Valuska László: Fontos cél, hogy ne csak egy, hanem sok könyvről beszéljünk [Margó-díj zsűri]

Valuska László: Fontos cél, hogy ne csak egy, hanem sok könyvről beszéljünk [Margó-díj zsűri]

Október 10-én adják át tizedik alkalommal a Margó-díjat az őszi Margón, előtte pedig bemutatjuk a zsűri tagjait. Negyedikként Valuska László mesél a BKV áldásos hatásáról, első találkozásokról és a díjjal járó felelősségről.

Könyves Magazin | 2024. október 09. |

A 10. Margó-díjat október 10-én adják át a Margó Irodalmi Fesztiválon. A döntőbe került tíz elsőkötetes szerzővel készült interjúkat itt találod: Gubis ÉvaMarton Krisztián, Kovács Dominik és Viktor, Ivánovics Beatrix, Weber Kristóf, Kemény LiliBiró Zsombor Aurél, Görcsi Péter, Tankó AndreaGyuricza Gergely.

A 2024-as Margó-díj felhívásra 52 érvényes pályázat érkezett. Ezek közül a Bakó SáraCodău AnnamáriaDobos BarnaKolozsi Orsolya és Zsembery Borbála alkotta szakmai előzsűri választotta ki a legjobb tíz kötetet, a rövidlistáról pedig a négytagú zsűri választja ki a nyertest. Czinki FerencAntal Nikolett és Ott Anna után most ismerd meg a zsűritagok közül Valuska Lászlót!

Hol kezdődött és milyen most a kapcsolatod az irodalommal?

Mindent a BKV-nak köszönhetek, mert a 70-es trolin, a 2-es metrón és a 139-es buszon kezdődött minden a Bajza utca és a Sasadi út között: hétköznapokon és hétvégén kosarazni jártam a MAFC-ba, utazás közben olvastam. Végeredményben azóta is úton vagyok, elvégeztem a Pázmányon a magyar szakot, nem fejeztem be a doktorit, helyette elindult a Könyvesblog, ennek az újságnak az elődje, majd a Margó Irodalmi Fesztivál. 

Mondj egy olyan első prózakötetet, amely számodra fontos vagy amit meghatározónak tartasz. Miért különleges ez a mű, és szerinted miben rejlik az első könyv varázsa, miért érdemes elsőköteteseket olvasni?

Krasznahorkai László: Sátántangó. Annyira nagy regényről van szó, hogy sokáig el sem hittem, hogy első publikáció. Ez az első könyv varázsa is egyben:

soha nem tudod, mekkora jelentőségű regénybe futhatsz bele, hiszen még alig van információd.

Nem ismered a szerzőt, a gondolkodását, a mondatait. Nem kötődsz hozzá, nem vakít el a korábbi sikereivel. Ideális esetben minden olvasásnak ilyen első találkozásnak kellene lennie, de ezt csak az első tudja megadni. Utána megérkeznek az elvárások, a sztereotípiák.

Hogyan olvasol zsűriként? Mik a legfőbb szempontjaid az értékelésnél?

A zsűrizés során a legfontosabb számomra, hogy ne veszítsen el engem olvasóként a szöveg. Érdekeljen, mi történik, kik a karakterek, mit akar elmondani és hogyan teszi ezt, szeressem a mondatait. A zsűrizés kezdete számomra minimális elvárásokkal indul, nem Krasznahorkai Lászlót vagy Tompa Andreát keresünk, hanem új, önálló hangokat. A Margó-díj zsűrizése a felfedezésről szól, szövegekről és szerzőkről, akikkel nem találkoztunk. Megadni minden szerzőnek a lehetőséget, hogy megmutassa magát, 

felfedje a szöveg az intimitását, az erejét, a saját világát és igazságát.

Milyen tendenciákat látsz az elmúlt években az első prózakötetes szerzőknél?

Nemcsak az irodalomban, hanem általában a kultúrában az első alkotás varázslatos dolog is tud lenni, amiben benne van az „így jöttem” mindent meghatározó ereje, az éveken át aprólékosan javított szövegek, a fájdalmasan kihúzott jelzők, mondatok, bekezdések emléke. A változást a könyvön túl látom: a Margó-díj elmúlt tíz éve azt is bizonyította számomra, hogy az olvasók, az irodalmi szakma és a média is nyitottabban állt az elsőkönyvesekhez.

Zsűritagként mi volt számodra az utóbbi évek legemlékezetesebb Margó-díj pillanata? 

Eddig kilenc emlékezetes pillanata volt. Végigcsinálni egy hosszú hónapokon át tartó kiválasztási folyamatot eleinte könnyűnek tűnik, majd ahogy egyre kevesebb és kevesebb potenciális nyertes marad, úgy válik nehezebbé. A Margó-díj számomra a felelősségről szól: minden évben a létező legjobb döntést szeretnénk meghozni, miközben 

az is fontos cél, hogy soha ne csak egy, hanem sok könyvről beszéljünk.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Ott Anna: A könyvekből ismertem meg a világot és önmagamat is a legjobban [Margó-díj zsűri]

A tizedik Margó-díj zsűritagjai közül harmadikként Ott Anna mesélt interjúban az első kötetekkel létrejövő intim viszonyról és a zsűrizésről szerzett élményeiről. 

...
Nagy

Antal Nikolett: Mondatfetisiszta vagyok [Margó-díj zsűri]

A tizedik Margó-díj zsűritagjai közül másodikként Antal Nikolettet ismerheted meg, aki interjúnkban beszél a mondatok és az utcák hasonlóságáról, elmélyedésről és autofikcióról is.

...
Nagy

Czinki Ferenc: Az lehet, hogy mások a történelemben élnek, én az irodalomban [Margó-díj zsűri]

Október 10-én adják át tizedik alkalommal a Margó-díjat az őszi Margón, előtte pedig bemutatjuk a zsűri tagjait. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Őszi Margó 2024
...
Nagy

Szélhámosok, kulákok, a lovagnő meg a semmi – Magyar írók és költők a Margón I.

...
Nagy

Antal Nikolett: Mondatfetisiszta vagyok [Margó-díj zsűri]

...
Nagy

Czinki Ferenc: Az lehet, hogy mások a történelemben élnek, én az irodalomban [Margó-díj zsűri]

Olvass!
...
Beleolvasó

Závada Pál hősei egy zavaros kulákügyet próbálnak felderíteni – Olvass bele!

A Pernye és fű Závada Pál legújabb regénye, melynek szereplői az '50-es évek erősen aggályos bírósági ítéletei után nyomoznak, ám közben a rendszerváltás előtti káoszban is boldogulniuk kell. Most elolvashatsz egy részletet a kötetből.

...
Beleolvasó

Téged mi a vigasztal? Olvass bele Szabó T. Anna új verseskötetébe!

Szabó T. Anna új verseskönyve kifejezetten személyes, az olvasót megszólító költői mű. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Mi köze van Kevinnek Danny Trejo tetoválásaihoz? Olvass a 90-es évek legjobb filmjeiről!

Lichter Péter új könyvében a kilencvenes évek filmjeit idézi meg. Olvass bele A VHS gyermekeibe!

Kiemeltek
...
Podcast

„Magamévá tettem a mantrát, hogy ha hülye vagy, gyereket szülsz” – Gryllus Dorka és Kőváry Katalin az anyaságról [Podcast]

Az Ezt senki sem mondta! podcast második évadának vendége ezúttal Gryllus Dorka színész és édesanyja, a Jászai Mari-díjas rendező, forgatókönyvíró és dramaturg, Kőváry Katalin volt.

...
Kritika

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

Alkoholizmus és mélabú, szegénység és anarchia. Na meg egy kitalált, végzetes hadművelet. Iulian Ciocan regénye feltárja a kelet-európai lelkekben a rendszerváltozás óta dúló háborút. Ez a hét könyve.

...
Nagy

A Mona tekintete arról mesél, hogy a művészet mindig az élet szolgálatában áll

Francia könyvsiker művészetről, egy nagypapa és unokája kapcsolatáról, valamint életleckékről.