A regény, ami Nabokovot, Rowlingot és Scorsese-t is megihlette [Az Austen-projekt]

A regény, ami Nabokovot, Rowlingot és Scorsese-t is megihlette [Az Austen-projekt]

A Büszkeség és balítélet és az Értelem és érzelem után Jane Austen legvitatottabb könyvével, A mansfieldi kastély című regénnyel folytatódik a 200 éve élt angol író műveit feldolgozó podcast-sorozatunk. Elizabeth Bennet, illetve a Dashwood-nővérek történetétől eltérően Austen harmadik, nyomtatásban megjelent regénye már nem egy fiatalkori írás átdolgozása, hanem az 1810-es évek hangulatára és társadalmi viszonyaira adott kortárs replika. Bár ez a műve kevésbé ismert és népszerű mint az első kettő, kultúrtörténeti hatása és utóélete annál izgalmasabb. Kedvcsinálónak összeszedtünk pár érdekességet a könyvvel kapcsolatban.

Szeder Kata | 2021. szeptember 10. |
Jane Austen
A mansfieldi kastély
Ford.: Réz Ádám, Lazi Kiadó, 432 oldal
-

1. A mansfieldi kastély a legeslegelső olyan regény, ami egy fiatal lány életét a gyerekkorától indítva és a saját szemszögéből mutatja be.

2. A gazdag rokonok által felnevelt Fanny Price és az őt befogadó Bertram család története, a műben megjelenő nézőpontok és a levonható tanulságok értelmezése a kötet megjelenése óta folyamatosan megújuló vita tárgyát képezik, legyen szó a hősnő személyiségéről, a gyarmatbirodalmi lét és a rabszolgatartás megítéléséről, a lelki terrorról vagy épp a helyes erkölcsökről. Austen egyes kritikusai szerint a könyv zsenialitása éppen abban rejlik, amiért Shakespeare A velencei kalmár című darabja is állandó aktualitással bír:

minden kor és ideológia megtalálja benne a maga igazát,

így az, hogy milyen előjellel látja szereplőit és értelmezi a történetben felvetett morális kérdéseket, mint egy indikátor, tökéletesen megmutatja az adott társadalom értékrendjét, világnézetét. 

3. Austennek az elmúlt 200 évben számtalan rajongója és vehemens kritikusa is akadt. Az utóbbiak közé tartozott Vladimir Nabokov is, aki, miután baráti tanácsra rászánta magát A mansfieldi kastély elolvasására, hatalmas pálfordulást produkált Austenről alkotott véleményét illetően: annyira magával ragadta a regény komplexitása, hogy

tanulmányt is írt róla,

valamint az angol irodalomról tartott egyetemi kurzusának egyik legfontosabb darabja lett.

4. Mrs. Norris karakterével Austen megteremtette a világirodalom egyik leggonoszabb figuráját. Alakja J. K. Rowlingot is megihlette a Harry Potter-univerzum kitalálásakor: Argus Frics utálatos spicli macskáját, Mrs. Norrist szó szerint róla mintázta.

5. Jane Austen műveiből nemcsak számtalan klasszikus adaptáció, de jó pár olyan film is született, melyek bár elvontan, de a regényekben felvázolt dilemmákat, karaktereket viszik tovább. Ilyen például

az 1990-ben bemutatott Oscar-díjas Nagymenők

Robert De Niróval, Joe Pescivel és Ray Liottával a főszerepben. A film rendezője, Martin Scorsese egy 2007-es beszélgetésen elmondta, hogy Nicholas Pileggi regénye mellett A mansfieldi kastély is fontos inspirációs forrás volt a forgatókönyv megírásakor, rámutatva a burkolt erőszakra, ami Austen minden mondatában ott bujkál.

6. Műveinek sikerességét kutatva 2012-ben az amerikai Stanford Egyetem orvosi műszerekkel is megvizsgálta, milyen hatással van az emberi szervezetre Jane Austen. A kutatás résztvevőinek A mansfieldi kastély egy-egy fejezetét kellett elolvasniuk, miközben különféle műszerekkel figyelték szervezetük reakcióit. A vizsgálat kiderítette hogy

Austen könyvétől az agynak azon területei aktiválódnak, melyeket különben csak a mozgás és az érintés képes beindítani,

vagyis körülbelül olyan, mintha folyamatosan simogatnának olvasás közben.


A sorozat első két részét itt tudod meghallgatni: 

Az Értelem és érzelem az ellentétek regénye [Az Austen-projekt]

A Büszkeség és balítélet nem lányregény, hanem az előítéletesség kritikája [Az Austen-projekt]

Ha még több cikket olvasnál Austenről, ezeket ajánljuk:

Jane Austent kell olvasnia egy náci szimpatizáns brit fiatalnak

Jane Austen neve nélkül jelent meg az eredeti Értelem és érzelem [Az Austen-projekt]

Az Értelem és érzelemben egy megszegett ígéret messzemenő következményekkel jár

Már Austen hősei is tudták, hogy ami kellemes, az nem mindig illendő [Az Austen-projekt]

Jane Austen örök, és ezt új podcastsorozatunkban bizonyítjuk

Mire vágyik Mrs. Bennett? [Az Austen-projekt]

„Minden könyvtár jó könyvtár, feltéve, hogy egyetlen Jane Austen kötet sincs benne” [zsebró]

Mostantól bárki megszállhat Jane Austen testvérének egykori otthonában

Jane Austen és a penicillin

Jane Austen-adaptációk kezdőknek és haladóknak

Botrányhős grófról mintázta Austen Mr. Darcyt?

Lejátszási listát készítettek Jane Austen kedvenc dalaiból

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Az Értelem és érzelem az ellentétek regénye [Az Austen-projekt]

A Jane Austen életművét feldolgozó sorozatunk második adásában az Értelem és érzelem című regényt tárgyaltuk ki. A történet, ahogy már a címe is, tele van kontrasztokkal. De vajon maga Austen mi mellett teszi le a voksát könyvében: az értelem vagy az érzelem mellett?

...
Nagy

Már Austen hősei is tudták, hogy ami kellemes, az nem mindig illendő [Az Austen-projekt]

Az Austen-projekt nevű podcast következő adásában az Értelem és érzelem lesz a téma, mi pedig kiválasztottunk tíz idézetet, amelyek megidézik a regény hangulatát, szereplőinek egymáshoz való viszonyát vagy éppen Jane Austen finom szarkazmusát.

...
Nagy

Jane Austen neve nélkül jelent meg az eredeti Értelem és érzelem

Hogyan alakult volna a Büszkeség és balítélet története, ha bekövetkezik Mrs. Bennet rémálma? Nagyjából ezt meséli el az Értelem és érzelem, ami a Jane Austen életművét feldolgozó sorozatunk, Az Austen-projekt második beszélgetésének témája lesz augusztusban.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

Hírek
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

...
Zöld

A 19. századi dán festők a sörfőzés maradékát használhatták vásznaik alapozására

...
Hírek

Lefagyasztják az olaszországi áradások miatt elázott régi könyveket

...
Hírek

Floridai alsó tagozatosok már nem olvashatják Amanda Gorman versét, a Fehér Ház tiltakozik

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

...
Nagy

Földi Andrea: Az AI segíthet az illusztrálásban, de a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság

...
Hírek

Ők kapták idén a ferencvárosi József Attila Irodalmi Támogatást!

...
Hírek

A Biblia soha nem látott, 1500 éves részletét találták meg

...
Szórakozás

Ismét film készült Amerika egyik legtöbbet kifogásolt kedvencéből

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

Olvass!
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

Hogyan nyílik ki és csukódik be estére a tündérrózsa, mennyire más a mező napfényben, mint naplementében, és merre oson az esti sötétben a róka? Rachel Williams altatóverseiből kiderül - olvass bele!

...
Könyvtavasz

A németalföldi festő megtanít arra, hogy szavak nélkül is lehet beszélni

Johannes, a néma festő a homokdűnék között találkozik egy lánnyal, de milyen esélyük lehet a boldogságra a 17. századi Hollandiában? Olvass bele Mörk Leonóra új regényébe!

Szentjánosfű című regényben