A regény, ami Nabokovot, Rowlingot és Scorsese-t is megihlette [Az Austen-projekt]

A regény, ami Nabokovot, Rowlingot és Scorsese-t is megihlette [Az Austen-projekt]

A Büszkeség és balítélet és az Értelem és érzelem után Jane Austen legvitatottabb könyvével, A mansfieldi kastély című regénnyel folytatódik a 200 éve élt angol író műveit feldolgozó podcast-sorozatunk. Elizabeth Bennet, illetve a Dashwood-nővérek történetétől eltérően Austen harmadik, nyomtatásban megjelent regénye már nem egy fiatalkori írás átdolgozása, hanem az 1810-es évek hangulatára és társadalmi viszonyaira adott kortárs replika. Bár ez a műve kevésbé ismert és népszerű mint az első kettő, kultúrtörténeti hatása és utóélete annál izgalmasabb. Kedvcsinálónak összeszedtünk pár érdekességet a könyvvel kapcsolatban.

Szeder Kata | 2021. szeptember 10. |
Jane Austen
A mansfieldi kastély
Ford.: Réz Ádám, Lazi Kiadó, 432 oldal
-

1. A mansfieldi kastély a legeslegelső olyan regény, ami egy fiatal lány életét a gyerekkorától indítva és a saját szemszögéből mutatja be.

2. A gazdag rokonok által felnevelt Fanny Price és az őt befogadó Bertram család története, a műben megjelenő nézőpontok és a levonható tanulságok értelmezése a kötet megjelenése óta folyamatosan megújuló vita tárgyát képezik, legyen szó a hősnő személyiségéről, a gyarmatbirodalmi lét és a rabszolgatartás megítéléséről, a lelki terrorról vagy épp a helyes erkölcsökről. Austen egyes kritikusai szerint a könyv zsenialitása éppen abban rejlik, amiért Shakespeare A velencei kalmár című darabja is állandó aktualitással bír:

minden kor és ideológia megtalálja benne a maga igazát,

így az, hogy milyen előjellel látja szereplőit és értelmezi a történetben felvetett morális kérdéseket, mint egy indikátor, tökéletesen megmutatja az adott társadalom értékrendjét, világnézetét. 

3. Austennek az elmúlt 200 évben számtalan rajongója és vehemens kritikusa is akadt. Az utóbbiak közé tartozott Vladimir Nabokov is, aki, miután baráti tanácsra rászánta magát A mansfieldi kastély elolvasására, hatalmas pálfordulást produkált Austenről alkotott véleményét illetően: annyira magával ragadta a regény komplexitása, hogy

tanulmányt is írt róla,

valamint az angol irodalomról tartott egyetemi kurzusának egyik legfontosabb darabja lett.

4. Mrs. Norris karakterével Austen megteremtette a világirodalom egyik leggonoszabb figuráját. Alakja J. K. Rowlingot is megihlette a Harry Potter-univerzum kitalálásakor: Argus Frics utálatos spicli macskáját, Mrs. Norrist szó szerint róla mintázta.

5. Jane Austen műveiből nemcsak számtalan klasszikus adaptáció, de jó pár olyan film is született, melyek bár elvontan, de a regényekben felvázolt dilemmákat, karaktereket viszik tovább. Ilyen például

az 1990-ben bemutatott Oscar-díjas Nagymenők

Robert De Niróval, Joe Pescivel és Ray Liottával a főszerepben. A film rendezője, Martin Scorsese egy 2007-es beszélgetésen elmondta, hogy Nicholas Pileggi regénye mellett A mansfieldi kastély is fontos inspirációs forrás volt a forgatókönyv megírásakor, rámutatva a burkolt erőszakra, ami Austen minden mondatában ott bujkál.

6. Műveinek sikerességét kutatva 2012-ben az amerikai Stanford Egyetem orvosi műszerekkel is megvizsgálta, milyen hatással van az emberi szervezetre Jane Austen. A kutatás résztvevőinek A mansfieldi kastély egy-egy fejezetét kellett elolvasniuk, miközben különféle műszerekkel figyelték szervezetük reakcióit. A vizsgálat kiderítette hogy

Austen könyvétől az agynak azon területei aktiválódnak, melyeket különben csak a mozgás és az érintés képes beindítani,

vagyis körülbelül olyan, mintha folyamatosan simogatnának olvasás közben.


A sorozat első két részét itt tudod meghallgatni: 

Az Értelem és érzelem az ellentétek regénye [Az Austen-projekt]

A Büszkeség és balítélet nem lányregény, hanem az előítéletesség kritikája [Az Austen-projekt]

Ha még több cikket olvasnál Austenről, ezeket ajánljuk:

Jane Austent kell olvasnia egy náci szimpatizáns brit fiatalnak

Jane Austen neve nélkül jelent meg az eredeti Értelem és érzelem [Az Austen-projekt]

Az Értelem és érzelemben egy megszegett ígéret messzemenő következményekkel jár

Már Austen hősei is tudták, hogy ami kellemes, az nem mindig illendő [Az Austen-projekt]

Jane Austen örök, és ezt új podcastsorozatunkban bizonyítjuk

Mire vágyik Mrs. Bennett? [Az Austen-projekt]

„Minden könyvtár jó könyvtár, feltéve, hogy egyetlen Jane Austen kötet sincs benne” [zsebró]

Mostantól bárki megszállhat Jane Austen testvérének egykori otthonában

Jane Austen és a penicillin

Jane Austen-adaptációk kezdőknek és haladóknak

Botrányhős grófról mintázta Austen Mr. Darcyt?

Lejátszási listát készítettek Jane Austen kedvenc dalaiból

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Az Értelem és érzelem az ellentétek regénye [Az Austen-projekt]

A Jane Austen életművét feldolgozó sorozatunk második adásában az Értelem és érzelem című regényt tárgyaltuk ki. A történet, ahogy már a címe is, tele van kontrasztokkal. De vajon maga Austen mi mellett teszi le a voksát könyvében: az értelem vagy az érzelem mellett?

...
Nagy

Már Austen hősei is tudták, hogy ami kellemes, az nem mindig illendő [Az Austen-projekt]

Az Austen-projekt nevű podcast következő adásában az Értelem és érzelem lesz a téma, mi pedig kiválasztottunk tíz idézetet, amelyek megidézik a regény hangulatát, szereplőinek egymáshoz való viszonyát vagy éppen Jane Austen finom szarkazmusát.

...
Nagy

Jane Austen neve nélkül jelent meg az eredeti Értelem és érzelem

Hogyan alakult volna a Büszkeség és balítélet története, ha bekövetkezik Mrs. Bennet rémálma? Nagyjából ezt meséli el az Értelem és érzelem, ami a Jane Austen életművét feldolgozó sorozatunk, Az Austen-projekt második beszélgetésének témája lesz augusztusban.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

Hírek
...
Hírek

Elhunyt a Dumbledore professzort alakító Sir Michael Gambon

...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

...
Hírek

Népmesék, megelevenedő nevek és a víz történetei [Programajánló]

...
Gyerekirodalom

Kelta kincsvadászattal folytatódhatnak Mikó Csaba balatoni kalandjai

...
Hírek

Munkába állnak a hollywoodi forgatókönyvírók

...
Hírek

Bret Easton Ellis: Minden könyvemet magamnak írtam, soha nem másoknak

...
Hírek

Bödőcs Tibor: A népi-urbánus vita itt zajlik, bennem

...
Hírek

Múló idő, várandósság és beszélgetés önmagunkkal - magyar irodalom a Könyvfesztiválon

...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

Olvass!
...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

A Helikon Margó Könyvek sorozatában megjelent Özönvíz egy ökológiai katasztrófa küszöbén játszódik és a kíméletlen túlélési kényszerről mesél. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

Milyen árat kell fizetni egy nőnek, hogy szépnek, egészségesnek tűnjön? Ughy Szabina elbeszéléseiben a nők számára az önmagukra ismerés, testük és szellemük újrafelfedezése alapélmény. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ali Smith-nél két testvér próbálja túlélni a legrosszabb időket

Az Évszak-kvartett befejező részében a skót író ismét jelenünk legégetőbb kérdéseit vizsgálja, miközben a világ lassan karanténba zárul. Olvass bele a Nyárba!