- Szabó T. Anna a beszélgetés elején elmondta, Az életed, Polcz Alaine határfeszegető könyv több okból is. Egyrészt, mert fotók vannak benne, másrészt pedig az őszintesége miatt, amely hasonlatos ahhoz az őszinteséghez, amit Polcz Alaine is megkockáztatott a legtöbb művében. „Nekem nagyon sok újat mondott ez a könyv.”
- Szávai Gézát először a címről és az alcímről kérdezte, utóbbit (Asszony a hátországban) ugyanis provokatívnak tartotta, hiszen maga a szerző is arról írt a könyvben, hogy Polcz Alaine nem Mészöly hátországa volt, hanem egy szuverén alkotó.
- Szávai Géza elmondta, hogy a könyv címe és alcíme is utalás. Az egyik, az alcím Alaine legismertebb művére, az Asszony a frontonra utal, a másik pedig egy közösen készített kötetre, az Az életed, Bíró Bertára (aki Alaine gyerekkori barátja volt).
- A könyvbe sok kis részlet, ugratás története belekerült. Szabó T. Anna az Arcok című fejezetet emelte ki és elmondta, számára a kötet egyik kulcsszava az arc, a másik a boltív volt.
- Szávai Géza Polcz Alaine több arckifejezését is felidézte. Elmondta, hogy felesége számára a legjellegzetesebb Alaine-emlék a kuncogása. De beszélt arról is, hogy volt neki egy tipikusan pszichológus arckifejezése, akaratlanul is fölényes volt, amikor kutakodni akart. A barátnőire viszont másképpen nézett, őt például bosszantotta, amikor a feleségével, Ilonával kuncogva, jelentőségteljesen néztek egymásra.
- A beszélgetésen szóba került a macskákhoz való viszony is, amiről nincs szó ebben könyvben, a Mészöly Miklósról készülő kötetben viszont lesz. „Mindannyiunkat egészen különös viszony fűzött a macskákhoz. Alaine-nek mindig volt macskája” – mesélte Szávai Géza.
- Szabó T. Anna a kölcsönös szolgálat, az ugratások, bosszantások, odaadás, barátság, szerelem motívumait emelte ki a kötetből és elmondta, nagyon sok gyönyörű fénykép van benne, beleértve olyan intim pillanatokat is, mint az orrfújás vagy a nyelvnyújtó Polcz Alaine.
Közel 140 fotóval mesél Polcz Alaine életéről Szávai Géza új képaláírás-kötete. Az életed, Polcz Alaine – Asszony a hátországban egy sajátos fényképalbum, amelyben a szerző szó szerint és átvitt értelemben is a saját lencséjén keresztül mutatja be az író és pszichológus személyét és egy különleges barátság történetét.
Tovább olvasok- Szóba került egy nagyon szép képsorozat is, a kikericses rét, amely Szabó T. Anna szerint lenyűgözően intim és túlvilágian gyönyörű. Szávai Géza el is mesélte, hogyan készültek a képek Kisorosziban, egy gyönyörű természetvédelmi körzetben, ahová ősszel gyakran elmentek négyesben, hogy megnézzék a kikericseket. Polcz Alaine azt kérte számon rajta, hogy mit vesz a felesége közelgő születésnapjára, majd győzködte, hogy legalább egy csokor viárgot vegyen. Szávai Géza ehelyett inkább úgy döntött, elviszi oda, ahol a világ legszebb virágai teremnek és neki adja a rétet. Így mentek el kikericseket szedni a rétre, Szávai pedig végig fotózott közben.
- Kiderült az is, hogy a fényképezés mindig foglalkoztatta Szávai Gézát. Szerinte, amikor nem azzal foglalkozunk, hogy milyen nagy fotóművészek vagyunk, hanem csak egyszerűen képeket készítünk, a fotó is hozza az életet.
- A kötetbe a saját családtörténete is bekerült, ami összefonódik Polcz Alaine-ék történetével. Szávai Géza elmondta, a maguk intimitásával szinte kényes, kényelmetlen zónákat érintő fényképeket is betett a kötetbe, de éppen azért, mert meg akarta mutatni, milyen volt a viszony közöttünk.
- Alaine és Ilona barátsága szinte sorsszerű volt, két nagyon sokat szenvedett nő, akik nagyon hamar egymásra találtak. Érzelgősségtől mentes, intim viszony volt köztük Szávai Géza szerint.
- Már készülőben van a kötet párja, amely Mészöly Miklósról fog szólni és pont ugyanannyi oldal lesz, mint az Alaine-ről szóló könyv. A kérdésre, hogy hol tartanak a munkálatok, Szávai Géza azt mondta, túl sok a fotó, túl tág az élet, szelektálnia kell, de most éppen ezt csinálja.
Hallgasd vissza a beszélgetést: