10+1 érdekes tény a 100 éve született Mészöly Miklós életéről

10+1 érdekes tény a 100 éve született Mészöly Miklós életéről

100 évvel ezelőtt, 1921. január 19-én született Mészöly Miklós író, aki a magyar irodalomtörténetben a mai napig megkerülhetetlen viszonyítási pont, és akinek művei számos kortárs íróra voltak nagy hatással. Születésének évfordulójára Szolláth Dávid írt róla nagyszabású monográfiát, amely a Jelenkornál jelent meg. Mi most ennek segítségével gyűjtöttünk össze 10+1 érdekességet Mészöly Miklós életéről.

Fotó: a Mészöly Miklós Emlékház gyűjteménye

Forgách Kinga | 2021. január 19. |

1. Eredetileg Molnár Miklós

Molnár Miklós néven született 1921-ben. Első megjelent novellája a Bridge és Nyúl volt, amelyet még ezen a néven publikált a pécsi Sorsunk folyóiratban 1943-ban, 22 évesen. 1947-től használta az apai nagyanyjától felvett Mészöly nevet. Első kötete, a Vadvizek 1948-ban jelent meg. A pályakezdése elég sokáig, másfél-két évtizedig elhúzódott, az íróvá válás nehéz folyamat volt a háborús időben.

2. A Hamis Tanú törzsvendége

Jogi diplomát szerzett, és bár szeretett volna a Sorbonne-on irodalmat és filozófiát tanulni, a háború miatt ez nem jött össze. Ügyvédbojtárként viszont megmentett egy postarabló gyilkost az akasztófától. A szekszárdi jogászok közé jól beilleszkedett, amit jól mutat, hogy törzshelye volt a Hamis Tanú nevű vendéglőben.

Szolláth Dávid
Mészöly Miklós
Jelenkor, 2020, 740 oldal
Szolláth Dávid: Mészöly Miklós

3. Megsemmisített kéziratok

1943-ban megsemmisített egy bőröndnyi kéziratot.

4. Szökésben a háborúból

1944-ben besorozták katonának, ami drámai események sorához vezetett. A mai Lengyelország területére vitték tüzérkiképzésre, aztán amikor közeledett a szovjet offenzíva és a tábort elkezdték kiüríteni, Mészöly ellopott két katonai bélyegzőt, amelyekkel hamis papírokat állított ki magának és négy társának. Többször is veszélyes helyzetbe kerültek, valószínűleg embert is kellett ölnie (ennek emléke évtizedekig kísértette), de sikerült tovább szökniük. Berlinbe érve tudta meg, hogy apja kórházba került, testvére pedig eltűnt az orosz fronton, ezért úgy döntött, hazamegy. Azonban mikor visszaszökött Magyarországra, elkapta egy nyilas osztag és statáriális bíróság elé állították. Szerencséjére a nyilas hadbíró egy gyerekkori jóbarátjának volt a rokona, valószínűleg ő mentette meg Mészölyt a halálbüntetéstől, amelyet amúgy azonnal végrehajtottak volna. Büntetőszázadba került, ahol holttesteket kellett exhumálnia, később bolgár hadifogságba esett, de onnan is elszökött. Magyarországon viszont a pécsi fogolytáborba került.

5. A termékbegyűjtő és kitelepítő osztag munkatársa

Vélhetőleg egy irodalombarát szovjet tiszt révén jutott haza Szekszárdra. Utána egy terménybegyűjtő és kitelepítő osztagnál kapott kocsikísérői munkát. A 40-es évek végén szerkesztőként dolgozott, 1950-től az Állami Bábszínház dramaturgja volt, ahol akkoriban sok jeles művész alkotott. 

6. Mészöly és tsa. 

1949-ben kötött házasságot Polcz Alaine-nel, akivel – bár ez kevésbé köztudott – közösen is létrehoztak alkotásokat. Meséken, mesék dramatizálásán is gyakran együtt dolgoztak az 50-es években, de később is előfordult, hogy Polcz Alaine nyersanyagot szolgáltatott férjének írásaihoz. Ilyen volt például a Pontos történetek, útközben című kötet, amelyet Mészöly felesége magnóra rögzített emlékei nyomán írt. (Ennek ellenére szerzőként csak Mészöly Miklós nevét tüntették fel, Polcz Alaine-re csak az ajánlásban van utalás.)

7. 1956

1956-ban Mészöly is tanúja volt a történelmi eseményeknek, és részt vett az Írószövetség nyilatkozatának megfogalmazásában is. A visszaemlékezések szerint, amikor november 1-jén vagy 2-án többedmagával az Írószövetségbe indult, látta, ahogy a Moszkva téren mentőautókból ávósok lőnek a tömegre. Ugyanezen a napon este Mészölyék éppen Nemes Nagyék Kékgolyó utcai lakásában tartózkodtak, amikor egy tankból találat érte a lakást. Szerencsére senki sem sérült meg komolyabban, de Lengyel Balázs és Nemes Nagy Ágnes éppen ezért Mészölyék otthonában vészelte át a forradalom napjait. 

8. Szilencium

Pályája során többször is szilenciumra ítélték, ezekben az időszakokban csak gyerekirodalmi művei jelenhettek meg. Az 1957-ben kiadott Sötét jelek kivétel volt, de a Népszabadságban azt is „uszítónak” nevezték, így Mészöly megint csak évekig nem adhatott ki felnőtteknek szóló könyvet. Részesült viszont az Albert Camus által magyar szerzőknek felajánlott támogatásban. Ebben az időszakban megfigyelték, lehallgatták, és attól is lehetett tartani, hogy letartóztatják. Első regényét, Az atléta halálát végül 1966-ban adta ki a Magvető.

9. Az ablakmosó-botrány

Mészöly első drámájához, Az ablakmosóhoz egy kultúrpolitikai botrány kötődik, amely megpecsételte drámaírói karrierjét. A hatalom természetéről szóló darabot 1963-ban mutatták be a Miskolci Nemzeti Színházban, azonban szinte azonnal, a második előadás után le kellett venni a műsorról. A dráma szövegváltozatát a Jelenkorban közölték, de abból még nagyobb botrány lett, támadások indultak a folyóirat ellen, a főszerkesztőt, Tüskés Tibort leváltották. 

10. A filmszínész Mészöly

Mészöly filmekben is szerepelt. Ő játszotta a főszerepet Jancsó Miklós Goldman György szobrászról szóló rövidfilmjében. A 60-as évek elején anyagi gondok miatt vállalt statisztálást. Szerepelt az Oldás és kötés, valamint az Így jöttem című Jancsó-filmekben.

10+1. Ellenzéki értelmiségi szerep

1980-tól Mészöly rendszeresen szervezett ellenzéki összejöveteleket Kisorosziban, később pedig a Városmajor utcai lakásukon. Bekapcsolódott az ellenzéki értelmiségiek csoportjába, több számára fontos ügyben is szót emelt. A Hadkötelezettséget Ellenzők Ligájának megalakulásakor elnökké választották. Az 1956-os forradalom 30. évfordulóján ő is aláírta az a nyilatkozatot, amelyben kelet-európai ellenzékiek fejezték ki elkötelezettségüket a demokrácia mellett. Antall József 1988-ban többször is meghívta az Ellenzéki Kerekasztal háttérbeszélgetéseire. Mészöly volt a Magyar Helsinki Bizottság első elnöke, valamint a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja és elnöke is.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tíz fotó a 100 éve született Mészöly Miklós életéből

Száz éve, 1921. január 19-én született Mészöly Miklós, akiről Esterházy Péter azt mondta, hogy mindannyian az ő köpönyegéből bújtak ki. Mészöly 1954-től szabadfoglalkozású íróként dolgozott, életművének gerincét elbeszélések, novellák, kisregények alkotják, ezzel együtt több esszé-, publicisztika-, dráma- és mesekötet szerzője. Életét sokféleképpen be lehet mutatni, mi most tíz jellegzetes és emlékezetes fényképet választottunk ki.

...
Nagy

Úgy szerettük Mészölyt, ahogy egy csodálatos, szelíd tigrist

...
Beleolvasó

Mészöly és Polcz kölcsönösen megérezték, ha a másikkal valami kivételes történt

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

Hírek
...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

...
Hírek

A „manifesztálás” lett az év szava 2024-ben

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

...
Hírek

Szabó Magda a római szépségápolásról írta diplomamunkáját

...
Hírek

Egy 1200 éves kódex, amit majdnem tönkretettek a vikingek

...
Hírek

Péntek Orsolya: Az ELMŰ nem kérdezi meg, libsi vagyok-e vagy náci, hanem lekapcsolja az órámat, ha nem fizetek

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

...
Gyerekirodalom

Az Egy ropi naplója szerzője szerint az új rész az eddigi legjobb és legviccesebb

Az Egy ropi naplója 19. részében egy féltve őrzött családi titokra derül fény. 

...
Gyerekirodalom

Illusztrált gyerekkönyvben adják ki Bródy János dalszövegeit

Így a legfiatalabb generációk is megismerhetik Bródy János kisebbeknek szóló dalait.