„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik
A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás
A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

Réz András regényében egy ördögi figura mozgatja a háttérből a szálakat
A Lukrécia papucsai című ifjúsági regényben épp a legjobbak buknak meg természettudományból, a pótvizsgára készülő csapat ráadásul furcsábbnál furcsább kalandokba keveredik. És ezekben valahogy mindig a helyettesítő tanár keze van. Olvass bele!

Jake Gyllenhaal gyerekkönyvet írt a nagybácsiság rejtelmeiről
A Donnie Darko sztárja az unokahúgaihoz fűződő különleges kapcsolatát meséli el a Greta Carusóval közösen jegyzett Nagynénik és Nagybácsik Titkos Társaságában.
Öt könyv, ami nem kötelező olvasmány - de lehetne
Elkezdődött a suli, és ha netán a nyári szünet előtt nem is, de ezekben a napokban már lassan megtudják az általános iskolások (és a szülők), hogy mik lesznek az idei tanév kötelező olvasmányai. Mi most öt olyan könyvet választottunk ki az elmúlt évek kínálatából, amelyek alternatívát jelenthetnek, és még akár az olvasást is megszerettethetik a gyerekekkel.

Az iskolai pletykák kezelésében segíthet Kertész Erzsi gyerekkönyve
Kertész Erzsi Göröngyös Úti Iskola című regénysorozatának legújabb része a külsőségekkel és az ahhoz kapcsolódó iskolai konfliktusokkal foglalkozik. Fontos témája miatt a Hagyjatok békén! a Bookline Kids kiemelt kötete ebben a hónapban.
Titkok, csínyek, kalandok - Ezekkel a könyvekkel hangolódj a sulikezdésre!
Szeptember elsején becsengetnek, újraindul a suli. Az iskolai lét kimeríthetetlen toposz, a gyerekkönyvek között is számos olyan olvasmányt találunk, amelyek az ottani kihívásokról, barátságokról, kalandokról szólnak. Hangolódásként ezek közül válogattunk most.
Könyvesblokk: Gyerekkönyvek a legfurcsább nyártól az ovikezdésig
Hétindító Könyvesblokkunkban a nyári gyerekkönyvek közül válogattunk. Vajon életünk legfurcsább nyara a legjobb is lesz egyben? Mire vágytak kicsiként az igazán nagyok? És mi vár arra a kisgyerekre, aki idén ősszel kezdi majd el az óvodát? A válaszokat mind egy-egy könyvben találjátok!
A csíkos pizsamás fiú egy különös, kegyetlen világban él a kerítés túloldalán
A csíkos pizsamás fiú 2006-ban az év ír gyerekkönyve volt, és számos más díjat és jelölést is kapott. 2008-ban Asa Butterfield főszereplésével forgattak belőle filmet. Olvass bele!

A villamos minden gyerek kedvence, egy új kötet meg is mutatja, hogy miért
Mióta utazunk villamossal, milyen típusai és részei vannak, mi az a hurokvágány, és melyik európai városban robog kék vagy épp piros színű villamos? Csak néhány kérdés azok közül, amelyekre Kovács Tamás György A villamos című ismeretterjesztő kötete választ ad.
Egy írói válságnak köszönhető, hogy megszületett a mesebeli furcsa pár
Kimondottan hangos olvasásra írta a Borz új lakótársa című mesekönyvét Amy Timberlake. Egy olyan történetet szeretett volna papírra vetni, amit a szülők esténként felolvashatnak a gyerekeiknek, vagy akár a tanárok az iskolákban. Fontos szempont volt még az is, hogy legyen elgondolkodtató és legyen vicces – nemcsak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is.
Mihez kezd két gyerek egy játékban, ahol a virtuális hirtelen valóságos lesz?
A nyár a kaland és az önfeledt játék időszaka egy gyerek számára – vagy épp a végtelen telefonnyomkodásé. Sok gyereknek nincs is annál izgalmasabb, mint elmerülni a virtuális térben, egy olyan világban, amelyet esetleg ő maga épített fel. Vagy talán mégis: az, ha az a világ egyszer csak beszippantja. Röviden ez az alaphelyzete Vibók Ildi Kezünkben a világvége című könyvének, amely ezzel együtt a természet törékenységére és védelmére hívja fel a figyelmet.

A tengertől a Balatonig - 10 vizes gyerekkönyv a legforróbb nyári napokra
A nyár egyik legmelegebb napján vizes tematikájú gyerekkönyveket ajánlunk, amiket fürdőzés előtt, után (vagy éppen helyett) forgathatunk. Ezúttal az óvodás-kisiskolás korosztálynak szóló könyvek közül válogattunk.

A viktoriánus London elevenedik meg Orczy Mimi kalandos nyomozása során
Végy egy tűzrőlpattant, kalandvágyó és makacs úrilányt, aki nem tudja eldönteni, író legyen-e vagy inkább detektív. Keverj a fikcióba némi realitást, és már meg is van a krimibe oltott ifjúsági kalandregény tökéletes receptje.
Christian Clavier nyugdíjba vonul és végre bosszút áll a diákjain
Az Astrid Lindgren-emlékdíjas Jean-Claude Mourlevat nem retten vissza a szokatlan témáktól és az öntörvényű figuráktól: nem volt ez másként a Putifár tanár úr visszavág című könyvénél sem, amelyből a franciák Christian Clavier főszereplésével forgattak filmet.

Az ünnepek a tökéletlenségükkel együtt lesznek tökéletesek
A Bookline Kids legújabb kiemelt kötete rendhagyó könyv: a Pehelykönnyű ünnepek egyszerre tár az egész család elé jeles napokhoz írt meséket, játékokat és könnyen elkészíthető recepteket. A készítők célja, hogy a könyv hozzájáruljon az ünnepi készülődésekhez, egyúttal izgalmas történeteket biztosítson az esti meseolvasáshoz.

Film készül a kislányról, aki véletlenül írt egy könyvet
Véletlenül írtam egy könyvet címmel Lakos Nóra készít filmet a holland Annet Huizing ifjúsági regényéből. A forgatás már elkezdődött, megérkeztek az első fotók

A kis Petőfi Sándor egy nagyon rejtélyes ügyben nyomoz
Petőfi-bicentenárium van, 2023-ra időzítve rengeteg gyerek- és ifjúsági könyv jelent meg, amelyek valamilyen módon a forradalmár költő alakját idézik meg. Kovács Attila új Petőfi-könyve a Móra Kiadó Már tudok olvasni sorozatában jelent meg, amely kimondottan az önálló olvasással most barátkozó gyerekeket célozza meg.

„Odafent vagyok otthon, apa nyakában” – Harminc történet az apákról
Harminc magyar szerző – van köztük író, zenész, színész, kutató, sportriporter is – írt személyes apatörténetet a brüsszeli születésű Quentin Gréban látványos képeihez, amelyek a legkülönbözőbb élethelyzetekben és korokban ábrázolják az apákat.

Öt lépés, hogy olvasson a gyerek a nyári szünetben
Öt egyszerű lépés, mely segíthet olvasóvá nevelni a gyerekeket.

Különös alakok jönnek-mennek Dániel András meg persze az olvasók fejében
Dániel András azt mondja, a fejében időnként elég nagy a jövés-menés, és ezt most már egy könyv is bizonyítja. A Mindenki mászkál akár böngészőként is működik, a kép ugyanis egyértelműen vonzza a szemet.
A Szoba kilátással hősnője egy olyan lázadó, aki nem privilégiumot, hanem egyenlőséget kíván
E. M. Forster 1908-as regénye egy igazi angolszász klasszikus, ami a popkultúrában is megtalálta a maga helyét, és bár a Szoba kilátással első ránézésre hamisítatlan romantikus regény, a társadalomkritikai szálat nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján
A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra.

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált
Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba
Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

Egy gyerekkönyv, ami segít a tudatos élelmiszerfogyasztásban
Az Ételek – Honnan és hogyan kerülnek az asztalunkra? tizenöt különböző élelmiszert mutat be. Olyan termékeket, amelyekkel a gyerekek gyakran találkozhatnak az élelmiszerboltokban, és olyanokról is olvashatnak, amelyek bár ritkán kerülnek az asztalra, történetük annál több érdekességet rejt.

Kortárs versek keltik életre megkövesedett klasszikusainkat
A Tilos az Á legújabb kötete, a Viszek egy szívet nagy klasszikusainkat, tankönyvekből és szöveggyűjteményekből mindenkinek ismerős magyar verseket állít párba kortárs versekkel.

A kérésztől a halhatatlan medúzáig - avagy meddig élnek az állatok?
Az Életünk a földön számos, az élettartamuk szempontjából különlegesnek számító állatot mutat be, egyúttal világ körüli utazásra hívja az olvasót:

Az Amigos tagjai játékosan kalauzolják végig a gyerekeket a világ országain
Az Amigos a gyerekekért Alapítvány önkéntesei évek óta járják a kórházakat, hogy játékosan tanítsák az ott gyógyuló gyerekeket. A rejtvények, játékos feladatok már bárki számára elérhetőek, hiszen mostantól megtalálhatóak abban a könyvben, amellyel az olvasók képzeletben bejárhatják Ausztrália, Jordánia vagy éppen Olaszország vidékeit. Az Egy világraszóló felfedezés című könyvről és az alapítvány munkájáról Forgács-Fábián Sárát, az Amigos megálmodóját és kuratóriumának elnökét, valamint Sayej Petrát, az Amigos Könyv projektmenedzserét kérdeztük.

A gyerekirodalom testvérpárjaiba kódolva van a kaland
Egy testvér lehet támogató és bátorító, de akár féltékeny és veszekedős is. A gyerekirodalom tele van emlékezetes tesókkal és a kalandjaikkal, a róluk szóló kötetek közül választottunk ki párat.

Beck Zoltán és Farkasházi Réka a reményről énekelnek a bohócdoktorokkal
„Szóljon a dal arról, hogy van az a fény, ami a legrosszabb helyzetekben is rávilágít a lényegre: a nevetésben a remény”. A Legyen így! április 2-án debütál Beck Zoltán (30Y) és Farkasházi Réka előadásában.

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

A zene segíthet előrejelezni az olvasási nehézségeket
Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar (PPK) kutatói új módszert dolgoztak ki a ritmusérzék felmérésére, amely előre jelzi a gyerekek olvasási és helyesírási teljesítményét.
Amerikai szerző nyerte idén a legjelentősebb gyerekirodalmi díjat
Az amerikai Laurie Halse Anderson kapta 2023-ban az Astrid Lindgren-emlékdíjat - a hírt kedd délután jelentették be Stockholmban.

Könyvesblokk: A mai gyerekkönyvek egytől egyig leporolnák a tankönyvek Petőfi-képét
Kétszáz éve született Petőfi Sándor, akinek verseit már egészen kiskorukban megismerik a gyerekek. Nem csoda, hogy az emlékévben számos olyan könyv jelent vagy jelenik meg, amelyek nekik szólnak, a gyerek vagy kamaszolvasókhoz igyekeznek közelebb vinni a költőt és műveit. Legújabb Könyvesblokkunkban ezek közül válogattunk.

Kiírták a Janikovszky Éva meseíró pályázatot, gyerekek jelentkezését várják
Tematikai megkötés nincs, pályázni határainkon innen és túlról is lehet.
Bridgertoni fordulatokkal kell megküzdeniük a Davenport család lány tagjainak
Új utakat törő fiatal nők állnak a középpontjában a Davenport család – Bátraké a szerencse című ifjúsági regénynek. Krystal Marquis sorozatának első kötetében a fekete polgárjogi mozgalom rajzolódik ki, miközben hősei bridgertoni fordulatokban gazdag szerelmi élete zajlik.

Kamasz fordító ültette át magyarra a bajkeverő istenség vicces történetét
Odin büntetésből a Földre száműzte Lokit - méghozzá egy tizenegy éves fiú testében. A trükkök és hazugságok istenének nem várt megpróbáltatásokon kell keresztülmennie (és ezek közül csak az egyik, hogy iskolába kell járnia), míg végre megbocsátást nyer. Louie Stowellt könyvét a tizennégy éves Iglódi Brúnó Boldizsár fordította magyarra, akit műfordításról, Lokiról és további terveiről kérdeztünk.

Jön A Grincs folytatása, felfedeztek egy új Dr. Seuss-kéziratot
A folytatásban a Grincs versengeni kezd karácsonykor, és megint tanul valamit az ünnepről.

Egy varázslatos, boszorkányos helyről mesél az író, aki mindig az árral szemben úszik
Katarzyna Ryrych mágikus történetei izgalmas világokat nyitnak meg kicsik és nagyok előtt egyaránt. A Bojtorjánmező lakói 2017-ben elnyerte a lengyelországi IBBY-díjat és az év legjobb gyerekkönyve lett. Olvass bele!
Nagy Ervin és Péterfy Gergely könyve segíthet a kiskamaszoknak eligazodni a digitális mocsárban
Nem mindennapi szerzőpáros jegyzi a Robotmesét: a könyv történetét Nagy Ervin az Álarcos énekesben alakított robotfigura alapján, Péterfy Gergely íróval közösen dolgozta ki.

Ötven könyv, amelyet minden gyereknek el kellene olvasnia
Nagy-Britanniában egy magazin és egy jótékonysági szervezet összefogott és létrehozott egy ötven könyvből álló listát, amely életkorra lebontva ajánl minden korosztálynak olvasnivalót.

Gaston egy kis unikornis, aki megtanítja kezelni az érzelmeket
Gaston egy kis unikornis, aki megmutatja, hogy ér dühösnek vagy türelmetlennek lenni és azt is, hogyan és milyen gyakorlatokkal tudod elűzni a fejedben megjelenő viharfelhőket. A Gaston-sorozat legújabb részében a türelmetlenség kerül fókuszba.

Mi történik azzal, akinek a boszorkányiskolában örökké félresikerülnek a varázslatai?
A Botcsinálta boszi egy olyan boszorkányakadémia, ahol nem lefutják, hanem seprűn repülik az iskolakört. Hőse pedig egy kétbalkezes tinilány, akinek sosem úgy sülnek el a varázslatai, ahogy a varázskönyvben meg van írva. Olvass bele Jill Murphy gyerekregényébe!

Sorozat lesz az ifjúsági regényből, amelyért megőrültek a tiktokerek
A Deadline úgy tudja, kiélezett versenyben szerezte meg Adam Silvera sikerkönyvének filmjogait a Netflix.

Dinós, repülős, képregényes - Húsz gyerekkönyv, amellyel nem tudsz melléfogni
Az ünnepi időszakban már ajánlottunk karácsonyi és adventi gyerekkönyveket, Mikulás napján pedig újabb ünnepváró, téli mesekönyveket gyűjtöttünk össze. Legújabb összeállításunkban viszont kimondottan olyan gyerek- és ifjúsági könyveket válogattunk ki, amelyeknek valójában nincs közük a karácsonyhoz, de mindenki találhat benne kedvére valót, hiszen akad benne ismeretterjesztő, repülős, dinós, királylányos, és olyan is, amellyel kedvet kapunk a sütéshez vagy épp a város felfedezéséhez.
![Ünnepi, nyomozós, mesés könyvek kerülhetnek a fa alá [Bookline Kids]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/3/30546/fe_580_320_bookline_kids_kerekito_mano.jpg)
Ünnepi, nyomozós, mesés könyvek kerülhetnek a fa alá [Bookline Kids]
A Bookline ötven legkeresettebb címe között kilenc mesével találkozhatunk, de vajon melyek azok, amelyek valamiért kiemelkednek a többi közül? A Bookline Kids szakmai és gyerekzsűrijének három karácsonyi és három egész évben aktuális kötetre esett a választása.

Elhunyt Wolf Erlbruch, aki egyik leghíresebb mesekönyvében a halál gyengéd oldalát akarta megmutatni
Hetvennégy éves korában elhunyt az egyik leghíresebb német gyerekkönyvíró és illusztrátor, Wolf Erlbruch. Magyarul a Mese a vakondról, aki tudni akarta, hogy ki csinált a fejére című kötete jelent meg.

Mélyvölgy nem egy hely, hanem az utazás módja - egy felemelő mese a lehúzó betegségről
Eljöhet az a pillanat egy gyerek életében is, amikor egyedül kell megbirkózniuk a “sötét oldallal”, még akkor is, ha támogató családi háttér veszi őket körül. Ilyen lehet például egy komoly betegség és az ahhoz kapcsolódó félelem, harag és kiszolgáltatottság, mint amilyennel Kiss Judit Ágnes legújabb könyvében Zsálya is szembetalálja magát.
Hogyan segíthet a gyerekirodalom a történelemtanulásban?
A múlthoz való kapcsolódás a gyerekeknek is fontos, de vajon a történelmi témájú gyerekkönyvek hogyan segíthetnek magának a történelemnek a tanulásában?

Így néz ki Szegedi Katalin íróasztala
Szegedi Katalin illusztrátor műterme egy hatalmas, világos szoba, ahová árad a fény. Íróasztalán a megszokott kellékeken kívül rengeteg apróság, érdekesség található, ezekről kérdeztük.

A könyvek újraolvasása akár az önismeretünket is fejlesztheti
Legyen az film, koncert, színházi darab, vagy könyv, életünk során több olyan élmény ér minket, amit szeretnénk akár többször is átélni. Ha újranézünk egy filmet, vagy újraolvasunk egy könyvet az egészen más tapasztalatot nyújt, mint az első alkalom. A Bookline Kids novemberben egy olyan ifjúsági regényt mutat be, amit érdemes több alkalommal kézbe venni, ezt pedig nemcsak a Bookline Kids szakmai zsűrije látja így, az újrázás pozitív hatásait egy kutatás is alátámasztja.
Margit Auer: A gyerekek szeretik a valóság és mágia közötti finom határvonalat
A Mágikus állatok iskolája című sorozatból eddig 12 kötet jelent meg magyarul, a szerző, Margit Auer pedig novemberben Budapestre látogat. Interjúnkban gyerekkori olvasásélményeiről és gyerekeknek szóló írástippekről kérdeztük, közben pedig kiderül az is, ő maga milyen mágikus állat bőrébe bújna a legszívesebben.

Szegedi Katalin: Amikor leülök festeni, még fogalmam sincs, mi sül ki belőle
Mérnökcsaládban született, Szegedi Katalin mégis a könyvillusztrációk világában teljesedett ki, és kezéből szigorú egyenes vonalak helyett minden lapon mese árad. Erős atmoszférájú, változatos technikájú képein valóság és fantázia keveredik: vizuális világában egy régi recepteskönyv lapja vagy egy megsárgult fotográfia ugyanúgy megtalálja a maga helyét, mint a mesék képzeletbeli hősei. Mi csikorgó napokról, fazék melletti ötletelésről és ösztönös alkotásról beszélgettünk vele.
Virtuális kalandregénytől a Piros orr mesékig
Hétindító Könyvesblokkunkba ezúttal a friss gyerekkönyvek közül válogattunk, melyek között találtok kiskamaszoknak szóló regényeket éppúgy, mint kicsiknek szóló meseantológiát.

Tényleg meg tudják jósolni, hogy valaki meg fog halni, vagy csak egy aprólékosan kitervelt átverés az egész?
Adam Silvera - aki a frankfurti könyvvásárról videóban üzent a magyar olvasóinak - New York Times-bestseller Mindketten meghalnak a végén előzménytörténetében hét évet visszavisz minket az időben, így jelen lehetünk a Halál-Hírek első hívásánál. Olvass bele Az első, aki meghal a végén című regénybe!

Berg Juditot és Kárpáti Tibort jelölte Magyarország az Astrid Lindgren-emlékdíjra
Az ötmillió svéd koronával járó elismerést a svéd kormány alapította, és azoknak a gyerekirodalmi alkotóknak a munkásságát ismerik el vele, akik Lindgren szellemiségében tevékenykednek.
![„A mesében élt – nagyon szerette volna, ha az élet is olyan, mint a mese” [Bálint Ágnes 100]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/2/29880/fe_580_320_b.jpg)
„A mesében élt – nagyon szerette volna, ha az élet is olyan, mint a mese” [Bálint Ágnes 100]
Száz éve született Bálint Ágnes József Attila-díjas magyar író, szerkesztő, dramaturg, akinek olyan meséket köszönhetünk, mint a Mazsola és Tádé, a Frakk, a macskák réme vagy a Kukori és Kotkoda. Az évforduló alkalmából tíz érdekességet gyűjtöttünk össze Bálint Ágnes életéről és munkásságáról.
Mi minden történt Micimackóékkal, mielőtt a Százholdas Pagony lakói lettek?
Mindig van egy Mielőtt - mondja a Nyuszi, Jane Riordan mesekönyve pedig pontosan ezt kutatja. Nevezetesen azt, hogy mi történt Róbert Gidával, Micimackóval meg a többiekkel, mielőtt mi, olvasók megismertük volna őket. Olvass bele!
Vigyázz, mit kívánsz, mert könnyen valóra válhat!
A Pagony Abszolút Könyvek sorozatában jelent meg Lissa Evans Bárcsak! című kötete, amelyben egy unalmasnak ígérkező iskolai szünet nem várt fordulatot vesz és szokatlan kalandokat ígér.
![Mikor és hogyan mondhatnak NEM-et a gyerekek? [Bookline Kids]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/2/29853/fe_580_320_bookline_kids_paulik_moni_szabad_a_nem.jpg)
Mikor és hogyan mondhatnak NEM-et a gyerekek? [Bookline Kids]
A „nem” szó az egyik leggyakrabban használt válasz a szülő-gyermek beszélgetések során. Az elmúlt években több portál is foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy szülőként hogyan és miért érdemes nemleges választ adni, és szóltak cikkek arról is, hogy miért fontos, hogy bizonyos helyzetekben a gyerekek is tudjanak nemet mondani. De melyek ezek a szituációk, hogyan ismerhetik fel ezeket a legkisebbek és hogyan kerülhetjük el szülőként, hogy a gyerekek „rászokjanak” a szóra? Ezen kérdések megválaszolásában adhat segítséget a Bookline Kids októberben kiemelt könyve, Paulik Móni Szabad a Nem című meséje.
Hamar kirekesztetté és üldözötté válik, akinek meghekkelik az identitását
Miklya Luzsányi Mónika disztópiájában egy egyetemista fiúval hirtelen nagyot fordul a világ, és minden kártyavárként dől össze benne. Igazságtalanság történt vele? Vagy más, mint akinek hitte magát?

Farkasházi Réka: Olyan pillanatokat élek át, raktározok el, amiket öntudatlanul beleviszek a mesékbe
Társasjáték címmel jelent meg Farkasházi Réka legújabb mesekönyve; ismerős helyzetek, gyerekszívfájdalmak, esetenként nehéz témák is előkerülnek a történetekben. Interjúnkban Csukás Istvánról, a könyvbe szüremkedő hétköznapi impulzusokról és emlékezetes olvasmányélményekről is beszélgettünk, közben kiderült, mennyire tartja magát játékosnak, és vajon otthon érzi-e magát a könyvei vizuális világában.
Tíz durva sztori, ami bármelyik fiatallal megtörténhet
Ornella Della Libera rendőrként dolgozik Nápolyban, meghatározó alakja a gyermekvédelemnek. Durva című könyve tíz történetet tartalmaz olyan fiatalokról, akik csapdába estek, de fontos tudniuk, hogy mindig van kiút.

Jean-Claude Mourlevat csak történeteket akar írni, és nem a nagy, nemes témákat követi
Öntörvényű figurák, nagy utazások és legalább akkora lelki mélységek jellemzik a francia Jean-Claude Mourlevat könyveit, aki szeptember végén a Pestext vendége volt. Internátusi évekről, nagy olvasmányélményekről és egy soha el nem múló barátságról beszélgettünk vele.

Az Abigéllel eredünk a Szabó Magda-titok nyomába
Százöt éve született Szabó Magda, az évforduló pedig jó alkalmat kínál arra, hogy újra elővegyük a könyveit. A Könyves Magazinon hamarosan új podcast-sorozatot indítunk, amelyben négy népszerű regényét tárgyaljuk ki. Az első az Abigél lesz - kedvcsinálónak olvassatok bele!
Kiss Judit Ágnes meséjében egy mentett kutya és egy kóbor cica emelkedik felül az ellentéteken
Aranyos állatok, egy hatalmas szívű gazdi, az otthon melege és apró kis konfliktusok Kiss Judit Ágnes új meséjében.

Asterix kutyája saját képregénysorozatot kapott
Az Asterix képregényeket jegyző szerzőpáros ötlete nyomán, a francia kiadás után egy évvel jelenik meg magyarul az Ideafix és a rebellisek című sorozat első része. Mutatunk pár oldalt belőle!

Ecsédi Orsolya hőse csak könyvek szereplőibe tud beleesni
A Juli vagyok, könyvmoly címszereplőjét a valódi, hús-vér fiúk nem érdeklik, még soha nem volt szerelmes. Azaz dehogynem: csak éppen könyvek szereplőibe. Juli mindenesetre most megkapja a lehetőséget, hogy változtasson a dolgok menetén. Olvass bele!
![Mi a népmesék titka, és hogyan lehet újragondolni ezeket a történeteket? [Bookline Kids]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/2/29583/fe_580_320_bookline_kids_szeptember_2.jpg)
Mi a népmesék titka, és hogyan lehet újragondolni ezeket a történeteket? [Bookline Kids]
Zalka Csenge Virág A Százegy ajtajú palota című mesekönyve megőrzi a népmesei elemeket, de sikeresen ötvözi azokat a mai gyerekek számára izgalmas témákkal.

Az oltári Austentől az utolsó Uderzóig
A hétkezdő Könyvesblokkba ezúttal a friss gyerekkönyvek között válogattunk: ezek között akad újramesélt klasszikus, egy gyerekregény az életre keltett szülinapi kívánságokról, és az utolsó Asterix-képregény, amelyen az eredeti rajzoló dolgozott.

Kiről mintázta Molnár Ferenc Nemecseket?
A Pál utcai fiúk - Rajongói kézikönyvből megismerhetjük Molnár Ferenc világhírű regényének elő- és utóéletét, a fiúk korabeli öltözködését, azt, hogy milyen játékokat játszottak, és miket vittek magukkal uzsonnára. A könyv ugyanolyan hasznos a regény elolvasása előtt, után vagy közben.
A Kerek élet fája olyan mesekalendárium, ami egész évben aktuális
Bajzáth Mária színes, illusztrált kötetbe gyűjtötte a magyar népmeséket és legendákat, a Kerek élet fája című mesekalendárium küldetése pedig, hogy rávilágítson, milyen hagyomány bújik meg egy-egy ünnep mögött.

Így néz ki Dániel András íróasztala
Dániel András gyerekként örökké rajzolt - és felnőttként sem hagyott fel ezzel a jó szokásával. Neki köszönhetjük a kuflikat, Kicsibácsit és Kicsinénit (meg az Imikémet), de mesélt már nyúlformájú kutyáról, ágy alatti kalandokról, legutóbb pedig három pecásról. Most megmutatja az íróasztalát, amely tele van izgalmas, szokatlan és kreatív tárgyakkal.

Bánfi Csilla: Hosszú folyamat az értő olvasástól eljutni az alkotó olvasásig
Bánfi Csilla a kezdetek óta a Bookline Kids zsűritagja, könyvtárpedagógus munkájából adódóan pedig napi szinten látja és tapasztalja, miket olvasnak a gyerekek és milyen könyveket keresnek a szülők. De mit ajánl azoknak a szülőknek, akiknek nem olvas a gyereke, és mit gondol az olvasóvá nevelésről?

Könyvmecénásokra vár a művészettörténeti böngésző
Hol készül a művészet? Művészettörténeti böngésző címmel novemberben jelenik meg egy új illusztrált ismeretterjesztő kötet a Csimota Kiadó gondozásában, amely bevezetést nyújt a gyerekek és a felnőttek számára a művészet történetébe.

A Matykó király írója az életét adta a rábízott gyerekekért
Janusz Korczak 1912 és 1942 között egy zsidó árvaház igazgatója volt, és a gyerekek iránti elkötelezettséget az életénél is fontosabbnak tartotta: a gondjaira bízott árvákkal együtt halt meg a treblinkai haláltáborban. A Matykó király a lakatlan szigeten című mesekönyve most először jelent meg magyarul.

II. Erzsébet a gyerekek szívét is meghódította
A csütörtökön elhunyt II. Erzsébet rendkívül népszerű volt, amit mi sem mutat jobban, minthogy alakja több, gyerekeknek szóló kötetben is felbukkan. Ezek közül mutatunk meg most hármat.

A világ legjobb ötven illusztrációja között szerepel a Felhőpárna
Rangos szakmai elismerést kapott a háláról és a gyászfeldolgozásról szóló gyerekverskötet illusztrációja. A 2021-ben megjelent Felhőpárna című gyerekeknek szóló verseskönyv illusztrációi felkerültek a World Illustration Awards ötvenes listájára.

Tanáraikért virrasztottak négy gimnáziumnál a diákok
Négy budapesti gimnázium előtt tartottak virrasztást a magyar oktatásért vasárnap este hét és hétfő reggel kilenc óra között, kiállásukkal a diákok a tanáraikat támogatják. A hírhez kapcsolódva most olyan könyveket válogattunk, amelyekben emlékezetes tanárszereplők bukkannak fel.

Egy varázslatos könyvesbolt a gonosz markában
Vajon van-e olyan olvasni szerető gyerek, aki nem álmodozott még arról, hogy egy könyvesboltban vagy egy hatalmas könyvtárban él? Amelia Mellor ifjúsági regényében mindez megtörténik, szereplőinek viszont nemcsak a könyvesházért, hanem az azzal kapcsolatos emlékekeikért is meg kell küzdeniük.

A Nővérek a képregények nyelvén mutatja be egy szeleburdi, szerethető család hétköznapjait
Raina Telgemeier képregényeit elsősorban a saját életének eseményei, fordulatai inspirálják. De mitől olyan népszerűek a könyvei, mivel tudja megfogni a kiskamasz és kamasz korú olvasótábort, és miért fontos, hogy a lányokról is szóljanak a képregények? A Ciceró Könyvstúdió szerkesztőjével, Kleinheincz Csillával interjúztunk.

Kiss Judit Ágnes: Íráshoz azt a kislányt kellett megkeresnem, aki én voltam
A szeptemberi iskolakezdés sok családban izgalmas időszak, de hogyan élte meg ezt édesanyaként Kiss Judit Ágnes? A Babaróka-sorozat szerzőjével gyerekkori olvasásról és az ideális iskoláról is beszélgettünk, de a Bookline Kids podcastben szóba került a zenei múlt és a családi eseményeket újrajátszó plüssrókák is.

Dínókkal, Vitéz Lászlóval, Kicsibácsival és Kicsinénivel is vár a II. Újbudai Gyermekünnep
Gyerekkönyvvásárral, valamint látványos és népszerű összművészeti, a gyermekkultúrára fókuszáló programmal várja az érdeklődőket a B32 Galéria és Kultúrtér a II. Újbudai Gyermekkönyvünnepen.

Te tudod hogy működik a mosogatógép? – A Bookline Kids augusztusi könyvajánlója
Mosógéppel mossuk a ruhát, mosogatógéppel az edényt, mikroszkóppal nézzük az apró dolgokat és árammal feltöltött telefonnal szerezzük meg a tudást. De vajon tudja-e egy 5-6 éves, hogy ki találta fel, hogyan működnek ezek az életünket megkönnyítő masinák? És arról vajon van-e tudása, hogy mit rejtenek a csillagok, az égbolt és a barlangrajzok?

Vackornak és Ovidius alakjainak is ő rajzolt feledhetetlen arcot - Reich Károly 100
Száz éve, 1922. augusztus 8-án született Reich Károly Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas grafikus, érdemes és kiváló művész, a második világháború utáni magyar képzőművészet egyik legismertebb, nemzetközileg is kiemelkedő alkotója.

Ebben a mesében a boldogság tényleg eladó, és különböző kiszerelésekben kapható
„A boldogságot meg lehet venni?” – teszi fel a kérdést az olasz szerzőpáros képeskönyve. A boldogságárus lenyűgözően szép könyvtárgy, melyben nem a szöveg, hanem a képek dominálnak.

Lakatos István Dobozvárosa közösségi finanszírozásban jelenhet meg újra
2011-ben jelent meg a Lencsilány alkotójának, Lakatos Istvánnak az első regénye, a Dobozváros, amit Év Gyermekkönyve-díjjal ismertek el, több helyen általános iskolai tananyag lett, ám hamar elfogyott a boltok polcairól. Most viszont újra megjelenhet, mégpedig az olvasók segítségével.

Sárkányok, vulkánok, Charles Darwin és egy bátor kis hajósinas
A Darwin sárkányai igazi kalandregény, vulkánokkal, hajótöréssel, váratlan fordulatokkal, de ami ennél is fontosabb, hogy a kötet nagy súlyt fektet az állatok iránti szeretetre és felelősségvállalásra is.
A Savanyúleves bástyától a Denevérmúzeumig - Ezekkel a gyerekkönyvekkel fedezd fel a várost!
Milyen titkokat rejt egy város? És hogyan tudjuk mindezeket egy gyerekkel felfedezni? A városlátogatásoknak nem feltétlenül kell nyafogásba fulladniuk, különösen akkor nem, ha egy könyv már jó előre megalapozza az érdekődést. Három olyan sorozatot szedtünk össze, amelyek abban segítenek, hogy egy városba tett kirándulás a gyerekek számára is élvezetes, emlékezetes és játékos legyen.

Fiala Borcsa: A gyerekirodalom izgalmas játszótér, ahol szabadjára ereszthetem a fantáziámat
Fiala Borcsa legújabb ifjúsági regénye hamisítatlan nyári olvasmány, amellyel ezúttal Sárospatakot és környékét fedezheti fel az olvasó. Van benne egy kis krimi, egy kis kísértethistória, de olvashatjuk fikciós útikönyvként és vicces túlélőkalauzként is. A szerzővel a nagyszülők fontosságáról, az olvasással töltött nyarakról és a nagy kedvencekről is beszélgettünk. Bookline Kids podcast.
A Jók és Rosszak Iskolájában a diákokat különös és kellemetlen meglepetések is érhetik
Soman Chainani szupernépszerű fantasy-sorozatának netflixes feldolgozásában olyan színészek tűnnek majd fel, mint Charlize Theron vagy Kerry Washington. Magyarul már a teljes könyvsorozat olvasható, mutatunk egy részt belőle!

Balázsy Panna: A környezetvédelmi vonal egyre fontosabbá vált
Balázsy Panna új sorozatának hősei megalakítják az Ökobandát, és elhatározzák, hogy mindent megtesznek a környezetvédelemért. A szerzővel vidéki nyaralásokról, visszaszivárgó gyerekkori érzésekről és a kamaszok változó olvasási kedvéről is beszélgettünk. Bookline Kids podcast.

Ezek a könyvek segíthetnek a kicsiknek az úszástanulásban
A vízbiztonság és az úszástudás fontos készség, amit legkönnyebben nyáron, a vízparti nyaralásokon és az úszótáborokban lehet elsajátítani. Ebben segíthetnek a gyerekeknek kedvenc mesehőseik is. Úszós gyerekkönyveket ajánlunk, elsősorban az óvodás és kisiskolás korosztálynak.

Egy könyv, amely a kamaszoknak segít jól megélni a kamaszkort
Nagy a választék, ha a serdülők megértéséhez, neveléséhez keresünk felnőtteknek szóló szakirodalmat, útmutatót. De ki segít maguknak a kamaszoknak? A Túlélhető kamaszkor című kötet erre tesz kísérletet.
Turi Lilla képeskönyve a feje tetejére állítja a trójai ló legendáját
Rendhagyó perspektívából, a trójai faló szemszögéből meséli el Turi Lilla A ló című képeskönyve a jól ismert történetet.

Nyomozós, utazós, kalandos - Itt a Bookline Kids nagy nyári könyvajánlója!
A nyár a nagy olvasmányok és könyves felfedezések időszaka is. De milyen könyvekre hívnák fel a figyelmet a Bookline Kids zsűritagjai, mik azok a régi és új kedvencek, amelyeket szívesen ajánlanának másoknak is? Most megmutatjuk!