Puskás Panni: Azt vártam a könyvtől, hogy hatással legyen az olvasóira

Puskás Panni: Azt vártam a könyvtől, hogy hatással legyen az olvasóira

Idén már hetedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Lassan hagyomány, hogy interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Ezúttal Puskás Panni mesélt arról, hogyan lett újságíróból író, miként hatott a kötetre rossz politikai és társadalmi közérzete, és hogy mennyire érezte magát szabadnak írás közben. A legjobb első prózakötetnek járó elismerést októberben az őszi Margó Irodalmi Fesztiválon adják át.

Fotó: Valuska Gábor

Forgách Kinga | 2021. október 01. |
PUSKÁS PANNI
A rezervátum visszafoglalása

Magvető, 2021, 112 oldal

-

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban? 

Hogy újságíróból is válhat író. Ebben nem voltam egészen biztos. Én sem hittem eléggé magamban, és talán mások is bedobozoltak engem kicsit. Hogy ez mégis megváltozott, az a Független Mentorhálózatnak, és legfőképp mentoromnak, Kiss Tibor Noénak köszönhető. Az ő bátorítása nagyon sokat segített.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét? 

Pillanatnyi hangulatingadozásaim, rossz politikai és társadalmi közérzetem, az igazságtalanságok miatt érzett dühöm.

Nyolc évig készült ez a kötetet, és bár a novelláknak van közük egymáshoz, nem tudnék egy darab kiindulópontot mondani, hacsak nem azt, hogy rettentően szeretek írni.

Mit vártál az első könyvedtől? 

Hogy akik olvassák, azok örömüket lelik majd benne. Hogy velem együtt lesz gyomorgörcsük, hogy együtt izzad vagy viszket majd a tenyerünk, egyszerre húzunk be egyet gondolatban valakinek, meg hogy együtt nevetünk a sok hülyeségen, amit kitaláltam. Szóval azt (inkább reméltem, mint) vártam a könyvtől, hogy hatással legyen az olvasóira. És hogy

 szabadítsa fel őket annyira, amennyire én szabadnak érzem magam írás közben.

Mostanában úgy tűnik, hogy ez sikerült, és nem tudok elég boldog lenni miatta.

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön? 

Van benne egy súlyos hiba. Eddig már ketten észre is vették. Nem merem kinyitni a könyvet azon az oldalon. Ha megéri a második kiadást, azt bizony úgy kijavítom benne, mint a huzat. És egy vicces elgépelés is maradt benne. Azt elmondom, mert nem szégyellem, hanem nagyon viccesnek találom: Üdvözlégy helyett Üdvözlény szerepel az utolsó novellában. Ez olyan ufós dolog.

Különben elégedett vagyok egyelőre. Nem vagyok nagy javítgató. Ami nem lett eléggé kifejtve, azt majd kifejtem a következő kötetekben – hosszú még az élet.

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet? 

Kiss Tibor Noénak, akit feljebb már említettem. Ezenkívül Szivák-Tóth Viktornak, aki a pasim. De nemcsak ezért, hanem azért is, mert Viktornak kiváló az ízlése, és ő maga is író, mégpedig elég jó. És végül, de nem utolsósorban Németh Bálint költőnek, aki az egyik legrégebbi barátom. Ezúton is köszönöm a türelmüket, mert nagy szükségem van az instant visszajelzésre, és mindig addig maceráltam őket, amíg meg nem kaptam.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán? 

Nagymamám: Elolvastam a Panni kötetét.

Apám: És tetszett?

Nagymamám: Kicsit sok volt benne a fasz…

Apám: De tetszett?

Nagymamám: Tetszett, persze.

Apám: (könnyezik a nevetéstől) Mi, anyu?

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla? 

A Pál utcai fiúk. Arra gondoltam, hogy ez veszett unalmas, és hogy magasról teszek ezeknek a srácoknak a háborúsdijára, továbbá, ha a gitt tényleg egy ragasztóanyag, ahogy a tanító néni mondta, akkor baromi undorító, hogy azt rágják. Ugyanez az idegenségérzés kísért végig a legtöbb általános és középiskolai olvasmányélményemen egészen addig a napig, amíg valaki a gimiben a kezembe nem adta Sylvia Plath Az üvegbúra című könyvét. Akkor rájöttem, hogy eddig nem is a könyvekkel volt a baj. 

Hány évesen írtad meg az első olyan szövegét, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad? 

Ó, jaj. Tizennégy évesen egy verset. Emlékszem, sírtak rajta a tesi öltözőben a lányok. Még mindig fel tudok belőle idézni részleteket, borzasztó volt! 

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért?

Halász Rita Mély levegő című kötete. A látásmódja érzékeny és eredeti, remekül van megírva, egy percre sem unatkoztam rajta. És nagy teljesítmény az is, hogy bár a téma alapvetően a nők elleni erőszak és egy bántalmazó párkapcsolat, elbeszélője mégsem merül el az önsajnálatban, és pláne nem hagyja, hogy hosszú távon áldozat váljon belőle. Nagyon drukkolok neki a Margó-díjon! Vagy várjunk csak…

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Ebből a tíz könyvből kerül ki 2021 Margó-díjasa!

Idén hetedik alkalommal adják át a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. Mutatjuk a legjobb tíz nevezettet.

...
Hírek

Jennifer Teege, Jón Kalman Stefánsson és Iréne Solà a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron

Október 14-17. között a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál keretében, a Müpával közös szervezésben kerül megrendezésre az idén 10 éves Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár a Várkert Bazárban. 

...
Nagy

Ezeket a könyveket jelölték idén a Margó-díjra (4. rész)

Idén már hetedik alkalommal adják át a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. Mutatjuk, kiket neveztek!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Lídiák és megtöltésre váró üres kötetek – A Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán jártunk

Magyarok készítenek filmet a holland sikerkönyvből, amely egyszerre szól az írás csodájáról és a gyász intenzív feldolgozásáról. A Véletlenül írtam egy könyvet budapesti forgatásán jártunk, ahol kiderült, mire vágyott egész életében Zsurzs Kati, és mit tanult az írásról a rendező Lakos Nóra.

...
Szórakozás

A kamaszkor-bestseller, ami inspirálta a Barbie-mozit, és a Kenergia legfontosabb kötete

Egy lovakról szóló album, egy eladási listákat vezető nonfiction és egy cameokötet. Utánajártunk a Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével készült Greta Gerwig-opusz könyves vonatkozásainak.

...
Nagy

Oppenheimernek két szerelme volt, az atombombával megváltoztatta a történelem menetét

Christopher Nolan egy közel három évtizeden át íródó, hétszáz oldalnál is hosszabb életrajzi kötet felhasználásával készítette el Oppenheimer című háromórás, friss moziját. A film világpremierjének napján bemutatjuk a forgatókönyvhez felhasznált biográfiát.

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

Szerzőink

...
Sándor Anna

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

...
Litkai Gergely

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...
Valuska László

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Olvass!
...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

A családomban mindenki gyilkos Agatha Christie és Arthur Conan Doyle találkozása a Tőrbe ejtve-filmekkel és A csütörtöki nyomozóklubbal. Ördögien csavaros történet, ami a klasszikus krimik szabályrendszerét tiszteletben tartva nyújt valami felejthetetlenül újat. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

A Helikon Margó Könyvek sorozatában megjelent Özönvíz egy ökológiai katasztrófa küszöbén játszódik és a kíméletlen túlélési kényszerről mesél. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

Milyen árat kell fizetni egy nőnek, hogy szépnek, egészségesnek tűnjön? Ughy Szabina elbeszéléseiben a nők számára az önmagukra ismerés, testük és szellemük újrafelfedezése alapélmény. Olvass bele!