Bereményinek egy páternoszterezés után elment a kedve a hivatalos írói szereptől

Bereményinek egy páternoszterezés után elment a kedve a hivatalos írói szereptől

Vidékről költözött Bereményi Géza a bölcsészkarra, az első novellája gyorsan eljutott a Magvetőbe, majd ő is egy páternoszterrel Kardos Györgyhöz, a kiadó igazgatójához, az Államvédelmi Hatóság korábbi alezredeséhez. 1970-ben jelent meg Bereményi Géza első, A svéd király című novelláskötete, ami után megtagadta az irodalmat. Pár hétre rá megismerkedett a rajztanár Cseh Tamással, akinek dalszövegeket kezdett írni. A Magyar Copperfieldért Libri irodalmi díjat kapott Bereményi, aki Az első című podcastunkban mesél arról, milyen volt egyetemistaként elindulni a pályán, miért tartja árulásnak az első kötete megjelenését, és hogy Kardos György mit csinált hajnali 4-kor a fürdőkádban. AZ ELSŐ című podcast vendége Bereményi Géza, a téma: A svéd király.

Valuska László | 2022. április 29. |

Hallgasd meg: PodbeanApple PodcastSpotifyGoogle Podcast

Mindenkinek volt egy első. Olvasóként mindig az újabb és újabb könyveket várjuk kedvenc íróinktól, költőinktől, de megfeledkezünk arról, milyen volt az első könyvet megírni: kiállni és megmutatni, ami addig csak titokban készült, majd elengedni a szöveget. 

Hallgasd meg az előző epizódokat is:

AZ ELSŐ: TOMPA ANDREA

AZ ELSŐ: NÁDAS PÉTER

AZ ELSŐ: DRAGOMÁN GYÖRGY

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Zenés portréfilm készült Bereményi Gézáról

Bereményi kalapja címmel készített portréfilmet Papp Gábor Zsigmond, a Budapest retró és A szovjet levelezőpajtás Balázs Béla-díjas rendezője. A zenés dokumentumfilm Bereményi Gézát és sokrétű munkásságát mutatja be – számolt be a Filmhu.

...

A legtöbb költő járkál versírás közben - Bereményi és Grecsó a Libri-díjról

A Libri irodalmi díj nyerteseit, Bereményi Gézát és Grecsó Krisztiánt a nyári Margón kérdezte Valuska László Móriczról, titkokról, apakeresésről és dalszövegírásról is. Most a teljes beszélgetést meghallgathatod.

...

Bereményi Géza hőseinek mindent elhiszünk

Bereményi Géza 75. születésnapjára állította össze Azóta is élek című kötetét, amelynek anyaga három korábbi novellásköteten (A svéd király, A feltűrt gallér, Jézus újságot olvas) alapul. Most öt olyan szempontot emelünk ki, amelyek miatt izgalmas olvasni.

Hírek
...

Kern András rajzfilmfigura lett: Nincsenek buta emberek, csak rossz Egypercesek!

...

„Sosem olvastunk még ehhez hasonlót” – Bartis Attila regényét méltatja egy rangos külföldi díj zsűrielnöke

...

Margó-díjas szerzőkkel is találkozhatsz a veszprémi Holtszezonon

...

Krasznahorkai László: Béla, gyere vissza

...

Nemzetközi figyelem övezi Zoltán Gábor nyilas terrorról szóló regényét

...

Ez a fantasy-rajongók trükkje az elmélyült olvasáshoz

Olvass!
...

Mihez kezd több tucat adójogász egy uszodában? Olvasd el Gorondy-Novák Márton novelláját!

Részlet a Halandók című kötetből.

...

Milyen a háború nyelve? Olvass bele a Donbaszi sárgabarackok című verseskötetbe!

A háború a szavak jelentését is megváltoztatja.

...

Olvass bele Freida McFadden thrillerébe, amiből a The Housemaid című film készült!

Mi az ára valójában egy háztartási alkalmazottnak?

...

18 kényelmetlen, de velünk maradó olvasmány: véget ért a Margó Könyvek sorozat

...

Olasz Renátó: Olyan filmet akartam csinálni, amilyen még nincsen

...

Jehan Paumero: Azt hittem, a hazám Franciaország, az otthonom Magyarország

SZÓRAKOZÁS
...

Taylor Swift szerint ezt a könyvet menő olvasni

Legutóbbi választását mi is szerettük.

...

Több mint 4 ezer közkinccsé vált filmet nézhetsz meg ezen a streamingoldalon

Mutatjuk, milyen régebbi filmek várnak rád.

...

Hokis románc, Bridgerton és egy új Mr. Darcy – nagy streamingajánló 2026-ra

12 sorozatot vagy filmet ajánlunk, amire 2026-ban érdemes figyelni.