Jane Austen utolsó, még életében megjelent regénye 1814 januárja és 1815 márciusa között született, és pár hónapra rá ki is adták. Az Emma írásakor már háromkötetes szerzőnek számított, híre a királyi udvarig is eljutott, olyannyira, hogy az egyik legnagyobb rajongója a III. György helyett ténylegesen uralkodó régensherceg volt. Ennek köszönhetően az a megtiszteltetés érte Austent, hogy személyesen is felkereste őt a herceg könyvtárosa, James Stanier Clarke, hogy közölje: a következő könyvét a hercegnek ajánlhatja. A királyi kegy eredményeként a következő ajánlás szerepelt az Emma első kiadásainak elején:
ŐFENSÉGÉNEK
A RÉGENSHERCEGNEK,
ŐFENSÉGE ENGEDELMÉVEL
A MŰVET LEGNAGYOBB
TISZTELETTEL AJÁNLJA
ŐFENSÉGE ALÁZATOS ÉS ENGEDELMES SZERÉNY
SZOLGÁJA,
A SZERZŐ
A Mr. Collins kenetteljességével vetekedő hálálkodás természetesen nem Austen megfogalmazása, ő beérte volna annyival: “Emma, Őfenségének, a régenshercegnek ajánlva, engedelmével”. A kiadója, John Murray ragaszkodott a cirkalmakhoz, részint, mert bízott az extra haszonban, másrészt pontosan tudta már, hogy a különleges engedély igazából parancs.
A nagy felhajátás dacára a regényt némileg fanyalogva fogadta a közönség. Volt, aki azt kifogásolta, hogy nem annyira szórakoztató, mint a Büszkeség, míg mások A mansfieldi kastélyban tapasztalt példás erkölcsösséget hiányolták. De már önmagában Emma személyisége is megosztó volt, és Jane Austen is úgy fogalmazott egyik levelében, hogy most egy olyan hősnőt teremtett, akit valószínűleg csak ő fog kedvelni.
Emma Woodhouse karaktere és élethelyzete mondhatni tökéletes ellentéte a korábban megismert Austen-hősnőkének, mert bár Elizabeth Bennethez hasonlóan ő is eszes, karakán, csinos és fiatal, de mivel egy gazdag birtok örököse, olyan jómódban és szabadon él, hogy nemcsak szüksége, kedve sincs férjhez menni. Viszont nem szeretne kimaradni a házasság-biznisz izgalmaiból, és mivel önmagát roppant nagylelkűnek, ráadásul a szerelmes szívek legnagyobb ismerőjének tartja,
eltökéli, hogy a környezetében élőknek kerít majd megfelelő férjet vagy feleséget.
Mintha csak babázna, úgy játszik ismerőseivel, így aztán mérhetetlen önhittsége, mások életébe és érzelmeibe való kotnyeleskedése számos galibát, kínos pillanatot és megalázó helyzetet teremt. A konoksága okozta károkat Emmának magának kell helyrehoznia. Bár a regénynek nincs különösebb cselekménye, kritikusai szerint olykor már-már egy krimi izgalmával vezet minket végig Emma önismereti útján, mert az érzelmi romeltakarítás után a címszereplő nemcsak mások iránt lesz sokkal figyelmesebb, de izgalmas felfedezéseket tesz saját érzéseit illetően is.
Az Emma mára Austen legnépszerűbb művének számít a Büszkeség és balítélet mellett, az irodalomtörténészek szerint pedig ez a legérettebb, legkerekebb írása.
Számos feldolgozás, mozifilm és minisorozat készült a könyvből: 1996-ban Gwyneth Paltrow, 1997-ben Kate Beckinsale, 2009-ben Romola Garai, a legfrissebb, tavaly bemutatott verzióban pedig a The Queen’s Gambit (A vezércsel) című sorozatból ismert Anya Taylor-Joy játszotta a főszerepet, de Emma-feldolgozás az 1995-ös Spinédzserek (Clueless) is Alicia Silverstonnal.
A sorozat korábbi részeit itt tudod meghallgatni:
A Büszkeség és balítélet nem lányregény, hanem az előítéletesség kritikája[Az Austen-projekt]
Az Értelem és érzelem az ellentétek regénye [Az Austen-projekt]
A mansfieldi kastélyban Austen nem félt egy unortodox hősnőt a középpontba tenni [Az Austen-projekt]
Jane Austen zseniálisan végigtrollkodja A klastrom titkát [Az Austen-projekt]
Ha még több cikket olvasnál Austenről, ezeket ajánljuk:
A klastrom titka hősei köztünk vannak a mai napig [Az Austen-projekt]
Austen megmutatta, milyen egyenlőtlennek lenni az egyenlők között
A regény, ami Nabokovot, Rowlingot és Scorsese-t is megihlette [Az Austen-projekt]
Jane Austen neve nélkül jelent meg az eredeti Értelem és érzelem [Az Austen-projekt]
Az Értelem és érzelemben egy megszegett ígéret messzemenő következményekkel jár
Már Austen hősei is tudták, hogy ami kellemes, az nem mindig illendő [Az Austen-projekt]
Jane Austen örök, és ezt új podcastsorozatunkban bizonyítjuk
Mire vágyik Mrs. Bennett? [Az Austen-projekt]
„Minden könyvtár jó könyvtár, feltéve, hogy egyetlen Jane Austen kötet sincs benne” [zsebró]
Mostantól bárki megszállhat Jane Austen testvérének egykori otthonában
Jane Austen-adaptációk kezdőknek és haladóknak