Halász Rita: Egy teljesen átlagos családban is jelen lehet erőszak

Halász Rita: Egy teljesen átlagos családban is jelen lehet erőszak

Halász Rita első regénye, a Mély levegő ott kezdődik, ahol más történetek véget érnek: a menekülés pillanatában. A karácsonyi Összekötvében a négy fal között lejátszódó drámákról és a diszfunkcionális családokról Valuska László beszélgetett a szerzővel.

Forgách Kinga | 2020. december 09. |

  • Ha csak egy mondatot mondhatna a Mély levegőről, azt mondaná, hogy egy nőről szól, aki éppen azon gondolkodik, hogy váljon-e, és akinek egy évét követjük nyomon.
  • Az első jelenet nagyon erőteljesen megképződött benne, látta ezt a nőt, ahogy elmenekül a férjétől a két kisgyerekével. Fel kellett tennie a kérdést, hogy miért jutott el ide ez a nő. Egy másik történetben ez a kép lehetne a végpont, a megmenekülés is, de őt jobban érdekelte, mi történik ezután.
Halász Rita
Mély levegő
Jelenkor, 2020, 200 oldal
Halász Rita: Mély levegő
  • Az elbeszélő, Vera ezután az apjához költözik vissza. Sokat gondolkodott, hogy milyen legyen az a család, amihez hazatér. Felmerült benne, hogy nagyon gazdagok legyenek, vagy, hogy legyen egy durva szülőpáros alkoholista apával és depressziós anyával. De ezeket elvetette, mert szerette volna jobban a normalitáshoz közelíteni a történetet.
  • A magyar valóság mint kontextus nagyon erősen jelen van a könyvben. A visszaemlékezéseken keresztül még a 80-as, 90-es évek politikai vonulata is felbukkan. Hogy a családnak ilyen erős szerepe lett a könyvben, az számára is meglepetés volt.
  • Az elbeszélői hang hosszú kísérletezés során született meg. Az első fejezetet rengetegszer átírta. Azt gondolta, ha ott működik, a könyv többi részében is működni fog. Addig nem is ment tovább, amíg nem érezte úgy, hogy ez sikerült.
  • A családon belüli erőszak témája finoman érkezik meg a szövegbe. Az számára egyértelmű volt már az írás kezdetén, hogy ez van a háttérben, csak még azt nem tudta, milyen módon.
  • Itt is a természetességre törekedett, nem akarta, hogy ez egyedi történetnek tűnjön, mert ezek a dolgok sajnos pont ilyen természetesen vannak jelen. Egy teljesen átlagos családban is megtörténhetnek.
  • Vera foglalkozását tekintve animációs rendező, aki azért nem valósította meg magát, mert jött a házasság, majd a gyerekvállalás. Halász Ritának fontos volt, hogy az alkotás mint kiteljesedés megjelenjen a történetében, hogy Vera megtanuljon saját erőforrásból táplálkozni.
  • Alkotó emberként a gyereknevelés mellett neki is folyamatosan küzdenie kellett azért, hogy tudjon időt szakítani az írásra. Ez nem volt mindig egyszerű, de nem volt kérdés, hogy ennek a könyvnek meg kell születnie.
  • Az előzménytörténetet nem írná meg, inkább a folytatást.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Enyedi Ildikó A feleségem történetét a 80-as évek óta készíti - Összekötve 

Enyedi Ildikó most készülő filmjében Füst Milán A feleségem története című regényét dolgozza fel. A rendező most elmesélte, mit jelent számára ez a történet, hogyan határozta meg egész munkásságát az irodalom, sőt beszélt új karanténfilmjéről, a Testről és lélekről sikeréhez kapcsolódó élményeiről és Ulickaja új kötetéről is.

...

A pestis egy szélsőséges élethelyzetben mutatja meg az embert - Összekötve Dömötör András színházrendezővel

Dömötör András tavaly a berlini Deutsches Theater-ben Albert Camus A pestis című művét állította színpadra, most pedig a darab pandémiakompatibilis feldolgozásán dolgozik. A rendezővel A pestis aktualitásáról, a járványhelyzet színházi életre gyakorolt hatásairól és a szakma jövőjéről beszélgettünk.

...

Ungváry Krisztián: Horthyban az a legfélelmetesebb, hogy nem értett semmit - Összekötve 

Ungváry Krisztiánnal Horthy Miklós – A kormányzó és felelőssége 1920-1944 című legújabb kötete kapcsán most saját Horthy-képének átalakulásáról, az egykori kormányzó elhibázott politikájáról, illetve ennek történelmi következményeiről beszélgettünk.

Hírek
...

Elfogatóparancsot adtak ki a tavalyi Goncourt-díjas francia író ellen

...

Hogyan lehetünk jó anyák 40 felett? Jakupcsek Gabriella új könyvéből kiderül

...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

...

Margó-díj 2025: Gyakran ismételt kérdések

...

Isten is visszatér a Földre A háromtest-probléma szerzőjének új kötetében

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

Polc

Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...