Az 1956-os forradalom eleinte csak heccnek tűnik a Vagányoknak – Olvass bele az ifjúsági regénybe!
Riki és barátai, a Vagányok szabadidejükben a budai várban bandáznak, amikor 1956 őszén kitör a forradalom. A kis csapat egy része úgy dönt, csatlakozik a harcokhoz. Részlet Monica Porter kamaszokat célzó könyvéből.
Túléli-e a zsidótörvényeket és a vészkorszakot két gyerek barátsága? Olvass bele a regénybe!
Dávid és Péter osztálytársak, elválaszthatatlan cimborák. Csakhogy 1944-et írunk, és a zsidó Dávid egyszer csak nem utazhat többé egy villamoson a barátjával. A helyzet napról napra romlik. Vajon mi lesz velük a háború végéig? Mutatunk egy részletet Zágoni Balázs új könyvéből.
Az örök másodikból is lehet szuperhős? Olvass bele az Abszolút Könyvek új részébe!
A Cserélők egy elit társaság, akár valamiféle modern szuperhősök. Olvass bele az Abszolút Könyvek sorozat legújabb részébe!
A bátor lányokról szól Amanda Gorman gyerekkönyve
A költő a félelemmel való szembenézés témáját is érinti majd abban a várhatóan télen megjelenő gyerekkönyvben, amihez Loveis Wise készít illusztrációkat.
Egy kamaszlány a pattanásait próbálja eltüntetni, de közben láthatatlanná válik – Olvass bele!
Ethel éppen a kamaszkori csatáit vívja, nehezen boldogul a nagymamájával, az osztálytársaival és az arcán megjelenő pattanásokkal. De a helyzet akkor lesz csak igazán meredek, amikor váratlanul láthatatlanná válik. Olvass bele a regénybe!
8 könyv iskolakezdéshez a legkisebbeknek
Néhány nap múlva véget ér a vakáció és megkezdődik az iskola. A felkészüléshez, ráhangolódáshoz gyerekkönyveket ajánlunk a legkisebbeknek – elsősorban azoknak, akik most ismerik majd meg az iskola titokzatos világát.
Diszlexiás gyerekeknek szóló mesekönyv jelent meg speciális betűtípussal
A Léna és a táncoló betűk című mesekönyv kifejezetten az olvasási nehézségekkel küzdő, diszlexiás gyerekeknek készült, speciális betűkészlettel a könnyebb olvashatóságért.
Unikornisokat, griffeket is gyógyító állatorvosi praxist örököl egy lány – Olvass bele a fantasyba!
Minden mese úgy kezdődik, hogy „egyszer volt, hol nem volt”. Ám mi történik, ha a gyerekkorban hallott mesékről kiderül, hogy nem fantázia szülte történetek, hanem valóságosak? Kiyash Monsef világszerte népszerű fanatsyregényének hőse, Marjan az édesapja halála után fedezi fel, hogy a világ sokkalta izgalmasabb hely, mint képzelte. Olvass bele!
A zsémbes királylány modernizálja a királyi sarjak életét – Olvass bele Szakács Eszter mesekönyvébe!
Ezekben a mesékben a királyfinak is szabad sírni, ha elkeseredik, és a királylány is legyőzheti a rettenetes borgót. Olvass bele a rendhagyó mesekönyvbe!
Két magyar illusztrátorért izgulhatunk a világ legjobbjai között
A World Illustration Awards 2024-es rövidlistájára került Gaal Mici és Száler Tímea illusztrátor.
Mi lehet izgalmasabb, mint a nyár a Balatonon? – 10 gyerekkönyv a kedvenc tavunkról
Gyerekeknek való olvasmányokat ajánlunk, ha nemcsak mártóznátok a vízben, hanem a Balaton partján könyveket is olvasnátok a tóról.
Csudi, a pacsirtafióka a számítógépes játékoktól menti meg kis barátait – Olvass bele!
A sorozat legújabb részében ismét izgalmas, valószínűleg a kis olvasók számára is ismerős kihívásokkal találják szembe magukat az erdőlakók, ugyanis ezúttal a számítógépes játékok kerítik hatalmukba őket. Olvass bele a mesekönyvbe!
Vass Dorottea olvasáskutató: Amíg a felnőttek megszabják a gyerekeknek, mit olvassanak, nem érhetünk el eredményt
Egyre többször halljuk: a mai gyerekek kevesebbet olvasnak. Szakemberrel beszélgettünk a jelenségről, és tanácsokat is kaptunk arra vonatkozóan, mit tehetünk ellene.
Pókháló-ház, rejtélyes üzenetek és egy tökéletes nyári szünet – Olvass bele Wéber Anikó új regényébe!
Ki ne szeretne barátaival egy távoli országba utazni, és ott egy évszázados titok nyomába eredni? Az Álmodó tornyok városa olvasói mindezt megtehetik Kitti kalandjait követve. Wéber Anikó könyve tökéletes nyári olvasmány egy tökéletes nyári szünetről. Olvass bele!
Spagettit ebédelni medvecukorral – 5 gyerekkönyv apák napjára
Június harmadik vasárnapján ünnepeljük az apák napját, ehhez kapcsolódva válogattunk aranyosabbnál aranyosabb gyerekkönyveket.
Miért kéne a halálról tanulnunk az iskolában? Mutatunk 3 gyerekkönyvet, amik segítenek elkezdeni a beszélgetést
Sokan már gyerekkorukban elveszítik egy szerettüket, és az iskola segíthetne az ezzel való megküzdésben. A cikkben 3 könyvet is ajánlunk, amik a gyerekek nyelvén beszélnek a halálról.
Egy tini dinoszaurusz maradványait fedezték fel gyerekek – 5 dinós könyvvel
Ritka, hogy a valaha élt egyik legnagyobb dinoszauruszfaj, a T-rex nem kifejlett példányának csontjait találják meg.
Peppa malac: miért utálják a szülők, miközben a gyerekek imádják?
Peppa, az angol kismalac meséje sok szülő szerint rossz példát mutat a kicsiknek.
Az emberi test sokféleségét illusztrálva támogatja egy gyerekkönyv az önelfogadást
Az Anybody című gyerekkönyv segít a gyerekeknek elfogadni, megérteni és megismerni a testüket.
Egy fantasy, melyben az emberek parancsolni tudnak a szélnek és az esőnek – Olvass bele!
Bökös Borbála, a Szmirkó szerzőjének új ifjúsági fantasyregénye páratlan kalandra hív egy mágikus Erdélyben, ahol a garabonciások az általunk ismert történelmet is megváltoztatják, és a varázslat mindent átsző. Olvass bele!
Palya Bea és Szabó T. Anna tanít gyerekeket és felnőtteket a bugyiszabályokra
A Palya Bea és Szabó T. Anna közreműködésével készült Minden gyerek kicsi kincs hiánypótló kötet arról, mit tehetünk felnőttként a gyerekek biztonságáért.
Hogyan ment meg Kerekítő manó egy apró madárfiókát? – Olvass bele!
Az idén tizenöt éves Kerekítő baba-mama foglalkozássorozat megálmodója, J. Kovács Judit új történeteket mesél el a varázssipkás manóról. A Kerekítő manó és a hullócsillagok című kötet négy, óvodásoknak szóló mesét tartalmaz. Olvass bele!
Lantos Péter gyerekkönyvének hőse érzi: ha a koncentrációs tábort túléli, mindent túlél
Az önéletrajzi vonatkozású ifjúsági regény, A fiú, aki nem akart meghalni a nonfiction gyerekkönyvek kategóriájában került a legjobbak közé. Cikkünkben annak jártunk utána, mit kell tudni a könyvről és Lantos Péterről.
Gyerekkönyv a világ legizgalmasabb ételeiről – Olvass bele!
Ebben a gyerekkönyvben körbeutazhatod a Földet Marokkótól Hongkongon át Romániáig, hogy megtudd, hol mi terem, mit hogyan készítenek el és mik a különböző népek jellegzetes ételei. Olvass bele!
Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!
A fiú, aki nem akart meghalni elgondolkodtató, szívszorító történet arról, hogyan élte túl a vidéki kisgyerek a XX. század egyik legrémesebb gaztettét, a holokausztot. Olvass bele a könyvbe!
Ebben a múzeumban a kedvenc mesekönyveik lapjain találják magukat a gyerekek
A látogatók egy hatalmas nyúlüregen át léphetnek be a Kansasban berendezett interaktív csodaországba, ahol a szó szoros értelmében közelebb kerülhetnek a legkedvesebb meséikhez.
Roma mesék a gyerekirodalomban – Mi történt az elmúlt években?
Hogyan jelennek meg a roma mesék, karakterek, hagyományok a gyerekeknek szóló kötetekben? Veszprémi Szilveszter költő, irodalmár négy, a közelmúltban megjelent könyvet vizsgált meg.
Burgenlandi gyerekkönyvíró és kanadai illusztrátor kapja idén az Andersen-díjat
Heinz Janisch osztrák gyerekkönyvíró és Sydney Smith kanadai illusztrátor kapja idén a gyermek- és ifjúsági irodalom legelismertebb kitüntetését, a Hans Christian Andersen-díjat.
A legjobb gyerekkönyvek 2024 tavaszán – piciknek, nagyobbaknak és kamaszoknak
A tavasz kezdetével egy időben a gyerekkönyvkiadók is megélénkültek, és egyre több izgalmas gyerekkönyv lát napvilágot ‒ ezekből válogattunk egy csokorra valót.
Ronja, a rabló vadóc lánya eredetileg Astrid Lindgren tollán kelt életre
A legendás svéd gyerekkönyvíró, Astrid Lindgren Ronja, a rabló lánya című könyvéből sorozat készült, melynek első hat epizódját néhány napja a Netflix tűzte műsorra.
Elhunyt a Babar könyvek szerzője
Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.
Berg Judit: Mi mindent köszönhetek néhány egérnek
A gyerekirodalom egyik legismertebb szerzőjével beszélgettünk időbeosztásról, olvasóvá nevelésről és a magyar gyerekkönyvpiac legfontosabb kérdéseiről. Interjú.
Vajon Gengszter nagyi követte el a világraszóló rablást? [KÖNYVRÉSZLET]
Olvass bele Gengszter nagyi és unokája, Ben kalandjaiba!
Utazás a mélybe – Nemzetközi díjat kapott az ismeretterjesztő könyv
Gianumberto Accinelli különleges ismeretterjesztő könyve úgy mutatja be a tenger élővilágát, mintha mi magunk is alámerülnénk a mélységekbe.
Látunk-e még valaha új Süsü-epizódokat?
A Süsü, a sárkány, a Mirr-Murr, a kandúr és a Pom Pom összes meséi szerzőjének kéziratai és relikviái négy évvel a halála után sem kerültek múzeumba ‒ írja a Blikk. Kérdéses az is, vajon a Csukás István élete végén írt új Süsü-epizódokat bemutatják-e valaha.
Jennifer Garner gyerekeknek tartott felolvasásokat szerte az Egyesült Államokban
„Peti, a macska és én mozgalmas hat hónapot töltöttünk el együtt” – mesélte egy Instagram-posztban a Hirtelen 30 és az Igen nap sztárja, Jennifer Garner, aki a Save the Children szervezet kampánya keretében tartott meseórákat.
Derűs és hasznos könyvecske ad tanácsot, mit csinálj, ha szembejön egy medve
A Ha szembejön egy medve beszélgetésre hív az emberek és állatok kapcsolatáról, Linda Bondestam magával ragadó illusztrációi pedig bemutatják az erdő mélyén leskelődő veszélyek és a mesélés öröme közti különbséget. Olvass bele!
Első világháborús harctéren rajzolt mesekönyvet kislányának egy magyar katona
A Zsuzsa Bergengóciában című kötetet sokan az egyik legszebb magyar mesekönyvnek tartják, ami egyben a magyar szecessziós könyvművészet kiemelkedő darabja is. A rajzok a gyimesi havasokon túl, a fronton születtek, a versek megírására Karinthy Frigyest kérték fel.
2024 tavaszán ezeket a gyerek- és ifjúsági köteteket várjuk legjobban
Szokás szerint gyerekkönyvekből sem lesz hiány idén, csak győzzünk válogatni. Listánkon azokat a könyveket gyűjtöttük össze, melyek tavaszi megjelenését már nagyon várjuk.
Nógrádi Gábor ifjúsági regényében Jézus képzeletbeli kamaszkora tárul fel
Az evangéliumokban utalást sem találunk arra, mit csinált Jézus tizenhárom és harminc éves kora között. Nógrádi Gábor ifjúsági regénye a kamasz Messiás és a vele élők elképzelt életének néhány napját meséli el. Olvass bele a kötetbe!
Aki elvarázsolja és megnyugtatja a legkisebbeket - Bartos Erika 50
Épp húsz éve jelent meg az első kötete a ma ötvenéves Bartos Erikának. Boldog születésnapot kívánunk neki!
Elindult az Aranyvackor gyerekirodalmi és illusztrációs pályázat
A Pagony Kiadó hét év szünet után idén újra meghirdeti az Aranyvackor pályázatát, ahova olyan lelkes, kezdő vagy újrakezdő szerzők és illusztrátorok jelentkezését várják négy kategóriában, akik úgy érzik, eljött az idő arra, hogy a kéziratuk és a vázlataik könyvként öltsenek végleges formát. A pályázat idei témája a Fordított világ.
Kiss Ottó új gyerekkönyvében egy ovis macibarátságé a főszerep
Kiss Ottó rövid, vidámsággal és nyugalommal teli meséinek központjában egy igazi ovis macibarátság áll, no meg a mulatságos és csodálatos Mackóföld. Olvass bele a könyvbe!
Ősemberek, gépek, spórák - 13 természettudományos könyv gyerekeknek
A természettudományok felé nem csak akkor érdemes terelgetni a kisebbeket, ha már eleve érdeklődnek valami iránt, azért is fontos, hogy jobban megértsék magukat és az őket körülvevő világot. Verses mesék és illusztrált kötetek közül válogattunk minden korosztály számára, akár a nagy gépek, akár a csillagképek vagy a kísérletezés a mániájuk.
Gerard Butlerrel érkezik az élőszereplős Így neveld a sárkányodat
A filmet várhatóan 2025-ben mutatják be a mozik.
Marék Veronika karácsonyi története valódi mestermese
Marék Veronika a napokban töltötte be a 86. életévét, és legfrissebb, A karácsonyi felhő című könyvével is bebizonyította, hogy nemcsak a mesélőkedvét őrizte meg sokunk örömére, hanem az eredetiségét és az összetéveszthetetlen marékveronikaságát is.
Gabriel Pacheco illusztrátor: A világ látható és nem látható részletekből áll
A világ egyik legjobb illusztrátora, a mexikói születésű, Olaszországban élő Gabriel Pacheco nemrégiben a Deák17 Galériában tartott workshopot profi képalkotóknak a silent bookról, a szünetben pedig még egy rövid interjúra is vállalkozott.
Musical készül Paddington medve kalandjaiból
Paddington, Michael Bond „nagyon ritka fajta medvéje” egy új színpadi musical főszereplője lesz. A kedden bejelentett produkciót Sonia Friedman cége fejleszti, amelynek sikerei között szerepel a Harry Potter és az elátkozott gyermek, a zenét és a szöveget pedig Tom Fletcher írja majd. Jelenleg Paddington: The Musical munkacímmel dolgoznak rajta, és 2025-re tervezik a brit premierjét.
Kiss Ottó versei betegségről, Istenről és szerelemről beszélnek gyermeki bölcsességgel
Kiss Ottó nagysikerű kötetének, a Csillagszedő Máriónak idén, a szerző hatvanadik születésnapja alkalmából jelent meg a folytatása Ég Bolt címen.
Barcs Kriszta könyve nyelvet ad a gyerekek érzéseinek
A mese a gyerekek anyanyelve. Aki beszél meséül, az könnyen megtalálhatja a kicsik lelkéhez vezető utat. Barcs Kriszta pszichológusként pedig nemcsak meséül tud, hanem lélekül is. Ez a legjobb kombó ahhoz, hogy könyvei által elindulhasson a szülők és a gyerekek között egy igazi párbeszéd a legfontosabb kérdésekről. Rövid ajánló és interjú a szerzővel.
Hatvanéves a svédek kedvenc csínytevője, Juharfalvi Emil
60 éves lett a svédek kedvenc csínytevője, Juharfalvi Emil, az Astrid Lindgren által megálmodott mesealak.
Zágoni Balázs és J. Kovács Judit kapta a Janikovszky Éva-díjat
A Janikovszky-díjat 2023-ban J. Kovács Judit drámapedagógusnak és Zágoni Balázs írónak ítélték.
Verses mese az utcazenész csigáról, aki tehetségkutató versenyre indul
Olvass bele Székely Szabolcs A csiga, aki nem talált haza című verses mesekönyvébe!
Michelle Obama Sendak megosztó klasszikusából készített hangoskönyvet
Az egykori first lady az Ahol a vadak várnak című mesét olvassa fel.
Milyen játékot, könyvet adjunk a gyerek kezébe, ha nem akarjuk, hogy a képernyő előtt teljen a napja?
Az októberi napok hirtelen sötétedése miatt egyre kevesebb a szabadban töltött idő. Szülőként olykor kihívást jelent, hogyan kössük le a gyerekeket. Magyarósi Éva képzőművész, animációs rendező saját tapasztalatairól mesél.
Varró Dániel húsz év után vette ismét birtokba a Maszat-hegyet
Húsz évet kellett várni arra, hogy folytatást kapjon a Túl a Maszat-hegyen. A második részben visszatér a két főszereplő, Andris és Johanna, velük együtt egy rakás jól ismert mesebeli arc, és persze folytatódnak a kalandok. De organikusan illeszkedik-e a sok év eltéréssel íródott két kötet, hogyan jelenik meg az immáron középkorúvá érett költő a saját meséjében, és a Maszat-hegyi valóságban hogyan desztillálódik humorrá a hétköznapi? Elmeséljük.
Matthew McConaughey gyerekkönyve arra tanít, hogy teljesen oké, ha harcolnak egymással az érzéseink
Az Attól még című, szeptemberben megjelent, a New York Times bestsellerlistájának első helyén debütált, Renée Kurilla által illusztrált, az Oscar-díjas színész álma által inspirált kötet novemberben magyarul is megjelenik.
Nyitókép: NPR.com
Könyv vagy Fortnite – kell-e egyáltalán a „vagy”?
Az alfa generáció tagjai olyan világban élnek, ahol a vizualitás minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kap. Vajon a könyvek és azok vizualitása mit tud adni ennek a korosztálynak?
Kelta kincsvadászattal folytatódhatnak Mikó Csaba balatoni kalandjai
Egy hajó megmentése, valójában egy igazi nyomozás áll Mikó Csaba balatoni kalandregényének középpontjában. A Lukrécia megmentése új könyv, szerzője ugyanakkor már jó húsz éve papírra vetette. De milyen kötődése van az írónak a Balatonhoz, és hogyan tér vissza Gergő és Zsófi a folytatásban? Mikó Csabát kérdeztük.
„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik
A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.
Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás
A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.
Varázspálcák, mágikus állatok és patrónusok is várnak a új Varázsalmanachban!
Október 10-én érkezik az új Harry Potter-kötet, a világ számos országában egyszerre debütál majd a Varázsalmanach.
A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]
Szeptemberi Könyvesblokkunkban ezúttal a gyerekeknek (és szüleiknek) kedvezünk: válogatásunkban ismeretterjesztő kötetet, akciódús meseregényt és zseblámpás könyvet ajánlunk.
Réz András regényében egy ördögi figura mozgatja a háttérből a szálakat
A Lukrécia papucsai című ifjúsági regényben épp a legjobbak buknak meg természettudományból, a pótvizsgára készülő csapat ráadásul furcsábbnál furcsább kalandokba keveredik. És ezekben valahogy mindig a helyettesítő tanár keze van. Olvass bele!
A népszerű színész regénye arra tanít, hogy sose nőjünk ki a mesékből
A mesék világát veszély fenyegeti, de vajon Ben Miller hőse rá tudja venni a bátyját arra, hogy újra higgyen a mesékben - még mielőtt túl késő lesz? Olvass bele!
Öt könyv, ami nem kötelező olvasmány - de lehetne
Elkezdődött a suli, és ha netán a nyári szünet előtt nem is, de ezekben a napokban már lassan megtudják az általános iskolások (és a szülők), hogy mik lesznek az idei tanév kötelező olvasmányai. Mi most öt olyan könyvet választottunk ki az elmúlt évek kínálatából, amelyek alternatívát jelenthetnek, és még akár az olvasást is megszerettethetik a gyerekekkel.