Könyvek, amiket sosem ununk meg, és minden újraolvasással valami mást nyújtanak

Könyvek, amiket sosem ununk meg, és minden újraolvasással valami mást nyújtanak

Ha nem tartod időpazarlásnak az újraolvasást, akkor ismered azt az érzést, amikor évek után újra leemelsz a polcról egy könyvet, és valami más élménnyel maradsz, mint az első olvasáskor. Nemrég megkérdeztünk titeket, milyen könyveket olvastok újra szívesen – mutatjuk, milyen válaszok születtek, és további javaslatokat adunk újraolvasásra érdemes történetekre. 

ta | 2025. február 09. |

Vannak könyvek, amik szinte kikényszerítik az újraolvasást. Vagy azért, mert csak sok nekifutás után tudjuk értékelni igazán a szöveg rétegeit, vagy mert az egyik kedvencünkről van szó, és egyszerűen jó érzés újra és újra elmerülni benne. És az is lehet, hogy minden alkalommal egy kicsit másképp olvassuk őket: attól függ, hogy életünk mely szakaszában kap el minket, új jelentések, értelmezési lehetőségek tárulhatnak fel előttünk.

Ezt mondtátok ti

Facebook-oldalunkon nemrég megkérdeztük a Könyves Magazin olvasóit, azaz titeket, hogy szerintetek melyik az a könyv, amit érdemes többször elolvasni. Legtöbbetek választása Mihail Bulgakov A Mester és Margaritájára esett, de Szerb Antal Utas és holdvilága is belopta magát a szívetekbe.

Olvasóink szerint Gabriel García Márquez Száz év magányát is érdemes többször elolvasni, ahogy Lev Tolsztoj Anna Karenyináját is. A válaszok között szerepelt még Daniel Keyestől a Virágot Algernonnak, Umberto Ecótól A Rózsa neve, más Jane Austen klasszikusát, a Büszkeség és balítéletet olvassa el újra és újra, más pedig Szabó Magdától Az ajtót ajánlja, Spiró György Fogságát vagy George Orwelltől az 1984-et.

Remek válogatás állt össze, az összes választ a poszt alatti kommentekben nézhetitek meg:

Abban mindenesetre sokan egyetértettek, hogy a jó könyveket tényleg érdemes bármikor, bárhányszor újraolvasni, nem beszélve arról, hogy idővel kophat is emlékezetünk egy-egy könyvről. Ha még több tippre vágytok, hogy mit olvassatok újra, a Bustle cikke alapján összeszedtünk néhányat.

Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót!

harper lee
Ne bántsátok a feketerigót!
Ford. Pordán Ferenc, Geopen, 2023, 430 oldal

Az 1960-ban írt irodalmi klasszikus fő témája az erőszak és a faji megkülönböztetés. Scout és Jem Finch felnövéstörténetét követhetjük, akiknek ügyvéd édesapjuk, Atticus Finch egy színes bőrű férfit véd a bíróságon, akit hamisan vádolnak meg egy fehér nő megerőszakolásával. A rasszizmus sajnos napjainkban sem lett kevésbé égető kérdés, megér egy újraolvasást Harper Lee regénye.

Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg

antoine de saint-exupéry
A kis herceg
Ford. Rónay György, Móra, 2024, 94 oldal

Rengeteg szállóigévé vált idézetet köszönhetünk minden idők egyik legnépszerűbb könyvének. A legtöbben először gyerekkorban olvastuk Antoine de Saint-Exupéry A kis hercegét, de felnőtt szemmel egészen más megvilágítást kaphat a fiú által felfedezett világ, amiben az emberek között is egyedül van az ember. 

Kurt Vonnegut: Az ötös számú vágóhíd

Kurt vonnegut
Az ötös számú vágohíd
Ford. Szántó György Tibor, Helikon, 2024, 232 oldal

Kurt Vonnegut könyvei mindig más arcukat mutathatják, amikor visszatérünk hozzájuk. Leghíresebb könyve megírására a drezdai bombázások késztették: a sors, a szabad akarat, az emberi természet illogikus voltát boncolgató háborúellenes műben Billy Pilgrim főhős pszichedelikusan ugrándozik az időben a lebombázott Drezdától a Trafalmador nevű bolygóig. Készült róla Cannesban díjazott film és képregény is. 

Marjane Satrapi: Persepolis

marjane satrapi
Persepolis
Ford. Rády Krisztina, Libri, 2019, 352 oldal

Marjane Satrapi világhírű könyvének olyan rétegei vannak, amelyeket lehet, csak második nekifutásra szívunk magunkba. A Persepolisból sok minden kiderül Irán múltjáról, de ha újraolvassuk, még jobban kibontakozhat Mardzsi és családjának története, hogy mit jelent az iszlám forradalomban, a félelemben és gyászban eltöltött években felnőni. 

James Joyce: Ulysses

james joyce
Ulysses
Helikon, 2023, 736 oldal

Az Ulysses korábban azon a listánkon is szerepelt, amiben olyan könyveket gyűjtöttünk össze, amiket valószínűleg nem olvastál, mégis azt mondod, hogy igen. De ha egyszer már átrágtad magad rajta, érdemes néhány év múlva visszatérni hozzá.

Elsőre ijesztő lehet a Joyce-féle tudatfolyam áramlása a szövegben, de ha megszoktad, a szöveg akkor mutatja meg igazán az értékét. Az Ulyssest sokan a 20. század legjobb angol nyelvű regényének tartják, bár amikor először publikáltak belőle fejezeteket egy amerikai lapban, közfelháborodást keltett, és pornográfia vádjával be is tiltották.

J. K. Rowling: Harry Potter

J. k. rowling
Harry Potter és a bölcsek köve
Ford. Tóth Tamás Boldizsár, Animus, 2024, 332 oldal

A Harry Potter sokkal több egy gyerekkönyvnél: élvezetes olvasmány hősökről és főgonoszokról, barátságról és kitartásról, és érdekes kérdéseket tesz fel arról is, hogy mit jelent a hatalom. Bármikor érdemes újra és újra leemelni a sorozat köteteit a könyvespolcról. 

Nyitókép forrása: unsplash.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

7 tipp, hogy semmi ne terelje el a figyelmed az olvasásról

A koncentráció képesség, és fejleszthető!

...

Segíthet a TikTok a gyerekek olvasási szokásainak megváltoztatásában?

Soha nem voltak még ilyen rosszak az angol olvasási statisztikák. 

...

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

Olvass!
...

„Képtelenség feloldódnom másutt, / csak az érintésben” – részlet Kustos Júlia verseskötetéből

Megjelent a Tehetetlen bálványok.

...

Egy nőstény bálna szemében ősi igazságok rejlenek - Olvass bele Christoph Ransmayr lírai kötetébe!

Egy csapat elindul a tengeren, hogy meglessék az alvó bálnákat. Viszont egy játékos bálnaborjúra és bölcs anyjára bukkanak, akinek egyetlen pillantása is elég, hogy mindent megváltoztasson. 

...

Mihez kezd egy fiatal nő, ha megtudják róla, hogy szexmunkás? 

Palotai Zója regénye a szexipar kulisszái mögé kalauzolja az olvasót: olvass bele!

Kiemeltek
...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Mohácsi Balázs: A szakmánk szerint kényszerolvasók vagyunk (Podcast)

Bertók Lászlótól a művek értelmezéséig: podcastsorozatunkban Ott Anna Mohácsi Balázst kérdezte.

...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről

Ezeket olvasd, ha többet megtudnál a fákról.

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit. 

SZÓRAKOZÁS
...

Tinihorror, kapuzárásos robotok és igaz szerelem – Májusi streamingajánló

Bálkirálynők és gyilkosok, világháborús dráma, öntudatra ébredő robotok, szerelmes ária, és még rengeteg adaptáció.

...

Bejelentették Az éhezők viadala új előzményfilmjének színészeit

Már tudjuk, ki bújik a fiatal Haymitch Abernathy bőrébe az Az aratás hajnalában, és kik alakítják majd barátait és ellenségeit.  

...

Scorsese filmre vette a pápa utolsó interjúját, hamarosan dokumentumfilm lesz belőle

Scorsese dokumentumfilmet készít a pápa fiatalokkal foglalkozó alapítványáról, ami nem mellesleg filmes lehetőségeket is nyújt feltörekvő filmeseknek. A filmben állítólag a pápa utolsó interjúja is szerepel majd.