Repülés
Saint-Exupéry egy régi, vidéki arisztokrata családba született 1900. június 29-én a franciaországi Lyonban. Már gyerekkorában megmutatkozott érdeklődése mindkét terület iránt, amely később meghatározta az életét: írt verseket és elképesztően vágyott arra, hogy egyszer repülhessen. Egyszer állítólag a biciklijére lemezeket is szerelt, abban a reményben, hogy ha elég gyorsan teker, felszállhat az égbe.
A francia haditengerészet előkészítő iskolájában kezdett tanulni, de a záróvizsgán megbukott, így kötött ki a párizsi École de Beaux-Arts építészet szakán, ahová több mint egy évet járt, de szintén nem fejezte be. Végül 21 évesen úgy döntött, katona lesz a francia hadseregben. Eleinte Strasbourg mellett állomásozott, később azonban jelentkezett a francia légierőbe, így Casablancába, majd egy párizsi ezredhez került. Végre repülhetett.
Vágyak helyett irodai munka
A felhők közül aztán egy nő rángatta le: Louise Lévêque de Vilmorint, aki egyáltalán nem örült annak, hogy a vőlegénye a hadseregben szolgál. Egy légibaleset után a menyasszony családja egyenesen kényszerítette Saint-Exupéry-t, hogy szereljen le. Ez meg is történt, így maradt számára Párizs, a szerelem és az irodai munka. 1926-ban azonban meggondolta magát, felbontotta az eljegyzést és visszament repülni.
Pilóta karrier
Antoine Saint-Exupéry tehetséges, hősies pilóta volt. A nemzetközi polgári légiposta-járatok egyik úttörője lett, úgy, hogy akkoriban még gyakorlatilag műszerek (és rádió) nélkül kellett repülni. Eleinte a Toulouse-Dakar útvonalon ingázott, később egy spanyol gyarmati repülőtér irányítója lett a Szaharában, 1929-től pedig az argentin államnak dolgozott. A kalandjairól ezzel egyidőben írni is kezdett. Ekkoriban született meg A pilóta, A déli futárgép – Postajárat délről és az Éjszakai repülés. Utóbbi a dél-amerikai légi útvonalak felderítése során született meg és már szakmai sikereket is elért.
A botrányos házasság
1931-ben Saint-Exupéry alig pár hetes ismeretség után feleségül vette Consuelo Suncín Sandoval Zeceñát, az egyszer elvált, egyszer pedig megözvegyült salvadori írót és színésznőt, akivel aztán élete végéig meglehetősen viharos kapcsolatban élt. Sok vitájuk volt a repülések és a sok távollét miatt, de a kölcsönös hűtlenség sem sokat tett hozzá a békés házassághoz. A kis hercegben állítólag Consuelo megfelelője a rózsa, amely gyönyörű, bár kissé hiú, és amelyet a fiú otthagy a bolygóján. A legendát erősíti, hogy a feleség később A rózsa emlékiratai (Les mémoires de la Rose) címmel írt könyvet kapcsolatukról, amely aztán ötven évig rejtőzött a Saint-Exupéry-hagyatékot őrző hajóbőröndben.
A kis herceg 70 éves, és sosem nő fel - Könyves magazin
Móra Könyvkiadó, 96 oldal, 2012, 2117 HUF A Föld nevű bolygó második legtöbb nyelvre lefordított és legtöbb példányban eladott könyve a Biblia után. Mert jól csak a szívével lát az ember. A kis herceg hetven éve jelent meg New Yorkban, először angolul 1943. április 6-án, majd április 20-án franciául.
A sivatagi baleset
Az égből nemcsak A kis herceg pilótája hullott le, hanem maga az író is. Karrierje során Saint-Exupéry több balesetet is szenvedett. 23 éves korában például egy balesetben totálisan összetörte a koponyáját. 1935-ben pedig szintén csak a szerencsén múlt az élete. A Párizs-Saigon repülőversenyen szerette volna megdönteni a rekordot (és nyerni 150 ezer frankot), ám útközben navigátorával együtt balesetet szenvedett Egyiptomban. A társával négy napon át vándoroltak a Szaharában, úgy, hogy csupán némi kávéjuk, kekszük és csokoládéjuk volt. A sivatagban hamar kiszáradtak és hallucinálni kezdtek. Végül egy beduin mentette meg őket. Saint-Exupéry a baleset élményeit felhasználva írta meg a több díjat is elnyert Az ember földje című regényét.
A második világháború
A világháború kitörésekor Saint-Exupéry katonai szolgálatra jelentkezett. Pilótaként többnyire felderítő küldetéseken vett részt. Amikor Párizs 1940-ben elesett, Amerikába menekült. Itt írta meg A kis herceget. 43 évesen aztán visszatért az európai hadszíntérre, hogy harcoljon a nácik ellen (a megszállt Franciaországban a „zsidóbarát” írónak ekkorra már betiltották a műveit). Mivel cikkeiben sokszor bírálta Charles de Gaulle-t, a tábornok kollaboránsnak bélyegezte őt, ami nagyon megviselte.
A róka
Azokban az években, amikor az író New Yorkban élt és A kis hercegen dolgozott, fontos szereplője volt az életének Silvia Hamilton, aki sokak szerint a bölcs róka figurájának mintája volt. Saint-Exupéry állítólag sok időt töltött az akkor újságíróként dolgozó nő lakásán, aki a gyomrán át „szelídítette meg” őt. Mielőtt az író visszatért a francia légierőhöz, neki adta át A kis herceg eredeti, illusztrált kéziratát, (amely 2014-ben a New York-i Morgan Könyvtár és Múzeumba került).
Az eltűnés
Saint-Exupéry életében a legrejtélyesebb dolog az eltűnése volt. 44 éves korában, a visszavonulása előtt még egy utolsó küldetést vállalt, de soha nem tért vissza. Egy Lockheed P–38-as típusú repülőgéppel indult el július 31-án az utolsó felderítésére, majd nyomtalanul eltűnt. (Bár néhány nappal később egy azonosítatlan holttestet találtak a partvidéken, melyet Carqueiranne faluban temettek el.) Sok elmélet született arról, hogy mi történhetett, két német veterán is azt vallotta, hogy ő lőtte le az író gépét, de erre nem találtak bizonyítékot. 1998-ban egy halász aztán felfedezte Saint-Exupéry ezüst karkötőjét a tengerben. Ezután megtalálták a gépének roncsait is, amelyen nem voltak lövésnyomok.
Antoine de Saint-Exupéry: A Kis herceg meghalt - Könyves magazin
Shaun Usher néhány éve elindította a Letters of Note blogot, ahol ismert vagy kevésbé ismert emberek leveleit, táviratait, faxon elküldött üzeneteit gyűjtötte össze Richard Burton Elizabeth Taylornak küldött szakítás utáni levelétől, Gandhi Hitlernek írt levelén át addig az üzenetig, amelyben Nick Cave visszautasított egy MTV-díjat.
Az A-612-es bolygó
Saint-Exupéry a főhősével együtt méltó helyett kapott az égbolton. 1993-ban ugyanis egy aszteroidát A kis herceg A-612 kisbolygója után neveztek el.