A Peanuts képregénysorozat az egyik legismertebb és legelismertebb a műfajban világszerte: Charlie Brown, Snoopy kutya és barátai 1950-től egészen megalkotójuk haláláig, 2000-ig szórakoztatott okos, szarkasztikus humorával kicsiket és nagyokat.
Ez lehet a leghosszabb történet, amit valaha egy ember elmesélt. Hatalmas olvasóközönsége volt, az utolsó évben 355 millióan követték Snoopy és barátai kalandjait, 21 nyelvre lefordították. Lenyomatot hagyott a popkultúrán, több animációs film ötletét adta, és Snoopyból még bizonyos értelemben űrhajós is lett, a NASA legmagasabb kitüntetését Ezüst Snoopy-díjnak nevezték el.
Charles M. Schulz a legbefolyásosabb képregényrajzolók egyike lett, de a vitathatatlan tehetsége ellenére neki is meg kellett vívnia a maga harcait, hogy egy ilyen örökséget hagyjon maga után.
Bár a képregények egyik legnépszerűbb karakterét rajzolta meg, szerényen nyilatkozott az alkotásáról.
Én csak az élet apró problémáiról beszélek. Lev Tolsztoj a világ nagy dolgait vizsgálta.
Én csak azzal foglalkozom, hogy miért érezzük mindannyian azt, hogy nem kedvelnek bennünket” – fogalmazott Schulz 1977-ben a BBC-nek.
Ennek ellenére szerinte igenis súlyos témákat boncolgatott, szerinte még a politikánál is fontosabb dolgokat vizsgált: szeretettel, gyűlölettel, bizalmatlansággal, félelemmel, bizonytalansággal foglalkozott.
De miért pont Snoopy?
Schulz korábban azt is elárulta, hogy mindig izgatta a tény, hogy a kutyák látszólag tolerálják a gyerekek viselkedését, akikkel játszanak.
Mintha a kutyák okosabbak lennének a gyerekeknél
– jelezte.
A képregény megalkotásához félénk gyermekként szerzett tapasztalatait is előhívta. Schulz ugyanis annyira visszahúzódó volt, hogy csak a művészeti iskola levelező tagozatára volt bátorsága beiratkozni: „Nem tudtam elképzelni magam egy teremben, ahol mindenki jobban rajzol nálam, ezért úgy védekeztem, hogy otthon alkottam, és elküldtem a rajzaimat postán, hogy értékeljék őket.”
„Ha jobban tudnék írni, talán megpróbálkoztam volna a regényírással, és lehet, hogy kudarcot vallottam volna. Ha jobban tudnék rajzolni, talán megpróbáltam volna illusztrátor vagy művész lenni, és lehet, ebben is elbuktam volna. A képregényrajzolás pont hozzám illik” – fogalmazott a pályájáról.
(BBC)
Nyitókép: Wikipedia