A Büszkeség és balítélet nem lányregény, hanem az előítéletesség kritikája[Az Austen-projekt]

A Büszkeség és balítélet nem lányregény, hanem az előítéletesség kritikája[Az Austen-projekt]

Új podcast-sorozatot indítunk, amelyben arra vagyunk kíváncsiak, mitől működnek még ma is Jane Austen regényei. A kétszáz évvel ezelőtt élt szerző könyveinek bérelt helyük van az irodalmi adaptációk között (tavaly mutatták be például az új Emmát, Anya Taylor-Joy-jal a címszerepben), kötetei az angolszász kánon részei, sokan azonban még mindig lányregényként tekintenek Austen műveire. Holott azok tele vannak társadalomkritikával és humorral: a szerző finom szarkazmussal, de sosem bántóan mutat rá az örök emberi gyengeségekre, hősei így lesznek időtállóak és örök kedvencek. Sorozatunk első részében a Büszkeség és balítéletet vesézzük ki, amely - ahogy rögtön az elején el is hangzik - igazából nem más, mint lecke az előítéletességből.

Könyves Magazin | 2021. július 16. |

Ha megkérnénk az embereket, nevezzenek meg egy Jane Austen-művet, jó eséllyel a Büszkeség és balítéletet említenék. Habár Austennek nem ez volt az első nyomtatásban megjelent regénye, de a mai napig ez az egyik legismertebb és legnépszerűbb. Első benyomások volt az eredeti címe, és a felszínesség, az előítéletesség, a kósza és csalóka impressziók nagyon is fontos témái a kötetnek. Bár látszólag a nagy házasságbiznisz körül forog a legtöbb szereplő minden gondolata, a Büszkeség és balítélet mégsem egy romantikus sztori, hanem sok szempontból egy nagyon is realista történet. "Elizabeth Bennettel Jane Austen megteremtette a modern nő prototípusát – azt, akinek véleménye, saját gondolatai vannak" - hangzik el a beszélgetés egy adott pontján, és tény, hogy Austen íróként ezzel is le mert térni arról az útról, amelyet a kor kijelölt volna a számára.

Ha még nem olvastad a regényt vagy épp most kaptál kedvet az újraolvasáshoz, ITT adunk hozzá néhány tematikus támpontot. ITT pedig kiválogattunk néhány igazán emlékezetes és jellemző mondatot a regényből.

Hallgasd meg: PodbeanApple PodcastSpotifyGoogle Podcast

A sorozat további részeit itt tudod meghallgatni: 

A Meggyőző érvek egy romantikus bosszú krónikája [Az Austen-projekt]

Az austeni univerzumban Emma az egyetlen hősnő, akinek ténylegesen van hatalma [Az Austen-projekt]

Az Értelem és érzelem az ellentétek regénye [Az Austen-projekt]

A mansfieldi kastélyban Austen nem félt egy unortodox hősnőt a középpontba tenni [Az Austen-projekt]

Jane Austen zseniálisan végigtrollkodja A klastrom titkát [Az Austen-projekt]

Ha még több cikket olvasnál Austenről, ezeket ajánljuk: 

Austen hősnőjének pusztán szórakozás, ami másnak az élet maga [Az Austen-projekt]

Emma olyan hősnő, akit Austenen kívül kezdetben senki sem kedvelt [Az Austen-projekt]

A klastrom titka hősei köztünk vannak a mai napig [Az Austen-projekt]

Austen megmutatta, milyen egyenlőtlennek lenni az egyenlők között

A regény, ami Nabokovot, Rowlingot és Scorsese-t is megihlette [Az Austen-projekt]

Jane Austen neve nélkül jelent meg az eredeti Értelem és érzelem [Az Austen-projekt]

Az Értelem és érzelemben egy megszegett ígéret messzemenő következményekkel jár

Már Austen hősei is tudták, hogy ami kellemes, az nem mindig illendő [Az Austen-projekt]

Jane Austen örök, és ezt új podcastsorozatunkban bizonyítjuk

Mire vágyik Mrs. Bennett? [Az Austen-projekt]

„Minden könyvtár jó könyvtár, feltéve, hogy egyetlen Jane Austen kötet sincs benne” [zsebró]

Mostantól bárki megszállhat Jane Austen testvérének egykori otthonában

Jane Austen és a penicillin

Jane Austen-adaptációk kezdőknek és haladóknak

Botrányhős grófról mintázta Austen Mr. Darcyt?

Lejátszási listát készítettek Jane Austen kedvenc dalaiból

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Így olvasd a Büszkeség és balítéletet! [Az Austen-projekt]

Miért olyan fontos a házasság a Büszkeség és balítéletben, vajon mi volt az oka annak, hogy Jane Austen pontosan beárazta a szereplőit, és hogyan jelennek meg az előítéletek a regényben? Az Austen-projektben a kétszáz éve élt író regényeinek titkait kutatjuk, a podcast előtt pedig adunk néhány tematikus támpontot az (újra)olvasáshoz.

...
Hírek

Mire vágyik Mrs. Bennett? [Az Austen-projekt]

Hamarosan új podcast-sorozatot indítunk a Könyvesen, Az Austen-projektet, amely arra vállalkozik, hogy bemutassa: a kétszáz éve élt Jane Austen művei nem romantikus lányregények, hanem sokrétegű, rengeteg humorral és társadalomkritikával átitatott művek. Kedvcsinálónak mutatunk tíz idézetet Büszkeség és balítéletből!

...
Hírek

Jane Austen örök, és ezt új podcastsorozatunkban bizonyítjuk

Új podcast-sorozatot indít Ruff Orsolya és Szeder Kata – ez Az Austen-projekt, amelyben hat hónap alatt hat regényt – Büszkeség és balítélet, Értelem és érzelem, A mansfieldi kastély, Emma, A klastrom titka, Meggyőző érvek – beszélnek meg, és remélhetőleg hozzák meg a kedvet az (újra)olvasáshoz.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Lídiák és megtöltésre váró üres kötetek – A Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán jártunk

Magyarok készítenek filmet a holland sikerkönyvből, amely egyszerre szól az írás csodájáról és a gyász intenzív feldolgozásáról. A Véletlenül írtam egy könyvet budapesti forgatásán jártunk, ahol kiderült, mire vágyott egész életében Zsurzs Kati, és mit tanult az írásról a rendező Lakos Nóra.

...
Szórakozás

A kamaszkor-bestseller, ami inspirálta a Barbie-mozit, és a Kenergia legfontosabb kötete

Egy lovakról szóló album, egy eladási listákat vezető nonfiction és egy cameokötet. Utánajártunk a Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével készült Greta Gerwig-opusz könyves vonatkozásainak.

...
Nagy

Oppenheimernek két szerelme volt, az atombombával megváltoztatta a történelem menetét

Christopher Nolan egy közel három évtizeden át íródó, hétszáz oldalnál is hosszabb életrajzi kötet felhasználásával készítette el Oppenheimer című háromórás, friss moziját. A film világpremierjének napján bemutatjuk a forgatókönyvhez felhasznált biográfiát.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

...
Gyerekirodalom

A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]

Szeptemberi Könyvesblokkunkban ezúttal a gyerekeknek (és szüleiknek) kedvezünk: válogatásunkban ismeretterjesztő kötetet, akciódús meseregényt és zseblámpás könyvet ajánlunk.

...
Gyerekirodalom

Réz András regényében egy ördögi figura mozgatja a háttérből a szálakat

A Lukrécia papucsai című ifjúsági regényben épp a legjobbak buknak meg természettudományból, a pótvizsgára készülő csapat ráadásul furcsábbnál furcsább kalandokba keveredik. És ezekben valahogy mindig a helyettesítő tanár keze van. Olvass bele!

...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

Szerzőink

...
Ruff Orsolya

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

...
Vass Norbert

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

...
Kolozsi Orsolya

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel