A közösségi média napjaink szerves részévé vált – tisztelet a kivételnek. De vajon mi a helyzet az alvással töltött idővel? Sikerülhet-e néhány órára megszabadulnunk az Instagram, a TikTok és a Facebook zajától, vagy álmainkban is velünk tart?
Erre a kérdésre kereste a választ egy nemzetközi kutatócsoport, melyet Zsila Ágnes, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar tudományos munkatársa vezetett. Kutatásuk, ami elsők között tanulmányozta a közösségi média használata és a rémálmok közti kapcsolatot, a napokban jelent meg a BMC Psychology folyóiratban.
Ami az álmainkban is kísért
A felmérésben 595 iráni közösségi média felhasználó vett részt. Az alanyok mind nagykorúak voltak és naponta legalább 15 percet töltöttek közösségi média platformokon, elsősorban az Instagramon.
A kutatók online kérdőívek segítségével felmérték, hogy a résztvevők életében mekkora szerepet játszik a közösségi média, milyen gyakran vannak rémálmaik, és
megjelennek-e ezekben a rémálmokban a platformokhoz kapcsolódó negatív élmények
– így például az internetes zaklatás vagy az online gyűlöletbeszéd.
Az eredményekből kiderült, hogy bár a közösségi médiával kapcsolatos rémálmok viszonylag ritkának számítanak, nagyobb valószínűséggel jelennek meg azoknál, akik több időt töltenek a közösségi média platformok böngészésével.
A leggyakrabban előforduló rémálomban az alany képtelen volt bejelentkezni fiókjába,
aminek következményeként megszakadt a kapcsolata más felhasználókkal. A ritkábban megjelenő témák közé tartozott a szexuális zaklatás, illetve a személyazonosság ellopása is.
A kutatásban részt vevő Reza Shabahang szerint a technológia fejlődésével – különös tekintettel az AI térnyerésére – az ehhez hasonló rémálmok egyre gyakoribbá válhatnak.
„Ahhoz, hogy csökkentsük a közösségi médiával kapcsolatos rémálmok előfordulását, elengedhetetlen a felelősségteljes és tudatos médiahasználat elsajátítása” – hangsúlyozta.
Ha szeretnél többet megtudni a közösségi média mentális egészségre gyakorolt hatásáról, ezt a könyvet ajánljuk:
Nicholas Kardaras: Digitális téboly
Nicholas Kardaras már 2016-os, A képernyő rabjai című könyvében megkongatta a vészharangot a képernyőalapú kütyük terjedésével kapcsolatban, amelyek komolyan veszélyeztetik gyermekeink lelki egészségét. Új, kijózanító könyvében a pszichológus szerző a tinédzserek és a fiatal felnőttek körében vizsgálja a közösségi média mentális egészségre gyakorolt hatásait.
A tudományos alapossággal, de könnyedén olvasható nyelvezettel megírt könyvből kiderül, hogyan romlik a technológiai fejlődéssel egyenes arányban fiataljaink mentális állapota.
A Digitális téboly azonban nemcsak a technológia mérgező hatásairól szóló kutatásokat ismerteti, hanem kiutat is kínál. A könyv ezért kulcsfontosságú segítséget nyújthat azon szülőknek, pedagógusoknak, terapeutáknak, közegészségügyi szakembereknek és döntéshozóknak, akik tenni is szeretnének a fiatalok lelki egészségéért.
Nyitókép: Andrea Piacquadio / Pexels
(PsyPost)