A rengeteg ingerrel terhelt, pörgő tempójú mindennapokban előfordulhat, hogy nehézséget okoz csak úgy leülni és elmerülni egy könyvben. Akár szórakozásból, akár tanulás vagy munka miatt. Néhány egyszerű tippel azonban könnyen segíthetünk javítani a koncentrációdat és ezáltal az olvasási élményedet. Arról azonban ne feledkezz meg, hogy az összpontosítás némi időt vehet igénybe. Adj időt a dolgoknak, hogy működjenek, illetve kísérletezz azzal, hogy számodra melyik tipp segít. A megfelelő módszerrel és a saját igényeidhez alakításával látványos eredményeket érhetsz el az olvasási élményed javításában.
1.Alakíts ki figyelemelterelő dolgoktól mentes környezetet
A környezet nagyban befolyásolja azt, hogy mennyire tudsz koncentrálni. Válassz egy csöndes, jól megvilágított helyet, ahol nem zavarnak majd meg és némítsd le a telefonodat vagy tedd repülőmódba!
2. Tűzz ki pontos olvasási célokat
Határozd meg a célodat mielőtt belefogsz. Tanulni szeretnél, mélyebben elemezni valamit vagy csak leereszetni? A jól körülhatárolt célok segíthetnek az olvasási időd beosztásában. Eldöntheted, hogy elolvasol egy fejezetet vagy hogy megértesz egy kulcsfogalmat ezzel szerkezetet és irányt adva az olvasásnak.
3. Olvass aktívan!
Húzd alá a szövegben a kulcskifejezéseket, jegyzetelj, tegyél fel kérdéseket. Az aktív olvasás segít koncentrálni és nem engedi elkalandozni a gondolataidat, ugyanakkor mélyebben megérted az olvasott anyagot.
4. Oszd fel rövid szakaszokra!
A hosszú idei tartó olvasás kimerítő lehet szellemileg. Oszd fel az olvasási idődet rövidebb részletekre. Használd a Pomodoro technikát, vagyis 25 perc olvasás után iktass be 5 perc szünetet. Így frissebb maradsz és jobban tudsz figyelni.
5. Tréningezd az agyadat a koncetrációra!
A koncentrálás egy képesség. Kezdj rövidebb, könnyebb anyagokkal és onnan dolgozd fel magad az összetettebb szövegekig. Akár a meditációt vagy a mindfullness gyakorlatokat is beépítheted, hogy javítsd a koncentrálóképességedet.
6. Kerüld a multitaskingot!
A multitasking a koncentrálás ellensége. Kapcsold ki az értesítéseket és csak a kezedben lévő könyvre figyelj. Ez a zavartalan figyelem segíteni fog, hogy jobban kapcsolódj az olvasottakhoz és befogadd az információt.
7. Használj applikációkat vagy a koncetrálást segítő eszközöket!
Korábban egy egész cikket szenteltünk annak, hogy milyen applikációk segíthetnek követni vagy épp alakítani az olvasási szokásainkat. Ezek mellett az olyan appok, mint a Forest azzal segítenek a figyelmedet összpontosítani, hogy a telefon nélküli időt jutalmazzák. Az olyan appok is hasznosak lehetnek, amelyek megnyugtató hangokkal, zenével vagy akár az erdő hangjaival, tengerzúgással segítenek a nyugodt környezet kialakításában.
Forrás: Medium