Tizenegyes - Mit olvas az író? Tóth Krisztina

Tizenegyes - Mit olvas az író? Tóth Krisztina

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Tóth Krisztina, az Akvárium, a Pixel és a Fehér farkas szerzője.

A sorozat korábbi válaszolói: Láng ZsoltMucha Dorka, Krusovszky Dénes.

Ott Anna | 2021. február 11. |

Mit olvasol épp?

Sofi Oksanen A kutyafuttató című regényét (kritikánkat, interjúnkat és beszámolónkat a linkeken olvashatjátok - a szerk.), fordította Bába Laura. Most fejeztem be Linda Boström Knausgard Isten hozott Amerikában című regényét (interjúnk, recenziónk, beszélgetésünk a könyvről - a szerk.), amelyet Papolczy Péter fordított.

Milyen olvasó voltál gyerekként? Melyik gyermekkori olvasmányod volt nagy hatással rád?

Körülbelül ötödik osztályos koromtól olvastam rendszeresen. Az első nagy élmény Halasi Mária Az utolsó padban című ifjúsági regénye volt. A perifériára szorult kislányt nagyon szerettem a könyvben. Még a sárga pöttyös borító is előttem van. Gimnáziumban a Tonio Kröger volt elemi hatással rám.

Melyik könyvre mondanád azt, hogy bárcsak te írtad volna?

Biztos lehetne erre valami tetszetőset válaszolni, de ha őszinte akarok lenni, nincsenek ilyen gondolataim. Műre az ember nem irigykedik, legfeljebb munkakörülményekre. És vágyni is leginkább arra vágyik szerintem a legtöbb író, hogy ő maga mindent meg tudjon írni, amit szeretne. Hogy képes legyen rá és beleférjen az életidejébe.

Írd le a legjobb olvasási élményed! 

Nyár, általános iskola, otthon. Már nagy vagyok, hetedikes vagy nyolcadikos, bent kuksolok a szobában, redőnyök lehúzva, Astrid Lindgren A rabló lánya című művét olvasom. Lenyűgöz, hogy a főhős elköltözik otthonról egy barlangba.

Mit kellene mitndenképp felvenni a kötelező olvasmányok listájára?

Berg Judit Lengemesék sorozatát.

Melyik könyvet kellene mindenképp levenni a listáról?

Jókai Aranyember című művét. Nem elsősorban azért, mert nehezen olvasható és kedvét szegi a diákoknak, hanem a nőalakok ábrázolása miatt. Mert mit tudunk meg róluk? Tímea nem szereti a férjét, de engedelmesen szolgálja. Rendben tartja a házat és viszi a férfi üzleti ügyeit, ha távol van. Soha nincs egy rossz szava sem. Noémi szerelmes, de osztozik a férfin. Tímár Mihály néha megjelenik a szigeten, aztán elmegy. Noémi sose kérdez, csak örül. Nem lázadozik hanem csinosan várja Tímárt, amikor az éppen ráér. Hasonló problémám van az alsósoknak ajánlott Bárány Boldizsárral. Felsorolom Borbála tulajdonságait: szerény, halkszavú, szorgos. Mindig melegen teszi a levest az ura elé. Rendben tartja a házat, és amint van egy kis ideje, rohan a fodrászműhelybe. Sose ül le. Aranykezű, azaz mindig jókat főz. Bertalan, az apa, ezzel szemben zord, kevés szavú. Amikor Boldizsár elcsavarog, komoran lecsatolja a nadrágszíját. Lili lányom szerencsére nem értette, miért csatolja le: azt hitte, csak azért, mert nagyon teleette magát. Rémes…A gyerekeink az iskolában olvasott művekből építik fel, milyenek is a nemi szerepek.

Mit olvasol, amikor írsz? És milyen könyveket kerülsz ebben az időszakban?

Azokat a számomra kedves szerzőket, akiknek nagyon markáns hangjuk van, prózaírás közben nem tudom olvasni, mert néha átalakítják a belső mondataim ritmusát, hatnak a saját szövegem lélegzetvételére, és ezt érzem.

Mi az a könyv, amit soha nem adnál senkinek kölcsön?

Idéntől? Az oltási könyvemet!  Korábban nagyon érzékeny voltam a könyveimre. Nem mondom, hogy most már nem tartom számon harminc évre visszamenőleg, ki nem adott vissza könyvet, mert ez nem volna színigaz (lista elérhető a szerzőnél dátumokkal,  könyvcímekkel), de mostanra sokat oldódtam. Azóta könnyebben is adok kölcsön könyvet. Több, mint nyolcezer kötetes könyvtáram van. Teljesen értelmetlen, nem?! Egyre többször jut eszembe, mekkora teher lesz ez a gyerekeimnek egyszer, ha meghalok. 

Melyik lenne az a könyv, amit beraknál egy időkapszulába, hogy 2120-ban elővegyenek? 

Azoknak a szerzőknek a könyveit tenném bele, akik ebben az évben mentek el a világból. Szőcs Géza, Bertók László, Christopher Tolkien, Per Olov Enquist - és mások is. Megnézném, hogy amikor műveikkel visszatérnek majd egy másik, ettől radikálisan eltérő, új világba, mit szólnak hozzájuk az akkori olvasók. Ha lesznek még ilyenek.

Melyik az a könyv, amit kerülgetsz és még nem olvastál el?

Sok könyv vár elolvasásra. A kortársaim gyorsabban publikálnak, mint amilyen tempóban olvasni tudom őket. De itt vár például Javier Marias Berta Isla című regénye, két hónapja mindig félreteszem, mert mindig van valami fontosabb. Ja, igen, az ellenszenves szerzők műveire is nehezen szánom rá magam (lista a szerzőnél), de azért igyekszem képben lenni és legyőzni a személyes ellenérzéseimet. Hazudnék, ha azt állítanám, hogy mindig sikerül.

Melyik íróval vacsoráznál együtt szívesen? (lehet élő vagy már halott író is)

Halottal izgalmasabb volna együtt vacsorázni. Csorba Győzővel, Mándy Ivánnal, akiket fiatalon szerettem és tiszteltem, leülnék most újra, hogy már felnőtt fejjel is beszélgethessek velük. Jaj, meg Philip Roth-tal. Gimnazista koromban odavoltam az arcáért. Más ebben a korban popsztárokért rajong, én meg őt nézegettem az Európa Zsebkönyvek hátulján. 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tizenegyes - Mit olvas az író? Krusovszky Dénes

Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal a Libri irodalmi díjas Krusovszky Dénes, az Akik már nem leszünk sosem című regény írója válaszol. 

...
Nagy

Tizenegyes - Mit olvas az író? - Mucha Dorka válaszol

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Mucha Dorka válaszol.

...
Nagy

Tizenegyes: Mit olvas az író? - Láng Zsolt válaszol

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényren heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Láng Zsolt válaszol. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Bognár Péter: Az erőszakról, a félelemről és a szavak jelentéséről

„A Haraszti-csemete által tollbamondott jegyzőkönyv alapján így beszélt tehát a fiú, így vagy valahogy ilyesformán, de hogy mindabból, amit összehordott, és amit a fiú őszerinte a fülébe sugdosott az autóban, mindabból mennyi és mi volt igaz, azt már sose fogjuk megtudni.” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesre - ez a nyolcadik rész.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.

Hírek
...
Beleolvasó

A gazdag kisvárosban a barátság látszata mögött gyilkos indulatok fortyognak

...
Beleolvasó

Egy sorsszerű találkozás kellett ahhoz, hogy létrejöjjön az első magyar jógaiskola

...
Nagy

A vágyak és a félelmek műfajában érzem magam otthon

...
Hírek

Bödőcs Tibor és Parti Nagy Lajos is az őszi Margó vendégei között

...
Hírek

Szeptember 28-án nyitja kapuit a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál

...
Hírek

Az Anne Frank képregény miatt rúgtak ki egy texasi tanárt

...
Hírek

Különös nyomozás hét költő és hét illusztrátor munkái között

...
Hírek

Családi krízisek, identitásproblémák az idei Booker-díj rövidlistás köteteiben

...
Hírek

A „3 könyv”-szabállyal küzd az Amazon az MI generálta könyvek ellen