Margó-díj 2024 zsűri: Antal Nikolett - konyvesmagazin.hu

A 10. Margó-díjat október 10-én adják át a Margó Irodalmi Fesztiválon. A döntőbe került tíz elsőkötetes szerzővel készült interjúkat itt találod: Gubis ÉvaMarton Krisztián, Kovács Dominik és Viktor, Ivánovics Beatrix, Weber Kristóf, Kemény LiliBiró Zsombor Aurél, Görcsi Péter, Tankó AndreaGyuricza Gergely.

A 2024-as Margó-díj felhívásra 52 érvényes pályázat érkezett. Ezek közül a Bakó SáraCodău AnnamáriaDobos BarnaKolozsi Orsolya és Zsembery Borbála alkotta szakmai előzsűri választotta ki a legjobb tíz kötetet, a rövidlistáról pedig a négytagú zsűri választja ki a nyertest. Czinki Ferenc után most ismerd meg a zsűritagok közül Antal Nikolettet!

Mesélj magadról pár mondatban. Hol kezdődött és milyen most a kapcsolatod az irodalommal?

Az én esetemben nincs klasszikus pálya, hosszú évek óta kulturális városfejlesztéssel és kreatív-kulturális intézmények koncepcionálásával foglalkozom. Viszont nem tenném ezt, azt hiszem, ha nem irodalmárként végeztem volna és ha ez nem határozná meg alapjaiban is a mindennapjaimat. No, meg ha Szegedy-Maszák Mihály nem mondja azt a sikeres PhD-felvételim után, hogy jó lenne végre, ha kezdenék valamit az irodalom és építészet kapcsolatával. Fogalmam nem volt akkor, miért kéri éppen ezt. Mondatfetisiszta vagyok, sajnálom,

szeretem, ahogyan a mondatok egyre zártabb struktúrákat nyitnak meg számomra.

Ez ugyanolyan revelatív élmény, mint felülről látni egy várost, ahogyan az utcák és terek elrendezése mindent megértet veled, hirtelen látod a helyed az egészben, segít megváltoztatni a pozíciód, az önmagadról alkotott képed. A megértés kísérlete köti össze a kettőt.

Hat évig vezettem a Fiatal Írók Szövetségét, de legalább egy évtizeden át volt nagyon fontos része az életemnek. A Margó-díj ugyan prózakötetekről szól, de nekem kifejezetten fontos, hogy lírával is foglalkozzam, az Élet és Irodalomban megjelenő interjúim alanyai is általában költők. Sok drámapályázatot zsűrizek, foglalkozom olyan intézménnyel, ami független társulatoknak ad helyet, nem lehet elmenni amellett, milyen alapvetés ennek a szegmensnek a támogatása. Ezek a mindenhonnan érkező szövegek tényleg keresztül-kasul hatják át az életemet.

Mondj egy olyan magyar vagy nemzetközi első prózakötetet, amely számodra fontos vagy amit meghatározónak tartasz. Miért különleges ez a mű? És szerinted miben rejlik az első könyv varázsa, miért érdemes elsőköteteseket olvasni?

Ha a Margót nézem, akkor Harag Anita, Halász Rita és Vonnák Diána első prózaköteteit is kiemelkedőnek tartom; és bár mai napig erősen él bennem a Látlak és az Évszakhoz képest hűvösebb, mégis a Mély levegő az, aminek eszembe jutnak a mondatai. Nem tudom A kis hableányt úgy olvasni a gyerekeimnek, mint ahogyan régen gondoltam rá, hiszen a regényben fontos intertextus lesz a hang elvételének, illetve odaadásának, feláldozásnak a gesztusa miatt. Nyomasztó sűrűséggel olvashatunk arról, milyen egy bántalmazó kapcsolat, a legkisebb és legjelentéktelenebb nyelvi megnyilvánulásokkal kapcsolatosan is érzékletes. Gyanakvóvá tesz minket.

Az első kötetnél mindig nagyon érdekes, hogy mi kerül a középpontjába, hiszen attól kezdve kicsit az egész szerzőt meghatározza.

Nehéz kitörni abból, amit az első könyvből megtudunk, főleg, ha az valóban jelentős vagy különleges.

Mindig is nagyon érdekelt, hogyan indul el egy-egy szépírói pálya, milyen hatások, milyen szocializációs tényezők összességeként, hogyan látják magukat a nagyon fiatalok és a kicsit idősebbek. Ez nekem izgalmas, a munkámban mindenhol az inspirál, ha sok olyan ember vesz körül, akik a pálya elején vannak, akik friss tudással jönnek ki az egyetemekről. Gondolom, ezért találnak meg folyamatosan az olyan feladatok, amelyekben fiatal vagy egy-két kötettel a hátuk mögött lévő szerzőkkel, fiatal drámaírókkal és színházcsinálókkal kell foglalkoznom.

Hogyan olvasol zsűriként? Mik a legfőbb szempontjaid az értékelésnél?

Ugyanúgy olvasok, mint bármikor máskor és mivel nagyon sok dologgal foglalkozom és ezerfelé van a figyelmem, ezért különösen értékes az olvasás, hiszen azt garantálja a rohanásban, hogy elmélyedjek valamiben. Erre muszáj nagyon tudatosan figyelnem, egyszerűen egy idő után nem vagyok jól, ha nincs meg ez az elmélyült munka. Éppen ezért

a margós könyveknél is az a kérdés, mennyire vagyok benne a könyvben vagy ha nem, miért nem,

és nem tudom figyelmen kívül hagyni, ha valami folyamatosan motoszkál bennem akkor is, ha nem olvasom az adott szöveget éppen. Sok ilyen élményem volt, lehet vitatkozni, hogy ez helyes-e vagy sem, de ez egy elsődleges szempont. Azt gondolom ugyanis, mindennel, a nyelvvel, annak a sűrűségével, plasztikusságával, a mondatok kifejezőerejével is ez áll kapcsolatban. Minket professzionális olvasásra treníroztak, eleve prekoncepciókkal kezdünk neki a könyveknek, amiket nem tudunk levetkőzni. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor ezzel tudatosan foglalkozni kell, például ha nagy a fennforgás (legyen ez a kötet minősége vagy témaválasztása miatt) egy-egy könyv körül: ott végig kell gondolni, mennyit engedek be és mi az, amit kint tartok, mielőtt valamire jutunk együtt a mű meg én.

Milyen tendenciákat látsz az elmúlt években az első prózakötetes szerzőknél?

Mindig izgalmas kérdés, hogy mennyire lesz autofikció, mennyire érvényesül benne az „én”. Ezek a kötetek gyakran felnövéstörténetek vagy a gyerekkor erős lenyomatai, a kulturális szocializáció szövegei, a családi élet kivetülései és ezek engem végtelenül izgatnak. Nagy életműveket is szeretek az elején kezdeni és nem a linearitás miatt, hanem mert sokszor azt tapasztalom, az első kötet a későbbiek megértéséhez is sokkal közelebb visz.

Zsűritagként mi volt számodra az utóbbi évek legemlékezetesebb Margó-díj pillanata?

Az, hogy tényleg mennyire közel tud hozni az irodalom, mert ott ülünk a zsűrivel, akik mind végigolvasták ugyanazokat a könyveket, amiket én, és

teljes világok rajzolódnak ki akkor, amikor kiderül, ki hogyan közelít egy-egy szöveghez.

Ezt nem tudom megunni soha, senkivel. Van olyan mai napig tartó barátságom, ami konkrétan azzal kezdődött, mert olyan hosszan és olyan jót beszélgettünk egy könyvről egyszer régen a Múzeum Kávézóban.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Czinki Ferenc: Az lehet, hogy mások a történelemben élnek, én az irodalomban [Margó-díj zsűri]

Október 10-én adják át tizedik alkalommal a Margó-díjat az őszi Margón, előtte pedig bemutatjuk a zsűri tagjait. 

...
Szórakozás

Kitelepítés a Müpában: gyere és találkozz a Margó-díjas Visky Andrással!

Kitelepítés című regényével 2023-ban Visky András nyerte a Margó-díjat, amihez kapcsolódva önálló esten mesél a Müpa színpadán. 

...
Nagy

Ebből a tíz könyvből kerül ki 2024 Margó-díjasa

Idén tizedik alkalommal keresi a Margó Irodalmi Fesztivál a legjobb első prózakötet szerzőjét. A Margó-díj célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, és természetesen az, hogy megmutassa a legerősebb pályakezdőket. Az előzsűri döntése értelmében 2024-ben ebből a tíz könyvből kerül ki a győztes és a különdíjas is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Nagy

Valuska László: Fontos cél, hogy ne csak egy, hanem sok könyvről beszéljünk [Margó-díj zsűri]

...
Hírek

Biden egy könyv szerint trágárul szidta Netanjahut Izrael háborúja miatt

...
Szórakozás

Túl sok volt a Netflixnek a Kaosból, elkaszálták a görög istenes sorozatot

...
Szórakozás

Börtön után újrakezdeni? Újabb Colleen Hoover-sikerkönyvből készül film

...
Nagy

Identitásthriller, lázongó diákok, közérzeti látlelet – Magyar írók és költők a Margón II.

...
Hírek

Már tudjuk, mikor jelenik meg magyarul Richard Osman új regénye 

...
Podcast

Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]

Celebrimbor, a törpök, a tündék hűsége, aranykor és hanyatlás Tolkiennél. Még egyszer kibeszéltük A hatalom gyűrűi második évadát.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Narine Abgarjan boldogtalan történetei mélyén mindig ott parázslik a remény

...
Könyves Magazin

„Magamévá tettem a mantrát, hogy ha hülye vagy, gyereket szülsz” – Gryllus Dorka és Kőváry Katalin az anyaságról [Podcast]

...
Vass Norbert

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

Polc

Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet

...

Mi lett a neandervölgyiekkel Magyaroszágon?

...

Jón Kalman Stefánsson versei a halál és a szerelem lényegét kutatják

...

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

...