Keresés
Keresési találatok „” Kifejezésre
A nők is ott hagyták kézjegyüket a fővároson – 5 non-fiction a nők és Budapest kapcsolatáról
Még ha a köztéri elnevezésekben ez nem is feltétlenül látszik, a 150 éves Budapest arculatát, mindennapjait nagyban alakították a nők. A Budapesti nők című podcast-sorozahoz olvasott könyvek közül ajánlanak most ötöt a műsorvezetők.
A nagyváros szövetébe láthatatlanul simultak a lányok [Budapesti nők]
A kiegyezést követő években példátlan népességbumm következett be a fővárosban, ami vonzotta a rengeteg fiatal, jellemzően alsóosztálybeli nőt, akik testben jelen voltak, valójában mégis láthatatlanul tevékenykedtek. Podcast.
„Lázadó lányok”: nem lázadtak, csak egyenlő jogokat akartak [Budapesti nők]
A lányok számára – még ha módos polgárcsaládban vagy épp arisztokrata famíliában születtek is – még a századfordulót megelőzően is csak kevés önmegvalósítási lehetőség adódott. Akadtak ugyanakkor számosan, akik nem kívántak végigmenni azon a szűk mezsgyén, amelyet a társadalom kijelölt számukra. Belőlük lettek aztán az első orvosnők, ügyvédnők, vagy épp azok, akik később saját életük kockáztatásával embereket mentettek. Podcast.
Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]
A századforduló környékén Budapesten is egy új nőtípus felbukkanása borzolta a kedélyeket: ő volt a New Woman, aki már nem elégedett meg azzal a térrel, amit a férfiak által húzott korlátok hagytak neki. Podcast.
Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]
Az úrinő a maga idejében igazi fogalom volt. De kitől vagy mitől lett valaki úrinő? Milyen szabályoknak kellett eleget tennie, és milyen életpálya várt rá? Mit engedhetett meg magának, és mi volt az, amire még csak álmában sem gondolhatott? Egyáltalán: a múlt században az egyesített főváros utcáit járva, honnan lehetett tudni, hogy a szembejövő – úrinő? Budapesti nők podcast.
A jó feleség egyszerűen jó menedzser, mindent kézben tart [Budapesti nők]
Jól férjhez menni, feleségnek és anyának lenni hosszú évszázadokon át a nők legfőbb kötelessége és célja is volt. Erről szól a Budapesti nők mai adása.
Szécsi Noémi: A nők a századfordulón akkor lehettek igazán szabadok, ha pénzük volt, férjük viszont nem
Ki volt a nagyobb normaszegő, a vénkisasszony, az óvónő vagy a színésznő? Új nőtörténeti könyvében Szécsi Noémi a dualizmus kori nők neveltetését és szereplehetőségeit vizsgálja. Interjú.
Csikágó, Ady, erotika és Harry Potter főzetei: 13 irodalmi program a Múzeumok Éjszakáján
Kedvenc irodalmi, könyves, mesés programjaink a Múzeumok Éjszakáján, a legkülönfélébb helyekről.
Kik voltak azok a nők, akik 150 éve alakítják a fővárost? – Budapesti nők [Podcast]
Miként hatottak a nők Budapestre és hogyan hagyták rajta kéznyomukat? Milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik a város? Most induló Budapesti nők című podcastsorozatunkban őket kutatja Ruff Orsolya és Szeder Kata, valamint szakértő vendégeik.