6 ok, amiért a kertészkedés jót tesz az egészségednek + 3 könyv kertekről
hhz

6 ok, amiért a kertészkedés jót tesz az egészségednek + 3 könyv kertekről

Kutatások bizonyítják, hogy a kerti munka nemcsak a testedet, de a lelkedet is ápolja.

Átélted már a pillanatot, mikor fülig sárosan állsz a kertedben, fáj a hátad, és tudod, hogy minden igyekezeted ellenére leégtél? Tedd a szíved a kezedre: van ennél jobb érzés?

A kerti munka szerelmeseinek – és mindenkinek, aki kis nógatásra vár, hogy ásót ragadjon – hat pontba szedtük a kertészkedés jótékony hatásait, a testmozgástól a kapcsolatépítésen át egészen a szorongás csökkentéséig. A cikk végén pedig három könyvet is ajánlunk kicsiknek, nagyoknak, kezdőknek és profiknak.

Biztosítja a szükséges testmozgást

Az egészségügyi szakértők szerint az egészséges életmódhoz

heti 150 perc közepesen igénybe vevő testmozgásra van szükség,

és a lapátolás, a gyomlálás és az öntözőkanna cipelése mind ebbe a katerógiába tartozik.

Egy nemrég publikált coloradói kutatás szerint azok az emberek, akik csatlakoztak egy közösségi kerthez, átlagosan napi hat perccel több testmozgást végeztek azoknál, akiknek még várniuk kellett a parcellájukra. Bár első pillantásra talán nem számít soknak, egy hétre vetítve ez már 42 percet jelent, vagyis az ajánlott időtartam közel harmadát.

Jót tesz a szívednek

Arra is van bizonyíték, hogy a kertészkedés jót tesz az ember vérkeringésének és anyagcseréjének. Egy idős emberekkel készült felmérés kimutatta, hogy azoknál, akik rendszeresen végeztek kerti munkát, kisebb volt a szívroham, a stroke, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás kockázata.

Jobb kedvre derít

Számtalan kutatásból kiderült, hogy a kertészkedéssel töltött idő jótékony hatással van a hangulatunkra is. Így például

 bizonyítottan mérsékli a depresszió és a szorongás tüneteit,

és növeli a magabiztosságot és az önbecsülést. Ráadásul előidézi a flow élményt.

Célt ad

Sokan számolnak be arról is, hogy a kerti munka értelmet és célt ad napjaiknak.

„A kertek világában egyszerű és világosan látható okok és okozatok vannak, ami értékessé teszi az ott végzett munkát” – mondja Emilee Weaver, egy terápiás célt szolgáló kert vezetője.

Csökkenti a stresszt

A kertben töltött idő több okból is segít a stresszel küzdőknek. Egyrészt a tudósok régóta gyanítják, hogy

jót tesz, ha időről időre kicsit összesározzuk magunkat

– egy elmélet szerint a földben található baktériumok miatt, amik nyugtató hatással vannak ránk.

Másrészt a természetes környezetben töltött idő bizonyítottan hatásos a stresszel és a mentális kimerültséggel szemben.

„A természet egyszerűen lenyűgözi az embert – magyarázza Carly Wood, az Essexi Egyetem előadója. – Minden részlete hatással van ránk, és így képes elvonni a figyelmünket mindattól, ami nyugtalanít minket.”

Elűzi a magányt

Végül pedig nem szabad elhanyagolni a kapcsolatokat sem, amikre az emberek a kertészkedésen keresztül tesznek szert – elsősorban a közösségi kertekben.

„A részvétel, a valahova tartozás érzése, a közös tanulás mind rendkívül fontos a mentális egészségünk számára” – mutat rá Jill Litt, a Coloradói Egyetem professzora.

 

Megjött a kedved a kerti tevékenykedéshez? Ezeket a könyveket ajánljuk:

Annette Leple: A szárazságtűrő kert

annette leple
A szárazságtűrő kert
Ford. Divéki-Ertsey Anna, Cser, 2023, 126 oldal

Kertészkedés a fenntarthatóság jegyében. Ha nem akarunk a forró nyári napokon állandóan locsolni, érdemes megfontolni, hogy kertünket a klímaváltozáshoz igazodó, szárazságtűrő növényekkel népesítsük be. 

A szárazságtűrő kert bemutat 44 ellenálló növényt, amelyek jól bírják az egyre emelkedő hőmérsékletet és a száraz időszakokat; ötleteket ad, hogyan javíthatjuk kertünk, környezetünk mikroklímáját esőkerttel, zöldfalakkal, zöldtetővel; és megismertet a leggyakoribb kártevőkkel és kórokozókkal, valamint tippeket ad az ellenük való védekezésre.

Rosta Gábor: Közösségi kertek – Szomszédsági közösségek, városi mezőgazdaság

rosta gábor
Közösségi kertek
Városi Kertek Egyesület, 2014, 178 oldal

A városi tanya szerzőjének Közösségi kertek című könyve gyakorlati példákon keresztül mutatja be a városi kertészkedés és a közösségépítés tudnivalóit. A kötet beszél a közösségi kertészkedés történetéről, valamint a kertek szervezéséről, működtetéséről és hasznairól is. Ajánljuk a Magyarországon is kibontakozóban lévő közösségikert-mozgalom iránt érdeklődőknek, jelenlegi és leendő kertészeknek, közösségépítőknek.

Anneliese Kompatscher, Christiane Widmayr: Gyerek és kert

anneliese kompatscher, christiane widmayr
Gyerek és kert – Játékok, ötletek, élmények
Ford. Lelkes Zsófia, Mezőgazda, 2004, 138 oldal

Meglepően egyszerű kitalálni a kertet a gyerekek igényei szerint: fantázia, kreativitás és ötletek segítségével még egy kisméretű kertből is élménydús teret képezhetünk az egész család számára, és még a kivitelezés sem igényel túl sok ráfordítást.

A Gyerek és kert lapjait díszítő fotókból sugárzik az életöröm, és arra ösztönöznek, hogy azonnal hozzáfogjunk a gyerekek számára oly kedves játszóterület megteremtéséhez.

 

Nyitókép: Maggie My / Pexels

(New York Times)