- Februárban kihirdették a 2020-as Aegon Irodalmi Díj döntőseit. A már megszokott formátum idén átalakult: a nagy nemzetközi díjakhoz hasonlóan, most 5 jelöltes shortlistet állított össze a zsűri. A lista összetétele nem is lehetne izgalmasabb: Aegon-díjas író és elsőkötetes szerző egyaránt szerepel rajta, sőt a jelölt alkotások műfajban, hosszban, tematikában is nagyon változatosak.
Barnás Ferenc: Életünk végéig (Pesti Kalligram)
Csabai László: A vidék lelke (Magvető Könyvkiadó)
Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb (Magvető Könyvkiadó)
Láng Zsolt: Bolyai (Jelenkor Kiadó)
Nádasdy Ádám: Jól láthatóan lógok itt (Magvető Könyvkiadó)
- Az öt zsűritag mindegyike egy-egy döntős művet képvisel, amelyeket az Összekötve adásaiban személyesen is bemutatnak. Elsőként Lévai Balázs beszélt Láng Zsolt: Bolyai című regényéről.
- A Bolyai két szálon futó története nemcsak a híres matematikus életét mutatja be, hanem az elbeszélő kutatómunkáját, annak körülményeit is megismerheti az olvasó.
- Lévai Balázst eleinte jobban érdekelte az izgalmas, elhivatott zseni története. Bolyai munkája olyan felismerésekhez járult hozzá, mint Einstein relativitáselmélete vagy éppen a Plútó felfedezése, hiszen egyedülálló modelljén keresztül a már meglévő tudományos ismeretek hiányosságaira is fel tudta hívni a figyelmet.
- Míg Bolyai élettörténetében a biztosnak vélt tudás fokozatosan kérdőjeleződik meg, a jelenkori elbeszélő szálán az út a bizonytalanból a konkrét tények felé vezet. A információk feltárásához vezető nyomozás fokozatosan válik egyre izgalmasabbá.
- A beszélgetésben felidéződik többek között a mítosz, hogy Esterházy Péter akarta megírni a Bolyai-regényt,, de Lévai Balázs saját, CERN-központhoz kapcsolódó élményeit is elmeséli.
- A rendező-producer a zsűriben ellátott feladatai mellett mostanában leginkább dokumentum- és játékfilmekkel foglalkozik. Nemrégiben Artisjus-díjat kapott legutóbbi, Like a child című filmjéért, ami a fiatalon elhunyt énekesnőről, Fábián Juliról készült. A filmkészítésnek csak töredékét teszi ki maga a forgatás, a megelőző munkálatok lényegesen hosszabbak. Mivel ezek akár otthonról is végezhetők, év végén forgatandó filmjének előkészületei most is zavartalanul folytatódnak.
- A beszélgetés végén természetesen szóba került Lévai Balázs egyedülálló, Bestseller című interjúsorozata, amelyben olyan világhírű írókkal beszélgetett, mint például John le Carré, Philip Roth vagy Umberto Eco. Elmesélte, hogyan jutott el a személyes találkozókig, és milyen élményei voltak a kortárs irodalom legismertebb alakjaival a műsorfelvételek előtt és után: milyen volt Eco gigantikus könyvtára, milyen szivarozni Philip Roth-tal New Yorkban, miért volt ijesztő, amikor VS Naipaul felesége figyelmeztette, hogy jó legyen az első kérdése.