Jane Austen-adaptációk kezdőknek és haladóknak

Jane Austen-adaptációk kezdőknek és haladóknak

Egy jó filmnek az alapja a jó forgatókönyv. Ha azt tisztességesen megírták, jó a sztori, kidolgozottak a karakterek, átgondoltak az ok-okozati összefüggések, akkor olyan nagy baj már nem lehet a mozival. Jane Austen antidepresszánsként is bevethető regényei a filmgyártás kezdete óta népszerű forrásai, ihletadói a forgatókönyvíróknak. Könyveinek számtalan, hol kiváló, hol laposabb adaptációjával és újragondolásával találkozhattunk már. Mindenesetre mi most mutatunk néhányat!

Szeder Kata | 2020. december 31. |

Az adaptációk közül Emma története a legfrissebb, ami tavaly év elején került a mozikba és azóta már elérhető online is. Ráadásul nemcsak ez, hanem jó pár másik feldolgozás is, így az igazán elvetemültek akár összehasonlító elemzéseket is végezhetnek: ki hozza jobban a durcás Mr. Darcyt, a megfontolt Elinor Dashwoodot, vagy a tenyérbemászó Mr. Collinst. Mivel egytől egyig gyönyörűen beszélnek benne angolul, nyelvgyakorlásnak is kiválóak ezek az alkotások. Ezekből adunk most válogatást. (A filmeket a linkekre kattintva lehet „kikölcsönözni" vagy letölteni.)

Emma:

Jane Austen 1815-ben kiadott regényének főhőse a gazdag és elkényeztetett, önjelölt házasságszerző Emma Woodhouse, akinek világa olyannyira maga körül forog, hogy még a regény címe is az ő nevét viseli, de természetesen tanul hibáiból, amiben nagy szerepe van nemcsak az általa kavart kalamajkáknak, de a lány jellemének csiszolásán odaadóan szorgoskodó Mr. Knightlynak is. 1996-ban Gwyneth Paltrow, majd egy évvel később Kate Beckinsale bújt a bőrébe. A 2009-es BBC-minisorozatban Romolai Garai játszotta Emmát Michael Gambon és a trainspottingos Jonny Lee Miller társaságában. A legfrissebb 2020-as feldolgozásban pedig Bill Nighy lányát játszva - A vezércsel Beth Harmonjaként világhírűvé vált - Anya Taylor-Joy szervezkedik Emmaként. 

 
A klastrom titka:

Austen még 1803-ban fejezte be a kor gótikus rémregényeit kifigurázó könyvét, A klastrom titkát, ami végül csak 1818-ban jelent meg nyomtatásban is. A szeleburdi Catherine Morland figuráját szánt szándékkal antihősnőnek teremtette, aki a regény végére, ahogy az egy Austen-lánytól elvárható, jellemét fejlesztő önismeretre tesz szert. A 2007-es adaptációban Felicity Jones és Carey Mulligan játsszák a főszerepet.

Szerelem és barátság:

Egyik korai, de csak jóval Austen halála után kiadott írásából készült 2016-os alkotás főhőse Lady Susan Vernon, akinek férje halála után szintén meginog anyagi helyzete és egyetlen mentsvára a kényelmes életre, ha sikerül egy megfelelő férjet találnia, de nemcsak magának, hanem eladósorba került lányának is. A címszereplő Kate Beckinsale mellett Chloë Sevigny és Stephen Fry is feltűnik a filmben.



A mansfieldi kastély:

Az 1814-ben kiadott társadalmi szatíra Austen legrealistább alkotása. Talán a  legvitatottabb regénye a főbb munkák közül, elsősorban a főszereplő, Fanny Price olykor már-már túlzónak/idegesítőnek tűnő szelídsége miatt. Az 1983-as BBC-minisorozatot 1999-ben követte mozifilm Frances O’Connorral és a 2009-es Emmában Mr. Knightley-t alakító Jonny Lee Millerrel a főszerepben.

Értelem és érzelem:

Ez volt Jane Austen első regénye, amit még 1795-ben, 19 évesen írt, de csak 1811-ben adták ki. A regény az öröklési rend miatt a látványos jólétből apjuk halála után elszegényedő Dashwood-kisasszonyok, főként a két idősebb nővér, Elinor és Marianne történetét meséli el. Austen állítólag magáról és nővéréről, Cassandráról mintázta karaktereit, míg az utóbbi a józan Elinorral, Jane a szenvedélyesebb Marianne-nel állítható párhuzamba. A BBC 1981-ben, majd pedig 2008-ban is forgatott belőle egy minisorozatot. Leghíresebb feldolgozása viszont Emma Thompson 1995-ös adaptációja, aki a legjobb adaptált forgatókönyvért járó Oscar-díjat is elnyerte érte. Az Ang Lee rendezte produkcióban Emma Thompson és Kate Winslet mellett Hugh Grant és Alan Rickman viszi a főbb szerepeket, a stáb tagja volt még Gemma Jones, Imelda Staunton és Hugh Laurie is. 



Tartózkodó kérelem:

Jane Austen utolsó, és számos kritikusa szerint legérettebb regénye a Tartózkodó érzelem/Meggyőző érvek. A könyv hősnője a túlköltekezés miatt megszorításokra kényszerült pökhendi Elliot család egyetlen szimpatikus tagja, Anne Elliot. A 27 évével már vénkisasszonynak számító Anne a regény kezdete előtt 8 évvel úgy tűnt végérvényesen elpuskázta boldogságát, de a napóleoni idők társadalmi felfordulásának és megingathatatlan jellemének köszönhetően kap még pár lehetőséget a szépítésre. 1995-ben a BBC forgatott belőle filmet.

Sandition:

Jane Austen befejezetlenül maradt  könyvének ő maga eredetileg A fivérek címet adta, családja viszont a regény helyszínéül szolgáló fürdőváros, Sandition nevével jelentette meg Charlotte Heywood történetét. A 2019-ben forgatott minisorozatot a számos Austen-adaptáció forgatókönyvét is jegyző Andrew Davis írta.



Büszkeség és balítélet:

Jane Austen máig legnépszerűbb regényének első verzióját 1796-97-ben írta Első benyomások címmel, majd jó egy évtizeddel később véglegesítette és 1813-ban a már ismert néven került nyomtatásba. Első filmes feldolgozása egy 1938-ban készült angol tévéfilm volt. Két évvel később már érkezett is az amerikai remake Mr. Darcy szerepében minden idők leghíresebb Hamletjével, Laurence Olivier-val. 1995-ben készült el a BBC hatrészes, korszakalkotó sorozata Jennifer Ehle és Colin Firth párosával a főszerepben. Firth Mr. Darcyja annyira ütősre sikeredett, hogy Helen Fieldinget is megihlette, sőt, a Bridget Jones-saga filmes verziójában  Mr. Darcyk Darcyja, Colin Firth játszotta Mark Darcyt - hasonlóan karót nyelt stílusban (nomen est omen). Tíz évvel később, 2005-ben némileg új perspektívával és igazi sztárparádéval érkezett az amerikai változat, olyan színészekkel, mint Keira Knightley, Matthew MacFadyen, Brenda Blethyn, Donald Sutherland, Judi Dench, Rosamund Pike, Carey Mulligan.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Jane Austen és a penicillin - Maradj otthon #7

Állítólag, amikor véget ért a II. világháború és megkérdezték Winston Churchillt, hogy mi segítette a győzelem kivívásában, tömören csak ennyit válaszolt: Jane Austen és a penicillin! Pár éve már tudományosan is bizonyított tény Austen regényeinek gyógyító ereje, ami a társadalmi távolságtartás heteiben kimondottan jól jöhet.

...
Hírek

Már te is beleolvashatsz Jane Austen kézirataiba

Jane Austen eredeti kéziratai már online is elérhetők, így mostantól bárki beleleshet regényeinek kézzel írott változataiba.

...
Kritika

Plagizált-e Jane Austen?

Világszenzáció lenne, ha kiderülne, hogy az angol irodalom egyik leghíresebb írója, Jane Austen lopta az ötleteit. Ebből az alapfelvetésből indul ki Charlie Lovett új könyve, az Első benyomások, amely a Büszkeség és balítélet keletkezéstörténetét helyezi fiktív keretbe. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Polc

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...
Olvass!
...
Beleolvasó

Meztelenül vagy ruhában kacérabb a nő? – Olvass bele Milbacher Róbert: Ködképek az irodalom láthatárán könyvébe!

Milbacher Róbert a magyar irodalmi művekből következtet a szerzők pszichés problémáia.

...
Beleolvasó

Milyen a tökéletes szex? – Olvass bele Emily Nagoski könyvébe

Emily Nagoski  eegyedi nézőpontja új utakat nyit az szexualitás és a vágy megértéséhez. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

Léteznek a Hallmark-szerelmi történeteknek károsultjai? Emily Henry megmutatja a romkomok visszáját Könyvek szerelmese című kötetében - most beleolvashatsz!

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról.