De hát 2020-ban lett vége az évtizednek, nem 2019-ben? Miért kell 2021-ben évtized-listákat készíteni? Ezek a kérdések valószínűleg felmerülnek majd a következő hetekben, mi is sokat rágódtunk ezeken, ezért mielőtt elkezdenénk a listázást, röviden válaszokat is adunk.
2020-nak úgy indultunk neki, hogy készítünk egy print lapszámot a 2010-19 közötti irodalmi és könyves témákról. A lap áprilisban jelent volna meg, de a Covid elvitte a hirdetőket, ezért elálltunk az újság kiadásától. Toltuk magunk előtt a feladatot, de úgy döntöttünk, 2021-et ezzel kezdjük: megvizsgáljuk a 2010-es éveket.
A Könyves Magazinnak nincsenek irodalomtörténészi ambíciói, de nagyon szeretünk arról beszélni, hogy mi volt. Például lehet, hogy egy könyv az adott évben a legnépszerűbb volt vagy megnyerte a legfontosabb irodalmi díjat, de ma már nem beszélünk róla. És ez fordítva is megtörténhet, hogy valamiről alig beszéltünk, de az elmúlt években kiderült, hogy kellett volna.
A közelmúlthoz is úgy szeretünk hozzáállni, hogy lezárhatatlan, vagyis folyamatosan párbeszédbe kell lépnünk a tíz évvel ezelőtti kritikáinkkal, véleményeinkkel. A könyvpiac gyorsan pörög, alig van idő egy könyvet elolvasni, már megjelenik egy még izgalmasabb, viszont az irodalmi közbeszéd ennél szerencsére sokkal lassabb. Lehet, hogy egy könyv megjelenésekor iszonyú nagy a hájp és az olvasói elvárás, de pár év múlva kiderül, hogy tök felesleges volt a hajcihő.
Számunkra a listakészítés játék, amelyet komolyan kell venni, ezért több nagy témát próbálunk a következő hetekben körbejárni:
- az évtized legnépszerűbb könyveivel kezdjük, a listát a Bookline eladási adatai alapján állítottunk össze. 50 könyvet mutatunk meg, amelyeket minden bizonnyal a legtöbben olvastak az elmúlt évtizedben. Ezek a könyvek iszonyú népszerűek voltak, és ezért bizony tömeghatásuk is nagy volt.
- az évtized legjobb gyerekkönyveit bemutató listával folytatjuk, amelyet szakértőkkel állítottunk össze, és bizonyítják majd, milyen trendek és hatások játszottak szerepet abban, hogy ennyire színessé és izgalmassá váljon a gyerekkönyvpiac. Ezeken a könyveken már sok-sok gyerek nőtt fel, meglátjuk, mit érdemes átvinni a 2020-as évekre.
- az évtized legjobb világirodalmi megjelenéseiről is összeállítjuk listánkat, amelyen voltak bombamegjelenések, régi hiányok pótlásai, pár év alatt klasszikussá vált megjelenések. Ebben az évtizedben ismerhettük meg például Elena Ferrantét, Karl Ove Knausgard-t vagy a David Foster Wallace Végtelen tréfáját.
- a hónapot az évtized legfontosabb magyar könyvei ötvenes listájával zárjuk, amelyet legalább 30 irodalmárral, szerkesztővel, kritikussal állítottunk össze. A végén ki fog derülni, hogy az ún. szakma számára mik voltak a legfontosabb megjelenések.
A listakészítések mellett interjúzunk erről az évtizedről, elemzőcikkben mutatjuk meg, mi történt a gyerekirodalomban, a scifiben, milyen irodalmi projektek indultak el, amelyek igazi sikertörténetekké váltak, mik voltak a legjobb adaptációk filmben vagy színházban, de azt is elmeséljük, milyen sikereket ért el a magyar irodalom külföldön.
Örülnénk, ha megosztanátok velünk kedvenc könyveiteket az évtizedből, ha megírnátok, milyen könyv vagy szerző volt rátok a legnagyobb hatással, mi az, amit a következő évtizedbe is magatokkal vinnétek. Ha megírjátok, akkor ide címezzétek:
szerk[kukac]konyvesmagazin[pont]hu.
A beküldők között minden héten értékes könyvcsomagot sorsolunk ki.