Vonnák Diána, Alhambra, Berg Judit, EP-kupa és nőtörténet [PROGRAMAJÁNLÓ]

Viszek egy szívet - költészet napi könyvbemutató és kiállítás

-

A Képező Galériában mutatkozik be a Viszek egy szívet című antológia, és a kötet illusztrációból egy tárlat is megtekinthető. Beszélgetők: Grela Alexandra, illusztrátor; Győri Hanna, az antológia szerkesztője; Fenyő D. György, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola tanára; Vinczellér Katalin, moderátor. Az ingyenes rendezvényen kedvezményes könyvvásár, kiállítás, könyvbemutató és egy meglepetés várja az érdeklődőket.

Mikor? április 13. 18:30 Hol? Képező Galéria
Facebook-esemény erre>>>

Futball-EP - immáron negyedik alkalommal

-

A calciot, voetbalt, fußballt, futballt mindig is meghatározta a négyes szám bűvölete. A négy-négy-kettes bunkerfoci, a négy-három-hármas cruijffi iskola, az Aranycsapat 1954-es, történelmi jelentőségű veresége és persze EP is a negyedosztályban játszott: „Én az voltam. Negyedosztályú futballista. Amikor ezt mondom (egyébként: inkább ötöd; hol negyed, hol ötöd), a legtöbben elnevetik magukat, mintha tréfát hallanának, mintha önironikusan rögtön vissza is vonnám az állításomat, mintha a »negyedosztályú« jelző nevetségessé tenné a főnevet, mintha önkritikát gyakorolnék. Ó, nem.” (Esterházy Péter: Utazás a tizenhatos mélyére). Ehhez mérten rendezi meg a Fiatal Írók Szövetsége április 15-én szombaton immár negyedik alkalommal az EP-kupát. A labdarúgó emléktornával Esterházy Péter élete és munkássága előtt tisztelegnek. A kupán való játékjog meghívásos alapon működik, viszont szeretettel várnak az eseményen a profi labdarúgókon kívül és a magyar irodalmi életen belül mindenkit, hiszen két meccs között Esterházynak szóló felolvasások szórakoztatják a tribünt.

Mikor? április 15. 10:00 Hol? Újbudai Sportcentrum műfüves pálya 
Facebook-esemény erre>>>

Arccal a tavaszba – a Jelenkor Kiadó költészet napi estje

-

Ezen a különleges esten mutatják be a Jelenkor Kiadó három költészetnapi verseskötetét. Falcsik Mari (Azt hittem), Kemény Zsófi (Most vagyok soha) és André Ferenc (Kepler horoszkópírás közben letér a pályáról) köteteiről Csepelyi Adrienn kérdezi a költőket. A zenéről André Ferenc gondoskodik. Falcsik Mari Azt hittem című új verseskötete a remény utáni újrakezdés durva, mégis elegáns, egyszerű és tiszta, mégis gazdag poétikája. A dacos életöröm diadala a végtelen válság állapotai fölött. André Ferenc – Simon Márton szerint – „olyan könnyedséggel és erővel egyesíti a lírai hagyomány igen távoli irányait, ahogy a hurrikán kap fel városokat, fenyveseket, ovis csoportot, üvegcserepet, éticsigát, Arany Jánost”. Kepler horoszkópírás közben letér a pályájáról című könyvének hurrikánjában még sincs egyedül az olvasó (interjúnkat vele itt olvashatod). Kemény Zsófi a 2015-ben megjelent Nyílt láng használata után újra versekkel jelentkezik. Második verseskötete, a Most vagyok soha arra a kérdésre keresi a választ: számíthatunk egymásra, mielőtt végleg elmossa az idő az utolsó esélyeket?

Mikor? április 18. 19:00 Hol? Ellátó
Facebook-esemény erre>>>

Margó Olvasókör. Vonnák Diána: Látlak

-

A Látlak 17 novelláját végigolvasni egy olyan különleges utazást jelent, amikor egyszerre érezzük magunkat otthonosan és idegennek, szabadnak és korlátok között, miközben újabb és újabb világokba érkezünk a legkülönfélébb idegenvezetők segítségével. A kiküldetésben lévő építészmérnöktől, az Ukrajnából tudósító riporteren át, a közép-ázsiai buddhista kolostor lakójáig, a novellák narrátoraiban az a közös, hogy mindannyian idegen környezetben igyekeznek megtalálni a helyüket az otthonuktól távol, miközben viszik magukkal gyökereiket, honvágyukat és mindig kivülálló nézőpontjukat. Vonnák Diána 2022-ben ezzel a novelláskötettel elnyerte a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, ezért különösen közel áll a szívünkhöz. A Margó Olvasókörben hónapról-hónapra megbeszéljünk egy-egy könyvet, amit valamiért fontosnak tartunk. Az olvasókör valóban olvasókör, vagyis nemcsak együtt olvasunk, hanem a közösen ki is beszéljük az aktuális könyveket. A Margó Olvasókört a Tompa17 nevű kávézóban tartjuk, a beszélgetéseket különböző felállásokban Ott Anna, Szeder Kata és Valuska László vezetik.

Mikor? április 19. 19:00 Hol? Tompa17
Facebook-esemény erre>>>

Kis Könyves Éj Berg Judittal

-

A könyvesbolt előtti hangulatos kis tér újra zsibongó kikötővé változik, hogy a háromárbócos Kisgombos fedélzetén köszönthessék Berg Juditot, minden idők legnépszerűbb és legvagányabb gyerek- és ifjúsági íróját.

Mikor? április 21. 17:00 Hol? Kisgombos Könyvesbolt
Facebook-esemény erre>>>

Hogyan írjunk nőtörténetet? Források és módszerek

-

A konferencia az MTA Nőtörténeti Munkabizottság 2021–2024 közötti ciklusának kiemelt eseménye. Célja, hogy a Munkabizottság különböző tudományterületeket képviselő, változatos forrásokat használó, sokszínű módszerekkel dolgozó tagjai azokat a kutatásmódszertani kérdéseket és a forrásokkal kapcsolatos kihívásokat járják körül, amelyekkel akkor találkoznak, amikor a nők múltját kutatják.

Mikor? április 21. 9:45 Hol? Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet / Online
Facebook-esemény erre>>>

A művészet templomai – Az Alhambra

1340-et írunk. I. Juszuf szultán tudva, hogy Granada központú birodalmát hamarosan kiszorítja Európából a környező királyságok előrenyomulása, az Alhambra építtetésébe kezd, hogy fejlett civilizációjáról örök nyomot hagyjon. Ibn al-Hatib nagyvezír, aki egyben költő és korát jóval meghaladó polihisztor is, oroszlánrészt vállal a nagyratörő vállalkozás sikerre vitelében. A dokumentumfilm fikciós elemekkel tarkítva ennek a Naszrid-dinasztia által nagyra becsült, 1300 körül élt nagyvezírnek, filozófusnak, Ibn al-Hatibnak a mindennapjait kísérli meg rekonstruálni írásos történelmi emlékek nyomán. A film hiteles történelmi dokumentumok alapján visszarepít a múltba, hogy a Granada központú birodalom – és az abban kulcsszerephez jutó hatalmi szimbólum, az Alhambra – létrejöttének szemtanúi lehessünk.

Mikor? április 13-tól Hol? mozik

Kapcsolódó cikkek
...
Alkotótárs

Vonnák Diána: A nyelv nagyon demokratikus dolog, mindenki használja

A Mastercard Alkotótárs nyertese, Vonnák Diána Enyedi Ildikóval beszélgetett a podcastban.

...
Nagy

André Ferenc: Bármely pillanat mögött ott lapulhat az angyal

Pár napja jelent meg André Ferenc új verseskötete, amelyben egy 16. századi matematikus-csillagászé az első szó. A slam poetryben is aktív, műfordítással és szerkesztéssel is foglalkozó szerzővel felszabadító formaismeretről, verssorok közé szivárgó életművekről és a kisebbségiség identitásjegyeiről is beszélgettünk. Nagyinterjú a magyar költészet napján.

...
Hírek

Berg Judit: Petőfi szókimondása ma is tüske lenne sokak szemében [Petőfi200]

A Petőfi-bicentenárium alkalmából indított sorozatunk körkérdéseire ezúttal Berg Judit válaszolt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

...

Deres Kornélia: Irodalom és gyógyulás

...

Simon Márton: Még egyszer a magyar slamről (Hogy jöttem 4.)

...

Simon Márton: Ballada a telefonfülkék hatalmáról (Hogy jöttem 3.)

...

Deres Kornélia: Irodalom és pénz

...

Simon Márton: Északi fény, fenyők, satöbbi (Hogy jöttem 2.)

...

Deres Kornélia: Irodalom és abúzus

...

Deres Kornélia: Irodalom és mérgek

...

Simon Márton: A legszebb pillanat életemben (Hogy jöttem I.)

...

Deres Kornélia: Irodalom és gyámság

...

Kiss Tibor Noé: Jövő héten megjönnek a madarak

...

Kiss Tibor Noé: Azt kérdezték tőlem, kém vagy?

...

Borda Réka: Túra az irodalmi trófeákért [Tárgydilemmák]

...

Kiss Tibor Noé: Emlékezet, kattintgatás, műholfdfelvételek (Fotók és térképek szerepe a regényírás során)

...

Borda Réka: Nádas porszívója [Tárgydilemmák]

...

Kiss Tibor Noé: Micsoda borongós szombat délután

...

Borda Réka: Hová lettek a tájak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

...

Kiss Tibor Noé: A mindentudó regényvázlattól a hangos felolvasásig (A regényíró hasznos aprómunkáiról)

...

Borda Réka: Zárt ajtók [Tárgydilemmák]

...

Kiss Tibor Noé: A vágóhíd csendes

...

Borda Réka: A menhirré váló írókról [Tárgydilemmák]

...

Kiss Tibor Noé: A rovarirtón és a Technokol Rapidon túl (Hogyan gyűjt információkat a prózaíró?)

...

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

...

Kiss Tibor Noé: Hogyan jutottam el a tajgába? (Megjegyzések személyességről és a társadalmi realitásról)

...

Borda Réka: Babits gyűrűje és a vena amoris [Tárgydilemmák]

...

Kiss Tibor Noé: Ma sem láttam a rókát, de mindenhol ott van

...

Borda Réka: Forradalmat az írott terekbe? [Tárgydilemmák]

...

Kiss Tibor Noé: A hiánynak nincs mértékegysége

...

Borda Réka: Egy bőrönd átváltozásai [Tárgydilemmák]

...

Závada Péter: Az új formákról

...

Moskát Anita: Mennyi láthatatlan munka van egy könyv mögött?

...

Moskát Anita: Racionális megérzések és más írói paradoxonok

...

Moskát Anita: Az ötletek nem az ötletfán teremnek

...

Moskát Anita: Gyönyörű hibák

...

Závada Péter: A szenvedő művész mítosza

...

Moskát Anita: "Az Írói Munkám Elrablása: Hogyan Lopta El Az Artificial Intelligence Az Álmomat"

...

Moskát Anita: Írói félelmek kalendáriuma, az év minden napjára

...

Moskát Anita: Senkiföld

...

Moskát Anita: A leírt szavak malacperselye

...

Závada Péter: Érthető ellenszenv – A magyar rapről és slam poetry-ről (2. rész)

...

Závada Péter: Érthető ellenszenv – A magyar rapről és slam poetry-ről (1. rész)

...

Moskát Anita: Nem Patyomkin-falvakat építünk

...

Moskát Anita: Az igazi történet az utolsó pont után kezdődik

Olvass!
...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!