Vonnák Diána: A nyelv nagyon demokratikus dolog, mindenki használja

Vonnák Diána: A nyelv nagyon demokratikus dolog, mindenki használja

sa |

A Mastercard Alkotótárs ösztöndíjat első alkalommal Vonnák Diána és Vajna Ádám nyerte el, podcastsorozatunkban velük beszélget Ott Anna. Amikor megkérdezte Vonnák Diánát, hogy ki az az alkotó, akinek a pályája inspirálja, ő Enyedi Ildikó nevét mondta. A podcastban legutóbb így ők ketten beszélgettek, érintették a nyelv és a nézőpont fontosságát, megvitatták, milyen a viszonyuk az irodalomhoz és mit kezdenek a velük szembe állított elvárásokkal. Volt szó antropológiáról, de arról is, hogyan változik az alkotói lét, ha az ember közben épp anyává válik. Az elhangzottakból szemezgettünk.

  • Vonnák Diána számára ösztönös válasz volt, hogy inspiráló alkotóként Enyedi Ildikó nevét mondja, majd kifejtette, hogy fontosak neki azok a szemszögek, amikből a rendező ránéz a világra. A másik ok, hogy Enyedi nem nagy, erős vonásokkal rajzolja meg a történeteit, hanem köztes árnyalatokkal építkezik, amikkel kilép a nyelv területéről. “Visszavezet a nem szavakkal működő énemhez”, mondta Vonnák. Enyedi elmesélte, hogy nagyon kíváncsi volt az emberre, aki a Látlak című kötet mögött áll, és azt érezte, hogy Vonnák átereszti magán a világokat, amiket megmutat, majd “hasbeszélőként” megszólal a novellákban.

Vonnák Diána: Olvasásban mindenevő vagyok, mindig is az voltam [Alkotótárs]
Vonnák Diána: Olvasásban mindenevő vagyok, mindig is az voltam [Alkotótárs]

Az Alkotótárs-podcast új epizódjában Vonnák Diána gyerekkori olvasmányélményekről, az egybemosódó hangok kockázatáról és a fekete humor erejéről mesélt.

Tovább olvasok

  • A Látlak nagy témái Vonnák szerint a szülőség és a közeli családi viszonyok, az idegenségérzet, az otthon, ennek mentén kezdte el a novellákat csokrokba szedni. Az utolsó novellát már úgy írta (ez a Mozdulatlan víztükör), hogy érezte, hogy ez hiányzik a kötetből.
  • Enyediben van egy babonás tisztelet az irodalom iránt. “Forgatókönyvet szabad írni, mert azt úgyis kidobja az ember a végén, de soha nem mernék novellát írni.” Vonnák sokáig szent tevékenységnek gondolta az irodalmat, és az segített neki elmozdulni ebből, hogy 

megengedte magának, hogy lehet rossz is az, amit csinál. 

  • A feleségem története Enyedi szerint túlnyúlik az irodalom keretein, és nagyon szerette volna, ha többen találkoznának Füst Milán gondolkodásával. “A regényei közül ez a legmegközelíthetőbb filmes eszközökkel úgy, hogy átsüssön az, ami fontos benne.”
  • A nyelv nagyon demokratikus dolog, mindenki használja, mondta Vonnák annak kapcsán, hogy az emberek sokfelől érkeznek az irodalomba alkotóként, ő sem magyar szakot végzett. Ez szerinte szabadságot ad az írónak. Az írásnak azt a részét, amikor az élettapasztalatokat szerezzük, figyeljük a világot, ugyanolyan fontosnak érzi, mint amikor ebből mondatok lesznek.

„Túlfutott rajtam a valóság” - Tompa Andrea laudációja Vonnák Diána Mastercard® Alkotótárs-díjához

Vonnák Diána és Vajna Ádám nyerte a második alkalommal átadott Mastercard - Alkotótárs ösztöndíjat és a vele járó 2-2 millió forintot. Vonnák Diána díjához Tompa Andrea írt laudációt.

Tovább olvasok

  • A szerkesztés Vonnák szerint egyszerre nagyon intim és tárgyilagos, szakmai, amit jó volt neki megélni, biztonságban érezte magát.
  • A készülő kötetében Vonnák azt igyekszik körbejárni, mi történik egy társadalomban, amikor elveszíti a békét. Mi történik a férfiakkal, amikor beindulnak a sorozások, és van egy olyan nyomás rajtuk, ami korábban nem volt? Mi történik, amikor a hazád életeket kezd el követelni? Kinek a háborúja ez egyáltalán? Az elveszített béke neki is személyes kataklizma, nemcsak azért, mert a közeli barátaival, ismerőseivel is történik, hanem mert mindenféle “beláthatatlan helyeken” vannak következményei, amikről még nem tudja, hogy hova vezetnek.

A podcastot itt vagy Spotifyon tudod meghallgatni.

Kapcsolódó cikkek
...

Vonnák Diána: A bálna meg a gyomra

...

Vonnák Diána: Azt szerettem volna, hogy lélektani határhelyzetek jelenjenek meg ebben a könyvben

Idén nyolcadik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. A hagyományunkhoz híven interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Lichter Péter, Haász János, Szemethy Orsi, Borda Réka, Konrád József és Bognár Péter után Vonnák Diána mesél saját magának adott ultimátumról, első és egyben utolsó istenes verséről és arról, milyen volt megélnie első olvasmányélményeiben a lányoknak szóló „ őrjítően édelgős és unalmas ” kulturális ajánlatot.

...

Vonnák Diána és Vajna Ádám a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj győztesei

A második alkalommal átadott Mastercard - Alkotótárs ösztöndíjat és a vele járó 2-2 millió forintot Vonnák Diána és Vajna Ádám nyerte. 

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Természetesen olvasok
...

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Polc

Egy idióta zaklatóval is együtt lehet érezni – Virginie Despentes MeToo-regényéről

...

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

...

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

...

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...