Viszek egy szívet - költészet napi könyvbemutató és kiállítás
A Képező Galériában mutatkozik be a Viszek egy szívet című antológia, és a kötet illusztrációból egy tárlat is megtekinthető. Beszélgetők: Grela Alexandra, illusztrátor; Győri Hanna, az antológia szerkesztője; Fenyő D. György, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola tanára; Vinczellér Katalin, moderátor. Az ingyenes rendezvényen kedvezményes könyvvásár, kiállítás, könyvbemutató és egy meglepetés várja az érdeklődőket.
Mikor? április 13. 18:30 Hol? Képező Galéria
Facebook-esemény erre>>>
Futball-EP - immáron negyedik alkalommal
A calciot, voetbalt, fußballt, futballt mindig is meghatározta a négyes szám bűvölete. A négy-négy-kettes bunkerfoci, a négy-három-hármas cruijffi iskola, az Aranycsapat 1954-es, történelmi jelentőségű veresége és persze EP is a negyedosztályban játszott: „Én az voltam. Negyedosztályú futballista. Amikor ezt mondom (egyébként: inkább ötöd; hol negyed, hol ötöd), a legtöbben elnevetik magukat, mintha tréfát hallanának, mintha önironikusan rögtön vissza is vonnám az állításomat, mintha a »negyedosztályú« jelző nevetségessé tenné a főnevet, mintha önkritikát gyakorolnék. Ó, nem.” (Esterházy Péter: Utazás a tizenhatos mélyére). Ehhez mérten rendezi meg a Fiatal Írók Szövetsége április 15-én szombaton immár negyedik alkalommal az EP-kupát. A labdarúgó emléktornával Esterházy Péter élete és munkássága előtt tisztelegnek. A kupán való játékjog meghívásos alapon működik, viszont szeretettel várnak az eseményen a profi labdarúgókon kívül és a magyar irodalmi életen belül mindenkit, hiszen két meccs között Esterházynak szóló felolvasások szórakoztatják a tribünt.
Mikor? április 15. 10:00 Hol? Újbudai Sportcentrum műfüves pálya
Facebook-esemény erre>>>
Arccal a tavaszba – a Jelenkor Kiadó költészet napi estje
Ezen a különleges esten mutatják be a Jelenkor Kiadó három költészetnapi verseskötetét. Falcsik Mari (Azt hittem), Kemény Zsófi (Most vagyok soha) és André Ferenc (Kepler horoszkópírás közben letér a pályáról) köteteiről Csepelyi Adrienn kérdezi a költőket. A zenéről André Ferenc gondoskodik. Falcsik Mari Azt hittem című új verseskötete a remény utáni újrakezdés durva, mégis elegáns, egyszerű és tiszta, mégis gazdag poétikája. A dacos életöröm diadala a végtelen válság állapotai fölött. André Ferenc – Simon Márton szerint – „olyan könnyedséggel és erővel egyesíti a lírai hagyomány igen távoli irányait, ahogy a hurrikán kap fel városokat, fenyveseket, ovis csoportot, üvegcserepet, éticsigát, Arany Jánost”. Kepler horoszkópírás közben letér a pályájáról című könyvének hurrikánjában még sincs egyedül az olvasó (interjúnkat vele itt olvashatod). Kemény Zsófi a 2015-ben megjelent Nyílt láng használata után újra versekkel jelentkezik. Második verseskötete, a Most vagyok soha arra a kérdésre keresi a választ: számíthatunk egymásra, mielőtt végleg elmossa az idő az utolsó esélyeket?
Mikor? április 18. 19:00 Hol? Ellátó
Facebook-esemény erre>>>
Margó Olvasókör. Vonnák Diána: Látlak
A Látlak 17 novelláját végigolvasni egy olyan különleges utazást jelent, amikor egyszerre érezzük magunkat otthonosan és idegennek, szabadnak és korlátok között, miközben újabb és újabb világokba érkezünk a legkülönfélébb idegenvezetők segítségével. A kiküldetésben lévő építészmérnöktől, az Ukrajnából tudósító riporteren át, a közép-ázsiai buddhista kolostor lakójáig, a novellák narrátoraiban az a közös, hogy mindannyian idegen környezetben igyekeznek megtalálni a helyüket az otthonuktól távol, miközben viszik magukkal gyökereiket, honvágyukat és mindig kivülálló nézőpontjukat. Vonnák Diána 2022-ben ezzel a novelláskötettel elnyerte a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, ezért különösen közel áll a szívünkhöz. A Margó Olvasókörben hónapról-hónapra megbeszéljünk egy-egy könyvet, amit valamiért fontosnak tartunk. Az olvasókör valóban olvasókör, vagyis nemcsak együtt olvasunk, hanem a közösen ki is beszéljük az aktuális könyveket. A Margó Olvasókört a Tompa17 nevű kávézóban tartjuk, a beszélgetéseket különböző felállásokban Ott Anna, Szeder Kata és Valuska László vezetik.
Mikor? április 19. 19:00 Hol? Tompa17
Facebook-esemény erre>>>
Kis Könyves Éj Berg Judittal
A könyvesbolt előtti hangulatos kis tér újra zsibongó kikötővé változik, hogy a háromárbócos Kisgombos fedélzetén köszönthessék Berg Juditot, minden idők legnépszerűbb és legvagányabb gyerek- és ifjúsági íróját.
Mikor? április 21. 17:00 Hol? Kisgombos Könyvesbolt
Facebook-esemény erre>>>
Hogyan írjunk nőtörténetet? Források és módszerek
A konferencia az MTA Nőtörténeti Munkabizottság 2021–2024 közötti ciklusának kiemelt eseménye. Célja, hogy a Munkabizottság különböző tudományterületeket képviselő, változatos forrásokat használó, sokszínű módszerekkel dolgozó tagjai azokat a kutatásmódszertani kérdéseket és a forrásokkal kapcsolatos kihívásokat járják körül, amelyekkel akkor találkoznak, amikor a nők múltját kutatják.
Mikor? április 21. 9:45 Hol? Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet / Online
Facebook-esemény erre>>>
A művészet templomai – Az Alhambra
1340-et írunk. I. Juszuf szultán tudva, hogy Granada központú birodalmát hamarosan kiszorítja Európából a környező királyságok előrenyomulása, az Alhambra építtetésébe kezd, hogy fejlett civilizációjáról örök nyomot hagyjon. Ibn al-Hatib nagyvezír, aki egyben költő és korát jóval meghaladó polihisztor is, oroszlánrészt vállal a nagyratörő vállalkozás sikerre vitelében. A dokumentumfilm fikciós elemekkel tarkítva ennek a Naszrid-dinasztia által nagyra becsült, 1300 körül élt nagyvezírnek, filozófusnak, Ibn al-Hatibnak a mindennapjait kísérli meg rekonstruálni írásos történelmi emlékek nyomán. A film hiteles történelmi dokumentumok alapján visszarepít a múltba, hogy a Granada központú birodalom – és az abban kulcsszerephez jutó hatalmi szimbólum, az Alhambra – létrejöttének szemtanúi lehessünk.
Mikor? április 13-tól Hol? mozik