Jókai Mór nem lehet vita tárgya Maruzsa szerint, de miért nem?

vl | 2021. február 25. |

Jókai Mórnak a magyar irodalomban helye van, ez nem lehet vita tárgya - szögezte le az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában csütörtök reggel, olvastuk az MTI tudósításában. Maruzsa Zoltán szerint helyes, ha szakmai viták folynak arról, hogy mely írók kerüljenek a tananyagba, de nem írók véleménye fog dönteni. 

Tóth Krisztina február 11-én válaszolt a Tizenegyes rovatban feltett kérdéseinkre, napokkal később felkapta a Hvg.hu, majd a teljes médián végigsöpört a hír. Az elmúlt napokban az írót az interneten meglincselték, kutyaszarral tömték tele a postaládáját, egyáltalán nem szakmai vita indult el, hanem mocskolódás (cikkünk A Jókai-rajongók, a kutyaszar és az elnémítás kultúrájáról itt olvasható). 

Maruzsa Zoltán felelős államtitkár állításait vegyük sorra:

  1. Jókai Mórnak a magyar irodalomban helye van: ezzel senki nem vitatkozik, Tóth Krisztina sem állította ennek az ellenkezőjét, ő csak arra hívta fel a figyelmet, hogy 2021-ben nehezen olvasható, amit egyébként az is bizonyít, hogy már 2009-ben egy felmérésben a legnépszerűtlenebb, nehezen olvasható könyvek közé tartozott a szerző regénye, A kőszívű ember fiai, mert nem a megfelelő célcsoportot szólítja meg. A diákok ekkor mást olvasnak, például a Harry Pottert, és kifejezetten fontos, hogy az olvasást megszeressék. A másik szempont számunkra érdekes: a nemi szerepek megjelenése Az arany emberben. Folyamatosan változik a világ, és bizony fontos szempont, hogy a diákok hogyan tudnak azonosulni irodalmi művekkel. Hogyan azonosulhatnak történetekkel, szereplőkkel lányok, akik csak férfi elbeszélőkkel, férfi főszereplőkkel találkoznak? Olyan történetekkel, amelyekben a nő csak vágyott cél, de nem aktív szereplő? Hogyan segíti egy diáklány felnövését, ha képtelen azonosulni a kötelező olvasmányokkal, és az azonosulást segítő olvasmányokkal csak iskolán kívül találkozhat? 
  2. helyes, ha szakmai viták folynak: megírtuk, hogy hatvan éve ugyanazon a témákon vitatkozunk a kötelezőkkel kapcsolatban, most a Magyartanárok Egyesülete jelezte, hogy szerintünk az új Nemzeti Alaptanterv 80 évvel ezelőtti szemlélelet jelenít meg. A Natot a Nemzeti Pedagógus Kar véleményezi jelenleg. Egyébként miért ne lenne szakmai vita, ha egy, az olvasók, a kritikusok és a nemzetközi könyvszakma által is elismert szerző mondja el a véleményét, aki nem mellesleg korábban maga is társszerzőként részt vett tankönyvírásban? Egyáltalán miért probléma, ha valakinek véleménye van?
  3. nem az írók véleménye fog dönteni: azt megtanultuk, hogy szakértők, így írók véleménye nem számít a vitákban. Itt újra feltesszük a kérdést: miért baj, ha valakinek véleménye van? Egyébként miért lenne ördögtől való bevonni írókat, akiknek könyveit egyébként az általános és középiskolások a tanításon kívül is olvassák? Lehet érvényes véleménye egy írónak, hiszen nemcsak ismerheti az irodalmi hagyományt, mivel minden író elsősorban olvasó, hanem sokszor kicsiknek, tinédzsereknek vagy felnőtteknek írnak, így pontosabb képük lehet az olvasókról (mert ez egy összetett nyelvi, kulturális és társadalmi kérdés is). Az irodalmat egyébként is nehéz elképzelni a saját hagyománya nélkül, hiszen a kortárs íróink is ugyanabból a hagyományból dolgoznak, mint a pedagógusok, és bizony valamikor Ady Endre, József Attila, Kosztolányi Dezső, máskor meg Ottlik Géza vagy Mészöly Miklós lesz generációkra hatással. Ez a visszahatás azért is kiemelendő, mert segít a kortárs irodalom és a klasszikusok között megtalálni a kapcsolódási pontokat.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Olvassunk Tóth Krisztinát!

Kommentezők ezrei kérdezik, ki az a Tóth Krisztina. Lehet nem ismerni, de az egyik legfontosabb kortárs írónk. Mutatunk pár szöveget, hogy mindenki megismerje.

...

Kötelező olvasmányok: legalább 60 éve ugyanarról vitatkozunk

Évtizedek óta ugyanazok az érvek és ellenérvek (és gyakran címek) pörögnek, és bár a politikai rendszerek változhatnak, a szándék, hogy a gyerekek kötelezően olvassanak el bizonyos könyveket, egészen biztosan változatlan. Az Arcanum adatbázisában kutattunk.

...

A Jókai-rajongók, a kutyaszar és az elnémítás kultúrája

Tóth Krisztinát meglincselik az internetezők, mert Az arany embert kivenné a kötelező olvasmányok listájáról. Olvasás, kánon, cancel culture.

Olvass!
...

Egy nő csak akkor értheti meg betegségét, ha szembenéz a háborúval és az apjával - Olvass bele Bánki Éva új kötetébe!

Bánki Éva új regényében személyes család- és betegségtörténetben mutatkoznak meg az elhallgatott traumák és titkok, és főleg az apa árnyékot vető hatalmas alakja. Olvass bele!

...

Olvass bele az Emily Wilde fantasy sorozat 3. részébe!

Te mindent hátrahagynál, hogy egy ismeretlen tündérkirályság uralkodója legyél? A nagysikerű Emily Wilde fantasy egy újabb résszel érkezik. 

...

Egy szorongó férfi vallomása és egy rejtélyes baleset – olvass bele P. Szathmáry István első regényébe!

Mi zajlik egy férfi lelkében? P. Szathmáry István új könyvéből kiderül, mutatunk egy részletet.

Hírek
...

A tömegek végre fellázadnak és romba döntik Gileádot A szolgálólány meséje záróévadában

...

Így fest Jude Law Putyinként egy új könyvadaptációban

...

Olga Tokarczuk lengyel író egy párizsi egyetem díszdoktora lett

...

Az új Dumbledore szerint a Harry Potter sorozat méltó lezárása lesz a karrierjének

...

Te is hazaviheted a Radnóti Színház nézőterének egy darabját

...

A patriarchális elnyomásról szóló kötettel zárul Jack Ketchum kannibálhorror trilógiája

A hét könyve
Kritika
Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 
Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

A fesztiválon szó lesz a magyar irodalmat meghatározó, évfordulós művekről és az új megjelenésekről is. Mutatjuk!