10+1 érdekes tény a 100 éve született Mészöly Miklós életéről

10+1 érdekes tény a 100 éve született Mészöly Miklós életéről

100 évvel ezelőtt, 1921. január 19-én született Mészöly Miklós író, aki a magyar irodalomtörténetben a mai napig megkerülhetetlen viszonyítási pont, és akinek művei számos kortárs íróra voltak nagy hatással. Születésének évfordulójára Szolláth Dávid írt róla nagyszabású monográfiát, amely a Jelenkornál jelent meg. Mi most ennek segítségével gyűjtöttünk össze 10+1 érdekességet Mészöly Miklós életéről.

Fotó: a Mészöly Miklós Emlékház gyűjteménye

Forgách Kinga | 2021. január 19. |

1. Eredetileg Molnár Miklós

Molnár Miklós néven született 1921-ben. Első megjelent novellája a Bridge és Nyúl volt, amelyet még ezen a néven publikált a pécsi Sorsunk folyóiratban 1943-ban, 22 évesen. 1947-től használta az apai nagyanyjától felvett Mészöly nevet. Első kötete, a Vadvizek 1948-ban jelent meg. A pályakezdése elég sokáig, másfél-két évtizedig elhúzódott, az íróvá válás nehéz folyamat volt a háborús időben.

2. A Hamis Tanú törzsvendége

Jogi diplomát szerzett, és bár szeretett volna a Sorbonne-on irodalmat és filozófiát tanulni, a háború miatt ez nem jött össze. Ügyvédbojtárként viszont megmentett egy postarabló gyilkost az akasztófától. A szekszárdi jogászok közé jól beilleszkedett, amit jól mutat, hogy törzshelye volt a Hamis Tanú nevű vendéglőben.

Szolláth Dávid
Mészöly Miklós
Jelenkor, 2020, 740 oldal
Szolláth Dávid: Mészöly Miklós

3. Megsemmisített kéziratok

1943-ban megsemmisített egy bőröndnyi kéziratot.

4. Szökésben a háborúból

1944-ben besorozták katonának, ami drámai események sorához vezetett. A mai Lengyelország területére vitték tüzérkiképzésre, aztán amikor közeledett a szovjet offenzíva és a tábort elkezdték kiüríteni, Mészöly ellopott két katonai bélyegzőt, amelyekkel hamis papírokat állított ki magának és négy társának. Többször is veszélyes helyzetbe kerültek, valószínűleg embert is kellett ölnie (ennek emléke évtizedekig kísértette), de sikerült tovább szökniük. Berlinbe érve tudta meg, hogy apja kórházba került, testvére pedig eltűnt az orosz fronton, ezért úgy döntött, hazamegy. Azonban mikor visszaszökött Magyarországra, elkapta egy nyilas osztag és statáriális bíróság elé állították. Szerencséjére a nyilas hadbíró egy gyerekkori jóbarátjának volt a rokona, valószínűleg ő mentette meg Mészölyt a halálbüntetéstől, amelyet amúgy azonnal végrehajtottak volna. Büntetőszázadba került, ahol holttesteket kellett exhumálnia, később bolgár hadifogságba esett, de onnan is elszökött. Magyarországon viszont a pécsi fogolytáborba került.

5. A termékbegyűjtő és kitelepítő osztag munkatársa

Vélhetőleg egy irodalombarát szovjet tiszt révén jutott haza Szekszárdra. Utána egy terménybegyűjtő és kitelepítő osztagnál kapott kocsikísérői munkát. A 40-es évek végén szerkesztőként dolgozott, 1950-től az Állami Bábszínház dramaturgja volt, ahol akkoriban sok jeles művész alkotott. 

6. Mészöly és tsa. 

1949-ben kötött házasságot Polcz Alaine-nel, akivel – bár ez kevésbé köztudott – közösen is létrehoztak alkotásokat. Meséken, mesék dramatizálásán is gyakran együtt dolgoztak az 50-es években, de később is előfordult, hogy Polcz Alaine nyersanyagot szolgáltatott férjének írásaihoz. Ilyen volt például a Pontos történetek, útközben című kötet, amelyet Mészöly felesége magnóra rögzített emlékei nyomán írt. (Ennek ellenére szerzőként csak Mészöly Miklós nevét tüntették fel, Polcz Alaine-re csak az ajánlásban van utalás.)

7. 1956

1956-ban Mészöly is tanúja volt a történelmi eseményeknek, és részt vett az Írószövetség nyilatkozatának megfogalmazásában is. A visszaemlékezések szerint, amikor november 1-jén vagy 2-án többedmagával az Írószövetségbe indult, látta, ahogy a Moszkva téren mentőautókból ávósok lőnek a tömegre. Ugyanezen a napon este Mészölyék éppen Nemes Nagyék Kékgolyó utcai lakásában tartózkodtak, amikor egy tankból találat érte a lakást. Szerencsére senki sem sérült meg komolyabban, de Lengyel Balázs és Nemes Nagy Ágnes éppen ezért Mészölyék otthonában vészelte át a forradalom napjait. 

8. Szilencium

Pályája során többször is szilenciumra ítélték, ezekben az időszakokban csak gyerekirodalmi művei jelenhettek meg. Az 1957-ben kiadott Sötét jelek kivétel volt, de a Népszabadságban azt is „uszítónak” nevezték, így Mészöly megint csak évekig nem adhatott ki felnőtteknek szóló könyvet. Részesült viszont az Albert Camus által magyar szerzőknek felajánlott támogatásban. Ebben az időszakban megfigyelték, lehallgatták, és attól is lehetett tartani, hogy letartóztatják. Első regényét, Az atléta halálát végül 1966-ban adta ki a Magvető.

9. Az ablakmosó-botrány

Mészöly első drámájához, Az ablakmosóhoz egy kultúrpolitikai botrány kötődik, amely megpecsételte drámaírói karrierjét. A hatalom természetéről szóló darabot 1963-ban mutatták be a Miskolci Nemzeti Színházban, azonban szinte azonnal, a második előadás után le kellett venni a műsorról. A dráma szövegváltozatát a Jelenkorban közölték, de abból még nagyobb botrány lett, támadások indultak a folyóirat ellen, a főszerkesztőt, Tüskés Tibort leváltották. 

10. A filmszínész Mészöly

Mészöly filmekben is szerepelt. Ő játszotta a főszerepet Jancsó Miklós Goldman György szobrászról szóló rövidfilmjében. A 60-as évek elején anyagi gondok miatt vállalt statisztálást. Szerepelt az Oldás és kötés, valamint az Így jöttem című Jancsó-filmekben.

10+1. Ellenzéki értelmiségi szerep

1980-tól Mészöly rendszeresen szervezett ellenzéki összejöveteleket Kisorosziban, később pedig a Városmajor utcai lakásukon. Bekapcsolódott az ellenzéki értelmiségiek csoportjába, több számára fontos ügyben is szót emelt. A Hadkötelezettséget Ellenzők Ligájának megalakulásakor elnökké választották. Az 1956-os forradalom 30. évfordulóján ő is aláírta az a nyilatkozatot, amelyben kelet-európai ellenzékiek fejezték ki elkötelezettségüket a demokrácia mellett. Antall József 1988-ban többször is meghívta az Ellenzéki Kerekasztal háttérbeszélgetéseire. Mészöly volt a Magyar Helsinki Bizottság első elnöke, valamint a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja és elnöke is.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tíz fotó a 100 éve született Mészöly Miklós életéből

Száz éve, 1921. január 19-én született Mészöly Miklós, akiről Esterházy Péter azt mondta, hogy mindannyian az ő köpönyegéből bújtak ki. Mészöly 1954-től szabadfoglalkozású íróként dolgozott, életművének gerincét elbeszélések, novellák, kisregények alkotják, ezzel együtt több esszé-, publicisztika-, dráma- és mesekötet szerzője. Életét sokféleképpen be lehet mutatni, mi most tíz jellegzetes és emlékezetes fényképet választottunk ki.

...
Nagy

Úgy szerettük Mészölyt, ahogy egy csodálatos, szelíd tigrist

...
Beleolvasó

Mészöly és Polcz kölcsönösen megérezték, ha a másikkal valami kivételes történt

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.

Hírek
...
Hírek

Bret Easton Ellis: Minden könyvemet magamnak írtam, soha nem másoknak

...
Hírek

Bödőcs Tibor: A népi-urbánus vita itt zajlik, bennem

...
Hírek

Múló idő, várandósság és beszélgetés önmagunkkal - magyar irodalom a Könyvfesztiválon

...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

...
Nagy

A bőség zavara: non-fiction ajánlatunk a Könyvfesztiválra

...
Hírek

Harari a fóliázott könyveiről: Nem a genderkérdés a legnagyobb probléma Magyarországon

...
Zöld

Medvelepke vagy ablakosmoly? Szavazz a 2024-es év lepkéjéről!

...
Hírek

Rendkívüli kötelékek és kihűlő kapcsolatok – tíz izgalmas világirodalmi megjelenés a Könyvfesztiválon

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.

...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

...
Gyerekirodalom

A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]

Szeptemberi Könyvesblokkunkban ezúttal a gyerekeknek (és szüleiknek) kedvezünk: válogatásunkban ismeretterjesztő kötetet, akciódús meseregényt és zseblámpás könyvet ajánlunk.