Kali Ágnes: Mindig írok, nehéz megtalálni a kezdőlökést [Alkotótárs]

Kali Ágnes: Mindig írok, nehéz megtalálni a kezdőlökést [Alkotótárs]

ro |

A napokban kiderült, hogy kik lettek az idén második alkalommal meghirdetett Mastercard Alkotótárs alkotói ösztöndíj döntősei. A zsűri hamarosan eldönti, hogy melyik két szerző kapja meg az ösztöndíjat, addig is interjúkban mutatjuk be a jelölteket. Ezúttal Kali Ágnes válaszolt a kérdéseinkre, és elmesélte az első kötet tapasztalatait, egyúttal betekintést engedett saját felnövéstörténetébe.

A többi döntős eddig megjelent válaszait itt olvashatjátok: Kállay EszterHegyi EdeMécs Anna, Mucha DorkaMakai Máté, Laboda Kornél, Vonnák DiánaKerber Balázs, Vajna Ádám.

Kali Ágnes
Ópia
Fiatal Írók Szövetsége, 2018, 84 oldal
-

Hogyan élted meg az első könyved megjelenése előtti és utáni időszakot, melyik volt a nehezebb?

Az előtti, akkor sokkal szomorúbb voltam. Vagyis rosszabbul kezeltem a dolgokat. De lehet, hogy ez a felnövéssel is együtt jár. Az Ópiától számítom magam felnőttnek, bármit is jelentsen ez.

Hogyan kezdett el formálódni a második kötet terve, mi adta meg a kezdőlökést?

Nálam az írás folyamat, valamiféle lenyomata az engem körülvevő világnak. Mindig írok, nehéz megtalálni a kezdőlökést. Talán abban a pillanatban kezdett el formálódni, amelyikben megértettem a hangomat, a versek közös hangját és ívét, az irányt. Amikor megértettem, hogy kiken és hogyan tudok segíteni, mikre tudom felhívni a figyelmet a verseimmel. Amikor megtaláltam azt a pontot, amikor már nem csak rólam szól.  

Kinek a tanácsa a fontos számodra? Megmutatod-e valakinek menet közben a szövegeidet?

Elég sok mindenkivel szoktam beszélni a verseimről, hajlamos vagyok kényszeresen konzultálni róluk barátaimmal, ismerőseimmel. Azt hiszem pont amiatt a nem csak rólam szól miatt. De nincs prioritás. Egyszerre fontos Selyem Zsuzsa, Szőcs Petra, kolozsvári punk barátaim és a szomszédom, Erzsike néni véleménye. 

Mit hozol magaddal az első köteted írásából, mi volt a legfontosabb tapasztalat, amit szereztél? Másként áll-e szerinted egy író a második könyvéhez?

Muszáj máshogy állnia a másodikhoz. Másképp semmi értelme a második könyvnek. Kali Ágnest hozom magammal, az álmaival, ornamentumaival, feloldozásaival. A tömjént, a mirhát, a történeteket. És hozok még nőket. Sorsokat. 

Mit árulhatsz el a nyertes pályázatodról, munkatervedről?

Olyan, mint egy kintsugi edény.

Kapcsolódó cikkek
...

Kerber Balázs: Mindig foglalkoztatott az álmok sűrítő jellege [Alkotótárs]

Kiderült, hogy kik lettek az idén második alkalommal meghirdetett Mastercard Alkotótárs alkotói ösztöndíj döntősei. A zsűri hamarosan eldönti, hogy melyik két szerző kapja meg az ösztöndíjat, addig is interjúkban mutatjuk be a jelölteket. Ezúttal Kerber Balázs válaszolt. 

...

Vonnák Diána: Arról szeretnék gondolkodni, mit jelent a béke elvesztése [Alkotótárs]

A napokban kiderült, hogy kik lettek az idén második alkalommal meghirdetett Mastercard Alkotótárs alkotói ösztöndíj döntősei. A zsűri hamarosan eldönti, hogy melyik két szerző kapja meg az ösztöndíjat, addig is interjúkban mutatjuk be a jelölteket. Ezúttal Vonnák Diána válaszolt. 

...

Laboda Kornél: Olyan rendszerre találtam rá, amely folyamatosan inspirál [Alkotótárs]

A napokban kiderült, hogy kik lettek az idén második alkalommal meghirdetett Mastercard Alkotótárs alkotói ösztöndíj döntősei. Laboda Kornél lapozgatós könyvet tervez, amiben egy frissdiplomás színházrendező bőrébe bújva dönthetjük el, merre bolyongunk egy összezavarodóban lévő kulturális közegben.

Kiemeltek
...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

Többen pénzadománnyal vagy fizikai munkával járulnak hozzá a felújításhoz.

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba. 

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

Hírek
...

Kíváncsi vagy Nádas Péter kézirataira? A PIM-ben megnézheted őket

...

Pénteken búcsúztatják Tolnai Ottót

...

Jason Momoa elspoilerezte a Dűne harmadik részét?

...

Az aratás hajnala az eddigi legnépszerűbb Éhezők viadala-könyv

...

Salman Rushdie visszatér a fikcióhoz, még idén megjelenik az új kötete

...

Egy férfi a mozi helyett inkább az előre megírt halált választotta