Ha betartod Umberto Eco szabályait, máris jobban megy majd az írás

Umberto Eco játékos formában fogalmazta meg, mire kell nagyon odafigyelnie annak, aki az írással szeretne foglalkozni.

fk | 2021. június 22. |

Umberto Eco hatalmas tudású ember volt, egyes kritikusok szerint már-már túl nagy tudású. Pasolini például egyszer azt mondta, Eco mindent tudott, amit csak tudni lehet, és a leglazább stílusban tolta mindezt az ember arcába. (Itt megmutattuk, milyen hihetetlenül nagy könyvtára volt, és mennyire gyorsan találta meg benne a keresett könyveket.) 2016-os halálakor a La Repubblica azt írta, Umberto Ecóval az az ember távozott, aki „mindent tudott”

Ecónak, aki íróként, filozófusként, irodalomkritikusként és egyetemi professzorként is kiemelkedő életutat járt be, megvoltak a maga szabályai arról, hogyan kell írni. Gio Clarival fordító pedig a napokban angolra fordította azt a 40 szabályt (pontosabban inkább 36-ot, mivel 4 csak az olaszul értők és alkotók számára fontos), melyeket az író lefektetett. Eco annak idején a következőket fűzte az általa közreadott szabályokhoz: „Találtam egy sor útmutatást az interneten arról, hogyan kell jól írni. Néhány változtatással átveszem őket, mert úgy gondolom, hogy hasznosak lehetnek az írók számára, különösen azok számára, akik kreatív írás órákra járnak."

A szabályok között jó pár hasznos technikai tanács van. Például: kerüljük az alliterációkat; ne használjunk mozaikszavakat és a rövidítéseket; sose feledjük, hogy a zárójelek megszakítják a szöveg áramlását; figyeljük arra, mennyi idézőjelet használunk; sose általánosítsunk, ne ismételjük magunkat és soha ne írjunk egyszavas mondatokat. De Eco szerint figyelnünk kell arra is, hogy a mondataink logikailag megfelelően kapcsolódjanak, kerüljük a hosszú, terjengős mondatokat, és jól gondoljuk át, mikor nyitunk új bekezdést vagy, hogy mennyi felkiáltójelet használunk. Eco szabályainak teljes listáját ITT találjátok!

Umberto Eco, A rózsa neve szerzője 2016-ban, 84 évesen hunyt el. Ebben az összeállításban megmutattuk az Eco-életmű kapudrogjait.

(Forrás)

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Így találta meg a könyveket Umberto Eco hatalmas könyvtárában

A rózsa neve írójának gigantikus könyvtára volt, ő azonban pontosan tudta, mit hol kell keresni.

...
Nagy

Umberto Eco - Az utolsó ember, aki mindent tudott

...
Hírek

Umberto Eco végrendeletében kérte, hogy ne rendezzenek róla konferenciákat

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!