Az előadásban Sebestyén Aba, marosvásárhelyi színész és rendező jeleníti meg az írót, mellette Nényu szerepében Blaskó Borbála, valamint az anyát alakító Varga Lili lesz látható a produkcióban ‒ olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.
Visky András önéletrajzi ihletésű regénye elnyerte az idei Margó-díjat és a Nők Lapja Irodalmi Díját, 2022-ben pedig év könyvének választottuk a Könyvesen.
Kitelepítés című regényével Visky András nyerte el idén a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár megnyitóján adtak át. Az első Margó x Erste #higgymagadban különdíjat Szűcs Ádám vihette haza.
Tovább olvasokKritikánkban azt írtuk róla: „Visky András Kitelepítés című könyve leginkább egy elemi – zsigeri – példázat hitről, szeretetről és szabadságról, szétszóratásról és egybegyűjtésről, csupa olyan fogalomról, ami egyben érzet is, és amit elmagyarázni hívőként a nem hívőnek tulajdonképpen lehetetlen.”
Visky András Kitelepítés című könyve egyrészt családtörténet egy kisfiú szemszögéből, akit kétévesen édesanyjával, Visky Júliával és hét testvérével kitelepítenek a Duna-deltával határos Bărăgan sztyeppe egyik lágerébe. Másrészt „az Istennel való megjegyzettség története” is. A Kitelepítés a hét könyve.
Tovább olvasokA szerző kétéves volt, amikor 1956-ban református lelkész édesapját huszonkét évi börtönbüntetésre és teljes vagyonelkobzásra ítélték, és édesanyjával, Júliával, valamint hat nagyobb testvérével egy Duna-delta környéki lágerbe, a romániai Gulagra telepítették ki.
Velük tartott Nényu, aki cselédlányként került hozzájuk és önkéntes sorsközösséget vállalt velük.
A Kitelepítés színpadi adaptációjának nézői – olvasható az előadás ismertetőjében ‒ attól a pillanattól követhetik majd a sorsukat, amikor az apa nélkül maradt családot felrakják a teherautóra, és elviszik a lágerbe, egészen addig, amíg hat év után a börtönből kiszabadult apával újra találkoznak.
Szerdán Margó Olvasókör lesz: Visky András a regény kezdeteiről, “révült írás-lelkigyakorlatról” és a bibliapókerről is mesélt előzetesen.
Tovább olvasokÁrkosi Árpád és Perczel Enikő szabad kezet kapott a könyv feldolgozásához. „Nem lineárisan szedegettük ki a szövegrészleteket a regényből, hanem gondolatilag pakoltuk össze az anyagot” ‒ idézi a dramaturgot az MTI. A rendező pedig azt emelte ki, hogy nem lehet hagyományos értelemben eljátszani ezt a történetet, ehelyett létfilozófiai értelemmel kell ellátni az eseményeket.
„Ez az önvallomásos, és tulajdonképpen a gyerek szemével láttatott kálvária nem hagyományos színházi megoldást kíván” – fogalmazott Árkosi Árpád.
Hozzátette: a bibliai szövegekkel átszőtt regény, a karakterek, akiknek az élményeit, a gondolkodásmódját beleszövi a szerző a történetbe, egy látszólag szertelen és kicsit lebegős, szürreális atmoszférát teremt. Az előadásban – ígérik az alkotók – az író mellett az erős női karakterek, a női sorsok is hangsúlyos szerepet kapnak. A Kitelepítést a december 4-i premiert követően 13-án is műsorra tűzi az Óbudai Társaskör.