6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Te nyilvántartod az olvasmányaidat? Szorgalmasan könyvelsz minden elolvasott oldalt vagy nem hiszel az ilyen keretekben? Esetleg épp idén döntötted el, hogy tudatosabb leszel ebben? Íme néhány könyves applikáció, amit kipróbálhatsz!  

bzs | 2025. január 19. |

Ha a 2025-ös elhatározásaid között a több olvasás vagy az olvasottak pontosabb nyilvántartása szerepel, akkor itt van néhány applikáció, ami segít ebben. A legtöbb ilyen alkalmazás lehetővé teszi, hogy a barátainkkal, ismerőseinkkel is megosszuk az adatokat vagy a véleményünket. Felcímkézhetjük az olvasott vagy az olvasandó köteteket, esetleg új olvasnivalókat találunk. Arra azonban érdemes figyelni, hogy szinte mindegyik alkalmazás, illetve az egyes funkcióik fizetősek lehetnek!

Mutatjuk a legnépszerűbb alkalmazásokat:

A klasszikusokhoz ragaszkodóknak: Goodreads

Az egyik legismertebb könyves app, az immár az Amazon tulajdonában lévő Goodreads. Az oldal renoméja sokat esett az elmúlt években és több olvasó elfordult tőle, azonban még mindig ez talán a legegyszerűbben használható. Emellett megbízható információkkal szolgál a könyvekről, még a megjelenésre várókról is.

Nemcsak az olvasók, de a szerzők is előszeretettel használják, így akár az is előfordulhat, hogy tényleg az egyik íróval bonyolódsz beszélgetésbe, nem a marketingesével. Ez egyfajta hatalommal is felruházza az oldalt:

az itteni értékelésekre a könyves szakma és az olvasók egyaránt figyelnek.

Ennek az árnyoldalait mutatják azok a botrányok, amikor a szerzők vagy könyvek értékeléseit mesterségesen próbálják befolyásolni, ahogy arra már több esetben fény derült. 

10 könyv az elmúlt évtizedből, amit imádnak az olvasók Goodreadsen
10 könyv az elmúlt évtizedből, amit imádnak az olvasók Goodreadsen

Romantikus fantasyt, memoárt és pszichológiai thrillert is faltak a Goodreads olvasói. 

Tovább olvasok

A Goodreads számos közösségi oldalakról ismert funkcióval rendelkezik: be lehet jelölni a barátainkat, olvasott vagy olvasandó könyveket tehetünk a virtuális polcainkra, csatlakozhatunk vagy létrehozhatunk olvasási kihívásokat. Ránézhetünk az ismerőseink olvasmányaira, elolvashatjuk róluk az értékeléseiket, de ismeretlenek véleményéből is tájékozódhatunk.

Éves statisztikát is készíthetünk a Year in Books áttekintéssel, ahol az olvasott könyveink mellett azok értékelése és az egész éves tetszési indexünk is nyomon követhető, vagyis hogy mennyire voltunk elégedettek az elénk kerülő kötetekkel. Az oldalon gyakran futnak nyereményjátékok, illetve a felhasználók szavaznak az év könyvéről is. 

Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről
Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

Ezeket szerették idén a Goodreads olvasói. 

Tovább olvasok

Az adatok és grafikonok megszállottjainak: StoryGraph

A letisztult dizájnnal dolgozó StoryGraph elsősorban az adatokban erős. Nemcsak év végi összefoglalót kínál, hanem valós idejű adatokat arról, hogy addig a pillanatig mennyit és milyen könyvet olvasott a felhasználó. Ezeket pedig színes-szagos grafikonokkal tálalja, amelyek egyébként letölthetőek és megoszthatóak más felületeken is. Ezek alapján képet kaphatunk arról,

milyen tempóban olvastunk az év egy adott időszakában, milyen stílusú és hangulatú könyveket részesítettünk előnyben. 

Itt is van lehetőség a barátaink követésére, könyvek olvasottként vagy olvasandónként megjelölésére vagy csatlakozni különféle kihívásokhoz. Az applikációra ráadásul importálhatjuk a Goodreadses adatainkat, így nem vesznek el azok a statisztikák sem, amiket még ott vezettünk. Itt viszont finomhangolták a csillagozási rendszert, lehetőség van fél és negyed csillagokat adni.

Ahova a közösség miatt járnak: Fable

A nemrég épp egy kisebb botrányba keveredő Fable legfontosabb értéke a közösség (akikkel újév környékén egy AI próbált viccelődni az olvasási szokásaikról, a poénok azonban szinte minden kisebbséget megbántottak, erről itt írtunk). Alaphelyzetben ez a mesterséges intelligencia személyre szabott ajánlásokkal látná el a felhasználókat. 

Amikor üzemszerűen működik, akkor például

lehetőségük van a tagoknak könyvklubokhoz csatlakozni, ahol eszmét cserélhetnek az olvasményélményeikről.

A grafikonokon megnézhetjünk, milyen műfajban olvastunk, melyek a kedvenc szerzőink, és hol tartunk az olvasási céljainkkal. Ez az alkalmazás is lehetőséget biztosít a Goodreads és a Kindle adataink importálására, hogy ne legyen fennakadás az olvasmányaink könyvelésében. Illetve az app a könyvek mellett ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtja filmekkel és sorozatokkal. 

Hogy az olvasás szokássá váljon: Bookly

A Bookly-t arra tervezték, hogy segítsen beépíteni a felhasználó életébe az olvasást és szokássá tenni azt. Ez is rendelkezik a korábban felsorolt funkciók nagy részével az olvasmányok nyilvántartásához és címkézéséhez, pontozásához.

A teljesítménykényszertől szenvedők és a szorongásra hajlamosak számára azonban lehet, hogy inkább frusztráló például az olvasás sebességét mérő funkció.

Egy időzítőt kell elindítani, amikor olvasunk, illetve beírni, hogy mennyit haladtunk, majd az olvasási sebesség mellett azt is kiszámolja az app, hogy ilyen tempóban mikor fejezzük be a könyvet.

Vagyis nemcsak azt tudjuk mérni, hogy hány oldalt olvastunk, hanem hogy naponta mennyi időt szentelünk a könyveknek. Kitűzhetünk oldalban vagy percben meghatározott célokat is, amelyekhez az alkalmazás emlékeztetőket rendel, így segíthet elérni a havi vagy éves olvasási célkitűzéseinket. (Ez a funkció egy kicsit a Duolingo nyelvtanuló appra emlékeztet, aminek kis zöld baglya már mémmé vált.) Ez az alkalmazás fizetős, az ingyenes verzióban csupán 10 könyvet tartalmazó gyűjteményt állíthat össze a felhasználó, a 29.99 dolláros előfizetésért azonban korlátlan mennyiségben tehet példányokat a kollekciójába.

A vibe miatt: Margins

A kizárólag iOS felhasználók számára elérhető Margins a fentebb bemutatott alapfunkciók mellett, mint a könyvek nyilvántartása és a kihívásokon való részvétel, olyan kissé performatívakkal is rendelkezik, minthogy kiválaszthatjuk, az olvasott könyv milyen borítóval jelenjen meg a virtuális polcunkon.

-

Fotó: pexels.com

Ennél hasznosabbnak tűnik, hogy lehet benne keresni fotó alapján, illetve „vibe”-ok, azaz különböző hangulatok alapján is választhatunk magunknak olvasnivalót (az egyik ilyen például a „kávézás Stars Hollowba"). Itt is találhatunk egy időzítőt, hogy kövessük az olvasással töltött időt, és ez is lehetővé teszi, hogy átmentsük a Goodreads adatainkat.

A vizuális típusoknak: Bookmory

A Bookmory legerősebb oldala kétségtelenül a vizualitás. Ez az egyik legszebb felület, ahol a többieknél is megtalálható funkciók mellett egy mutatós, illusztrációkkal ellátott könyves naptárban követhetjük nyomon, hogy a hónap melyik napján épp melyik könyvet olvastuk. Még azt is lehet jelezni, hogy e-book, nyomtatott vagy hangoskönyv formátumban tettük-e ezt. Emellett a könyvek regisztrálásánál a vásárlás helyét és a kötet árát is fel lehet tüntetni.

Így arra is alkalmas az app, hogy a könyves költéseinket nyomon követhessük. 

+1 A magyar verzió: Moly.hu

A külföldi testvéréhez hasonlóan a moly.hu-n is rendszerezhetjük az olvasott, olvasásra váró vagy épp kívánságlistás könyveinket, a szintén virtuális polcokkal dolgozó app-ban a felhasználók akár el is adhatják a megunt példányaikat. Itt is lehetőség van követni a barátaink polcait, olvasni a véleményüket, de a chatszoba-szerű tematikus körökben lehetőség van megvitatni a gondolatainkat a hozzánk hasonló érdeklődésű könyvmolyokkal.

Az oldal különféle elismeréseket is ad a felhasználóinak például meghatározott számú oldal elolvasása után. A statisztikák is a kedvelt funkciók között vannak, de a kevésbé száraz tartalmakra vágyók számára hírfolyam is üzemel, ahol a felhasználók személyes megosztásaitól a könyves hírekig minden helyet kap. Az oldalt nemcsak az olvasók, hanem a reménybeli írók is megtalálták, így amatőr szerzők munkáit is olvashatjuk esetenként folytatásokban. A moly.hu közössége a Merítés-díjat ítéli oda több műfajban.

(USA Today)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Jobbak az olvasási készségei azoknak, akik ebook helyett papíron olvasnak

Egy új kutatás szerint nem mindegy, hogy ebookon vagy kézzelfogható könyvként olvasunk irodalmat.

...
Hírek

Tíz éve nem változnak a felnőttek olvasási képességei

...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

Az oklahomai törvényhozók már betiltották a szóképes olvasás tanítási módszert, mivel egyre több kutatási adat támasztja alá, hogy nem lehet vele megtanítani a gyerekeket olvasni

Hírek
...
Hírek

A TikTok betiltása Amerikában: 3 könyv a közösségi médiáról

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

...
Hírek

Ilyen, amikor kortárs magyar alkotók újraértelmezik Shakespeare-t

...
Hírek

Meghalt David Lynch, a Twin Peaks rendezője

...
Hírek

Hemingwaytől Popeye-ig – ezek a művek lettek világszerte közkincsek

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Hírek

Harry Potter könyvritkaság került elő, kevésen múlt, hogy ne a kukában végezze

A kiadványt a hibákról ismerték fel.

...
Szórakozás

Golden Globe: szépen szerepelt a Budapesten forgatott történelmi dráma

Átadták a Golden Globes-díjakat, mutatjuk a nyerteseket.

...

Visky András: Három gyerek után bármennyi lehet, mert menedzselik egymást

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)