ÉLETE
1922. október 7-én született Kolozsváron. A II. világháborúban súlyosan nélkülözött, megsebesült, a klinikai halál állapotában is került, a szovjet katonák csoportosan erőszakolták és kínozták meg. 19 évesen kötött első házassága is ennek következményeként ment tönkre.
Az ELTE Bölcsészettudományi Karán pszichológia szakon diplomázott 1949-ben, és még ebben az évben összeházasodott Mészöly Miklóssal.
Karrierje elején mentális betegekkel végzett művészetterápiát, majd figyelme a játékdiagnosztika és a gyerekek felé fordult. 1970-től a Tűzoltó utcai II. számú Gyermekklinika munkatársa, ahol súlyosan beteg és haldokló gyerekek és rokonaik pszichológusa volt. Lefektette a Világjáték szceno bábteszt alapjait, majd később ezt fejlesztette - a módszer a gyerekek vizualitására építve segíti az alkalmazkodóképességet, a gátak és félelmek feloldását, illetve az érzelmek kivetítését és az azokra való reflexiót. 1976-ban ő nyitott először Magyarországon játékszobát, valamint egy saját szobát a szülőknek.
A Magyar Hospice Alapítványt 1991-ben alapította, ugyanebben az évben Asszony a fronton című memoárja Az Év Könyve lett. 1992-ben Déry Tibor-jutalmat, 2001-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét kapta. Házassága Mészöly Miklóssal az író haláláig, 2001-ig tartott. Polcz Alaine 2007-ben hunyt el.
KÖNYVEI
Asszony a fronton (1991)
A magyar szerzőktől született második világháborús memoárok egyik kiemelkedő darabja, ami megtörte a háborús nemi erőszak körüli csöndet és tabukat. Polcz Alaine fiatalasszonyként élte át a háborút, a kötetben beszámol a német és az orosz katonák viselkedéséről, a zsidóüldözésről, a bombázásokról, a tömeges és csoportos megerőszakolásokról, a betegségekről, a haldoklókról és a halottakról - valamint a házasságáról is. Ezek bizonyos háborgásokhoz vezettek oroszországban.
Orvosi Pszichológi a Gyakorlatban (1976)
Az orvos működése az orvos és a beteg kapcsolatának lélektani-szociológiai interakciós mezőjében jön létre. Ennek megfelelően van a medicinának egy, a beteg emberre vonatkozó empirikus lélektana, amely kezdettől fogva a klinikai pszichiátria és a kórlélektan hatása alatt állt, abból jött létre. Később az általános pszichológia kutatásainak eredményeit felhasználva bővültek ezek az ismeretek. Nagy hatást gyakoroltak az orvosi pszichológiára a neurózistan, pszichoterápia, gyermekpszichológia, szociálpszichológia és a szociálpszichiátria megfigyelései.
A halál iskolája (1989)
"Milyen volt a múlt emberének viszonya a halálhoz? Mit tud a mai ember a halálról? Miért ejt bennünket zavarba ez a téma? Hogyan készülnek a halálra a súlyos betegek és az öregek? Mit élnek meg az orvosok, a nővérek, a hozzátartozók az agónia ideje alatt?" Ezeket a kérdéseket fedezi fel és fejti ki Polcz Alaine, ebben a halál kultúrájáról szóló műről.
Leányregény (2000)
Egy fiatalasszony valamikor a hetvenes években a Fekete-tengerhez megy nyaralni. S bár Erdélyt, Romániát, gyermekkora helyszínét jól ismeri, az utazás tartogat számára meglepetéseket. Polcz Alaine kötelességtudó útleírás helyett történetmeséléssel emeli ki azokat a mozzanatokat, amelyek minden kommentár nélkül, önmagukban képesek felvillantani a másságot, a megértés vágyával pedig elmélyíti a tengerparti nyaralás történetét, és felidézi a hajdani kelet-európai szeglet mindennapjait: a barátságos besúgókat, az utcasarki adok-veszeket, a félelmet és a túlélni akarást.
Egész lényeddel (2006)
"Véget ért a háború. Aztán egy idő múlva - véget ért az első házasságom is. Még volt egy-két próbálkozás helyreállítani. Hosszú ideig úgy éreztem, hogy három dologról nem tudok beszélni: a háborúról, az első házasságomról és Erdélyről. Miklóst megismertem. Már egy éve együtt éltünk - ami akkor tilos volt -, de nem mertem házasságot kötni vele. Féltem a házasságtól. Aki egyszer majdnem belehal, az fél. A közmondás szerint, akit egyszer megmart a kígyó, az a gyíktól is fél. Meg túlságosan szép is volt Miklós. Hódító atléta. Valaki nézte a fiatalkori képünket, amelyen védőn ölel át Miklós, és a jövőbe tekintünk: Milyen hihetetlen, tudom, mi mindenen estetek át, Miklós is, te is. Nyoma sincs annak, hogy mind a ketten megjártátok a poklot."
A bilincs a szabadság legyen - Mészöly Miklós és Polcz Alaine levelezése 1948-1997
A 20. századi magyar kultúra két kiemelkedő alakja, Polcz Alaine és Mészöly Miklós levelezését magába foglaló kötetet mintegy 700 levélből állították össze. A sorok közül kiolvasható nemcsak a házaspár egymás iránt érzett szerelme és kapcsolatuk árnyalatai, hanem személyes nézőpontból még többet megtudhatunk a szocializmus évtizedeiről és a rendszerváltozás időszakáról is. A könyvben Nádas Péter Bármi jő – Emléklapok halott barátaimról című esszéjét is megtaláljuk.
Karácsonyi utazás (2007)
Kalandos utazás egy erdélyi temetésre a hetvenes évek egyik rideg, zimankós karácsonyán. Három nap története boldog találkozásokkal, temetéssel, családi perpatvarral, betlehemesekkel, vonatozással Vízakna és Kolozsvár között - megannyi szereplővel és eseménnyel, melyek Polcz Alaine nagy élettapasztalata, asszonyi bölcsessége, tartózkodó humora révén varázstükörré rendeződnek.