Tizenegyes - Mit olvas az író? Tóth Krisztina

Tizenegyes - Mit olvas az író? Tóth Krisztina

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Tóth Krisztina, az Akvárium, a Pixel és a Fehér farkas szerzője.

A sorozat korábbi válaszolói: Láng ZsoltMucha Dorka, Krusovszky Dénes.

Ott Anna | 2021. február 11. |

Mit olvasol épp?

Sofi Oksanen A kutyafuttató című regényét (kritikánkat, interjúnkat és beszámolónkat a linkeken olvashatjátok - a szerk.), fordította Bába Laura. Most fejeztem be Linda Boström Knausgard Isten hozott Amerikában című regényét (interjúnk, recenziónk, beszélgetésünk a könyvről - a szerk.), amelyet Papolczy Péter fordított.

Milyen olvasó voltál gyerekként? Melyik gyermekkori olvasmányod volt nagy hatással rád?

Körülbelül ötödik osztályos koromtól olvastam rendszeresen. Az első nagy élmény Halasi Mária Az utolsó padban című ifjúsági regénye volt. A perifériára szorult kislányt nagyon szerettem a könyvben. Még a sárga pöttyös borító is előttem van. Gimnáziumban a Tonio Kröger volt elemi hatással rám.

Melyik könyvre mondanád azt, hogy bárcsak te írtad volna?

Biztos lehetne erre valami tetszetőset válaszolni, de ha őszinte akarok lenni, nincsenek ilyen gondolataim. Műre az ember nem irigykedik, legfeljebb munkakörülményekre. És vágyni is leginkább arra vágyik szerintem a legtöbb író, hogy ő maga mindent meg tudjon írni, amit szeretne. Hogy képes legyen rá és beleférjen az életidejébe.

Írd le a legjobb olvasási élményed! 

Nyár, általános iskola, otthon. Már nagy vagyok, hetedikes vagy nyolcadikos, bent kuksolok a szobában, redőnyök lehúzva, Astrid Lindgren A rabló lánya című művét olvasom. Lenyűgöz, hogy a főhős elköltözik otthonról egy barlangba.

Mit kellene mitndenképp felvenni a kötelező olvasmányok listájára?

Berg Judit Lengemesék sorozatát.

Melyik könyvet kellene mindenképp levenni a listáról?

Jókai Aranyember című művét. Nem elsősorban azért, mert nehezen olvasható és kedvét szegi a diákoknak, hanem a nőalakok ábrázolása miatt. Mert mit tudunk meg róluk? Tímea nem szereti a férjét, de engedelmesen szolgálja. Rendben tartja a házat és viszi a férfi üzleti ügyeit, ha távol van. Soha nincs egy rossz szava sem. Noémi szerelmes, de osztozik a férfin. Tímár Mihály néha megjelenik a szigeten, aztán elmegy. Noémi sose kérdez, csak örül. Nem lázadozik hanem csinosan várja Tímárt, amikor az éppen ráér. Hasonló problémám van az alsósoknak ajánlott Bárány Boldizsárral. Felsorolom Borbála tulajdonságait: szerény, halkszavú, szorgos. Mindig melegen teszi a levest az ura elé. Rendben tartja a házat, és amint van egy kis ideje, rohan a fodrászműhelybe. Sose ül le. Aranykezű, azaz mindig jókat főz. Bertalan, az apa, ezzel szemben zord, kevés szavú. Amikor Boldizsár elcsavarog, komoran lecsatolja a nadrágszíját. Lili lányom szerencsére nem értette, miért csatolja le: azt hitte, csak azért, mert nagyon teleette magát. Rémes…A gyerekeink az iskolában olvasott művekből építik fel, milyenek is a nemi szerepek.

Mit olvasol, amikor írsz? És milyen könyveket kerülsz ebben az időszakban?

Azokat a számomra kedves szerzőket, akiknek nagyon markáns hangjuk van, prózaírás közben nem tudom olvasni, mert néha átalakítják a belső mondataim ritmusát, hatnak a saját szövegem lélegzetvételére, és ezt érzem.

Mi az a könyv, amit soha nem adnál senkinek kölcsön?

Idéntől? Az oltási könyvemet!  Korábban nagyon érzékeny voltam a könyveimre. Nem mondom, hogy most már nem tartom számon harminc évre visszamenőleg, ki nem adott vissza könyvet, mert ez nem volna színigaz (lista elérhető a szerzőnél dátumokkal,  könyvcímekkel), de mostanra sokat oldódtam. Azóta könnyebben is adok kölcsön könyvet. Több, mint nyolcezer kötetes könyvtáram van. Teljesen értelmetlen, nem?! Egyre többször jut eszembe, mekkora teher lesz ez a gyerekeimnek egyszer, ha meghalok. 

Melyik lenne az a könyv, amit beraknál egy időkapszulába, hogy 2120-ban elővegyenek? 

Azoknak a szerzőknek a könyveit tenném bele, akik ebben az évben mentek el a világból. Szőcs Géza, Bertók László, Christopher Tolkien, Per Olov Enquist - és mások is. Megnézném, hogy amikor műveikkel visszatérnek majd egy másik, ettől radikálisan eltérő, új világba, mit szólnak hozzájuk az akkori olvasók. Ha lesznek még ilyenek.

Melyik az a könyv, amit kerülgetsz és még nem olvastál el?

Sok könyv vár elolvasásra. A kortársaim gyorsabban publikálnak, mint amilyen tempóban olvasni tudom őket. De itt vár például Javier Marias Berta Isla című regénye, két hónapja mindig félreteszem, mert mindig van valami fontosabb. Ja, igen, az ellenszenves szerzők műveire is nehezen szánom rá magam (lista a szerzőnél), de azért igyekszem képben lenni és legyőzni a személyes ellenérzéseimet. Hazudnék, ha azt állítanám, hogy mindig sikerül.

Melyik íróval vacsoráznál együtt szívesen? (lehet élő vagy már halott író is)

Halottal izgalmasabb volna együtt vacsorázni. Csorba Győzővel, Mándy Ivánnal, akiket fiatalon szerettem és tiszteltem, leülnék most újra, hogy már felnőtt fejjel is beszélgethessek velük. Jaj, meg Philip Roth-tal. Gimnazista koromban odavoltam az arcáért. Más ebben a korban popsztárokért rajong, én meg őt nézegettem az Európa Zsebkönyvek hátulján. 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tizenegyes - Mit olvas az író? Krusovszky Dénes

Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal a Libri irodalmi díjas Krusovszky Dénes, az Akik már nem leszünk sosem című regény írója válaszol. 

...
Nagy

Tizenegyes - Mit olvas az író? - Mucha Dorka válaszol

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Mucha Dorka válaszol.

...
Nagy

Tizenegyes: Mit olvas az író? - Láng Zsolt válaszol

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényren heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Láng Zsolt válaszol. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Kétezer-négyszáznyolcvan nap

„A hét első felében késő estig dolgozott, hogy el tudjon jönni, holnaptól ki akarja kapcsolni a telefont” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez az első rész.

...
Nagy

Petőfi Sándorról, a tojásspekulánsokról és Vorosilov marsallról szóltak a hírek 1948. március 15-én

Kik, mit és hogyan írtak az újságokba a szabadságharc százéves évfordulóján?

...
Nagy

Szilágyi István a 20. század egyik legnagyobb regényét írta meg

Március 13-án elhunyt Szilágyi István, aki az elmúlt fél évszázad egyik legfontosabb prózaírója, Kő hull apadó kútba című regénye a magyar irodalom klasszikusa. 

...
Kritika

Denene Millner két anya és egy lány sorsán keresztül számol le a tökéletes nő mítoszával

Egy vér című regényében Denene Millner azt vizsgálja, hogyan kötötték és kötik gúzsba még ma is a nőket a velük szemben támasztott elvárások. Ez a hét könyve.

...
Nagy

Mintha bezárnának egy dobozba – beszélgetés a kortárs roma irodalomról

A Romakép Műhely a kortárs roma irodalomról tartott kerekasztal-beszélgetést. A Balogh Attiláról és Rafi Lajosról szóló filmek vetítése után Galyas Éva, Kele Fodor Ákos és Fehér Renátó beszélgettek. 

...
Nagy

Ferencvárosi születés és halál – Bősze, Fullajtár és Vágvölgyi B. Sántakutya-sztorijai

Egy zenetörténész, egy színésznő, egy főszerkesztő meg egy kerület. 117 vágány, két ceruzacsonk és pár korty Traubi. Bősze Ádám, Fullajtár Andrea és Vágvölgyi B. András voltak a Sántakutya – ferencvárosi sztorikoktél márciusi vendégei.

Hírek
...
Nagy

5 könyv azoknak, akik a közösség szolgálatában állnak

...
Hírek

Neil Gaiman aukciója több mint 1 millió dollárt gyűjtött a képregényművészek megsegítésére

...
Beleolvasó

Susanne Abel egy anya eltitkolt emlékein át fejti fel a német nemzet szégyenét – Olvass bele!

...
Hírek

Fenyvesi Orsolya kapja idén a Sziveri-díjat

...
Hírek

Ferenc pápa önéletrajzában az őt ért kritikákra is reagál

...
Beleolvasó

Az Eurotrash provokatív stílusban bontja le az európai felsőbbrendűség mítoszait

...
Nagy

Így született Batman ellenlábasa ‒ 5 szemet gyönyörködtető képregény

...
Hírek

Krasznahorkai László a virtuozitásáért kapott díjat Spanyolországban

...
Hírek

Meghalt Bacsó Béla esztéta, egyetemi tanár