„Fontos, friss hangú kortárs szerző Kalapos Éva Veronika, aki összetett szerkezetekkel dolgozik”- hangsúlyozza Lapis József. Szerinte az író felforgató témákat választ, és már a Massza című könyve is felkeltette az érdeklődését az iskolai zaklatás izgalmas ábrázolása miatt.
Az Ezek voltak az apák egy válás történetét meséli el, nagy hangsúlyt fektetve az apa és a gyermek nézőpontjára. Kalapos Éva Veronika a könyv bemutatóján elmondta, a női oldalt már számos mű ábrázolta, ezért tartotta fontosnak, hogy az apák szemszögét bemutassa. A podcastban beszélgető kritikusok – Forgách Kinga, Kállay Eszter, Lapis József – azért hangsúlyozzák, hogy az apa mellett nemcsak a kislány, hanem áttételesen az anya nézőpontja is megjelenik a könyvben.
A személyes történeten túl társadalmi jelenségekről is beszél a regény. Kállay Eszter szerint fontos, hogy Kalapos Éva Veronika kis apróságokon keresztül mutat rá fontos kérdésekre (nemi szerepek, transzgenerációs minták, homoszexuálisok helyzete), ami érthető is, hiszen az ember a személyes élményein keresztül tapasztalja meg igazán a társadalom működését.
A beszélgetés itt nézhető meg:
A Ms. Columbo Olvas a Goethe Intézet és a Szépírók Társasága Női Érdekvédelmi Fóruma (SZÍN) podcast-sorozata, amelyben kritikusok vitatják meg kortárs német és magyar női szerzők könyveit.
Kutatások szerint a női szerzők könyveiről szóló kritikák a mai napig jelentősen alulreprezentáltak a férfiak műveinek értő elemzéséhez képest. Ha szó esik a műveikről, akkor is főként nők beszélnek róluk. A sorozat célja, hogy javítson ezen az aránytalanságon, és felhívja a figyelmet a német és a magyar női szerzők munkáira.