Túl a plafonon: úttörő női hősök az új podcastunk vendégei

Túl a plafonon: úttörő női hősök az új podcastunk vendégei

Egy ideális világban az ember eredményeit nem befolyásolja a neme. Egy ideális világban a kislányok és kisfiúk találkoznak női hősökkel is, akiktől tanulnak emberségről, szakmaiságról. A Delonghi és a Könyves Magazin közös, Túl a plafonon című podcastsorozatában ilyen példaképekkel beszélgetünk: nőkkel, akik úttörők lettek egy korántsem ideális világban. Aztán könyvet írtak belőle.

Sándor Anna | 2021. december 16. |

Szerencsém van, mert olyan családban születtem, ahol nem aszerint mérték az emberek értékét és képességeit, hogy milyen neműek. Kilépve a “nagyvilágba”, aztán persze bőven volt alkalmam megtapasztalni az ellenkezőjét. Ott volt például az a gimnáziumi matektanárunk, aki percekig nevetgélt a saját viccén, miszerint azért kell megtanulunk számolni nekünk, lányoknak is, hogy be ne csapjanak a piacon a tojás árával. A nőnemű diákjai nevét következetesen kicsinyítő képzővel mondta ki, rendszeresen tett flörtölős megjegyzéseket, és nagyon szórakoztatta, ha ezekkel láthatóan felháborította valamelyik lányt.

Ez a tanár vajon tudta, hogy a holdra szállás szoftverét egy nő, Margaret Hamilton írta 31 évesen?

-

Az atombomba fejlesztése, a Manhattan-terv idején nők készítették a lyukkártyákat, az első fordítóprogramot is egy nő írta - sőt, egy évszázaddal korábban Lord Byron lánya, a matematikus Ada Lovelace írhatta meg az első számítógépes programot és megsejtette az eljövendő informatikai forradalmat is. 

Ezek a nők nem egyszerű kivételek voltak, hanem annak bizonyítékai, hogy az egyéni életutat, a szakmai lehetőségeket mennyire befolyásolják a környezet vélekedései, hiedelmei, berögzültségei. Most már évről évre rohamtempóban növekszik a nők száma az olyan évtizedekig férfiszakmának tartott területen is, mint a programozás - így ezek a nők nem azért voltak kivételesek programozóként, mert nők voltak, hanem mert olyan korokban érték el az eredményeiket, amikben a társadalom nem tartotta sokra a nők matematikai készségeit. Ma vajon hány kislány és kisfiú hallja még, hogy a lányok nem olyan jók matekból? Hány Adát és Margaretet bátortalanít ez el?

Mostanra evidencia, mennyire meghatározza az életünket a szocializációnk. Azaz, hogy az életpéldák, amiket a családunkban, a szűkebb és a tágabb környezetünkben a felcseperedésünk során és azután is látunk, drasztikusan hatnak arra, mit tartunk megvalósíthatónak és egyáltalán elképzelhetőnek a saját magunk számára. A szocializációnkat felülírni nem lehetetlen, de nehéz, gyakran életre szóló feladat.

Ám mi lenne, ha eleve olyan világot, olyan jövőt építenénk, amiben a társadalmi és biológiai nemhez kötődő hiedelmek, sztereotípiák nem hátráltatnak senkit a karrierjében, a céljai elérésében?

Amiben nem férfiaknak vagy nőknek való célok vannak, hanem emberi célok, amik felé egyénileg és közösen is törekedhetünk?

És hogy kik járnak elől ebben jó példával? 

A Könyves Magazin és a Delonghi közös podcastsorozatában olyan nőkkel beszélgetünk, akik valamilyen módon úttörők lettek a saját szakmájukban, hivatásukban. Olyan nőkkel, akik mertek és tudtak másképpen gondolkodni, mertek új utakat bejárni, és máshogyan keretezni a meglévő ismereteket - a tapasztalataikról, eredményeikről pedig saját könyveikben számoltak be. A sorozatot Joós Andrea tudománynépszerűsítő szupertanárral indítjuk, érkezik Boldizsár Ildikó iskolateremtő mesekutató, és beszélgetünk művésszel, haditudósítóval, teológus-újságíróval is - nőkkel, akik inspirálhatnak a mindennapokban és a szakmánkban. Ez lesz a Túl a plafonon podcast, amiben hisszük, hogy a jövőt a nők is írják.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Kibeszéljük 2021 legjobb könyveit

A szerkesztőség összeült, hogy személyesebben mutassa be, hogyan olvastunk idén. Ha csak egy órátok van képbe kerülni az idei legjobb olvasmányokról, akkor hallgassátok!

...
Podcast

Hogyan tudunk védekezni a kiégés kultúrája ellen? [PODCAST]

A kiégés témáját vitattuk meg a Könyves Magazin legutóbbi podcastjében Anne Helen Petersen Jöttünk, láttunk, elegünk van című könyve nyomán. Hallgasd vissza a beszélgetést!

...
Podcast

Az austeni univerzumban Emma az egyetlen hősnő, akinek ténylegesen van hatalma [Az Austen-projekt]

Az Austen-projekt ötödik adásában az Emmát tárgyaljuk ki, amely az író egyik legkidolgozottabb regénye. Egyben az egyik legtrükkösebb könyve is, amelyet az irodalomtörténészek Flaubert és Virginia Woolf regényeivel soroltak egy ligába.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...

Ács Dániel: Radnóti Miklós mintha a kommunista Jézus Krisztus lett volna

...

Réz Anna: Ha sokkal többet töprengtem volna, valószínűleg kitöprengem magam a gyerekvállalásból [Podcast]

Hírek
...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

...
Hírek

Láttad már Radnóti vagy Rodolfo ex librisét a Széchényi Könyvtárban?

...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

...
Hírek

A „manifesztálás” lett az év szava 2024-ben

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról.