Világjáték – Polcz Alaine 100
Mikor? Február 16-tól
Hol? PIM
„Minden, ami van a nagy világban, azt itt megtalálod kicsiben. Ezekből építesz egy olyan világot, amilyent akarsz. Ez lesz a te világod.” Ezt az útmutatást kapja a gyermek a világjáték-teszt kezdetekor. E pszichológiai-játékdiagnosztikai módszer magyarországi bevezetése és továbbfejlesztése volt Polcz Alaine szakmai életútjának egyik legfontosabb eredménye. A február 16-án nyíló kiállítás látványvilágát a Világjáték inspirálta és ez vált annak tematikus szervezőelvévé: a teszt kérdései mentén, ám a muzeológia megközelítésmódjával, a tudományos és az irodalmi életmű, valamint a tárgyi hagyaték elemeiből, szövegeiből épül fel Polcz Alaine világa.
A Magyar Széppróza Napja a FISZ-szel
Mikor? Február 17.
Hol? Lumen Kávézó
Kollektív könyvbemutató és felolvasás Jókai Mór születésnapja alkalmából. Mi kerül a kortársak fókuszába, ha a Mesterre néznek? A rendezvényen kötetbemutatón és kerekasztal-beszélgetésen vehetnek részt az érdeklődők (Farkas Balázs: La morte; Körtesi Márton: Öngyújtótöltés; K. Varga Bence: Repedések könyve; Vasas Tamás: Mindenkinek jut egy takaró, Vörös Anna: Vadoma). És persze nagy figyelmet kapnak majd az este folyamán a Jókai-átiratok: Fekete I. Alfonz, Neszlár Sándor és Papp-Zakor Ilka az általuk választott Jókai-szövegben megmerítkezve írtak rövidprózát, melyet a helyszínen olvasnak fel a közönségnek.
Bolygó bogozó
Mikor? Február 13. és április 24. között
Hol? SZTE BTK Informatórium
Áprilisig a gyerekirodalom színe javával találkozhatnak az érdeklődők a szegedi Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék jóvoltából. A szakmai közönség mellett a szervezők a középiskolás és felnőtt olvasókat is várják, hiszen nemcsak az ifjúsági irodalom elméleti kérdéseiről hallgathatnak meg érdekes beszélgetéseket, de a művek keletkezéstörténetével és izgalmas műhelytitkokkal is megismerkedhetnek a rendezvényeken résztvevők. Február 20-án Szabó Tibor Benjámin lesz a Bolygó bogozó vendége, de a rendezvénysorozaton az olvasók találkozhatnak mások mellett Laboda Kornéllal, Totth Benedekkel, Vészits Andreával és Sepsi Lászlóval is.
Mágikus állatok iskolája - Rejtélyes gödrök
Hol? A mozikban
Milyen érzés lenne, ha lenne egy saját, csakis hozzád kötődő állatod? Aki téged megért, beszélgetni tudsz vele, mindenhova elkísér? Ennek az iskolának a tanulói ilyen igaz barátokra lelnek. Az új tanév pedig új kalandokat is tartogat Ida és barátai számára, akik most az iskola területén felbukkanó rejtélyes gödrökre keresik a választ, miközben új mágikus állatok segítik őket a nyomozásban. Margit Auer könyvsorozata már 13 kötetnél tart (magyarul 12 jelent meg eddig - a legfrissebbe ITT tudsz beleolvasni), léteznek vakációs különkiadások és kezdő olvasóknak szóló spin-off kötet is. A sorozat alapján ez már a második mozifilm. A szerző tavaly Budapestre látogatott, mi előtte interjúztunk vele:
A Mágikus állatok iskolája című sorozatból eddig 12 kötet jelent meg magyarul, a szerző, Margit Auer pedig novemberben Budapestre látogat. Interjúnkban gyerekkori olvasásélményeiről és gyerekeknek szóló írástippekről kérdeztük, közben pedig kiderül az is, ő maga milyen mágikus állat bőrébe bújna a legszívesebben.
Tovább olvasokIrodalomterápiás önismereti csoport irodalmi alkotók számára
Mikor? Március 1. - május 17.
Jakobovits Kitti pszichológus, irodalomterapeuta tematikus irodalomterápiás önismereti csoportot indít márciustól az irodalom területen alkotók számára. A fókuszban az alkotással, írással, írói identitással kapcsolatos témák, dilemmák, kérdések (pl.: saját szöveghez való viszony, kreativitás, az alkotófolyamat forrásai, céljai, motívumai, alkotás és mentális egészség viszonya, mitizált őrült-zseni alkotó képe) állnak majd. A csoport lehetőséget biztosít az irodalom területén alkotók számára, hogy pszichológussal és egymással beszélgethessenek a művészetükhöz kapcsolódó önismereti kérdéseikről, dilemmáikról, elakadásaikról.
13. Frankofón Filmnapok
Mikor? Március 2-12.
Március 2-án a 75. Cannes-i Filmfesztivál nyitófilmjével, a Csapó! című vígjátékkal kezdődik a 13. Frankofón Filmnapok. Március 2-12. között a budapesti Uránia és Toldi moziban, az Art+ Cinemában és a Francia Intézetben 26 kortárs frankofón - francia, belga, kanadai, koszovói, marokkói, román, svájci és tunéziai - alkotást nézhet meg a hazai közönség eredeti nyelven, magyar felirattal. A Velencei, a Cannes-i, a Berlini és a Torontói Nemzetközi Filmfesztivál programjából több film és díjnyertes alkotás is szerepel a kínálatban. Többek között olyan nagyszerű színészeket láthatunk majd, mint Isabelle Huppert, François Cluzet, Chiara Mastroianni, Matthieu Kassovitz, Virginie Efira, Charlotte Gainsbourg és Romain Duris, Louis Garrelt pedig rendezőként is megismerheti a magyar közönség. Március 4. és április 4. között több vidéki városban mutatnak be egy szűkebb válogatást a 13. Frankofón Filmnapok programjából.