A szörnyhercegnő és az AI a gyerekeket manipulálják, a könyvipart veszélyeztetik
chk

A szörnyhercegnő és az AI a gyerekeket manipulálják, a könyvipart veszélyeztetik

Az AI által generált mesekönyvek elárasztják a könyvpiacot, és  a legtöbb nem igazán nyeri el az olvasók tetszését. Legutóbb egy svájci, ronda illusztrációkkal megjelent mesekönyv, a The Monster Princess verte ki a biztosítékot a szakmai szervezeteknél.

Az AI már rengeteg gyerekkönyvet generál, de a legtöbb nem igazán nyeri el az olvasók tetszését. Legutóbb egy svájci, AI által generált mesekönyv verte ki a biztosítékot.

Amikor az ember felnőttként a kezébe vesz egy gyerekkönyvet, néha olyan érzése van, mintha egy pszichedelikus utazáson venne részt, és ezzel nincs is semmi baj. Esetleg felmerül a felnőtt olvasóban, hogy vajon hogyan alkotott a szerző, és mivel nyerte el a gyerek rajongását, ami miatt már hatvanadszor kell felolvasni neki ugyanazt a sztorit. De legalább nem volt kérdés, hogy a legvadabb történet is egy emberi lény fejéből pattant ki. 

A hercegnő, aki inkább szörny lesz

Nemrég egy ingyen osztogatott gyerekkönyv miatt tört ki botrány Svájcban. A The Monster Princess (A szörnyhercegnő) Mia hercegnő történetét meséli el. Ez a  hercegnő a szokásos életcélok helyett (bálba eljutás, kalandok, barátságok kialakítása, stb.) szörnyeteggé akar válni. De nem ez a nagyon szokatlan a mesekönyvben, hanem az, hogy a kötetet az AI írta és illusztrálta (emberi közreműködőkkel, első ránézésre elég sablonos képi világgal).

-

Részlet a mesekönyvből

Az átváltozásos horrortörténetekkel enyhe párhuzamot mutató kötetből 6000 példányt tett elérhetővé a Swisscom svájci telekommunikációs cég egy kampány keretében, amely arról szól, hogy egy apa személyre szabott mesét készít a lánya számára az AI segítségével. (A könyvet itt németül el lehet olvasni.) Ez óriási segítség lehet a szülőknek, akiket újabb és újabb, általuk kitalált mesékért nyaggatnak elalvás előtt a gyerekek, de a svájci szakmai szervezetek szerint ezekkel a könyvekkel több gond is van.

A Spiegel.de beszámolt arról, hogy a szerzők, kiadók és illusztrátorok természetesen felháborodtak, és azzal vádolják a vállalatot, hogy a kampány révén

nemcsak a könyvipart veszélyezteti, hanem a gyerekeket is manipulálja.

A Svájci Könyvkereskedők és Könyvkiadók Szövetsége (SBVV) és a Svájci Szerzői Szövetség szerint „A mesterséges intelligencia maga nem ír, nem fest, és nem is képes kreativitásra”, és felhasználja az emberek által létrehozott és szerzői jogvédelem alatt álló műveket anélkül, hogy cserébe bármit is nyújtana. A svájci gyermekorvosok azért bírálják a könyvet, mert arra ösztönzi a gyerekeket, hogy „a képzeletüket egy gépre bízzák”. Hozzáteszik, hogy ez veszélyes a gyermekek fejlődésére és egészségére.

A Swisscom szóvivője szerint fontos számukra, hogy aktívan foglalkozzanak a mesterséges intelligencia témájával. Kiemelte, hogy a mese több mint 30 ember közreműködésével készült, és azt hivatott bemutatni, hogyan lehet kreatív együtt az ember és a technológia. 

A könyvszakma képviselői természetesen másképp látják a helyzetet. Úgy vélik, a projekt két különösen kiszolgáltatott társadalmi csoportot támad: a gyerekeket és egy egész iparág amúgy is bizonytalan munkakörülményeit. Egy tiltakozó levelet is írtak, amelyben a mesterséges intelligencia felelős és szabályozott megközelítését és személyes párbeszédet követelnek a Swisscom vezérigazgatójával.

Az Amazont már elárasztották az AI által generált könyvek

Azt, hogy egy kötetet valóban ember készített, nem lehet biztosra venni, mióta sorra jelennek meg az Amazonon az AI által generált könyvek. Korábban mi is megírtuk, hogy Az Amazon Kindle saját kiadású e-book részlegét elárasztották a mesterséges intelligencia segítségével írt könyvek. Különösen a gyerekkönyvek között van sok olyan, melyeket ingyenes AI-programok segítségével írtak és illusztráltak.

A mesteséges intelligencia térhódítása a hangoskönyvpiacot is elérte: az Amazon például már 2023-ban lehetővé tette, hogy azok az amerikai szerzők, akik mögött nem áll kiadóa mesterséges intelligencia segítségével hangoskönyvvé alakítsák az e-bookjaikat.

Az Audible szerint a cél kiegészíteni, nem pedig helyettesíteni az emberi narrációt, és lehetővé tenni, hogy több szerző és több alkotás jusson el nagyobb közönséghez.

a szinkronszínészetben és a könyviparban dolgozók ugyanakkor attól tartanak, hogy a mesterséges intelligenciára való áttérés veszélyt jelenthet a munkavállalókra. Egy melbourne-i színész és hangoskönyv-narrátor, Annabelle Tudor szerint a silány minőségű hangoskönyvek miatt elmehet az emberek kedve a műfajtól, ráadásul 

 "az AI nem tudja, hogy hangzik az orgazmus” 

(Speiegel.de)

Nyitókép: swisscom.ch, Immo Wegmann / Unsplash