Jane Austen-adaptációk kezdőknek és haladóknak

Jane Austen-adaptációk kezdőknek és haladóknak

Egy jó filmnek az alapja a jó forgatókönyv. Ha azt tisztességesen megírták, jó a sztori, kidolgozottak a karakterek, átgondoltak az ok-okozati összefüggések, akkor olyan nagy baj már nem lehet a mozival. Jane Austen antidepresszánsként is bevethető regényei a filmgyártás kezdete óta népszerű forrásai, ihletadói a forgatókönyvíróknak. Könyveinek számtalan, hol kiváló, hol laposabb adaptációjával és újragondolásával találkozhattunk már. Mindenesetre mi most mutatunk néhányat!

Szeder Kata | 2020. december 31. |

Az adaptációk közül Emma története a legfrissebb, ami tavaly év elején került a mozikba és azóta már elérhető online is. Ráadásul nemcsak ez, hanem jó pár másik feldolgozás is, így az igazán elvetemültek akár összehasonlító elemzéseket is végezhetnek: ki hozza jobban a durcás Mr. Darcyt, a megfontolt Elinor Dashwoodot, vagy a tenyérbemászó Mr. Collinst. Mivel egytől egyig gyönyörűen beszélnek benne angolul, nyelvgyakorlásnak is kiválóak ezek az alkotások. Ezekből adunk most válogatást. (A filmeket a linkekre kattintva lehet „kikölcsönözni" vagy letölteni.)

Emma:

Jane Austen 1815-ben kiadott regényének főhőse a gazdag és elkényeztetett, önjelölt házasságszerző Emma Woodhouse, akinek világa olyannyira maga körül forog, hogy még a regény címe is az ő nevét viseli, de természetesen tanul hibáiból, amiben nagy szerepe van nemcsak az általa kavart kalamajkáknak, de a lány jellemének csiszolásán odaadóan szorgoskodó Mr. Knightlynak is. 1996-ban Gwyneth Paltrow, majd egy évvel később Kate Beckinsale bújt a bőrébe. A 2009-es BBC-minisorozatban Romolai Garai játszotta Emmát Michael Gambon és a trainspottingos Jonny Lee Miller társaságában. A legfrissebb 2020-as feldolgozásban pedig Bill Nighy lányát játszva - A vezércsel Beth Harmonjaként világhírűvé vált - Anya Taylor-Joy szervezkedik Emmaként. 

 
A klastrom titka:

Austen még 1803-ban fejezte be a kor gótikus rémregényeit kifigurázó könyvét, A klastrom titkát, ami végül csak 1818-ban jelent meg nyomtatásban is. A szeleburdi Catherine Morland figuráját szánt szándékkal antihősnőnek teremtette, aki a regény végére, ahogy az egy Austen-lánytól elvárható, jellemét fejlesztő önismeretre tesz szert. A 2007-es adaptációban Felicity Jones és Carey Mulligan játsszák a főszerepet.

Szerelem és barátság:

Egyik korai, de csak jóval Austen halála után kiadott írásából készült 2016-os alkotás főhőse Lady Susan Vernon, akinek férje halála után szintén meginog anyagi helyzete és egyetlen mentsvára a kényelmes életre, ha sikerül egy megfelelő férjet találnia, de nemcsak magának, hanem eladósorba került lányának is. A címszereplő Kate Beckinsale mellett Chloë Sevigny és Stephen Fry is feltűnik a filmben.



A mansfieldi kastély:

Az 1814-ben kiadott társadalmi szatíra Austen legrealistább alkotása. Talán a  legvitatottabb regénye a főbb munkák közül, elsősorban a főszereplő, Fanny Price olykor már-már túlzónak/idegesítőnek tűnő szelídsége miatt. Az 1983-as BBC-minisorozatot 1999-ben követte mozifilm Frances O’Connorral és a 2009-es Emmában Mr. Knightley-t alakító Jonny Lee Millerrel a főszerepben.

Értelem és érzelem:

Ez volt Jane Austen első regénye, amit még 1795-ben, 19 évesen írt, de csak 1811-ben adták ki. A regény az öröklési rend miatt a látványos jólétből apjuk halála után elszegényedő Dashwood-kisasszonyok, főként a két idősebb nővér, Elinor és Marianne történetét meséli el. Austen állítólag magáról és nővéréről, Cassandráról mintázta karaktereit, míg az utóbbi a józan Elinorral, Jane a szenvedélyesebb Marianne-nel állítható párhuzamba. A BBC 1981-ben, majd pedig 2008-ban is forgatott belőle egy minisorozatot. Leghíresebb feldolgozása viszont Emma Thompson 1995-ös adaptációja, aki a legjobb adaptált forgatókönyvért járó Oscar-díjat is elnyerte érte. Az Ang Lee rendezte produkcióban Emma Thompson és Kate Winslet mellett Hugh Grant és Alan Rickman viszi a főbb szerepeket, a stáb tagja volt még Gemma Jones, Imelda Staunton és Hugh Laurie is. 



Tartózkodó kérelem:

Jane Austen utolsó, és számos kritikusa szerint legérettebb regénye a Tartózkodó érzelem/Meggyőző érvek. A könyv hősnője a túlköltekezés miatt megszorításokra kényszerült pökhendi Elliot család egyetlen szimpatikus tagja, Anne Elliot. A 27 évével már vénkisasszonynak számító Anne a regény kezdete előtt 8 évvel úgy tűnt végérvényesen elpuskázta boldogságát, de a napóleoni idők társadalmi felfordulásának és megingathatatlan jellemének köszönhetően kap még pár lehetőséget a szépítésre. 1995-ben a BBC forgatott belőle filmet.

Sandition:

Jane Austen befejezetlenül maradt  könyvének ő maga eredetileg A fivérek címet adta, családja viszont a regény helyszínéül szolgáló fürdőváros, Sandition nevével jelentette meg Charlotte Heywood történetét. A 2019-ben forgatott minisorozatot a számos Austen-adaptáció forgatókönyvét is jegyző Andrew Davis írta.



Büszkeség és balítélet:

Jane Austen máig legnépszerűbb regényének első verzióját 1796-97-ben írta Első benyomások címmel, majd jó egy évtizeddel később véglegesítette és 1813-ban a már ismert néven került nyomtatásba. Első filmes feldolgozása egy 1938-ban készült angol tévéfilm volt. Két évvel később már érkezett is az amerikai remake Mr. Darcy szerepében minden idők leghíresebb Hamletjével, Laurence Olivier-val. 1995-ben készült el a BBC hatrészes, korszakalkotó sorozata Jennifer Ehle és Colin Firth párosával a főszerepben. Firth Mr. Darcyja annyira ütősre sikeredett, hogy Helen Fieldinget is megihlette, sőt, a Bridget Jones-saga filmes verziójában  Mr. Darcyk Darcyja, Colin Firth játszotta Mark Darcyt - hasonlóan karót nyelt stílusban (nomen est omen). Tíz évvel később, 2005-ben némileg új perspektívával és igazi sztárparádéval érkezett az amerikai változat, olyan színészekkel, mint Keira Knightley, Matthew MacFadyen, Brenda Blethyn, Donald Sutherland, Judi Dench, Rosamund Pike, Carey Mulligan.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Jane Austen és a penicillin - Maradj otthon #7

Állítólag, amikor véget ért a II. világháború és megkérdezték Winston Churchillt, hogy mi segítette a győzelem kivívásában, tömören csak ennyit válaszolt: Jane Austen és a penicillin! Pár éve már tudományosan is bizonyított tény Austen regényeinek gyógyító ereje, ami a társadalmi távolságtartás heteiben kimondottan jól jöhet.

...
Hírek

Már te is beleolvashatsz Jane Austen kézirataiba

Jane Austen eredeti kéziratai már online is elérhetők, így mostantól bárki beleleshet regényeinek kézzel írott változataiba.

...
Kritika

Plagizált-e Jane Austen?

Világszenzáció lenne, ha kiderülne, hogy az angol irodalom egyik leghíresebb írója, Jane Austen lopta az ötleteit. Ebből az alapfelvetésből indul ki Charlie Lovett új könyve, az Első benyomások, amely a Büszkeség és balítélet keletkezéstörténetét helyezi fiktív keretbe. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Polc

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté

...

Az árulást a legnehezebben saját magának bocsátja meg az ember

...

Ménes Attila regényében egy ír úr meséli el a romlásnak indult magyarság történetét

...

McCarthy sötét világában a szerelem és a zsenialitás sem képes világot gyújtani

...
Olvass!
...
Beleolvasó

Luiz Schwarcznak a bipoláris depresszióval és a családja történetével is meg kellett küzdenie

Luiz Schwarcz Sao Paulo egyik legjelentősebb könyvkiadójának alapítója, aki Légszomj című könyvében családjáról és a bipoláris zavarral való küzdelméről is mesél. Olvass bele!

...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

A családomban mindenki gyilkos Agatha Christie és Arthur Conan Doyle találkozása a Tőrbe ejtve-filmekkel és A csütörtöki nyomozóklubbal. Ördögien csavaros történet, ami a klasszikus krimik szabályrendszerét tiszteletben tartva nyújt valami felejthetetlenül újat. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

A Helikon Margó Könyvek sorozatában megjelent Özönvíz egy ökológiai katasztrófa küszöbén játszódik és a kíméletlen túlélési kényszerről mesél. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

...
Kritika

Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját

A Füveskert merész vágásokkal élő, lírai hangú, látomásos prózakötet. Andrei Dósa ágbogas pop- és magaskulturális hivatkozáshálózattal dolgozik, és utat vesztett szereplőinek beállástörténetein keresztül voltaképp a művészi indulást meséli el. Ez a hét könyve.

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.