Az adaptációk közül Emma története a legfrissebb, ami tavaly év elején került a mozikba és azóta már elérhető online is. Ráadásul nemcsak ez, hanem jó pár másik feldolgozás is, így az igazán elvetemültek akár összehasonlító elemzéseket is végezhetnek: ki hozza jobban a durcás Mr. Darcyt, a megfontolt Elinor Dashwoodot, vagy a tenyérbemászó Mr. Collinst. Mivel egytől egyig gyönyörűen beszélnek benne angolul, nyelvgyakorlásnak is kiválóak ezek az alkotások. Ezekből adunk most válogatást. (A filmeket a linkekre kattintva lehet „kikölcsönözni" vagy letölteni.)
Emma:
Jane Austen 1815-ben kiadott regényének főhőse a gazdag és elkényeztetett, önjelölt házasságszerző Emma Woodhouse, akinek világa olyannyira maga körül forog, hogy még a regény címe is az ő nevét viseli, de természetesen tanul hibáiból, amiben nagy szerepe van nemcsak az általa kavart kalamajkáknak, de a lány jellemének csiszolásán odaadóan szorgoskodó Mr. Knightlynak is. 1996-ban Gwyneth Paltrow, majd egy évvel később Kate Beckinsale bújt a bőrébe. A 2009-es BBC-minisorozatban Romolai Garai játszotta Emmát Michael Gambon és a trainspottingos Jonny Lee Miller társaságában. A legfrissebb 2020-as feldolgozásban pedig Bill Nighy lányát játszva - A vezércsel Beth Harmonjaként világhírűvé vált - Anya Taylor-Joy szervezkedik Emmaként.
A klastrom titka:
Austen még 1803-ban fejezte be a kor gótikus rémregényeit kifigurázó könyvét, A klastrom titkát, ami végül csak 1818-ban jelent meg nyomtatásban is. A szeleburdi Catherine Morland figuráját szánt szándékkal antihősnőnek teremtette, aki a regény végére, ahogy az egy Austen-lánytól elvárható, jellemét fejlesztő önismeretre tesz szert. A 2007-es adaptációban Felicity Jones és Carey Mulligan játsszák a főszerepet.
Szerelem és barátság:
Egyik korai, de csak jóval Austen halála után kiadott írásából készült 2016-os alkotás főhőse Lady Susan Vernon, akinek férje halála után szintén meginog anyagi helyzete és egyetlen mentsvára a kényelmes életre, ha sikerül egy megfelelő férjet találnia, de nemcsak magának, hanem eladósorba került lányának is. A címszereplő Kate Beckinsale mellett Chloë Sevigny és Stephen Fry is feltűnik a filmben.
A mansfieldi kastély:
Az 1814-ben kiadott társadalmi szatíra Austen legrealistább alkotása. Talán a legvitatottabb regénye a főbb munkák közül, elsősorban a főszereplő, Fanny Price olykor már-már túlzónak/idegesítőnek tűnő szelídsége miatt. Az 1983-as BBC-minisorozatot 1999-ben követte mozifilm Frances O’Connorral és a 2009-es Emmában Mr. Knightley-t alakító Jonny Lee Millerrel a főszerepben.
Értelem és érzelem:
Ez volt Jane Austen első regénye, amit még 1795-ben, 19 évesen írt, de csak 1811-ben adták ki. A regény az öröklési rend miatt a látványos jólétből apjuk halála után elszegényedő Dashwood-kisasszonyok, főként a két idősebb nővér, Elinor és Marianne történetét meséli el. Austen állítólag magáról és nővéréről, Cassandráról mintázta karaktereit, míg az utóbbi a józan Elinorral, Jane a szenvedélyesebb Marianne-nel állítható párhuzamba. A BBC 1981-ben, majd pedig 2008-ban is forgatott belőle egy minisorozatot. Leghíresebb feldolgozása viszont Emma Thompson 1995-ös adaptációja, aki a legjobb adaptált forgatókönyvért járó Oscar-díjat is elnyerte érte. Az Ang Lee rendezte produkcióban Emma Thompson és Kate Winslet mellett Hugh Grant és Alan Rickman viszi a főbb szerepeket, a stáb tagja volt még Gemma Jones, Imelda Staunton és Hugh Laurie is.
Tartózkodó kérelem:
Jane Austen utolsó, és számos kritikusa szerint legérettebb regénye a Tartózkodó érzelem/Meggyőző érvek. A könyv hősnője a túlköltekezés miatt megszorításokra kényszerült pökhendi Elliot család egyetlen szimpatikus tagja, Anne Elliot. A 27 évével már vénkisasszonynak számító Anne a regény kezdete előtt 8 évvel úgy tűnt végérvényesen elpuskázta boldogságát, de a napóleoni idők társadalmi felfordulásának és megingathatatlan jellemének köszönhetően kap még pár lehetőséget a szépítésre. 1995-ben a BBC forgatott belőle filmet.
Sandition:
Jane Austen befejezetlenül maradt könyvének ő maga eredetileg A fivérek címet adta, családja viszont a regény helyszínéül szolgáló fürdőváros, Sandition nevével jelentette meg Charlotte Heywood történetét. A 2019-ben forgatott minisorozatot a számos Austen-adaptáció forgatókönyvét is jegyző Andrew Davis írta.
Büszkeség és balítélet:
Jane Austen máig legnépszerűbb regényének első verzióját 1796-97-ben írta Első benyomások címmel, majd jó egy évtizeddel később véglegesítette és 1813-ban a már ismert néven került nyomtatásba. Első filmes feldolgozása egy 1938-ban készült angol tévéfilm volt. Két évvel később már érkezett is az amerikai remake Mr. Darcy szerepében minden idők leghíresebb Hamletjével, Laurence Olivier-val. 1995-ben készült el a BBC hatrészes, korszakalkotó sorozata Jennifer Ehle és Colin Firth párosával a főszerepben. Firth Mr. Darcyja annyira ütősre sikeredett, hogy Helen Fieldinget is megihlette, sőt, a Bridget Jones-saga filmes verziójában Mr. Darcyk Darcyja, Colin Firth játszotta Mark Darcyt - hasonlóan karót nyelt stílusban (nomen est omen). Tíz évvel később, 2005-ben némileg új perspektívával és igazi sztárparádéval érkezett az amerikai változat, olyan színészekkel, mint Keira Knightley, Matthew MacFadyen, Brenda Blethyn, Donald Sutherland, Judi Dench, Rosamund Pike, Carey Mulligan.