Milyen volt az évtized irodalma? Bevezetés 2010-2019 legjobb könyvei elé

Milyen volt az évtized irodalma? Bevezetés 2010-2019 legjobb könyvei elé

vl | 2021. február 01. |

De hát 2020-ban lett vége az évtizednek, nem 2019-ben? Miért kell 2021-ben évtized-listákat készíteni? Ezek a kérdések valószínűleg felmerülnek majd a következő hetekben, mi is sokat rágódtunk ezeken, ezért mielőtt elkezdenénk a listázást, röviden válaszokat is adunk.

2020-nak úgy indultunk neki, hogy készítünk egy print lapszámot a 2010-19 közötti irodalmi és könyves témákról. A lap áprilisban jelent volna meg, de a Covid elvitte a hirdetőket, ezért elálltunk az újság kiadásától. Toltuk magunk előtt a feladatot, de úgy döntöttünk, 2021-et ezzel kezdjük: megvizsgáljuk a 2010-es éveket.

A Könyves Magazinnak nincsenek irodalomtörténészi ambíciói, de nagyon szeretünk arról beszélni, hogy mi volt. Például lehet, hogy egy könyv az adott évben a legnépszerűbb volt vagy megnyerte a legfontosabb irodalmi díjat, de ma már nem beszélünk róla. És ez fordítva is megtörténhet, hogy valamiről alig beszéltünk, de az elmúlt években kiderült, hogy kellett volna. 

A közelmúlthoz is úgy szeretünk hozzáállni, hogy lezárhatatlan, vagyis folyamatosan párbeszédbe kell lépnünk a tíz évvel ezelőtti kritikáinkkal, véleményeinkkel. A könyvpiac gyorsan pörög, alig van idő egy könyvet elolvasni, már megjelenik egy még izgalmasabb, viszont az irodalmi közbeszéd ennél szerencsére sokkal lassabb. Lehet, hogy egy könyv megjelenésekor iszonyú nagy a hájp és az olvasói elvárás, de pár év múlva kiderül, hogy tök felesleges volt a hajcihő.  

Számunkra a listakészítés játék, amelyet komolyan kell venni, ezért több nagy témát próbálunk a következő hetekben körbejárni:

  1. az évtized legnépszerűbb könyveivel kezdjük, a listát a Bookline eladási adatai alapján állítottunk össze. 50 könyvet mutatunk meg, amelyeket minden bizonnyal a legtöbben olvastak az elmúlt évtizedben. Ezek a könyvek iszonyú népszerűek voltak, és ezért bizony tömeghatásuk is nagy volt. 
  2. az évtized legjobb gyerekkönyveit bemutató listával folytatjuk, amelyet szakértőkkel állítottunk össze, és bizonyítják majd, milyen trendek és hatások játszottak szerepet abban, hogy ennyire színessé és izgalmassá váljon a gyerekkönyvpiac. Ezeken a könyveken már sok-sok gyerek nőtt fel, meglátjuk, mit érdemes átvinni a 2020-as évekre.
  3. az évtized legjobb világirodalmi megjelenéseiről is összeállítjuk listánkat, amelyen voltak bombamegjelenések, régi hiányok pótlásai, pár év alatt klasszikussá vált megjelenések. Ebben az évtizedben ismerhettük meg például Elena Ferrantét, Karl Ove Knausgard-t vagy a David Foster Wallace Végtelen tréfáját. 
  4. a hónapot az évtized legfontosabb magyar könyvei ötvenes listájával zárjuk, amelyet legalább 30 irodalmárral, szerkesztővel, kritikussal állítottunk össze. A végén ki fog derülni, hogy az ún. szakma számára mik voltak a legfontosabb megjelenések.

A listakészítések mellett interjúzunk erről az évtizedről, elemzőcikkben mutatjuk meg, mi történt a gyerekirodalomban, a scifiben, milyen irodalmi projektek indultak el, amelyek igazi sikertörténetekké váltak, mik voltak a legjobb adaptációk filmben vagy színházban, de azt is elmeséljük, milyen sikereket ért el a magyar irodalom külföldön. 

JÁTÉK

Örülnénk, ha megosztanátok velünk kedvenc könyveiteket az évtizedből, ha megírnátok, milyen könyv vagy szerző volt rátok a legnagyobb hatással, mi az, amit a következő évtizedbe is magatokkal vinnétek. Ha megírjátok, akkor ide címezzétek: 

szerk[kukac]konyvesmagazin[pont]hu. 

A beküldők között minden héten értékes könyvcsomagot sorsolunk ki. 

Kapcsolódó cikkek
...
Általános cikkek

Guardian: az évtized 100 könyve

...
Általános cikkek

Az évtized legjobb magyar könyvei [10-1]

...
Általános cikkek

Az évtized legjobb magyar könyvei [20-11]

Polc

Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében

...

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...

Az embermentő labdarúgó ‒ dédunokája írt könyvet a válogatott első gólszerzőjéről

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

Hírek
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

...
Zöld

A 19. századi dán festők a sörfőzés maradékát használhatták vásznaik alapozására

...
Hírek

Lefagyasztják az olaszországi áradások miatt elázott régi könyveket

...
Hírek

Floridai alsó tagozatosok már nem olvashatják Amanda Gorman versét, a Fehér Ház tiltakozik

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

...
Nagy

Földi Andrea: Az AI segíthet az illusztrálásban, de a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság

...
Hírek

Ők kapták idén a ferencvárosi József Attila Irodalmi Támogatást!

...
Hírek

A Biblia soha nem látott, 1500 éves részletét találták meg

...
Szórakozás

Ismét film készült Amerika egyik legtöbbet kifogásolt kedvencéből

...
Kritika

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

Emberek és kultúrák közötti távolságokról, a hiányról, a megszállottságot súroló vonzalomról és a mérgező szépségkultuszról is mesél a francia-dél-koreai Elisa Shua Dusapin 2016-os, első regénye. Ez a hét könyve.

Szerzőink

...
Borda Réka

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

...
Kolozsi Orsolya

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir