Újra megjelenik a háborús irodalom egyik klasszikusa

Új formában jelenik meg Ray Rigby klasszikus regénye, amely a háborús hadifoglyok táborban töltött életét mutatja be.

sza | 2025. november 21. |

Új kiadásban tér vissza Ray Rigby brit szerző klasszikus regénye A domb, ami a háborús irodalom egyik kiemelkedő alkotása, sőt népszerű film is készült belőle. A kötet eredetileg 1965-ben jelent meg az azonos című filmmel egyidőben, azóta pedig számos újabb kiadást megélt. A történet egy észak-afrikai büntetőtábort mutat be.

Ray Rigby
A domb
Ford. Sz. Kiss Csaba, Trubadúr, 2025, 336 oldal.

A domb egy érzékletes és őszinte leírás a háborús hadifoglyok tapasztalatáról. A történet kezdetén öt új rab érkezik egy brit hadsereg által működtetett észak-afrikai büntetőtáborba, ahol a megannyi kínzás és kényszermunka között egy kifejezetten kegyetlen módszerben is részt kell venniük. Ugyanis minden fogolynak egy feladata van csupán, hogy a vétkeik ledolgozása érdekében tovább építsék a homokdombot.

A regényből Sidney Lumet rendezett filmet, ami szintén 1965-ben jelent meg. Lumet többek között olyan filmeket rendezett mint a 12 dühös ember, az 1974-es Gyilkosság az Orient Expresszen vagy a Hálózat.

A domb adaptációját jól fogadta a kritika, abban az évben a cannes-i filmfesztivál legjobb forgatókönyvéért járó díját is megszerezte, több BAFTA-díjra is jelölték.  

A könyv még várhatóan novemberben megjeleik.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Megtalálta szülei II. világháború idején írt szerelmes leveleit, könyvet írt belőlük

Ezek nem csak szerelmeslevelek, hanem történelem is, mondta a szerző.

...

Mit tesz a háború az emberrel? – Olvass bele Kiss László friss regényébe!

Milyen következményekkel jár a háború egy kislány életében? Mutatunk egy részletet Kiss László regényéből.

...

Az orosz propaganda zombi nácikkal és fantasykkel készíti az olvasókat a háborúra: ez a "Z irodalom"

A regények hatékonyabb eszközei a propagandának, mint a híradó.

KÖNYVHÉT
...

A fiktív falu hóhérja – Vajna Ádám hollywoodi klisék nélkül mesél a középkorról / Flair #10

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcast pörög tovább: hallgassátok meg beszélgetésünket Vajna Ádám költővel!

...

„A Könyvhét olyan, mint a falusi búcsú” – a Magvető Kiadó estjén jártunk

3528 oldalnyi friss megjelenést mutatott be a Magvető. Ott voltunk.

...

Maffia, instavilág és a brüsszeli bagett az Üveghattyúban – Beszélgetés Durica Katarinával / Flair #9

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcastnak nincs: hallgassátok meg beszélgetésünket Durica Katarinával! 

...

Az olvasók megmentik a világot / Flair #8

Bezárt a Vigadó tér 18-as standja: a Flair podcastsorozat úgy fejeződik be, hogy a következő hetekben az előre felvett részekkel folytatódik. Hallgassátok meg a záróepizódot!

...

Űrverseny és hatalom a Kádár-korban / Flair #7

A 70-es évek űrversenyébe helyezett történet egy csillagász morális dilemmáin mutatja be az egyén és a hatalom viszonyát. 

...

Vérszerződést kötünk, hogy komfortzónán kívüli könyveket olvasunk! / Flair #6

A Vigadó tér 18-as standjánál az olvasó podcasterek vakmerő kihívásra vállalkoznak: álkapcsolatok, escortnapló és feminista fantasy. Hallgassátok!

Hírek
...

Moskát Anita és Simon Márton is az Erzsébetvárosi Irodalmi Ösztöndíj nyertesei között

...

Az Üvöltő szelek ritka, közel 180 éves első kiadása kerül aukcióra

...

Milyen az ha nem mondunk nemet? Kortárs szerzők young adult novellákban mutatják meg

...

Ezek a legjobb gyerekkönyvek a HUBBY diákzsűrije szerint

...

Meghalt Somogyi Győző festőművész

...

„Korunk legnagyobb regénye” – 40 éve jelent meg Nádas Péter nagy műve, az Emlékiratok könyve

A hét könyve
Kritika
Sosem volt még ennyire vicces a halál – Vajna Ádám regényéről
„A Könyvhét olyan, mint a falusi búcsú” – a Magvető Kiadó estjén jártunk

„A Könyvhét olyan, mint a falusi búcsú” – a Magvető Kiadó estjén jártunk

3528 oldalnyi friss megjelenést mutatott be a Magvető. Ott voltunk.

Kiemeltek
...

Sosem volt még ennyire vicces a halál – Vajna Ádám regényéről

Milyenek voltak egy hóhér hétköznapjai? Vajna Ádám Ami valójában Fancsikán történt című regénye a hét könyve.

...

David Szalay: A főhősöm éppen olyan rejtélyes, mint bármelyik igazi ember

Miért lényeges, hogy a főhős mit és hol ebédel? És tud-e a szerző pszichológiai kórképet festeni a szűkszavú Istvánról?

...

Szabó T. Anna: A legbátrabb a pályakezdő, aki leírja az első sort

Bemutatjuk a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 2026-os zsűrijét: Szabó T. Anna beszél alkotásról, magányról és bátorságról.