Vannak könyvek, amik szinte kikényszerítik az újraolvasást. Vagy azért, mert csak sok nekifutás után tudjuk értékelni igazán a szöveg rétegeit, vagy mert az egyik kedvencünkről van szó, és egyszerűen jó érzés újra és újra elmerülni benne. És az is lehet, hogy minden alkalommal egy kicsit másképp olvassuk őket: attól függ, hogy életünk mely szakaszában kap el minket, új jelentések, értelmezési lehetőségek tárulhatnak fel előttünk.
Ezt mondtátok ti
Facebook-oldalunkon nemrég megkérdeztük a Könyves Magazin olvasóit, azaz titeket, hogy szerintetek melyik az a könyv, amit érdemes többször elolvasni. Legtöbbetek választása Mihail Bulgakov A Mester és Margaritájára esett, de Szerb Antal Utas és holdvilága is belopta magát a szívetekbe.
Olvasóink szerint Gabriel García Márquez Száz év magányát is érdemes többször elolvasni, ahogy Lev Tolsztoj Anna Karenyináját is. A válaszok között szerepelt még Daniel Keyestől a Virágot Algernonnak, Umberto Ecótól A Rózsa neve, más Jane Austen klasszikusát, a Büszkeség és balítéletet olvassa el újra és újra, más pedig Szabó Magdától Az ajtót ajánlja, Spiró György Fogságát vagy George Orwelltől az 1984-et.
Remek válogatás állt össze, az összes választ a poszt alatti kommentekben nézhetitek meg:
Abban mindenesetre sokan egyetértettek, hogy a jó könyveket tényleg érdemes bármikor, bárhányszor újraolvasni, nem beszélve arról, hogy idővel kophat is emlékezetünk egy-egy könyvről. Ha még több tippre vágytok, hogy mit olvassatok újra, a Bustle cikke alapján összeszedtünk néhányat.
Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót!
Az 1960-ban írt irodalmi klasszikus fő témája az erőszak és a faji megkülönböztetés. Scout és Jem Finch felnövéstörténetét követhetjük, akiknek ügyvéd édesapjuk, Atticus Finch egy színes bőrű férfit véd a bíróságon, akit hamisan vádolnak meg egy fehér nő megerőszakolásával. A rasszizmus sajnos napjainkban sem lett kevésbé égető kérdés, megér egy újraolvasást Harper Lee regénye.
Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg
Rengeteg szállóigévé vált idézetet köszönhetünk minden idők egyik legnépszerűbb könyvének. A legtöbben először gyerekkorban olvastuk Antoine de Saint-Exupéry A kis hercegét, de felnőtt szemmel egészen más megvilágítást kaphat a fiú által felfedezett világ, amiben az emberek között is egyedül van az ember.
Kurt Vonnegut: Az ötös számú vágóhíd
Kurt Vonnegut könyvei mindig más arcukat mutathatják, amikor visszatérünk hozzájuk. Leghíresebb könyve megírására a drezdai bombázások késztették: a sors, a szabad akarat, az emberi természet illogikus voltát boncolgató háborúellenes műben Billy Pilgrim főhős pszichedelikusan ugrándozik az időben a lebombázott Drezdától a Trafalmador nevű bolygóig. Készült róla Cannesban díjazott film és képregény is.
Marjane Satrapi: Persepolis
Marjane Satrapi világhírű könyvének olyan rétegei vannak, amelyeket lehet, csak második nekifutásra szívunk magunkba. A Persepolisból sok minden kiderül Irán múltjáról, de ha újraolvassuk, még jobban kibontakozhat Mardzsi és családjának története, hogy mit jelent az iszlám forradalomban, a félelemben és gyászban eltöltött években felnőni.
James Joyce: Ulysses
Az Ulysses korábban azon a listánkon is szerepelt, amiben olyan könyveket gyűjtöttünk össze, amiket valószínűleg nem olvastál, mégis azt mondod, hogy igen. De ha egyszer már átrágtad magad rajta, érdemes néhány év múlva visszatérni hozzá.
Elsőre ijesztő lehet a Joyce-féle tudatfolyam áramlása a szövegben, de ha megszoktad, a szöveg akkor mutatja meg igazán az értékét. Az Ulyssest sokan a 20. század legjobb angol nyelvű regényének tartják, bár amikor először publikáltak belőle fejezeteket egy amerikai lapban, közfelháborodást keltett, és pornográfia vádjával be is tiltották.
J. K. Rowling: Harry Potter
A Harry Potter sokkal több egy gyerekkönyvnél: élvezetes olvasmány hősökről és főgonoszokról, barátságról és kitartásról, és érdekes kérdéseket tesz fel arról is, hogy mit jelent a hatalom. Bármikor érdemes újra és újra leemelni a sorozat köteteit a könyvespolcról.
Nyitókép forrása: unsplash.com