Hányféle arca volt Polcz Alaine-nek?

Hányféle arca volt Polcz Alaine-nek?

Közel 140 fotóval mesél Polcz Alaine életéről Szávai Géza új képaláírás-kötete. Az életed, Polcz Alaine – Asszony a hátországban (olvass bele ITT) egy sajátos fényképalbum, amelyben a szerző szó szerint és átvitt értelemben is a saját lencséjén keresztül mutatja be az író és pszichológus személyét és egy különleges barátság történetét.

Forgách Kinga | 2021. augusztus 03. |

Aki ismeri Polcz Alaine könyveit, az sok bensőséges információt tudhat az életéről. Olvashattunk már gyerekkorának meghatározó élményeiről (Gyermekkorom), fiatalkori háborús traumáiról (Asszony a fronton), Mészöly Miklóssal való házasságáról (Egész lényeddel), de még háziállatairól is (Macskaregény). Sok olyan írása van, amely önéletrajzi elemekből építkezik, és ezekből egy nagyon izgalmas személyiség rajzolódik ki. Egy olyan nő képe, aki egyszerre erős és törékeny, bátor és érzékeny, humoros és empatikus. Aki sok mindent megélt és éppen ezért sokat tudott az emberekről, és aki nem hallgatott a legnehezebb témákról sem. Egy olyan impulzív, intelligens személy, akit jó lett volna ismerni, a barátunknak tudni. Hogy milyen lehetett Polcz Alaine testközelből, most megtudhatjuk Szávai Géza új könyvéből, amely képeken keresztül mesél az író életének fontos állomásairól. Az életed, Polcz Alaine – Asszony a hátországban egy fotókat támaszul használó visszaemlékezés, egy családi barátság története, egy rendhagyó, szubjektív portrékönyv, amely képaláírásokban meséli el Polcz Alaine életét, a gyerekkortól a haláláig.

SZÁVAI GÉZA
Az életed, Polcz Alaine - Asszony a hátországban
Pont Kiadó, 2021, 160 oldal
-

Szávai Géza kötete olyan, mintha egy régi családi fényképalbumot lapoznánk végig a szerzővel. A könyvet már a legelső mondattól („Soha nem tegeztem Polcz Alaine-t.”) kezdve meghatározza egyfajta bensőségesség, személyesség és őszinteség. Már innen tudhatjuk, hogy nem egy fennkölt memoárt fogunk olvasni, de nem is dokumentumok, képek száraz gyűjteményét. Ebből a könyvből sokkal inkább azt tudhatjuk meg, hogy ki volt Szávai Gézának Polcz Alaine, az ő kameráján keresztül milyennek látszott az író, a pszichológus, a tanatológia magyarországi úttörője, Mészöly Miklós felesége, a családi barát. Ilyen értelemben ez a könyv éppen annyira szól Szávai Gézáról (és családjáról), mint magáról Polcz Alaine-ről.

-

Szávai Ilona és Polcz Alaine

Ami szinte rögtön kiderül, hogy Polcz Alaine nagyon meghatározó személy volt Szávai Géza életében. Annak a három nőnek az egyike volt, aki jelentős hatással volt rá és az életére: „… egész életem folyamán csupán három nővel vitatkoztam sokat, szenvedélyesen, mondhatni: életre-halálra. Anyámmal, a feleségemmel, Ilonával és Polcz Alaine-nel. Mert mindhárman folyton bele akartak avatkozni – bele is avatkoztak – az életembe.” A rendszerváltás időszaka körül bő egy évtizeden át volt szoros baráti és szakmai kapcsolat a Szávai- és a Mészöly- házaspár között. A legtöbbet tehát erről az időszakról tudhatunk meg a kötetből, de nem maradnak ki Polcz Alaine fiatalkori képei és a hozzájuk kapcsolódó történetek, kommentárok sem.

Ami nagyon izgalmas Az életed, Polcz Alaine-ben, hogy korántsem idealizált képet kapunk róla. Érdekes, színes, olykor esendő emberként jelenik meg, akivel nagyokat lehetett vitatkozni és humorizálni, akinek határozott véleménye volt sok mindenről, és aki olykor fel tudta húzni a körülötte lévőket. A másik fontos aspektus, hogy az író ebben a kötetben nem Mészöly Miklós feleségeként, hátországaként jelenik meg, hanem saját jogán mint kitűnő alkotó és nagyformátumú személyiség. „Vallomás: amikor el kellett döntenem, hogy a Mészöly-Polcz boltív melyik pillérének szentelem a dilógia első könyvét, a kanonizált elvárhatóság ellen szavazva azonnal Alaine mellett döntöttem. Ne haragudj, Miklós, de kitűnő, jeles író jócskán akad, írnak is róluk bőséggel könyveket, na de nagyformátumú asszonyokról – boltív-társainkról – keveset regélnek” – írja a kötet végén Szávai Géza (a tervek szerint ugyanis készül egy iker-kötet Mészöly Miklósról is).

-

Polcz Alaine és Mészöly Miklós

Amit kapunk ettől a kötettől, az egy mozaikszerűen elmesélt élet- és barátságtörténet, amely egy-egy fotó, villanás, képaláírás segítségével idézi fel, milyen volt Polcz Alaine (akit egyébként – mint kiderül – szintén nagyon érdekelt a fotózás már kislánykorától kezdve). Ezek a képek nem önmagukban állnak, hanem sokszor a fotók keletkezés- és utótörténetét is megismerjük, ami sokat hozzátesz ahhoz, hogy érzékeljük és értékeljük a képek auráját. Láthatjuk a kamaszlány Polcz Alaine-t (vagy más néven: Ibolyát), az öntudatos úrilányt, az apa hiányát a családi fotókon, az első esküvőjén készült képet, amelyről valaki levágta a vőlegényt, majd később Mészöly Miklós mellett, könyvbemutatókon, Kisorosziban, időskorában. Közel 140 fotó került ebbe a kötetbe, ezeken keresztül pedig Polcz Alaine rengetegféle arca tárul fel előttünk.

Szávai Géza humorral, együttérzéssel, néha (utólag is) vitatkozva idézi fel Polcz Alaine emlékét. Közben az is nagy hangsúlyt kap, hogy az író és pszichológus élete hogyan keresztezte az ő családjukét, hogy milyen sorspillanatokat éltek meg egymás mellett, illetve együtt, legyen szó pozitív, félelmetes vagy szomorú élményekről. A kötetben sok szó esik olyan dolgokról is, amelyeket eddig kevesen tudhattak Polcz Alaine-ről. Például, hogy mennyire dacos tudott lenni, ha el akart érni valamit, hogy mennyire megviselte, hogy nem lehetett gyereke, hogy milyen jó emberismerő volt, vagy hogy kívülről nézve milyen volt a házassága Mészöly Miklóssal. Az életed, Polcz Alaine tehát sajátos fényképalbum, amelyben játékba lépnek egymással a konkrét, fényképezőgép által rögzített életpillanatok és a szubjektív, személyes emlékezet által megőrzött képek. És éppen ettől a kettősségtől izgalmas a kötet.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Az életed, Polcz Alaine – Asszony a hátországban

„Polcz Alaine-ről, egy nagy formátumú nőről, kiemelkedő személyiségről igaz és izgalmas képet adok úgy, hogy életét gyerekkorától haláláig fényképekkel követem, képaláírásokkal adatolom”. A változatosság bűvöletében alkotó Szávai Géza, ezzel a könyvvel is új műfajt teremt. Olvass bele!

...
Hírek

Polcz Alaine tudatosan készült a saját halálára

Polcz Alaine remek előadásairól, újszerű művészetterápiás módszereiről, időskori munkáiról és a saját halálára való felkészüléséről is olvashatunk az Alaine és Annácska – Egy barátság története című sorozat második részében.

...
Kritika

Polcz Alaine házi kedvencek történetein keresztül meséli el az életét

Még több olvasnivaló
...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

...
Nagy

Jónás Tamás: Nincs időm a mellébeszélésre és a tabura

Hosszú hallgatás után új kötettel jelentkezik Jónás Tamás, akit önéletrajziságról, fájdalomról, szeretetről és Istenről kérdeztünk. 

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...

Komplett iparágak dolgoznak azért, hogy az anyák rettenetesen érezzék magukat

...

Hollywood legendagyártó gépezete Lugosi Bélát sem kímélte

...

Litkai Gergely: Mi történne a világgal, ha eltűnnének a méhek? / A méhek története

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Müller Péter Sziámi: A dal tud valamit, amit szeretnék tudni én is

„Életem összes kalandja másodszándékból következett” ‒ mondja Müller Péter Sziámi, akinek napestig sorolhatnánk a titulusait és a kitüntetéseit, magára legszívesebben mégis költőként tekint. Elmesélte nekünk, hogy lelt rá élete legjobb játszótársára nemrégiben, és megtudtuk tőle, miért csendesednek el bennünk a dalok, mire felnövünk.

...
Szórakozás

Kíváncsiak az életre – HIÚZ: Ez ennyi volt

Az a.dal.szöveg rovatban ezúttal a HIÚZ zenekar Ez ennyi volt című dalával foglalkozunk. 

...
Szórakozás

Egyedi Péter: Kiadni magad ijesztő dolog és önterápia is

Versről és dalszövegről, Péterfy Borinak írt slágerről, a magyar és angol szövegek közti különbségekről is beszélgettünk az énekes-dalszerzővel. Az a.dal.szöveg podcastban Egyedi Péter volt a vendégünk.