Diétázol? Ebben a 3 ételben rejtőzhet cukor, pedig nem is számítasz rá
sa

Diétázol? Ebben a 3 ételben rejtőzhet cukor, pedig nem is számítasz rá

A jó diéta egyik első lépése, hogy beazonosítsuk, miben van cukor. Ez sokszor nehezebb, mint gondolnánk, mert olyan, egészségesnek tartott ételekben is megbújhat, mint a joghurt vagy a granola. Mutatunk három ételt, amivel érdemes vigyázni, és három könyvet, ami hasznos társad lehet a diéta során.

A diéta lényege, hogy egészséges és fenntartható étrendet alakítsunk ki – természetesen mellette a mozgás és a mentális jóllét sem elhanyagolható.

A cukorfüggőségtől való megszabadulás részeként tudnunk kell, mely ételünkben rejtőzhet cukor, hiszen az olyan nyilvánvaló forrásain túl, mint a csokoládé vagy a sütemények, az élelmiszeripar oda is becsempészi, ahol nem is számítanánk rá. A rejtett cukrok így még nehezebbé tehetik a leszokást.

De mivel érdemes vigyázni?

A reggeli müzlid

Az már köztudott, hogy a mindenféle ízesített gabonapelyhekkel vigyázni kell, de sajnos muszáj ellenőrzni az egészségesnek tűnő müzlikeverékek összetevőinek listáját is a termékeken. Macerásnak tűnhet, de a legjobb, ha magadnak készíted el a müzlidet reggelente a neked megfelelő, hozzáadott cukrot nem tartalmazó gabonapehelyből, friss gyümölcsökből, magvakból, akár egy kis fahéjjal megbolondítva.

Joghurt

A joghurt tele van kalciummal, fehérjével és probiotikumokkal – a boltok viszont szintén tele vannak cukrozott joghurtokkal. Például lehet, hogy kiválasztasz a polcról egy zsírszegény terméket, de ha azt cukorral édesítették, annyira nem jársz jól. Ráadásul nem elég a gyümölcsös és másfajta ízesítésű termékekre odafigyelni, hanem ellenőrizni kell a ránézésre natúrnak tűnő joghurtok összetevőit is.

A joghurt és a kefír természetes, kissé savanykás ízét sokan szeretik, ám ha ragaszkodsz az édeshez, próbálj ki természetes édesítőszereket, mint például a stevia növényből készült cseppek, vagy vágj bele friss gyümölcsöket.

Szárított gyümölcsök

A szárított gyömülcsök népszerű alternetívának tűnnek például a sütikhez képest, pedig ezekre is oda kell figyelni. A szárítási folyamat során ugyanis gyakran plusz cukorral fokozzák az ízüket. A legjobb megoldás itt is az, ha mindig ellenőrzöd a csomagoláson az összetevők listáját, hiszen a gyártókat törvény kötelezi, hogy mindent, így a hozzáadott cukrot is feltüntessék

Az egészségesebb életmódhoz, a helyesen kialakított diéta mellé az alábbi olvasnivalót ajánljuk:

Török Eszter: 100% egészség, 0% cukor! - Cukormentes és rostban gazdag ételek

Török Eszter
100% egészség, 0% cukor! - Cukormentes és rostban gazdag ételek
La Santé Kiadó, 2023, 176 oldal
-

Török Eszter legújabb szakácskönyvében 71 ínycsiklandozó receptet mutat be, mindegyik étel egytől-egyig cukormentes és rostban gazdag, ráadásul szuper ízletes. Nagy segítség lehet a fogyókúrában, de különösen ajánlott inzulinrezisztencia, PCOS, cukorbetegség, reflux, székrekedés esetén vagy várandósság alatt. A könyv tartalmaz egy rövid leírást a diéta alapelveiről, illetve külön fejezetben mutatja be a reggelire, ebédre, vacsorára és kisétkezésre javasolt ételeket. Minden recept mellett fel van tüntetve, hogy mely ételek gluténmentesek, és pontosan ki vannak számolva a tápanyagértékek, így a diétázó könnyen követni tudja mennyi kalóriát vagy szénhidrátot fogyasztott el egyszerre. Török Eszter dietetikusként már több ezer páciensnek segített az életmódváltozásban, nagy gyakorlata van az étlaptervezésben, főzőiskolában is oktatott. Ez a kötet a nagy sikerű első szakácskönyvének folytatása.

Van Noortwijk Laurien: Funky kaják - Tápláló és színes receptek glutén és hozzáadott cukor nélkül

Van Noortwijk Laurien
Funky kaják - Tápláló és színes receptek glutén és hozzáadott cukor nélkül
Jaffa, 2023, 180 oldal
-

Rengeteg csodálatos élelmiszer van, amelyeket nyugodt szívvel ehetünk a legszigorúbb diéta esetén is. Fontos ezt látni, hiszen az életmódváltásba sokan azért nem vágnak bele, mert attól tartanak, hogy ezentúl már soha semmi jót nem fognak tudni enni. Akik mégis elkezdik, eleinte gyakran bizonytalanok: most akkor mit ehetnek, mit nem? Nos, mindenkinek stabil kiindulópont lehet, hogy mindennapos étkezéseink magas tápanyagtartalmú alapanyagokra épüljenek, és a lehető legkevesebb ultrafeldolgozott élelmiszert tartalmazzák.

Van Noortwijk Laurien szakmai pályáját a vendéglátásban és a kereskedelemben kezdte, majd szakácsdiplomát szerzett. A Táplálkozás-Beállítás munkatársaként Bartha Ákos szakmai támogatásával, Sándor Lőrinc szerzőtársával együtt három nagysikerű szakácskönyvet írt. Legkedvesebb hivatása azonban, hogy főzni tanít embereket az általa létrehozott Gaudium Főzőiskolában. “Ahogy az életem egyéb területein is, a táplálkozásban is törekszem az egyensúlyra, a változatos, teljes értékű alapanyagokból építkező étrendre, s közben figyelem a testem jelzéseit, és hallgatok rájuk. Ezt a megközelítést, illetve a különböző konyhák és a főzés iránti szenvedélyemet szeretném ezzel a könyvvel átadni.”

Peter Attia, Bill Gifford: Végigélni - A hosszú élet tudományos alapjai

Peter Attia, Bill Gifford
Végigélni - A hosszú élet tudományos alapjai
Ford. Novák Gábor, 21. Század, 2024, 478 oldal
-

A fősodratú orvoslás sok sikert magáénak mondhat, de a szívelégtelenség, a rák, az Alzheimer-kór, a 2-es típusú diabétesz továbbra is rengeteg áldozatot szed. A beavatkozások, kezelések gyakran elkésettek, hiába hosszabbítják meg az életet, az egészségben töltött élettartam nem nő, az életminőség nem kielégítő. Dr. Attia meggyőződése, hogy a hosszú élet titka egy személyre szabott, jelenlegi döntésekre épülő stratégia - nem szabad várni, halogatni. Szerinte például nem is diétázni kell, hanem a tápanyagok biokémiájára összpontosítani, és az adatok alapján személyre szabott étrendet kialakítani. A könyvbe itt beleolvashatsz.

(Women's Health)