Márquez világában az a legjobb, hogy el lehet veszni benne
Nagy

Márquez világában az a legjobb, hogy el lehet veszni benne

95 éve ezen a napon született Gabriel García Márquez Nobel-díjas író, újságíró, politikai aktivista. Könyvei Kolumbia leghíresebb kulturális exportcikkei mind a mai napig. Élete és munkássága évtizedek óta rengeteg olvasót vonzanak, könyvei számos szerzőt inspiráltak világszerte - a magyarok közül Vámos Miklós könyvet is írt Márkez meg én címmel (és korábbi interjúnkban is mesélt az életműhöz való viszonyáról), de például Szűcs Péter Dharma című regényének bemutatóján is szóba került a kolumbiai író, pontosabban a Szerelem kolera idején című regénye - amelyet amúgy mi is újraolvastunk a koronavírus-járvány alatt. Mindenkinek mást kínál Márquez, az évforduló pedig jó alkalmat adott arra, hogy felelevenítsük saját irodalmi Márquez-élményeinket.

Könyves Magazin | 2022. március 06. |

 „Mintha körben járna az idő, és visszatértünk volna a legelejéhez”

Égből záporozó sárga virágok, négyéves esőzés, álmatlansági kór, felejtés és körbe-körbe járó idő – számomra ez a Száz év magány, ami kamaszkorom egyik első olyan olvasmányélménye volt, amitől nem bírtam elszakadni. Általában akkor tartok egy regényt jónak, ha a benne felépített világ hiányzik, miután befejezem a könyvet. Macondo számomra ilyen hely, szabályos honvágyam van, ahányszor távoznom kell a márquezi szövegtérből.

A Száz év magány nem fogható semmihez, egy külön univerzum a világirodalomban, még akkor is, ha a mágikus realizmusnak voltak és vannak követői.

Buendíáék családtörténetében benne van minden, amit az emberi létezésről tudni lehet, de a legtöbbet talán az időről mesél a regény, és arról, ahogyan a történelem (kicsiben és nagyban is) örökké ismétli magát. Macondóban az a legjobb, ahogyan el lehet veszni benne. A nevekben, a történetekben, a szeretkezésekben, a kollektív magányban. Ahogy a hihetetlen, varázslatos, meseszerű motívumokban is, amelyek a valóság magától értetődő részeiként tűnnek fel. A Száz év magány vagy ledobja magáról az olvasót vagy elemi erejű élményt ad. Számomra az egyik legjátékosabb és leggyönyörűbb történet, amely az ember boldogságvágyáról mesél. (FK)

Gabriel García Márquez
Száz év magány
Fordította: Székács Vera, Magvető, 2021, 490 oldal
-

„A sárga pillangók minden alkonyatkor elárasztották a házat”

Amikor először befejeztem a Száz év magányt, különös szomorúság lett úrrá rajtam: valamiféle sejtés, azé a halvány bizonyosságé, hogy ehhez hasonló olvasmányélményem már nem igazán lesz. Hogy mindössze 17 évesen elolvastam életem egyik, ha nem a legjobb könyvét. Többé-kevésbé igazam lett, a legnagyobb élmény így vált ugyanabban a pillanatban a legnagyobb veszteséggé is. Azóta olyan négy-ötször olvastam újra, nem tudom pontosan, de ahogy alakultam én, úgy mutatta újabb és újabb arcát a könyv is. Kamaszként lenyűgözött a vágy és szenvedély ilyen kendőzetlenül erőteljes ábrázolása, ahogy a szöveg testének minden pórusából trópusi dühvel párolog a szexualitás és benne az elementáris igény az összekapcsolódásra. Szinte levegőt is alig kaptam ebben a dzsungelben. Aztán rabul ejtett, hogyan felesel egymással a regényben a mitikus idő és tér, a komplett Genezis a mindennapos emberi örömökkel és gyötrődésekkel. Később a létezés hiábavalóságai szorították össze a torkom, és a könyv a hanyatlás krónikájává vált, a civilizációk és az emberi élet ívének - felemelkedésének, virágzásának és törvényszerű pusztulásának – allegóriájává.

Márquez valami örök pulzust tapintott ki.

A színeit, az érzéseit, az élet harapós csípősségét és melankóliáját ahogy beleoltotta a lapokba, azzal mintha az irodalom határain túli régiókba lépett volna, és misztikus élménnyé emelte az olvasást. (SA) 

„Nem volt még gyilkosság, amelyet ennyire és ilyen jó előre bejelentettek volna”

Húsz éve nagyjából az összes Márquezt végigolvastam (egyetlenegy kivételével, de az egy másik cikk témája lenne), az egyik legerősebb élményem pedig egy olyan regénye, amely nagyon erősen kötődik az előéletéhez. Gabriel García Márquez ugyanis elsősorban újságíró volt, és ez még akkor is igaz, ha prózaíróként ismerte meg a világ. Az Egy előre bejelentett gyilkosság krónikájánál nem kell jobb példa rá, milyen magas színvonalon ötvözte a kettőt. Pedig már a címben elsüti, mi vár az olvasóra, majd az első mondatban ezt még cifrázza egy kicsit:

„Azon a napon, amikor megölték, Santiago Nasar fél hatkor kelt fel, hogy ott legyen, amikor a püspök hajója befut a kikötőbe.”

Az első oldalakon nagyjából tehát mindent tudunk, amit egy hasonló esetnél tudnunk kell, és aki szeret a krimik végére lapozni, mert előre akarja tudni, hogy ki a gyilkos, az tulajdonképpen már itt nyugodt szívvel abba is hagyhatja az olvasást. Valójában viszont itt kezdődik a móka: Márquez megbízhatatlan narrátora ugyanis az eseményeket visszafejtve mesél egy hét országra szóló lakodalomról, az éjszaka visszaszolgáltatott menyasszonyról, bosszúszomjas fivérekről, és egy közösségről, amelynek hiába dörgölik többször is az orra alá, egyszerűen nem akarja elhinni, hogy a Vicario fivérek márpedig meg fogják gyilkolni Santiago Nasart – pedig valójában alig várják, hogy valaki megtegye nekik azt a szívességet, hogy feltartóztassa őket. Márquez egy megtörtént esetből indult ki – amihez ráadásul volt valami távoli családi kötődése is  –, és végül szépirodalommá írta a brutális bűnügyet. A végeredmény pedig egy feszes, emlékezetes szereplőket mozgató dráma, amit úgy izgulunk végig, hogy tulajdonképpen mindenki veszít benne. (Az idézetek Székács Vera fordításából származnak) (RO)

Gabriel García Márquez
Egy előre bejelentett gyilkosság krónikája
Fordította: Székács Vera, Magvető, 2016, 108 oldal
-

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Gabriel García Márquez Macondójában sosem akar elállni az eső

A világ legszebb vízihullája Gabriel García Márquez novelláiból válogat, történeteiben pedig különcök és átlagemberek végtelenül szomorú, teljesen hihetetlen és nagyon ismerős történeteit követhetjük nyomon.

...
Kritika

Márquez újságíróként sem választott csoda és valóság között

Márqueznek az újságírás volt az első szerelme, tárcáiban, cikkeiben formálta egyedülálló elbeszélői stílusát. Az évszázad botránya nemcsak adalék a Nobel-díjas szerző életművéhez, de önmagában is rendkívül változatos, humoros és elgondolkodtató olvasmány, nálunk pedig A hét könyve.

...
Kritika

Ha a járványokról nem is, a várakozásról és a türelemről sokat tud mesélni Márquez regénye

 A bezártság óráit jobb a hírek folyamatos görgetése helyett lenyűgöző olvasmányokkal kitölteni. Ilyen lebilincselő, magával ragadó könyv a Szerelem a kolera idején is.

Hírek
...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

...
Hírek

Öngyilkos merénylők akarták megölni Ferenc pápát három éve 

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Kiemeltek
...
Podcast

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

Megjelent a Könyves Magazin 50-es listája, alaposan átbeszéljük, hallgassátok! 

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)

...

„Eldöntöttem: ősszel, aki ott lesz, ott lesz, én ezt elkezdem!” – Kiss Heni szülővé válásának útja

Olvass!
...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

...
Beleolvasó

„Nincs párkapcsolatom, és nem is akarok addig, amíg anyu él” – Olvass bele Bibók Bea Ellopott felnőttkor című kötetébe!

Bibók Bea újabb gondolatébresztő könyvvel jelentkezett.

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

Tudnivalók a pályázatról
...
Alkotótárs

Vonnák Diána és Vajna Ádám a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj győztesei

...
Nagy

„Túlfutott rajtam a valóság” - Tompa Andrea laudációja Vonnák Diána Mastercard® Alkotótárs-díjához

...
Nagy

A trójai rinocérosz – Závada Péter laudációja Vajna Ádám Mastercard Alkotótárs-díjához

...
Alkotótárs

Vonnák Diána: Arról szeretnék gondolkodni, mit jelent a béke elvesztése [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Kerber Balázs: Mindig foglalkoztatott az álmok sűrítő jellege [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Vajna Ádám: Rábukkantam egy 19. századi új-zélandi ornitológusra [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Kali Ágnes: Mindig írok, nehéz megtalálni a kezdőlökést [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Makai Máté: A fő lökést a pozitív reakciók adták meg [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Mucha Dorka: Éreztem, hogy ebből nem lehet tingli-tangli történetet írni [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Mécs Anna: Már régóta foglalkoztatott édesapám története [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Laboda Kornél: Olyan rendszerre találtam rá, amely folyamatosan inspirál [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Hegyi Ede: Szerencsés, ha az alkotás a közlés visszatarthatatlan kényszeréből fakad

...
Alkotótárs

Kállay Eszter: Az anyasághoz kapcsolódó ellentmondásos elvárásokat szeretném körbejárni [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Kiválasztották a Mastercard Alkotótárs ösztöndíj 10 döntősét

...
Alkotótárs

„Csak azt érdemes csinálni, amit csak te csinálhatsz - és az írás ilyen” [Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Már csak április 3-ig lehet Alkotótársnak jelentkezni

...
Alkotótárs

Mastercard® Alkotótárs 2022: Pályázati információk

...
Alkotótárs

„Az nem volt kétséges, hogy megírom” – Első könyveikről vallanak az Alkotótárs zsűritagjai

...
Alkotótárs

2022-ben is folytatódik a Mastercard® - Alkotótárs ösztöndíj

Levelezés
...
Alkotótárs

Czakó Zsófia: Ginkgo biloba [Mastercard® – Alkotótárs]

...
Alkotótárs

André Ferenc: gyanútlan március [Mastercard® – Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Czakó Zsófia: Feltámadtunk [Mastercard® – Alkotótárs]

...
Alkotótárs

André Ferenc: Armageddon 202x [Mastercard® – Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Czakó Zsófia: HolyWin [Mastercard® – Alkotótárs]

...
Alkotótárs

André Ferenc: Antropocén ima [Mastercard® – Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Czakó Zsófia: Falunap [Mastercard® – Alkotótárs]

...
Alkotótárs

André Ferenc: Kedves Zsófi! [Mastercard® – Alkotótárs]

...
Alkotótárs

Czakó Zsófia: A szomszéd kertje [Mastercard® – Alkotótárs]

Polc

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...

Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában

...

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...