Nádas a halálról: Amíg itt vagyok, dolgozni fogok, nem tudok mást csinálni

Nádas a halálról: Amíg itt vagyok, dolgozni fogok, nem tudok mást csinálni

A 24.hu és a Magyar Hospice Alapítvány podcastsorozatában, a Nincs rá szóban ezúttal Nádas Péter volt Simonyi Balázs vendége - veszteségről, elmúlásról, halálról, halálközeliségről beszélgettek. Az interjú kétrészes, egyelőre az első rész elérhető - ebből szemezgettünk.

Nyitókép: Valuska Gábor

ro | 2023. április 03. |
  • A halál természetes jelenség, a halál és születés élménye Nádas szerint érdekes módon egybe is esik.
  • A legintimebb dolgok közé tartozik a viszonyulás a halálhoz; a félelem szabja meg az egyes emberek és a társadalmi csoportok viszonyát.
  • Nádas szerint Polcz Alaine-nál felkészültebb ember nem volt a halálra, és mégis nagyon nehezen halt meg. Ezzel összefüggésben úgy véli, ha valamire kíváncsi az ember, az növeli az életkedvét, ez történhetett Polcz Alaine-nal is: „Egzakt tudás utáni vágyában érdeklődött a halál iránt, ez tartotta tovább életben”. Nádas emlékeztetett arra, hogy Polcz Alaine-t a háború alatti sorozatos nemi erőszak nagyon közel vitte a halálközeliséghez, és ez a tragikus háborús élmény volt a kiindulópontja annak, hogy Polcz elkezdett a halál élményével foglalkozni (Polcz Alaine a háború alatti időszakról, a megpróbáltatásokról, az erőszakról az Asszony a fronton című emlékirataiban írt - a szerk.).
  • Nádas beszélt arról is, hogy a saját halálakor újraélte a születése élményét (ezt egyébként megírta a Saját halál című kötetében is, például így: „Halványan derengő, ismerős bordázatát nem tudtam elfelejteni. Mintha az erő egy finoman bordázott csőben ragadna magával. Elég gondolni rá, és ismét magával ragad. Időtlen és végtelen űr, amely a bordázatával körülfog, vezet a fény felé.” - a szerk.).
  • „Attól kezdve, hogy megszülettem, kezdek elmúlni,”

    mondja Nádas. Abban a pillanatban, amikor elmúlik, teszi hozzá, azt az élményt hozza elő segítségül a tudat - a legnagyobb segítséget, amit adhat -, hogy megmutatja a születést.
  • Nádas kikérte magának, hogy annak idején újjáélesztették: „Egész életemben arra vágytam, hogy végre halnék meg, miként tudnám ezt siettetni. Ez beteljesedik, és akkor ez a két barom, ez a két orvos visszahoznak, ahelyett, hogy hagynának békén”.
  • Ha valaki szakmányban lát el súlyos sérülteket (mint az orvosok, az ápolók), azzal súlyosan sérül, és ezt a sérülését valahová raknia kell, ehhez nem lehet hozzászokni, hiszen az ember empatikus lény.
  • Ugyanakkor Nádas úgy véli, a kórházi orvosoknak semmiféle fogalmuk sincs arról, mi az, hogy meghalni, hiszen mindezt technikai problémának fogják fel.
  • A szenvedés bizonyos mértéke érleli az embert, a szenvedés hiánya pedig infantilissá teszi. A kínzás destruáló fájdalom.
  • Az öngyilkossági késztetéséről is szót ejt Nádas, de hogy miért nem dobja el magától az életet, annak elmondása szerint két oka van. Egyrészt 

    az élet hatalma nagyobb hatalom

    („abba nincs jogom beleszólni, még ha a saját életemről van is szó”), másrészt nem hagy örökül másoknak lelkiismeret-furdalást. Magyarázatként Nádas hozzátette, hogy ez az élmény minden öngyilkos-hozzátartozónak sajátja, ami ráadásul nem múló lelkiismeret-furdalás.
  • Az elmúlásra utalva Nádas azt mondta, hogy gyakorlatilag már menetkésznek tekinti magát: „Amíg itt vagyok, dolgozni fogok, nem tudok mást csinálni.”
  • Nádas elmondta azt is, nem szeretne megjelölt sírban pihenni, az ismeretlen helyen való szétszóratás mellett döntött:

    „A jeltelenség mellett döntöttem”.

A teljes beszélgetést ITT lehet végighallgatni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Nádas szerint elkerülhetetlen az összeomlás, de muszáj tennünk a dolgunkat

A Nádas Péterről készült dokumentumfilm, a Saját erdő egyszerre portré- és természetfilm, meditatív alkotás, mely a világról és önmagunkról alkotott tudásunk átgondolására késztet. Kárpáti György Mór alkotása megállásra késztet, kiléptet a mindennapok zajából és felületességéből, és bevezeti a nézőt az író gondolatainak terébe. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Hírek

Nádas Péter öngyilkosságról és szerelemről is beszél a róla szóló új filmben

A Saját erdő című dokumentumfilmet Kárpáti György Mór rendezte, március végén mutatják be a mozikban. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

Hírek
...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

...
Hírek

A „manifesztálás” lett az év szava 2024-ben

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

...
Hírek

Szabó Magda a római szépségápolásról írta diplomamunkáját

...
Hírek

Egy 1200 éves kódex, amit majdnem tönkretettek a vikingek

...
Hírek

Péntek Orsolya: Az ELMŰ nem kérdezi meg, libsi vagyok-e vagy náci, hanem lekapcsolja az órámat, ha nem fizetek