Az évtized legnépszerűbb könyvei 50-41.

Az évtized legnépszerűbb könyvei 50-41.

Az évtizedet sokféle szempontból vizsgálhatjuk, fogjuk is, de az eladási listákkal kezdjük. Azért ezzel, mert ez az, ami megmutatja, mit olvastunk nagy tömegekben. Ez a lista nem tartalmaz szubjektív nézőpontokat, valós eladási adatok alapján állította össze a Bookline a kérésünkre. A listán lesz gyerekkönyv, nemzetközi bestseller, krimi, szakácskönyv és egy óriási meglepetés is. A kultúra elég sokféle, a könyvekre, az irodalomra is sokféle szempontból tekinthetünk rá, de az biztos, hogy tömegek olvasmányélményét határozta meg ez a lista. A héten bemutatjuk az évtized 50 legnépszerűbb könyvét, ez az első rész. Ezeket a könyveket olvastuk 2010-19 között.

Könyves Magazin | 2021. február 01. |

50. Nyáry Krisztián: Igazi hősök 

Nyáry Krisztián
Igazi hősök
Corvina, 2014
-

Az évtized elején, 2012-ben robbant be Nyáry Krisztián egy Facebook-poszttal, majd érkezett az Így szerettek ők, ami óriási siker lett. Ez utóbbiról még nem beszélünk, mert ezen a listán lesz szó róla. Az irodalomtörténész új nézőpontból mutatta be az írók életét, de érdeklődése más irányokba is elkalandozott. Az Igazi hősök című könyvében TÉNYLEG igazi, magyar hősök szerepelnek (itt lehet beleolvasni). A könyv megírása után a tanulságokról a következőt nyilatkozta nekünk: "Sosem késő dönteni, hogy mindig érdemes megkérdőjelezni a többségi véleményt, és hogy ez baromi nehéz. Még egy nagyon pici dologban is nehéz szembe menni a többség elvárásaival, és lehet, hogy ez rövidtávon nem kifizetődő, sőt, még az is lehet, hogy az ember életében soha nem lesz az. De mégis csak van valamiféle igazság, ami mellett érdemes letenni a garast."

49. Bosnyák Viktória: A sirály a király?

Bosnyák Viktória
A sirály a király?
Móra, 2019, 84 oldal
-

Bosnyák Viktória mai napig egyik legnépszerűbb könyve A sirály a király?, amely a mesevilág mellett egy ennél sokkal specifikusabb is univerzumba is bevezeti a kisiskolásokat, ez pedig nem más, mint a j-s és az ly-s szavak helyesírása. A könyvet évek óta használják az iskolákban, feladatgyűjtemény is készült hozzá. Sőt, Bosnyák Viktória azonos címmel írt egy zenés darabot is, amelynek ő az egyik szereplője. A szerzőt néhány éve az ifjúsági regényeiről kérdeztük, azt az interjút ITT tudjátok elolvasni.

48. Frei Tamás: 2015 - A káosz éve és a magyar elit háborúja 

Frei Tamás
2015 - A káosz éve és a magyar elit háborúja
Ulpius-ház, 2013, 588 oldal
Frei Tamás: 2015 - A káosz éve és a magyar elit háborúja

Frei Tamás a mai napig az ország egyik legnépszerűbb szerzője, a könyvei rendszerint a bestsellerlisták élén szerepelnek. Tavaly decemberben például a Bábel című regénye végzett a Bookline top50-es listájának első helyén. Ha az elmúlt évtizedet nézzük, a 2013-as könyvéből (is) rengeteg példány kelt el. A 2015 - A káosz éve és a magyar elit háborúja még az Ulpius-háznál jelent meg. Frei Tamás azt képzelte el, mi lett volna, ha 2006-ban Gyurcsány előrelátóan lemondott volna, ha a gazdasági válságért Orbán vitte volna el a balhét, bukása után pedig populista kormány alakult volna történelemcsinálási küldetéstudattal megáldott „zsebsztálinnal" az élen. Frei Tamás könyvét azóta még érdekesebb olvasni, hiszen sok minden bekövetkezett abból, amit vizionált.

A könyvről szóló kritikánkat ITT találjátok, a Frei Tamással készült interjúnk pedig ITT olvasható. 

47. Kiss Ádám: Szütyiő

Kiss Ádám
Szütyiő
Ulpius-ház, 2010
-

2003-ban nyílt meg az első Dumaszínház még a Godot Kávéházban, de 7 év elég volt ahhoz, hogy Kiss Ádámból országosan ismert standupos váljon. Annyira más idők voltak, hogy még létezett az Ulpius-ház kiadó, amely elindította a Dumakönyvtár-sorozatot. A könyvből azért kiderült, hogy a standup nem írott, hanem előadói műfaj. A szerző, aki nem író, nem költő, sőt nem Havas Henrik, így foglalta össze a köszönetben: "Sok könyvet írtam már, kedves Olvasó. Ez az... azt mondja... egy pillanat... számolok... kettő... négy... hat... első! Mindig is írtam, firkáltam, jegyzeteltem. Amióta az eszemet tudom. Valamit mindig. Naplót, verset, cikket, levelet, repet, üzenetet, titkokat, megjegyzéseket. Most könyvet. Izgulok! Remélem, nem látszik az írásomon.A kötetben egyformán megtalálhatjuk a mai kissádámot, a korai kissádámot, és az egészen koraikissádámot is. Sok minden van bennem, ami nem biztos, hogy színpadon kijön, esetleg nem oda való. Persze nemegyszer írás közben jövök csak rá, hogy ez stand-upban milyen szépen működne. Biztos, hogy lesznek ismerős mondatok, kifejezések."

46. Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni Napló 1935-1946

Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni
Napló 1935-1946
Jaffa, 2018, 1280 oldal
-

A 2014-es év legnagyobb irodalmi szenzációja volt, amikor két kötetbe rendezve megjelent Radnóti Miklós özvegyének, Gyarmati Fanninak a naplója (a kézirat gondozója és szerkesztője Ferencz Győző irodalomtörténész volt). Radnótiné kisebb kihagyásokkal tizenegy évig vezette a naplót. Korábban ezt írtuk róla: „Nemcsak a költőről szól azonban ez az 1200 oldal, hanem egy emancipált, tudásra vágyó, és keményen dolgozó fiatal nőről, a kor irodalmi pezsgéséről, a küszködéssel és elismeréssel teli hétköznapokról, és nem utolsósorban arról, ahogyan a közös terveket és álmokat a háború brutálisan ezer darabra törte.” A napló a hét könyve is volt nálunk, akkori kritikánkat ITT olvashatjátok.

45. Berg Judit: Rumini

Berg Judit
Rumini
Pozsonyi Pagony, 2017, 215 oldal
-

2006-ban jelent meg az első Rumini, ezzel pedig egy hosszú-hosszú évekig tartó, és számtalan kalandot rejtő utazás vette kezdetét – nemcsak a címszereplő tengerészegér, de a szerző, Berg Judit számára is. Tavaly jelent meg a sorozat tizedik része (Rumini és az elsüllyedt világ), de az első könyv még mindig meghatározó, hiszen sok helyen felvették az iskolai olvasmányok listájára, és a jelek szerint újra és újra kitermeli a saját olvasóközönségét. Berg Judittal tavaly interjúztunk, a beszélgetésen szóba került a Rumini is, a szériához való viszonyát pedig az író a következőképpen jellemezte: „Gyakorlatilag ez már olyan, mint egy házasság, és van is egy ilyesfajta viszonyom a könyveimmel. Már nagyon ismerjük egymást, néha nagyon idegesek vagyunk egymásra… De közben pedig nagyon mély a szeretet közöttünk.”

44. Borbás Marcsi: A sűrűje - 100 szívmelengető recept

Borbás Marcsi
A sűrűje - 100 szívmelengető recept
StartComm, 2014, 256 oldal
-

Ebben az évtizedben pörgött fel a gasztroforradalom: új helyek nyitottak, magyar éttermek is kaptak Michelin-csillagot, hihetetlen mennyiségű gasztrokontent születik. Miközben különböző tévéműsorok és szakácskönyvek jelentek meg, Borbás Marcsi a tévében és a könyveiben is ugyanazt adta: megmutatta a hazai ízeket, akár a családi asztaláról, akár az ország rejtett zugaiban kutatta fel azokat. A sűrűje kifejezetten Borbás személyes konyhájába vezeti be az olvasót, ahogy a fülszövegben írta: "Azt hiszem, hogy a boldogság megszerzésének titka nem más, mint gyakorlatszerűen felismerni a mindennapok örömeit, a legkisebbeket is. Csiszolgatni az érzékünket, amellyel észrevesszük a Jót a legapróbb történésekben is. A gyakorlat teszi a mestert."

43. Dan Brown: Eredet

Dan Brown
Eredet
Ford.: Turcsányi Jakab, Gabo, 2018, 576 oldal
Dan Brown: Eredet

Dan Brown A Da Vinci-kód óta nem tud mellényúlni: abból világszerte mintegy 80 millió példányt adtak el 2009-ig (jellemzően a magyar háztartások polcain is megtaláljuk), és a többi könyvét is úgy veszik azóta, mint a cukrot, még úgy is, ha a szerző jellemzően nem rugaszkodik el a megszokott sémáitól. Legutóbbi könyve, az Eredet kiemelkedően jól fogyott Magyarországon az elmúlt évtizedben, a sikerlista 43. helyéig jutott. És ennek talán ahhoz is lehet egy kis köze, hogy Dan Brown az itthon 2018-ban megjelent regényében szentelt egy fontos történetszálat a fővárosunknak is: részletes leírást adott például a Lánchídról, a Dohány utcai zsinagógáról és a bulinegyedről, a Szimpla pedig egy üldözési jelenet helyszíneként tűnt fel. A könyvben Robert Langdon egyébként egy világraszóló tudományos felfedezést próbál kibogozni, amely az élet eredetére adna magyarázatot, és ami jó sok mindent felforgathatna a világban. Mi ezt írtuk róla:

„Bár az Eredet megjelenését már nagyon sokan várták, s éppen ezért nagy szenzáció övezi, nem igazán váltja be a hozzá fűzött reményeket. Úgy tűnik Dan Brown ezúttal keveset kockáztatott, maradt a megszokott sémáknál: történetének középpontjában ismét a vallás és a tudomány háborúja áll, és Langdon ismét egy elérhetetlen, ám vonzó és intelligens női kísérővel veti bele magát a titkok feltárásába. Persze hasonlóan a korábbi könyvekhez, az író most is nagyon sok cselekményréteget mozgatott egyszerre a feszültség fokozása érdekében.”

Dan Brownnal való találkozásunkról ITT írtunk, a hamarosan érkező Langdon-sorozatról ITT tudhatjátok meg a legfontosabb infókat, az pedig ebből a cikkünkből derül ki, hogy miért dolgoztak egy bunkerben Dan Brown fordítói. 

42. Suzanne Collins: Az éhezők viadala

Suzanne Collins
Az éhezők viadala
Ford.: Totth Benedek, Agave. 2020, 390 oldal
Suzanne Collins: Az éhezők viadala

Suzanne Collins trilógiája, Az éhezők viadala egyértelműen az elmúlt évtized egyik legnagyobb dobása volt. Már 2012-ben arról számoltunk be, hogy a három kötet az Egyesült Államokban együttesen elérte az 50 milliós példányszámot. A filmek bemutatása után pedig még inkább berobbant a köztudatba a sorozat, Katniss Everdeen a 12. körzetből pedig igazi példaképe lett a 2010-es éveknek. Suzanne Collins egy amerikai katonacsalád sarja és hosszú évekig gyártotta futószalagon ifjúsági tévésorozatok forgatókönyveit. Az éhezők viadala ötlete állítólag tévézés közben fogant meg benne, amikor a valóságshow-k és az afgán háború képsorai között kapcsolgatott. Egy biztos, Az éhezők viadala nagyon jól ráépült mind a hatalomról szóló diskurzusra, mind pedig a valóságshow-k egyre inkább eldurvuló, egyre abszurdabb nézettségi hajszájára.

Azóta már megérkezett Az éhezők viadala előzményregénye is. az Énekesmadarak és kígyók balladája. ITT egy exluzív részletet olvashatsz el belőle, ITT pedig egy 11 perces részlet érhető el az új regény hangoskönyv-változatából. 

41. Bartos Erika: Bogyó és Babóca - Évszakos könyv

Bartos Erika
Bogyó és Babóca - Évszakos könyv
Magánkiadás, 2018, 108 oldal
-

Magyarországon valószínűleg nincs kisgyerekes szülő, aki ne ismerné a csigafiú és a katicalány nevét, ebből pedig nyílegyenesen következik, hogy bölcsődés kortól felfelé nincs olyan gyerek sem, aki ne találkozott volna már valamilyen formában Bartos Erika meséivel. Az első Bogyó és Babóca-kötet 2004-ben jelent meg, és a mesekönyvek, lapozók, valamint a belőlük készült rajzfilmek töretlen népszerűségnek örvendenek azóta is, hiszen Bartos Erika történetei mesei elemeket vegyít hétköznapi élethelyzetekkel, melyekkel a kisgyerekek könnyen tudnak azonosulni. Ez a könyve sem kivétel, így abban minden egyes évszakhoz köthető egy-egy kaland, legyen szó akár palacsintasütésről vagy éppen közös szüretelésről.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

2020 legjobb könyvei 10-1.

Itt a vége, megmutatjuk 2020 legjobb tíz könyvét, köztük a győztest! 

...
Nagy

2020 legjobb könyvei 20-11.

Folytatódik a Nagy Könyves Lista, a top50, amellyel minden decemberben lezárjuk az évet! A héten kiderül, melyik kötet lett szerintünk 2020 legjobb könyve, de addig is itt a 20-11. helyezett!

...
Nagy

2020 legjobb könyvei 30-21.

Folytatódik a Nagy Könyves Lista, a top50, amellyel minden decemberben lezárjuk az évet! A héten kiderül, melyik kötet lett szerintünk 2020 legjobb könyve, de addig is következzen a 30-21. helyezett!

Polc

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...

Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában

...

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...
A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Kiemeltek
...
Nagy

25 év 50 legjobb dalszövege 01.

ABC-sorrendben haladunk! 

...
Nagy

Hallgasd meg az Ezt senki nem mondta! podcast első évadának összes beszélgetését

Az Ezt senki nem mondta! című podcastban ismert emberek mesélnek szülővé válásuk örömeiről és nehézségeiről.

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Olvass!
...
Beleolvasó

A Keleti-blokk titkai a demencia homályába vesznek - Olvass bele Pasi Ilmari Jääskeläinen regényébe!

Milyen titkokat rejtegetett a nemzetközi karriert befutó pszichoterapeuta édesanya?

...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.