30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

A valaha Margó-díjra jelölt 100 könyvből kiválasztottunk 30-at, amit semmiképp nem érdemes kihagynotok. Persze a többit sem, dehát minden lista véges. Történelmi regény, felnövéstörténet, krimi, fociirodalom, családregény, horror és még sok más – csak tudjatok választani!

A cikk a Könyves Magazin bookazine-jában jelent meg: 10 éve indult el a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díj, amit egy különleges, nyomtatott újsággal ünneplünk. Itt vedd meg!
Könyves Magazin | 2025. február 15. |

Idén 10 éves a Margó-díj: ez idő alatt rengeteg könyv született rengeteg műfajban, csak győzzön az ember olvasni. Márpedig mi minden nap arra biztatunk titeket, hogy olvasni kell!

Könyves Magazin
Margó-díj: Az életemet megváltoztatta az írás: szabad vagyok!
Könyves Magazin Kft., 2024, 98 oldal

Egy évtized alatt összesen 100 könyvet jelöltek a díjra, ez rengeteg kiváló történet. Ahogy az a versenyeknél lenni szokott, mindig csak egy győzhet, de ez nem jelenti azt, hogy ne lettek volna kellemes meglepetések, váraltan irodalmi megoldások, és olyan évek, amikor szívünk szerint több győztest láttunk volna. Íme 30 meghatározó kötet a Margó-díj történetéből. 

Totth Benedek: Holtverseny

Totth Benedek
Holtverseny
Magvető, 2014, 248 oldal

„Úgy karcol, mint marokra fogott kulcs a frissen dukkózott karosszérián” – írtuk Totth Benedek Holtverseny című könyvéről. A krimi és a 

lélektani thriller műfaji elemeit is felvonultató, géppuskanyelvű regény

azóta megjelent angol, francia és lengyel nyelven is, készült belőle színdarab, nemrég pedig felkerült a Közép-Európa legrangosabb irodalmi kitüntetései között számontartott Angelus-díj shortlistjére. Az elsöprő sikert arató első könyve előtt mások mellett Cormac McCarthy, Chuck Palahniuk vagy Aldous Huxley fordítójaként ismert Totth Benedek a Holtverseny megjelenése óta írt és fordított színdarabot, szerkesztett folyóiratot, készített sorozattervet, és új könyvet is írt. 

Babiczky Tibor: Magas tenger

Babiczky Tibor
Magas tenger
Magvető, 2014, 180 oldal

Bűnregény, amiből hiányzik a tettes és a nyomozás? Az ilyesmi csak egy költő ötlete lehet. Magas tenger című rendhagyó krimije előtt Babiczky Tibor írt négy verseskötetet, fordított Nick Cave-et és Scott Pilgrim-képregényt, vezetett kritikai beszélgetéssorozatot, szerkesztett versrovatot, valamint kapott Junior Prima Díjat és Móricz Zsigmond-ösztöndíjat.

Fölösleges a bűn nyomába eredni

‒ olvassuk az első Margó-díj legjobb 3 könyve közé választott regényben. A Magas tenger óta megjelent négy és fél lírakötete (az egyik András Lászlóval közös).

Kollár-Klemencz László: Miért távolodnak a dolgok?

Kollár-Klemencz László
Miért távolodanak a dolgok? 
Magvető, 2015, 190 oldal

A dalszerzőként, frontemberként és filmesként is ismert Kollár-Klemencz László novellaciklusában az elbeszélések közötti folytonosságot az írások állandó hőse, Toszka biztosítja. Egy hétköznapi, vidéki ember, akiben „egyszerre van benne a lóról leszálló férfi balladája, illetve a Kisvakond tanácstalansága, amikor köré építik a várost” – írtuk a kötetről. A Miért távolodnak a dolgok? melankolikus, meditatív, nyugodt prózájától messze állnak a hatásvadász elemek vagy az olvasó megnyerésére irányuló erőltetett kísérletek,

helyettük a puritán, természetközeli élet mindennapjai és a bennük tetten érhető varázslat áll a fókuszban.

A Kistehén korábbi frontembere debütkötete után sem szakított az irodalommal, A műanyag kerti székek élete (2018) és az Öreg Banda (2021) után tavaly ősszel megjelent az Anyám tenyere című regénye.

Mán-Várhegyi Réka: Boldogtalanság az Auróra-telepen

Mán-Várhegyi Réka
Boldogtalanság az Auróra-telepen
Prae, 2014, 220 oldal

Amikor a legkisebb királyfinak a bulimiás és a depressziós közül kell választania, az annyira rémületes, hogy már kacagtató. Többek között az ehhez hasonló, mesésen groteszk helyzetek miatt lett a Boldogtalanság az Auróra-telepen a

2010-es évek közepének egyik legsikeresebb magyar novelláskötete.

Mán-Várhegyi Réka bemutatkozó könyve először JAKkendő-díjat, majd 2014-ben Horváth Péter Irodalmi Ösztöndíjat kapott, a szerzőt meghívták vele az Európai Elsőkönyvesek Fesztiváljára, illetve a Holtverseny és a Magas tenger mellett az első Margó-díj legjobb három könyve közé is bekerült. Mán-Várhegyi Réka azóta több gyerekkönyvet, regényt, novelláskötetet és forgatókönyvet írt, tavaly a Budapest Nagyregény egyik szerzőjeként találkozhattunk vele.

Péntek Orsolya: Az Andalúz lányai

Péntek Orsolya
Az Andalúz lányai
Kalligram, 2024, 301 oldal

Az Andalúz lányai című debütáló regényében Péntek Orsolya érzésekből és érzetekből építette fel Szterke, és a fiatal nő szűrőjén keresztül ikertestvére, Dorka életét. A családtrilógia második része már a címében is jelezte a fókusz megváltozását (Dorka könyve), míg a harmadik kötet (Hóesés Rómában) a lányok édesanyjának és nagynénjének sorsát mutatta be.

Péntek Orsolya trilógiájában a 20. századi magyar történelem útvesztőibe invitálta olvasóit, de sosem tévesztette szem elől az egyéni életutakat, különösen a női életsorsokat.

Negyedik prózakötete, a Vénusz jegyében (részlet itt) című városregény ugyanakkor jóval messzebbről indít, és nagyobb ívet is jár be. Péntek Orsolyának festőként több kiállítása is volt az elmúlt években, jelentkezett fotográfiatörténeti munkával, várostörténeti írásokkal és több tanulmányt publikált női írók és képzőművészek életművéről. Irodalmi munkásságáért 2023-ban Békés Pál-díjat kapott.

Milbacher Róbert: Szűz Mária jegyese

Milbacher Róbert
Szűz Mária jegyese
Magvető, 2017. 271 oldal

A Szűz Mária jegyese lendületes, ironikus, különleges nyelven meséli el egy meg nem nevezett magyarországi falu történeteit. Milbacher Róbert 2016-ban Margó-díjjal kitüntetett

elbeszélésciklusa azt vizsgálja, miként kapcsolódik össze a trauma, az amnézia és a közösségi emlékezet a pletykák és a mendemondák működésmódjaival.

A szerző, aki korábban postásként, gyógynövénygyűjtőként, illetve erdei segédmunkásként dolgozott, jelenleg a Pécsi Tudományegyetem docense. Emlékezetes előadásai mellett közéleti és ismeretterjesztő esszéket, gyerekkönyveket és regényeket jegyez. Keserű víz (részlet itt) című, 2023-ban megjelent kötete Artisjus-díjban részesült.

Molnár T. Eszter: Stand-up! – Egy majdnem normális család

Molnár T. Eszter
Stand-up! - Egy mahdnem normális család
Pagony, 2016, 245 oldal

Molnár T. Eszter volt az első, aki ifjúsági regénnyel került be a Margó-díj top 3-jába. A 2016-ban megjelent Stand-up! tizenéves hősnőjének többek között

az aranyhörcsöge segít megoldani a kamaszkora, valamint a rokonsága által okozott gondokat.

A biológus végzettségű, immunológiából doktorátust szerzett írónak a Merítés-díjas debütkönyvét követően számos gyerek- és felnőttkötete is megjelent, volt, amiből színházi előadást is rendeztek. Bemutatkozó művéhez hasonlóan a családi kapcsolatok dinamikájáról szól a 2022-es év végi listánkra felkerült Hidegkút (részlet itt) című regénye is.

Gyurkovics Tamás: Mengele bőröndje / Josef M. két halála

Gyurkovics Tamás
Mengele bőröndje / Josef M. két halála
Kalligram, 2017, 526 oldal

Gyurkovics Tamás első kötetét 15 évnyi nem írás vezette fel: az egyetemen írt utoljára. Két könyvből álló debütálásában Josef Mengelével mesélteti el dél-amerikai bujkálása történetét, és elképzeli, mit mondott volna „a halál angyala”, ha rátalálnak, és őt állítják bíróság elé Jeruzsálemben. A páros regény első része a dél-amerikai bujkálás krónikája, a második alternatív történelem:

megmutatja, hogyan zajlott volna a jeruzsálemi per, ha nem Adolf Eichmann, hanem a nácik hátán felkapaszkodott mészáros ül a vádlottak padján.

Gyurkovics első prózakötete sokadik kiadásánál tart, Migrén című regénye olaszul és franciául is megjelent, a legutóbbi pedig Lugosi Béla történetével foglalkozik, Akcentus (részlet itt) a címe.

Pető Péter: Leshatár

Pető Péter
Leshatár
Kalligram, 2017, 256 oldal

Kit érdekel egy játékvezető élete, ha az egész lelátó tudja, hogy mi az anyja foglalkozása? A Leshatár az amúgy is erős magyar fociirodalom egyik kiemelt regénye: mikrosztorikon keresztül mutatja meg egy játékvezető felnövéstörténetét a magára hagyott Észak-Magyarországon. Melankolikus tájképek rangadók után:

Esterházy Péterrel abban egyetérthetnek, hogy a foci segítségével az élet is jobban érthető.

Pető Péter ma a 24.hu főszerkesztője, rendszeresen jelennek meg fikciós és nem fikciós könyvei.

Mécs Anna: Gyerekzár

Mécs Anna
Gyerekzár
Scolar, 2018, 144 oldal

A matematika–magyar tanári tanulmányokat követően Mécs Anna eleinte tudományos újságíróként és szövegíróként dolgozott, novellái a 2017-ben megjelent Gyerekzárban (részlet itt) jelentek meg, a kötet Margó-díjas lett. „Mécs Anna

lendületesen és izgalmasan ír nagyapáról, Tinder-kapcsolatról, rákról, szívásról, szexről vagy autóvezetésről.

Egyéni hang, magabiztos sztiló a kötet 24 novellájában, ami a sok nézőponttól függetlenül Mécs Anna coming-of-age történetévé válik” – írtuk korábban a kötetről. A szerzőnek ezt követően a Könyves Magazinon Kapcsolati hiba címmel indult tárcasorozata, 2020-ban ugyanezen a címen jelent meg kötete, amely részben ezeket a tárcákat, részben pedig újonnan született novellákat tartalmazott.

Czakó Zsófia: Nagypénteken nem illik kertészkedni

Czakó Zsófia
Nagypénteken nem illik kertészkedni
Scolar, 2020, 207 oldal

Komplexusok és szorongások, kompromisszumkészség és az elvárásoktól való félelem kölcsönhatásai kerülnek színre a Nagypénteken nem illik kertészkedni lapjain. Czakó Zsófia 2019-ben megjelent bemutatkozó kötetében

gyermek- és felnőttkori novellák váltják egymást.

A szerző gyerekként színésznőnek készült, dolgozott a milánói dóm jegyszedőjeként, a történetmesélés erejét pedig felnőttként fedezte fel. Spanyolul, olaszul és angolul egyaránt jól beszél, a Covid idején egy kis matyó faluba költözött, a vírus elvonulása óta újra Budapesten él. Ír és városnéző túrákat vezet. Szívhang című, második kötete készítése idején a Mastercard Alkotótárs ösztöndíjasa volt. Debütkönyvéből angol és cseh nyelven is jelentek meg részletek.

Puskás Panni: A rezervátum visszafoglalása

Puskás Panni
A rezervátum visszafoglalása
Magvető, 2021, 112 oldal.

A társadalmi igazságtalanságok miatt érzett düh jelentette Puskás Panni debütáló, nyolc éven át írt novelláskötetének kiindulópontját. „Már az első szöveg teljesen a földhöz vágja az olvasót, a Charles Bukowskival töltött bizarr randevú után pedig további vad történetek következnek” – írtuk A rezervátum visszafoglalásáról, mellyel a szerző 2021-ben elnyerte az Írók Boltja könyvösztöndíját. Az izgalmas, abszurd, sokszor egészen megdöbbentő írásokat tartalmazó kötet egyszerre

érzékeny és ironikus megvilágításban mutat rá az emberek életét érintő társadalmi és egyéni problémákra, miközben a szabadság lehetőségeit kutatja.

Puskás Panni második kötete 2023-ban jelent meg Megmenteni bárkit (részlet itt) címen, jelölték az Európai Unió Irodalmi Díjára is.

Gurubi Ágnes: Szív utca

Gurubi Ágnes
Szív utca
Kalligram, 2021, 191 oldal

A szerkesztő-újságíró első regénye egy terápiás munka szépirodalmi lenyomata. A szöveg elbeszélője, Anna családjának, elsősorban női felmenőinek múltján keresztül próbálja megérteni és gyógyítani önmagát. A múlt nem múlik el nyomtalanul:

a transzgenerációs traumák, az ősöktől örökölt félelmek, vágyak, kudarcok mind tovább élnek bennünk

– ez az elképzelés az alapja a Szív utca (részlet itt) című többgenerációs napló- és családregénynek, mely 2020-ban a Margó-díj legjobb 3 könyve közé került, 2023-ban pedig Las chicas Bergman (A Bergman-lányok) címen spanyolul is napvilágot látott. 2022-ben megjelent Gurubi Ágnes második regénye, a megszállott szenvedéllyel, a túlfűtött női szexualitással és az apa hiányával foglalkozó Másik isten (részlet itt), és a szerző Volt értelme megőrülni címen tízrészes tárcasorozatot írt portálunkra.

Bognár Péter: Hajózni kell, élni nem kell

Bognár PÉter
Hajózni kell, élni nem kell
Magvető, 2021, 394 oldal.

Több verseskötet után Bognár Péter 2022-ben jelentkezett prózával: a Hajózni kell, élni nem kell (részlet itt) narrátora

egy ókorrajongó polgárőr, akinek élete a feje tetejére áll, amikor a faluban váratlan és megdöbbentő helyzetek sorával szembesül.

„Mindent, amit tudtam, félretettem, és sötétben tapogatózva, előzetes megfontolások nélkül dolgoztam ezen a regényen” – mondta a prózaírás kezdeti szakaszáról a szerző, aki ezzel a művével a top 3-ban végzett a Margó-díjért folyó versenyben. Bognár Péter ezt követően Minél kevesebb karácsonyt címmel írt tárcasorozatot a Könyves Magazinon, majd azonos címmel 2023-ban jelent meg prózakötete, és ugyanebben az évben munkásságát Zelk Zoltán-díjjal ismerték el.

Borda Réka: Égig érő csalán

Borda Réka
Égig érő csalán
Scolar, 2022, 144 oldal.

„Mint egy fojtogató inda, úgy vonul végig Borda Réka első regényén a fájdalmat okozó, bőrt felsértő, burjánzó csalán motívuma” – írtuk a kötetről megjelenésekor kritikánkban. A gyerekkori emlékbetörések indítják be a regény picit sem nosztalgikus hangulatú, hanem őszintén szembenézős történetfolyamát. A fiatal felnőtt nő emlékei elhomályosultak az évek során, így derülhet ki, hogy

a nagymamánál, vidéken töltött vakációk mélyen elrejtett eseményeket hoznak a felszínre.

Töredékes elbeszélés, fantasztikus motívumok és a gyerekkori abúzus témája jellemzik a költőien megírt regényt.

Tóth Kinga: Holdvilágképűek

Tóth Kinga
Holdvilágképűek
Magvető, 2017, 128 oldal.

A Holdvilágképűek sűrű, nehéz szövegeiben Tóth Kinga azt vizsgálja, hogyan kényszeríti mutálódásra a társadalom az immunológiai betegséggel élőket, és

mi történik akkor, ha elveszítik a kontrollt a testük fölött.

A Budapest a fiatal tehetségekért program különdíját elnyerő, 2022-ben német nyelven is kiadott, grafikákkal és röntgenfelvételekkel kiegészülő prózakötet a szerzőnek minden bizonnyal műfaji kirándulást kínált, témái azonban visszaköszönnek Tóth Kinga magyar, angol és német nyelven írt verseiben, performanszaiban, vizuális és hanginstallációiban is. 2023-ban megjelent művében (AnnaMaria sings/singt/énekel) a tradicionális imákat, valamint az apácák mindennapjait hozza párbeszédbe a modern nők életének kereszteződéseivel.

Veres Attila: Odakint sötétebb

Veres Attila
Odakint sötétebb
Agave, 2024, 264 oldal.

„A lényegi, összefogó ötlet, tehát a cellofoidák és az őket gondozó Gábor figurája egy szilveszteréjszaka jutott eszembe, egy beszélgetés közepén. Nagyon viccesnek találtam a helyzetet, hogy csápos szörnyek alól kelljen valakinek trágyát lapátolnia.

Senki sem hitte, hogy ezt meg lehet írni, úgyhogy megírtam

– nyilatkozta a forgatókönyvíróként itthon és külföldön egyaránt foglalkoztatott Veres Attila az Odakint sötétebb keletkezéstörténetéről, amely 2017-ben felkerült a Margó-díj shortlistjére. A regényt 2018-ban követte az Éjféli iskolák, 2022-ben pedig A valóság helyreállítása (részlet itt) című novelláskötet. A Zsoldos Péter-díjas szerző angolszász nyelvterületen először a Valancourt Books A sötétség szavai – Rémtörténetek a világ minden tájáról című antológiájában mutatkozott be. Ezt követte 2022 őszén a The Black Maybe című önálló gyűjtemény, melyet a horror legnagyobb nevei méltattak. 

Babarczy Eszter: A mérgezett nő

Babarczy Eszter
A mérgezett nő
Jelenkor, 2021, 251 oldal.

Erős, új hangként jelent meg Babarczy Eszter, pedig irodalomkritikusként, publicistaként és egyetemi tanárként is ismerhettük előtte. A nővé válásnak nincs egyféle története, Babarczy ebben a novelláskötetben, melyet akár posztmodern regényként is olvashatunk, különböző nézőpontokból közelít a nőiséghez. Az anyaság, a szülés, az anya-gyerek kapcsolat, a szerelmi viszony, az áldozati szerep is megjelenik ebben a kőkemény kötetben, amely

önmarcangolva hántja le azokat a rétegeket a női testről, amelyek sok-sok évtized alatt íródtak rá.

Azóta megjelent Néhány szabály a boldogsághoz című prózakötete, részben a Könyves Magazinra írt tárcasorozat alapján.

Szöllősi Mátyás: Váltóáram

Szöllősi Mátyás
Váltóáram
Európa, 2016, 312 oldal.

A költőként indult, azóta fotóriporterként is karriert építő Szöllősi Mátyás Margó-díjas kötetének mindahány novelláját egy felrobbant csillag fénye világítja be.

Ám a kozmikus háttér dacára a kisprózák hétköznapi történeteket mesélnek el.

A 2016-ban megjelent Váltóáram után Szöllősi egy, a főváros arcaira fókuszáló fotóalbummal (Budapest Katalógus), két regénnyel (Simon Péter, Fóbia), két kisregénnyel (Vendégjáték, Illegál) és egy versgyűjteménnyel (Szabad) jelentkezett. 

Fehér Boldizsár: Vak majom

Fehér Boldizsár
Vak majom
Magvető, 2020, 193 oldal.

A #Sohavégetnemérős forgatókönyvírójaként nevet szerzett Fehér Boldizsár csavaros, egzisztenciális problémákat feszegető, 2019-ben Margó-díjjal jutalmazott kötete rengeteg humorral közelíti meg a „ki vagyok én?”, a „mi a boldogság?” és „mi az élet értelme?” típusú kérdéseket. A Vak majom kifordított fejlődésregény,

főszereplője ugyanis megkap mindent, mégis összeomlik az élete.

A színházi szerzőként, forgatókönyvíróként és standuposként is keresett Fehér második, Nem nagy ügy (részlet itt) című prózakötetében az élet kis kérdéseinek nyomába ered.

Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb

Harag Anita
Évszakhoz képest hűvösebb
Magvető, 2024, 132 oldal.

Harag Anita bemutatkozó novelláskötetének tizenhárom írása egy-egy lélektani vázlat, munkahelyi, családi, párkapcsolati problémák bemutatása a női elbeszélők nézőpontjából és hangján. „A könyv nem a kilométerekben mérhető, hanem a

belső távolságokról beszél, arról, hogy egymás mellett ülve is milyen messze lehetünk

– szülőktől, nagyszülőktől, szerelmektől, saját vágyainktól” – írtuk kritikánkban, utalva arra a hiányra, mely szinte minden novella kiindulópontja. A kötet Margó-díjas lett, de az Aegon Irodalmi Díj rövidlistáján is szerepelt (olyan szerzők mellett, mint Nádasdy Ádám, Barnás Ferenc, Láng Zsolt és Csabai László). Az író második novelláskötete, a Valakire mindig gondolni kell 2023-ban jelent meg.

Halász Rita: Mély levegő

Halász Rita
Mély levegő
Jelenkor, 2023, 194 oldal.

„A Mély levegő tétje az volt, tudok-e regényt írni” – mondta interjúnkban a művészettörténész végzettségű Halász Rita, az olvasók, valamint a Margó-díj szakmai zsűrijének verdiktje pedig egyértelműen az volt, hogy nagyon is tud. Az író a regényt saját bevallása szerint hosszú évekig formálta magában: központi figurája Vera, aki a

gyerekeivel egy kapcsolat széthullása után próbál felépíteni egy új életet.

A Mély levegő színházi adaptációját ősszel mutatták be, a regény várhatóan jövőre francia és angol nyelven is megjelenik.

Szűcs Péter: Dharma

Szűcs Péter
Dharma
Libri, 2023, 320 oldal.

Saját családja történetéhez nyúlt vissza a Dharma megírásakor Szűcs Péter, akit sokan újságíróként, fotósként vagy épp világutazóként ismernek. Eredetileg kertésztechnikusként végzett, azután magyar szakon diplomázott, és saját bevallása szerint óriási hatással volt rá a latin-amerikai irodalom. Megjelenését követően a Dharma igazi bestseller lett, az olvasók jól rezonáltak a több idősíkon játszódó családregényre. Pedig súlyos témákat érint:

az elhallgatások, a titkok kitörölhetetlenek, ahogy a régmúlt traumái is, amelyeket, még ha sokszor észrevehetetlenül is, de magában hordoz minden család.

A szerző a Margó-bemutatón elmondta, hogy a nagybátyját 1956-ban Biharnagybajomból vitték Budapestre katonának, később a megtorlás áldozata lett, a rokonok pedig sokáig nem tudták, mi történt vele. A regényíráshoz sok inspirációt merített az utazásaiból is.

Vonnák Diána: Látlak

Vonnák Diána
Látlak
Jelenkor, 2022, 220 oldal.

Az otthon és az otthontalanság, a honvágy és az idegenség a legfontosabb témák Vonnák Diána első kötetének tizenhét novellájában. A költői hangú, sűrített szövegekben sokféle helyet (Anglia, Ukrajna, Közel-Kelet, Ázsia, Magyarország) bejárnak az elbeszélők, miközben történeteik

rámutatnak arra, milyen hatalmas a világ, és milyen nehéz dolgunk van akkor, ha nem tudunk benne otthonra találni.

A Látlak című kötet bezsebelte a 2022-es Margó-díjat, és ugyanebben az évben bekerült a Libri Irodalmi Díj legjobb 10 kötete közé is. A kulturális antropológusként is dolgozó szerző ezenkívül a Mastercard Alkotótárs ösztöndíját is elnyerte Vajna Ádámmal együtt. Vonnák Diána költőként, publicistaként és műfordítóként is alkot.

Konrád József: A behajtó

Konrád József
A behajtó
Magvető, 2021, 216 oldal.

Az építész Konrád József első regénye egyszerre volt búcsú és indulás. Lezárása a hagyatéknak, az apa, Konrád György örökségének, és kezdése az irodalmi pályának. Megjelenésekor úgy fogalmaztunk, hogy A behajtó (részlet itt) kísérletező, sokkoló, kalandvágyó próza: a kis magyar Trainspotting az apa nélküli univerzumot tapogatja le, a hiány felől beszél. Az egyik szálon Dávid szex- és drogjelenetei ritmusában haladunk a mélypont irányába, amelybe beleíródik a bibliai Dávid király története, a másik szálon a behajtó kvázi nyomozati munkáját ismerjük meg.

Az elbeszélő általában be van tépve, kiderül róla, hogy bipoláris, egyébként meg ki sem lát a gyászából,

néha álmok, néha hallucinációk szakítják meg az elbeszélését.

Aradi Péter: A csend, amire vágytál

Aradi Péter
A csend, amire vágytál
Kalligram, 2022, 252 oldal.

Első regény ritkán szokott nekimenni a rendszernek, de Aradi Péter ezt teszi: a harmincas kommunikációs szakembert felfalta a magyar valóság, ami egy zajos, mocskos környezet. „Lehet, hogy ebben a regényben végig káromkodnak, ekiznek, arcoskodnak vagy rabolnak, mégis, a történet azért fájdalmas, mert 

láthatóvá teszi, ahogy egy rendszer megszünteti egy generáció jövőjét.

Dénesék küzdenek az áldozatszerep ellen, de nemcsak áldozatok, hanem elkövetők is. Aradi Péter első regénye lendületes, akciódús és érzelmes is, szórakoztató és nyomasztó a maga módján, egy elveszett generáció búcsúbeszéde” – írtuk kritikánkban.

Visky András: Kitelepítés

Visky András
Kitelepítés
Jelenkor, 2024, 444 oldal.

Az elmúlt évek egyik legnagyobb könyvsikere volt a drámaíróként és dramaturgként évtizedek óta jól ismert Visky András első regénye, a Kitelepítés. A marosvásárhelyi születésű szerző mostanra már több kiadást megért művében családja történetét dolgozta fel, azt az időszakot, amikor református lelkész édesapját 1956 után huszonkét év börtönre ítélték, őt és hat testvérét pedig édesanyjukkal együtt kitelepítették a Bărăgan sztyeppe egyik lágerébe. A kisgyermek nézőpontjából bemutatott eseményeket bibliai történetek keretezik,

a történelem legsötétebb pillanataiban a hit és az anyai szeretet őrzi meg a gyerekeket, és tartja össze a világot.

A regény elnyerte a 2023-as Margó- és Artisjus-díjat, a Könyves Magazin 2022-es év végi könyves listájának első helyére került. Visky András eddigi életművéért 2024-ben Kossuth-díjat kapott.

Kemény Lili: Nem

Kemény lili
Nem
su/cure-sale, 2024, 426 oldal.

Egy harmincéves nő, Kemény Lili megírja az életét, amiben van irodalmi család, drog, szex és önmegvalósítás is, szerelmi háromszög, meg az utóbbi évek legszimbolikusabb politikai ellenállása, az SZFE elfoglalása. Ez a könyv nem politizál, miközben minden elemében politikus: a női szerepmintáktól a társadalmi működésen át az alkotótársadalom felelősségvállalásáig sok mindenről beszél. A Nem lendületes és erős elbeszélői nyelve

minden alakoskodást lerombol, és megenged magának mindent:

sztorizásokat, voyeurködést, hosszabb elméleti rugózásokat Freudról vagy a fordításról, esetleg bevisz egy kisfilm vagy egy színházi előadás gyártási fázisaiba is.

Kovács Dominik, Kovács Viktor: Lesz majd minden

Kovács Dominik, Kovács Viktor
Lesz majd minden
Európa, 2024, 469 oldal.

Kovács Dominik és Kovács Viktor nemcsak egypetéjű ikrek, hanem alkotótársak is, akik drámáikkal futottak be, 2023-ban pedig megírták első közös regényüket is. A Lesz majd minden (részlet itt) egyszerre családtörténet, lélektani és faluregény, mely egy Balogh Simon nevű hős életútját mutatja be az 1900-as és az 1940-es évek között. A kisemmizett árvából Égetthalom nagygazdájává váló férfi (és családja) történetében

a humor és a tragikus elemek sajátos feszültséget teremtve vegyülnek. 

Sziporkázóan szellemes, kreatív, nyelvi leleményekben gazdag alkotás, melyben a magyar falu, a korszak történelme, életmódja, szokásai is megjelennek, nem kevés megmagyarázhatatlan és mágikus elemmel fűszerezve.

Biró Zsombor Aurél: Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek

Bíró Zsombor Aurél
Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek
Kalligram, 2024, 178 oldal.

A forgatókönyv- és drámaíróként is aktív Biró Zsombor Aurél első regénye, a Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek (részlet itt) autofikciós mű, egy család históriája, középpontjában egy felnőtté válás történetével. A lendületes, tempós szövegben a címben is megjelölt macsó vízilabdázó apával való ellentmondásos viszony kapja a főszerepet, de a huszonöt éves férfi tágabb környezete is szerephez jut, ugyanúgy, ahogy a Z generáció mindennapjainak tipikus eseményei, problémái és dilemmái. A regény mindezek mellett fineszes

játékot űz az olvasó elbizonytalanításával, folyamatosan rákérdez a valóság és a fikció viszonyára,

és elmossa az önéletrajziság határait is. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kemény Lili a 10. Margó-díjas

Nem című autofikciós regényével Kemény Lili nyerte el idén a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, a Margó x Erste #higgymagadban különdíjat pedig Kovács Dominik és Kovács Viktor vihették haza.

...

Valuska László: Fontos cél, hogy ne csak egy, hanem sok könyvről beszéljünk [Margó-díj zsűri]

A tizedik Margó-díj átadása előtt a zsűri tagjai közül negyedikként Valuska László mesél a BKV áldásos hatásáról, első találkozásokról és a díjjal járó felelősségről.

...

Színpadi adaptáció készült Visky András Margó-díjas regényéből

A Kitelepítést Árkosi Árpád rendező és Perczel Enikő dramaturg alkalmazták színpadra. A darab ősbemutatóját december 4-én tartják az Óbudai Társaskörben.

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

...
Szabolcsi Alexander

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

...
Valuska László

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

Olvass!
...

Miért álmodunk? Olvass bele a világhírű agykutató önismereti könyvébe!

Az álmok sokkal fontosabbak, mint gondolnánk.

...

Egy autista lelke labirintus, útvesztő – Olvass bele Papp-Zakor Ilka legújabb regényébe!

Papp-Zakor Ilka új regénye egy magányos óvónő, egy autista fiú és egy bánatos hasbeszélő életébe nyújt bepillantást. Olvass bele!

...

Kutyaként egyszerűbb az élet? Olvass bele a Bridgerton sztárjának gyerekkönyvébe!

A Bridgerton családból ismert színész gyerekkönyvszerzőként is aktív. 

Kiemeltek
...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői!