5 + 1 podcast, ahol az irodalom áll a középpontban 
Szórakozás

5 + 1 podcast, ahol az irodalom áll a középpontban 

Ha érdekel, hogyan dolgoznak az írók, milyen út vezet egy mű kiadásáig, melyek a legfrissebb irodalmi hírek és események, vagy csak új olvasmányt keresel, akkor ezeket az irodalmi podcastokat hallgasd. 

Simon Eszter | 2022. augusztus 12. |

Szabados Ági könyves podcastje

Lassan másfél éve Szabados Ági átadta a Lapozz a 99-re! című podcastjének műsorvezetői stafétáját, most pedig újra belevágott a podcast-gyártásba. Szabados Ági új podcastjét nemcsak hallgatni lehet, de a műsorvezető YouTube csatornáján a nézők is figyelemmel követhetik a beszélgetéseket, amiket könyvesboltjában, a Libertine-ben rögzítenek. A műsorvezető hétről-hétre izgalmas témákkal jelentkezik, vendégeivel ezúttal a könyvek mellett meghatározó olvasmányélményeikről, színházról és filmről is beszélgetnek. Az új podcast különlegessége, hogy a NIOK, vagyis a Nincs Időm Olvasni Kihívás tagjai is részesei lesznek a műsornak, ugyanis az adások végén ők ajánlanak könyveket. Az első rész vendége Rudolf Péter a Vígszínház igazgatója volt, aki kifejtette, hogyan lehet regényből színházi adaptációt készíteni, mi alapján válogat, arról is mesélt, milyen könyveket olvas, és a hangoskönyvek is szóba kerültek. Ahogy Szabados Ágitól korábban megszokhattuk, az adás végén izgalmas könyvajánlóval buzdítja olvasásra a hallgatókat, ezúttal Elin Cullhed: Eufória - Sylvia Plath élete nyomán című kötetét ajánlotta. A podcast vendége volt még Nyáry Krisztián és Péterfy Bori, aki a nemrég megjelent kötetéről a Borikönyvről mesélt, amit a júniusi Margón mutattak be, ahol a könyv szerzőjével Tóth Júlia Évával és Ott Annával beszélgetett róla.

Péterfy Bori: Keresem a boldogságot folyamatosan
Péterfy Bori: Keresem a boldogságot folyamatosan

Borikönyv címmel izgalmas életrajzi kötet jelent meg Péterfy Boriról, amely őszinte, provokatív és szókimondó stílusban beszéli el az énekes életének legfontosabb eseményeit. 

Tovább olvasok

 

Buksó, Nyáry Krisztiánnal

A 24.hu podcast sorozatában Nyáry Krisztián látja vendégül a magyar irodalom kiemelkedő szerzőit. Nyáry Krisztián a műsor elején beszámol a hazai irodalommal kapcsolatos aktuális hírekről és eseményekről. A podcast legutóbbi adásában például szó esett arról, hogy milyen hatással lesz az új katatörvény a könyves szakmára, amiről korábban mi is hírt adtunk. A műsor második felében Nyáry Krisztián az írókkal beszélget frissen megjelent köteteikről, vagy könyvszakmában dolgozókkal a kiadás folyamatáról. Az adások között olyan műsorra is bukkanhatunk, ahol a Magvető Kiadó munkatársa mesél arról, pontosan milyen feladatai vannak egy szerkesztőnek, milyen fázisokon megy keresztül egy kézirat, hogyan szerkesztik Bereményi Géza, vagy éppen az idei Libri irodalmi díj győztese, Krasznahorkai László köteteit. A műsor végén az adás tematikájához kapcsolódva Nyáry Krisztián 10 kötetet ajánl. 

Az új kata törvény az irodalmi szakmát is kivérezteti

Tegnap terjesztette be a kormány a kata-törvény módosító javaslatát, amely szerint a katásoknak ezentúl csak magánszemélyektől származhatna bevétele.Az új szabályok rengeteg szellemi szabadfoglalkozásút érinthetnek, többek közt írókat, fordítókat, kritikusokat és illusztrátorokat is. 

Tovább olvasok

 

Könyvtámasz

A Libri Magazin podcastjében Szűcs Péter beszélget egy-egy neves íróval vagy műfordítóval. A podcast küldetése, hogy olyan mélységben mutassa be a művet és szerzőjét, ami túlmutat a könyvbemutatókon vagy a szerzőkkel készült interjúkon. Szűcs Péter amellett, hogy röviden bemutatja a szóban forgó köteteket, a szerzőket az írói folyamatról kérdezi, és arra is kíváncsi, hogy mi inspirál egy-egy regényt, hogyan keveredik a valóság és a fikció a művekben. A legutóbbi adásban Szentesi Éva Merkúr a retrográdban című kötetéről volt szó, de a Könyvtámasz vendégei között volt Presser Gábor is.

Szentesi Éva: Azt gondoltam, a boldogságról nem lehet írni, mert unalmas
Szentesi Éva: Azt gondoltam, a boldogságról nem lehet írni, mert unalmas

Szombat délután mutatták be Szentesi Éva Merkúr a retrográdban című új regényét a Margó Fesztiválon. A szerzővel Szűcs Péter beszélgetett trauma-feldolgozásról, barátságról, a hosszú ideig elveszettnek hitt szerelem megtalálásáról, és arról, hogyan lehet egyszerre íróként, újságíróként és influenszerként létezni.

Tovább olvasok

 

Lírástudók

A Líra Könyvkiadó együttműködésével hétről-hétre megjelenő podcast-sorozatot a Fidelio csatornáján hallhatjuk, ahol magyar szerzőkkel beszélget Szabó T. Anna, aki azért kezdett bele a műsorba, mert a koronavírus alatt nehezére esett hosszan belefeledkezni az olvasásba. A műsorral önmagát is arra buzdította, hogy újra belemerüljön egy-egy olvasmányba, és a hallgatókat is erre bátorítja. Nemrég Grisnik Petra színésznő személyében új műsorvezetővel bővült a Lírástudók csapata, aki a bemutatkozó adásban Závada Pállal beszélgetett az Apfelbaum – Nagyvárad, Berlinről című új kötetéről, amiről bővebben itt olvashatsz. A műsor célja, hogy a tartalmas beszélgetések mellett segítsen eligazodni az óriási könyvválasztékban, így az adás végén a műsorvezetők mindig öt frissen megjelent kötetet ajánlanak.

Závada Pálra felszabadítólag hatott a madáchi alapképlet
Závada Pálra felszabadítólag hatott a madáchi alapképlet

Závada Pál Apfelbaum - Nagyvárad, Berlin című új verses regénye a madáchi örökséget követve a 20. század kataklizmái közé vezet. A kötetet hétfőn este mutatták be a Puskin Moziban, a szerzőt Karafiáth Orsolya kérdezte.

Tovább olvasok

 

Könyvépítők

A podcastot a Kiadom a Könyvem támogatja, a műsorban pedig írók mesélnek arról, hogyan lesz egy ötletből kész mű, miért hasznos az íróműhely, és a szakmai kulisszatitkokra is fény derül. A félórás beszélgetések laza, kötetlen hangulatban telnek, amitől úgy érezhetjük, mintha mi is bármikor csatlakozhatnánk az eszmecseréhez. Az adások között találhatunk olyan beszélgetéseket, ahol szó esik a könyvszerkesztésről, erről Tallér Edina író, szerkesztő mesélt, de interjúkból sincs hiány, Perintfalvi Rita például Amire nincs bocsánat című kötetéről beszélt. A szerzővel mi is beszélgettünk, amit itt olvashatsz el. A beszélgetések a Könyvépítők YouTube-csatornáján is megtekinthetők. 

 

Perintfalvi Rita: Az elkövetők mindig hangsúlyozták, hogy “mondd nekem azt, hogy atya”
Perintfalvi Rita: Az elkövetők mindig hangsúlyozták, hogy “mondd nekem azt, hogy atya”

Perintfalvi Rita könyvében a Magyar Katolikus Egyházon belüli szexuális bántalmazási ügyeket vizsgálja. Nemcsak áldozatokat szólaltat meg, hanem kutatási eredmények és szakértők bevonásával feltárja a visszaélések mögött húzódó pszichológiai és rendszerszintű okokat is. Interjú.

Tovább olvasok

 

Könyves Magazin

A Könyves Magazin is izgalmas podcastokkal jelentkezik, ahol kortárs szerzők frissen megjelent köteteiről beszélgetünk, de olykor az egész szerkesztőség összeül és kitárgyal egy-egy irodalommal kapcsolatos témát. Ezenkívül több tematikus podcastsorozatunk van. Az Austen-projektben Ruff Orsolya és Szeder Kata beszélgettek Jane Austen örök klasszikusairól. A podcastban arra keresték a választ, hogy mitől izgalmasak és aktuálisak még ma is a regények, amik messze túlmutatnak a romantikus irodalmon. A beszélgetések alkalmával hat kötetről esett szó, amiket a linkekre kattintva meghallgathatsz: Büszkeség és balítélet, Értelem és érzelem, A mansfieldi kastély, Emma, A klastrom titka és a Meggyőző érvek.

Túl a plafonon című podcastsorozatunkban olyan nőket látunk vendégül, akik kemény munkával úttörők lettek a szakmájukban. Az eddigi adásokban Joós Andreával, Boldizsár Ildikóval, Al Ghaui Hesnával, Vigh Borival, Zalka Csenge Virággal és Bódis Krisztával beszélgettünk, az adásokat a linkekre kattintva meghallgathatod. 

Túl a plafonon: úttörő női hősök az új podcastunk vendégei
Túl a plafonon: úttörő női hősök az új podcastunk vendégei

Egy ideális világban az ember eredményeit nem befolyásolja a neme. Egy ideális világban a kislányok és kisfiúk találkoznak női hősökkel is, akiktől tanulnak emberségről, szakmaiságról. A Delonghi és a Könyves Magazin közös, Túl a plafonon című podcastsorozatában ilyen példaképekkel beszélgetünk: nőkkel, akik úttörők lettek egy korántsem ideális világban. Aztán könyvet írtak belőle.

Tovább olvasok

AZ ELSŐ podcast vendégei olyan elismert és díjazott szerzők, akiket Valuska László a kezdeti lépésekről, sikerekről és pofonokról kérdezi, illetve arra kíváncsi, melyek az első kötetig tartó út állomásai. A műsor vendégei Bereményi Géza, Tompa Andrea, Dragomán György és Nádas Péter, akikkel a linkre kattintva meghallgathatod a beszélgetéseket.

A Ms. Columbo Olvas című műsorban kortárs magyar és német szerzők köteteiről beszélget Forgách Kinga vendégeivel a SZÍN és a Goethe Intézet podcastsorozatában.

A Könyves Magazin és a Bookline Kids közös podcastjében pedig a gyerek- és ifjúsági irodalom szerzőivel beszélgetünk frissen megjelent köteteikről, legutóbbi adásainkban Fiala Borcsa és Balázsy Panna mesélt legújabb ifjúsági regényeikről, ezeket itt és itt hallgathatod meg.

Litkai Gergely: Multidolgozóként minden bűnt elkövettem a természettel
Litkai Gergely: Multidolgozóként minden bűnt elkövettem a természettel

A Bookline Zöld podcast házigazdája, Litkai Gergely mesél az ökolábnyomáról, a környezetvédelemről és arról, hogy a jövő érdekében hogyan alakította át életmódját.

Tovább olvasok

Nemrég pedig elindult Litkai Gergely podcastsorozata a Bookline Zöld együttműködésével, amiben a környezetvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet. A műsorban mesél az ökolábnyomáról és arról, hogy milyen változtatásokat tett a jövő érdekében.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Tóth Krisztina: A szépirodalomnak nem kell szépnek lennie [PODCAST]

Tóth Krisztina legutóbbi verseskötetéről, a Bálnadalról Szilágyi Zsófia beszélgetett a szerzővel az őszi Margón. Szóba került, hogy hol van a vers helye a 21. században, és arra is kitértek, hogy miképpen ültetik át a szerzők a versélményeiket saját köteteikbe.

...

Bodor Ádám: Ha az író túl sokat árul el önmagáról, az utólag is átminősítheti a műveit [PODCAST]

Bodor Ádám Kossuth-díjas íróval beszélgetett új kötetéről Szegő János az őszi Margó Fesztiválon. Az értelmezés útvesztőiben a szerző a vele készült interjúkon keresztül engedi magához közelebb az olvasót. 

...

Finy Petra: A rendszerváltás előtti időszak egy rendkívül érzékeny téma [PODCAST]

A nyári Margó Fesztiválon Valuska László beszélgetett Finy Petrával Kerti szonáta című regényéről. Szó esett a szocializmus ikonikus elemeiről, és az is kiderült, hogy a kötet milyen írói kihívások elé állította a szerzőt. Podcast.

...

Mohácsi Balázs: A szakmánk szerint kényszerolvasók vagyunk (Podcast)

...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről

...

Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat

SZÓRAKOZÁS
...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

A könyvnek és a megfilmesítésének a története is legalább olyan fordulatos, mint a regény. 

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

Ezúttal Szabó István A napfény íze című filmjét nézheti meg a nagyközönség.

...

Itt A csütörtöki nyomozó klub Netflix-bemutatójának dátuma!

"Ez a legjobb stáb akikkel dolgoztam a Potter-filmek óta."

Polc

Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...
Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

A 90 éves Csányi Vilmost, világhírű etológust köszöntötték barátai, kollégái, egykori tanítványai.

Szerzőink

chk
chk

7 kihagyhatatlan könyv a 90 éves Csányi Vilmostól: a kutyák viselt dolgaitól a teremtő képzeletig

Bakó Sára
Bakó Sára

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám mesélt nekünk angliai élményeiről, a Covid-időszakról, de szó esett politikáról is.

Hírek
...

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

...

Szeretnéd jobban érteni Csehovot? Tompa Andrea izgalmas lexikonnal segít

...

Még idén megjelenik a friss Pulitzer-díjas James magyar fordítása

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

...

Inkább hagyományos könyvet vagy e-bookot olvasnak a magyarok? Felmérés készült

...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben