3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben
sa

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

Szülőként soha nem lehet eleget tanulni és elég jó tippeket begyűjteni. Hamarosan megjelenő könyvek közül válogattunk.

Melyik szülő ne szeretné, ha a gyereke talpraesetten közlekedne a világban – és azt is, hogy megtanulja kezelni a stresszt az életében. De az a szörnyű állapot is előállhat, amikor a társai szekálják a gyerekedet. Olyan könyveket ajánlunk, amik segítnek neked ezekben a helyzetekben, ráadásul szeptemberi megjelenésűek és már elő is jegyezheted őket.

Luis Fernando Llosa, Kim John Payne: Állóképes gyerekek

Luis Fernando Llosa, Kim John Payne
Állóképes gyerekek
Kulcslyuk, 2024
-

A nevelésről elsősorban a szűkebb vagy tágabb család, a pedagógusok és edzők szerepe jut eszünkbe – és sokszor alig számolunk azzal az erőteljes formáló (és gyakran romboló) hatással, amelyet a kortárscsoport jelent. Körülbelül kilencéves kortól a kortársak visszajelzései elemi módon befolyásolják a kiskamasz önértékelését. Ha e visszajelzések negatívak, ha csúfolják, zaklatják, bántalmazzák, esetleg levegőnek nézik vagy aktívan kirekesztik őt, az nehezen elbírható lelki terhet jelent a gyereknek, és sok esetben tartós érzelmi sérüléseket okoz.

Mit tehetünk, ha a gyerekünket zaklatják, bántják, kirekesztik az iskolában, más gyerekközösségben vagy az Interneten? Napjaink egyik legismertebb gyermekpszichológusa, a világszerte és Magyarországon is óriási népszerűségnek örvendő Kim John Payne (Egyszerűbb gyermekkor, Melegszívű fegyelmezés) új könyvében megmutatja, miként taníthatjuk meg a gyermekünknek jól kezelni a hasonló helyzeteket. Ahelyett, hogy passzívan elszenvedné a bántást, vagy mindig azonnal felnőtt beavatkozást követelne, visszaveheti az irányítást azáltal, hogy saját reakcióit szabályozza.

E könyv egy olyan eszköztár, amely elősegíti a problémamegoldást az általános- és középiskolai években. Első része a szülőnek, pedagógusnak szól, a második rész, mely tíz tinédzser történetét tartalmazza, közös olvasmány a gyerekkel. A kötet elnyerte az Amerikai Nemzeti Szülői Szövetség díját.

Helen Russell: Hogyan neveljünk vikingeket? – Útmutató a boldog és vagány gyerekkorhoz

Helen Russell
Hogyan neveljünk vikingeket?
HVG Könyvek, 2024, 250 oldal
-

A Hogyan neveljünk vikingeket? a skandináv szülői kultúrát mutatja be, a szülői szabadságra vonatkozó politikáktól az iskolarendszeren át, a képernyő előtt töltött időig és a meglepő szokásokig, amelyek boldog, jól alkalmazkodó emberekhez vezetnek. Az Egy év a világ legboldogabb országában és Boldogságatlasz szerzőjének, Helen Russellnek olvasmányos, humoros írásán keresztül az olvasók bepillantást nyernek egy olyan világba, ahol a kisbabák kint alszanak a babakocsijukban -20°C-ig, az óvodások pedig baltával hadonásznak.

Mellár Mezei Anita: Mindfulness ABC – Gyakorlatok oviban, suliban és otthon

Mellár Mezei Anita
Mindfulness ABC
Móra, 2024, 160 oldal
-

Már az óvodába és iskolába kerülő gyerekek mindennapjainak is része a stressz, a szorongás, a has- és fejfájás egy-egy feladat előtt. A teljesítmény- és eredményközpontúság kikoptatja a gyerekekből a kíváncsiságot, nyitottságot, érdeklődést, és óhatatlanul utoléri őket a rivalizálás, az összehasonlítgatás. Milyen eszközöket tudunk átadni ennek orvoslására, és megerősíteni a gyerekek önmagukba vetett hitét? Hogyan tudjuk javítani a figyelem képességét, miközben kutatások bizonyítják, hogy egyre csökken a koncentráció időtartama? Hogyan taníthatjuk meg nekik, hogy rugalmasan váltsanak egyik feladatról a másikra?

A tudatos jelenlét értékei belenevelhetők a következő generációkba. Tudatos gyerekekből tudatos kamaszok, majd fiatal felnőttek válnak, akik lelki rugalmasságuknak köszönhetően képesek lesznek kezelni a feszült élethelyzeteket, amikor kudarccal, visszaeséssel, kihívásokkal, elutasítással találkoznak. Már kora gyermekkorban megtaníthatjuk, hogy bölcsebb, tudatosabb hozzáállással az életük mindezekkel a nehézségekkel együtt is elégedett, kiegyensúlyozott és örömteli lehet.