1. A legismertebb magyar író
Szabó Magda könyveit több mint negyven nyelvre fordították le, amivel a Nobel-díjas Kertész Imrét és Márai Sándort is megelőzi.
2. Sophie Marceau is rajong érte
A francia színésznő a Le Figaróban mesélt róla, hogy amióta rábukkant Szabó Magda műveire, az összes könyvét elolvasta, és ő lett a kedvenc szerzője. Marceau azt is megjegyezte, ha egyszer megfilmesítenék Az ajtót, szívesen játszaná Emerenc szerepét.
3. Oscar-díjas színésznő játssza Az ajtóban Szeredás Emerencet
Szabó Magda egyik legsikeresebb műve Az ajtó, ami angolul először Stefan Draughon fordításában jelent meg, majd 2005-ben Len Rix újrafordította, 2015-ben pedig felkerült a New York Times 10-es listájára. A regényből 2012-ben Szabó István filmet rendezett, Emerencet az Oscar-díjas Helen Mirren alakítja, Magdát pedig Martina Gedeck játssza, így Marceau nagy bánatára lemaradt a szerepről.
Sziget-kék néven nyitották meg Debrecen játszóterét, amelyet több mint egymilliárd forintos EU-s támogatásból újítottak fel – számolt be róla az rtl.hu.
4. Majdnem egy bécsi kémikus felesége lett
Szabó Magda és Szobotka Tibor szerelme legendás, bár az író korábban majdnem feleségül ment egy bécsi kémikushoz. Szabó Magda és Gerhard 1935-ban ismerkedtek meg a bécsi Zsófia Otthonban, ahol egymásba szerettek és eljegyezték egymást, de Szabó Magda édesapja meg volt győződve róla, hogy a kapcsolat nem lesz hosszútávú, mert a lányát csak az irodalom érdekli, Gerhardot pedig a kémia. A fiatalokat a háború egy időre elszakította egymástól, és mire Gerhard kiszabadult a hadifogságból, Szabó Magda szerelme alábbhagyott, ezért felbontotta a jegyességet.
5. A Régimódi történetben édesanyjának állított emléket
A Régimódi történetből Bereményi Géza hatrészes tévéfilmet forgatott, a fiatal Rickl Máriát Gubás Gabi, az időset Egri Kati, Jablonczay Kálmánt pedig Nagy Ervin és Cserhalmi György alakítja. Bereményi a film megjelenésekor azt mondta a Magyar Nemzetben, hogy „Bármennyire is régimódi a történet, magunkra ismerhetünk benne. Nyomon követhetjük például, hogyan veszik át a férfiaktól a nők az uralmat, és valljuk be, ez ma is így van”.
6. Öt díjat nyert a Pilátus a Milánói Filmdíjon (MIFF Awards )
A Pilátusból 2020-ban filmes adaptáció készült, amivel öt díjat zsebeltek be az alkotók. Hámori Ildikó elnyerte a legjobb női főszereplő díját, Dombrovszky Linda a legjobb rendezésért kapott elismerést, (a rendezővel készült interjúnkat itt olvashatod el), Hartung Dávid kapta a legjobb operatőrnek járó díjat, Mezei Áron pedig a legjobb vágó díjat, sőt 2020-ban a Pilátust választották a fesztivál legjobb filmjének.
„Omikron teljesen felületesen szokott előadni a halál kérdéséről, mert hiszen rájuk úgyse vonatkozik az elmúlás, s minek búsítani ilyesmivel a tündéreket?” – írja Szabó Magda a Tündér Lalában, amelynek egyik szereplője, a tündérek nevelője szintén a görög ábécé 15. betűje után kapta a nevét, akárcsak a koronavírus legújabb variánsa.
7. Hermann Hesse rajongott Szabó Magda könyveiért
A Nobel-díjas német író szerint Szabó Magda összes kötetét le kellene fordítani németre, Az őz német fordításához ő írta az ajánlót.
8. Külföldön díjazták a bátor elbeszélői stílusát
A Freskó német kiadása egészen különleges történet, a kiadóban dolgozott egy házaspár, a magyar származású feleség pedig felfigyelt Szabó Magda elbeszélői hangjára, ami sokkal szabatosabb volt, mint a legtöbb mű a szocializmus idején, Hesse pedig a Freskóért is rajongott.
A Kelet és Nyugat határán élő népeknek mindig el kell dönteniük, melyik irányba húznak. Ennek a bizonytalanságnak a gyökereiről szól Szabó Magda Az a szép, fényes nap című drámája, amelyet a Vörösmarty Színház tűzött műsorára. A Vajk, azaz István király megkereszteléséről szóló darab most az eSzínház Fesztiválon látható.
9. Nagy találkozás a tengerentúlon
Amikor Szabó Magda találkozott leendő férjével, Szobotka Tibor már ismert szerző volt, sőt az angol BBC-nél is esélyes volt egy állásra. Az angol Írószövetség találkozóján látták meg egymást, a házaspár életét Krajcsi Nikolett és Mészáros Tibor feldolgozta a Magda, a Szabó című kétszemélyes darabban.
10. Tavaly sétányt neveztek el róla Budapesten
Múlt ősszel az író születésnapja alkalmából róla nevezték el a Mammut Bevásárlóközpont és a Széllkapu park közötti sétányt.
+1: Hamarosan indul a Könyvesen A Szabó Magda-titok című podcast-sorozatunk, amiben Ruff Orsolya és Szeder Kata az író négy regényét tárgyalja ki:
Százöt éve született Szabó Magda, az évforduló pedig jó alkalmat kínál arra, hogy újra elővegyük a könyveit. A Könyves Magazinon hamarosan új podcast-sorozatot indítunk, amelyben négy népszerű regényét tárgyaljuk ki. Az első az Abigél lesz - kedvcsinálónak olvassatok bele!