, 328 oldal
-

Egyre többen dolgozunk otthonról munkavállalóként, szabadúszóként vagy kisvállalkozóként, ez a helyzet pedig sokunknak mindennapos kihívást jelent. Számtalan buktatóval kell megküzdenünk, mint az időbeosztás és a megfelelő munkakörnyezet kialakítása, az összpontosítás, a kapcsolattartás vagy önmagunk motiválásának nehézségei, valamint a magányosság, esetleg az állandó szorongás érzése.

Rebecca Seal újságíró, szerkesztő humoros és olvasmányos könyvében tudományos kutatások és rutinos egyedül dolgozók beszámolói alapján körbejárja, hogyan hat agyunkra, munkavégzésünkre és jóllétünkre, hogy nem irodai keretek között és nem mások társaságában dolgozunk. Praktikus tanácsai segítségével fejleszthetjük lelki rugalmasságunkat, hatékonyabbak lehetünk, és megtalálhatjuk munka és magánélet egyensúlyát.

Füredi Júlia: ELÉG! – Kiégtem. Most hogyan tovább?

Füredi Júlia
ELÉG! – Kiégtem. Most hogyan tovább?
Kulcslyuk, 2021, 246 oldal
-

Ebben a könyvben mindent megtalálsz, amit a magad és a körülötted élők kiégéséről tudnod kell. A segítségével beazonosíthatod, hogy te hol tartasz a tüneteid alapján, és megismerheted a Főnix Programot, melynek segítségével elkerülheted a kiégést vagy felépülhetsz belőle. A felkínált módszerek és lehetőségek közül szabadon válogathatod ki azokat, amelyek a te életedbe a legjobban beépíthetők. Mint ahogy azt is megtudhatod, hogy hozzátartozóként, kollégaként vagy vezetőként miként tudsz segíteni, ha valakin a kiégés jeleit tapasztalod.

A szerző, Dr. Füredi Júlia szervezetpszichológus, vállalatikultúra-szakértő. Banki felsővezetői pozíciójából kiégése miatt állt fel. A saját érdekében is alaposan beleásta magát a témába, miután pedig önmagán segíteni tudott, úgy döntött, felhalmozott tapasztalatait és tudását mások számára is elérhetővé teszi.

Cheryl Rickman: Magány ‒ Teremts kapcsolatot önmagaddal és szerezd vissza az életed!

Cheryl Rickman
Magány ‒ Teremts kapcsolatot önmagaddal és szerezd vissza az életed!
Partvonal, 2022, 192 oldal
-

Az egyedüllét gyakran a saját döntésünk. A magány soha nem az. Ez a könyv társként és útmutatóként szolgál mindazoknak, akik valaha átélték már a magány fájdalmát: gyengéden vezet a saját magunkkal és másokkal kialakított jobb kapcsolatok felé. A kötetben leírt praktikus módszerek – a pozitív pszichológia elmúlt két évtizedének eredményei – révén te is megtanulhatsz megbirkózni az elszigeteltséggel, és átértékelheted a magány jelentését.

Ennek a könyvnek a segítségével felfedezheted az egyedül töltött idő előnyeit, jobb kapcsolatot teremthetsz magaddal, hogy élvezni tudd az énidőt. Emellett segít, hogy tartalmasabb kapcsolatokat alakíts ki másokkal, és biztosítani, hogy a meglévő kapcsolataid pozitívak és kielégítőek legyenek.

Cheryl Rickman a pozitív pszichológia módszertanának képviselője, a brit Network of Wellbeing hálózat nagykövete. Gyakorlatias szellemben írt könyvei utat mutatnak a kevesebb aggódás, nagyobb kiteljesedés felé.

(Psychology Today)